Arbejder ...

loading

Himmerland 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19211952
8
0
2
½
3
0
4
½
5
1
6
0
7
0
273,0518903,111930
2Johan Ravnborg Holmström
DSA Skak
18641894
7
1
1
½
8
½
3
0
4
0
5
0
6
½
5 - 62,518642,491894
3Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
21082130
6
1
7
½
1
1
2
1
8
0
4
1
5
0
3520984,932121
4Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19992040
5
0
6
1
7
1
1
½
2
1
3
0
8
½
443,920014,042039
5Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
20222040
4
1
8
½
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
14,1520494,042069
6Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18541848
3
0
4
0
5
0
8
½
7
½
1
1
2
½
5 - 62,418572,061857
7Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
19091916
2
0
3
½
4
0
5
0
6
½
8
0
1
1
282,9518812,731901
8Jesper Salomonsen
Aars Nibe Skakklub
20132095
1
1
5
½
2
½
6
½
3
1
7
1
4
½
524,0520324,602103

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Carsten Richard Espensen
Aars Nibe Skakklub
16681805
8
½
2
1
3
½
4
½
5
0
6
½
7
0
362,6516792,601803
2Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
18511951
7
1
1
0
8
1
3
½
4
0
5
0
6
½
374,618033,941922
3Bo Bøgh Lassen
Skørping Skakklub
1667
6
½
7
0
1
½
2
½
8
1
4
½
5
½
52,6169401000
4Søren Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
18301905
5
1
6
½
7
½
1
½
2
1
3
½
8
½
14,3518353,541914
5Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18061897
4
0
8
½
6
0
7
1
1
1
2
1
3
½
43 - 44,118033,461898
6Kjeld Johansen
Aars Nibe Skakklub
17441757
3
½
4
½
5
1
8
1
7
½
1
½
2
½
23,4517762,171794
7Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
17811934
2
0
3
1
4
½
5
0
6
½
8
1
1
1
43 - 43,8517863,781918
8Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16441678
1
½
5
½
2
0
6
0
3
0
7
0
4
½
82,416171,511678

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Rune Nielsen
Aars Nibe Skakklub
15281636
8
½
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
14,516273,621674
2Poul Erik Kristensen
Skørping Skakklub
1339
7
0
1
0
8
0
3
0
4
1
5
0
6
½
72,55129201000
3Jakob Søgaard
Skørping Skakklub
15421669
6
0
7
1
1
0
2
1
8
1
4
1
5
1
52 - 34,6515583,931672
4Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
13021507
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
0
082,1512052,411411
5Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13091500
4
1
8
0
6
½
7
0
1
0
2
1
3
0
62,2513202,351483
6Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14691574
3
1
4
1
5
½
8
½
7
0
1
0
2
½
53,914513,041573
7Erik Hjorth
Viborg Skakklub
14521591
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
8
0
1
0
443,7514633,201587
8Patrick Lemonnier
Skørping Skakklub
15011512
1
½
5
1
2
1
6
½
3
0
7
1
4
1
52 - 34,2515352,451574

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Willy Møller
Aars Nibe Skakklub
1214
8
0
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
7
1
363,15120701000
2Henning Staugaard
Enkeltmedlem - Indland
12631493
7
1
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
713,6514972,671520
3Leif Larsen
Skørping Skakklub
1275
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
1
5
½
73,8117201000
4Jan Nielsen
Aars Nibe Skakklub
1236
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
0
083,4108301000
5Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
12191371
4
1
8
½
6
0
7
0
1
1
2
0
3
½
353,212101,841344
6Jørgen Madsen
Aars Nibe Skakklub
12741355
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
1
2
0
623,814051,741405
7Jari Sørensen
Aars Nibe Skakklub
12841266
2
0
3
1
4
1
5
1
6
0
8
½
1
0
43,912661,181279
8Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12101478
1
1
5
½
2
0
6
0
3
1
7
½
4
1
433,112512,571447

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Claus Jacobsen
Skørping Skakklub
11921473
8
-
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
1
13,912692,771502
2Anne-Mette Gravlund Nielsen
Aars Nibe Skakklub
1000
7
0
1
0
8
-
3
0
4
0
5
0
6
0
07 - 82,190601000
3Sarujan Ranganathan
Aars Nibe Skakklub
11831291
6
1
7
1
1
0
2
1
8
-
4
1
5
1
523,812371,611347
4Per Rømhild
Skakklubben Evans
10931149
5
1
6
1
7
0
1
½
2
1
3
0
8
-
32,9511180,801163
5Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10471390
4
0
8
-
6
1
7
0
1
0
2
1
3
0
262,5510222,261345
6Nataniel Bernth Strømgaard Hansen
Aars Nibe Skakklub
1000
3
0
4
0
5
0
8
-
7
1
1
0
2
1
252,199601000
7Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
11571437
2
1
3
0
4
1
5
1
6
0
8
-
1
0
343,5511322,561415
8Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
07 - 8080001000
Indbydelse

Himmerlandsmesterskabet  2017

Aars Skakklub indbyder hermed til 7 runders EMT om årets "Himmerlandsmesterskab".

Klasser: Mester/Basis, 8-mandsgrupper tilstræbes.

Spillested: Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10, Aars.

Spilledatoer: ma 24/4, on 26/4, ma 1/5, ma 8/5, ma 15/5, ma 22/5, ma 29/5. Alle runder starter kl. 19.00.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk, 15 min. + evt. opsparet tid til resten af partiet. Tillægstid: 30 sek. pr. træk.

Indskud: Mester: Kr. 160,-, Basis: Kr. 120,-. Juniorer u/18 samt pensionister: Kr. 100,-. Opkræves første spilleaften.

Præmier: 1.præmie M-kl.: Kr. 1500,-, 1.præmie Basiskl.: Kr. 600,-.

Tilmelding: Senest torsdag 20/4 her på siden eller til Henning Larsen, tlf. 9862 3672.

NB: Præmieuddeling og lynturnering onsdag 31/5 kl. 19.00.

Periode 2017-04-24 .. 2017-05-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Poul Erik Niebuhr

Tilmeldings muligheder til Himmerland 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2017-04-24 2017-04-20
Basis 1 8 2017-04-24 2017-04-20
Basis 2 8 2017-04-24 2017-04-20
Basis 3 8 2017-04-24 2017-04-20
Basis 4 8 2017-04-24 2017-04-20
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700450 1405969 1. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1921 1952 2017-04-17
100700918 1404903 2. Johan Ravnborg Holmström DSA Skak 1864 1894 2017-04-20
100700367 1401670 3. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2108 2130 2017-04-18
100700393 1403257 4. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1999 2040 2017-04-18
100700172 1404245 5. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2022 2040 2017-03-29
100700677 1406159 6. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1854 1848 2017-02-17
100700678 1418580 7. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1909 1916 2017-02-13
100700188 1405950 8. Jesper Salomonsen Aars Nibe Skakklub 2013 2095 2017-04-18
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701532 1438670 1. Carsten Richard Espensen Aars Nibe Skakklub 1668 1805 2017-03-21
100700349 1410997 2. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1851 1951 2017-04-17
100700184 1409611 3. Bo Bøgh Lassen Skørping Skakklub 1667 2017-04-17
100700768 1446088 4. Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1830 1905 2017-03-21
100701708 1461176 5. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1806 1897 2017-04-18
100701628 1447114 6. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1744 1757 2017-03-29
100700759 1404172 7. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1781 1934 2017-04-05
100700340 1440799 8. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1644 1678 2017-04-15
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701456 1404989 1. Rune Nielsen Aars Nibe Skakklub 1528 1636 2017-04-10
100701340 1461303 2. Poul Erik Kristensen Skørping Skakklub 1339 2017-04-18
100701346 1453564 3. Jakob Søgaard Skørping Skakklub 1542 1669 2017-04-11
100701497 1444913 4. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1302 1507 2017-04-17
100700724 1451480 5. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1309 1500 2017-04-20
100700690 1413856 6. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1469 1574 2017-03-01
100601289 1445537 7. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1452 1591 2017-04-19
100701384 1428640 8. Patrick Lemonnier Skørping Skakklub 1501 1512 2017-03-28
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701558 1456660 1. Willy Møller Aars Nibe Skakklub 1214 2017-02-17
100900039 1450476 2. Henning Staugaard Enkeltmedlem - Indland 1263 1493 2017-03-12
100700183 1453645 3. Leif Larsen Skørping Skakklub 1275 2017-04-10
100701771 - 4. Jan Nielsen Aars Nibe Skakklub 1236 2017-02-24
100100277 1450492 5. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1219 1371 2017-04-12
100701533 1453033 6. Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1274 1355 2017-02-17
100701705 1460595 7. Jari Sørensen Aars Nibe Skakklub 1284 1266 2017-02-20
100701631 1450549 8. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1210 1478 2017-04-18
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701343 1450514 1. Claus Jacobsen Skørping Skakklub 1192 1473 2017-03-27
100701784 - 2. Anne-Mette Gravlund Nielsen Aars Nibe Skakklub 1000 2017-04-04
100701615 1457314 3. Sarujan Ranganathan Aars Nibe Skakklub 1183 1291 2017-03-29
100500542 1427717 4. Per Rømhild Skakklubben Evans 1093 1149 2017-02-13
100701176 1435167 5. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1047 1390 2017-03-28
100701783 - 6. Nataniel Bernth Strømgaard Hansen Aars Nibe Skakklub 1000 2017-04-01
100701091 1453009 7. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1157 1437 2017-02-07
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-04-21