Arbejder ...

loading

Hillerød Byturnering 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
18331815
8
2
3
4
5
6
7
283,317942,801799
2Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
18371926
7
1
8
3
4
5
6
513,3518914,011946
3David Christophersen
Allerød Skakklub
17621778
6
7
1
2
8
4
5
72,517622,411780
4Mikael Ramkilde
Allerød Skakklub
19281970
5
6
7
1
2
3
8
54,319044,481950
5Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
19081900
4
8
6
7
1
2
3
24,119203,721916
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18751880
3
4
5
8
7
1
2
363,7518533,511870
7Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18561906
2
3
4
5
6
8
1
433,5518703,781910
8Morten Kühn
Hillerød Skakklub
18211861
1
5
2
6
3
7
4
43,1518323,291865

Partier i turneringen Hillerød Byturnering 2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Hillerød Byturnering 2017

For 31. gang indbyder Hillerød Skakklub til 7-runders koordineret åbent bymesterskab i klubbens lokaler Kulturværkstedet Fredensvej 12 C, 3400 Hillerød.
Turneringen er røgfri og ELO rates.  

På grund af begrænset plads i lokalerne er der et deltager-maksimum på 48 deltagere.

Turneringsform: Der spilles alle mod alle i 8-mands grupper inddelt efter dansk rating, laveste gruppe dog eventuelt i en monrad-gruppe.

Spilledage: 7 runder fordelt på 8 tirsdage: 25. april, 2. maj, 9. maj, 16. maj, 23. maj, 30. maj, 6. juni (Udsatte partier), 13. juni.

Tilgængelighed: Klubbens lokaler er egnede til kørestolsbrugere og har ligeledes særlige parkeringspladser til disse blot 35 meter fra spillestedet!

Præmier: 1. pr. 800 kr., 2. pr. 400 kr. i alle grupper. For en eventuel monrad-gruppe er der derudover en 3. pr. på 250 kr.  Desuden udsættes to skønhedspræmier.

Ved pointlighed deles alle pengepræmier, mens der er korrektionsberegning om titlen som Hillerød Bymester 2017.

Spilletid: Runderne starter kl. 19.30 
90 minutter + 30 sekunder fra træk 1.
En spiller der kommer mere end ½ time for sent til partiet taber partiet.

Indskud: 200 kr. som indbetales inden 1. runde.

Tilmelding sker via DSU’s turneringshjemmeside eller til Bernhard på bws1963@gmail.com. Tilmeldingen skal være sket senest d. 22. april.

Periode 2017-04-25 .. 2017-06-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hillerodskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Hillerød Byturnering 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hillerodskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 8 2017-04-25 2017-04-22
Basis 1 8 2017-04-25 2017-04-22
Basis 2 8 2017-04-25 2017-04-22
Basis 3 14 2017-04-25 2017-04-22
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800893 1406400 1. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1833 1815 2017-04-08
100800341 1426680 2. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1837 1926 2017-04-17
100802399 1413619 3. David Christophersen Allerød Skakklub 1762 1778 2017-03-31
100802760 1439391 4. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1928 1970 2017-03-15
100800374 1409182 5. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1908 1900 2017-04-18
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1875 1880 2017-03-01
100800660 1408356 7. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1856 1906 2017-03-26
100802810 1442015 8. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1821 1861 2017-03-07
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802244 1426141 1. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1670 1751 2017-03-19
100800467 1411152 2. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1695 1772 2017-04-22
100801405 1425935 3. Helge Malchau Hillerød Skakklub 1618 1722 2017-04-05
100800047 1406663 4. Kim Alex Olsen Fredensborg Hygge Skakklub 1602 1694 2017-04-18
100102012 1433768 5. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1742 1818 2017-04-22
100103833 1438999 6. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1691 1691 2017-04-02
100802811 1442074 7. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1603 1724 2017-02-11
100102144 1425340 8. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1733 1804 2017-04-22
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1454 1475 2017-04-20
100101086 1413368 2. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1596 1731 2017-04-17
100802970 1461117 3. Rune Eliasen Hillerød Skakklub 1586 1651 2017-02-22
100802931 1454021 4. Micki Aron Christoffersen Hillerød Skakklub 1527 1420 2017-03-20
100801900 1437305 5. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1563 1676 2017-04-06
100802720 1437380 6. Jan Pedersen Hillerød Skakklub 1488 1529 2017-03-07
100802895 1448269 7. Hans Rasmus Rabjerg Hillerød Skakklub 1538 1597 2017-04-19
100803012 1463128 8. Eilif Rosenkilde Gribskov Skakklub 1581 1655 2017-04-08
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802297 1425048 1. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1310 1437 2017-04-22
100802696 1439413 2. John Schjølin Gribskov Skakklub 922 1137 2017-02-14
100802878 1450964 3. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1289 1360 2017-03-07
100802844 1445642 4. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1164 1345 2017-03-28
100800478 1417118 5. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1444 1615 2017-03-09
100802947 1453700 6. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1238 1356 2017-02-15
100100632 1426400 7. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1296 1456 2017-03-20
100802827 1445120 8. Thue Rabjerg Hillerød Skakklub 1373 1433 2017-03-24
100800460 1425374 9. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 913 1280 2017-03-29
- 10. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-04-23
100103834 0 11. Jakob Lyng Petersen Allerød Skakklub 1000 2017-04-02
100100640 1426613 12. John Sø Allerød Skakklub 1256 1469 2017-04-07
100802816 1445111 13. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1067 1282 2017-03-10
100802517 1425242 14. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1327 1432 2017-04-19