Arbejder ...

loading

2. Grindsted Bymesterskab 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Helge Nielsen
Skakklubben Evans
16301694
6
1
2
0
3
1
4
½
5
1
21,7517051,411736
2Jens Nielsen
Jerne Skakklub
18141916
5
1
1
1
6
0
3
1
4
½
13,218233,171923
3Flemming Ormstrup
Grindsted Skakklub
17111846
4
½
5
1
1
0
2
0
6
0
52,416842,591802
4John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17771868
3
½
6
1
5
½
1
½
2
½
332,9517792,771873
5René Poulsen
Jerne Skakklub
16381823
2
0
3
0
4
½
6
0
1
0
½61,815992,411747
6Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
17681854
1
0
4
0
2
1
5
1
3
1
342,917712,651861

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
15821636
6
1
2
1
3
½
4
½
5
1
41316182,641690
2Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
15181514
5
½
1
0
6
½
3
1
4
½
3 - 42,515181,661548
3Ib Klitaa
Jerne Skakklub
15691700
4
½
5
0
1
½
2
0
6
1
252,915293,141654
4Benny Terndrup
Nr. Snede Skakklub
13801598
3
½
6
0
5
1
1
½
2
½
21,414342,341601
5Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
16211742
2
½
3
1
4
0
6
0
1
0
63,315513,451703
6Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14421528
1
0
4
1
2
½
5
1
3
0
3 - 41,914691,771543

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Lolk de Liffiac
Grindsted Skakklub
1000
6
1
2
0
3
1
4
1
5
0
341,35110401000
2Leif Madsen
Jerne Skakklub
13531609
5
1
1
1
6
1
3
0
4
1
413,713671,351595
3Hans Hjortlund Gregersen
Grindsted Skakklub
13721471
4
1
5
0
1
0
2
1
6
1
333,8513340,781480
4Ghislaine Lolk de Liffiac
Grindsted Skakklub
1000
3
0
6
0
5
1
1
0
2
0
151,3598401000
5Jacob Kjær Nielsen
Grindsted Skakklub
12951494
2
0
3
1
4
0
6
1
1
1
323,3512790,871499
6Lars Krogh
Grindsted Skakklub
1000
1
0
4
1
2
0
5
0
3
0
161,3598401000
Indbydelse

2. GRINDSTED BYMESTERSKAB 2017

 

Det er efterhånden et helt år siden at Grindsted Bymesterskab fik sin flotte debut, og nu nærmer tiden sig atter, hvor vi i Grindsted mødes over brættet til en både seriøs og hyggelig omgang skak over fem runder. Ses vi?

 

Turneringsform   6-mands alle-mod-alle + eventuelt monrad i nederste gruppe. Alle grupper ELO-rates hvis betingelserne herfor opfyldes.

Spillested   Mødestedet, Nygade 29A, 7200 Grindsted.

Spilletider   Onsdagene d. 22/3, 29/3, 5/4, 19/4 samt 3/5 kl. 1900. Udsatte partier kan spilles d. 26/4. Den maksimalt tilladte forsinkelse er 60 min.

Betænkningstid   2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten af partiet.

Indskud   Kr. 150,-

Præmier   1. præmier: Mads Stage årskrus inkl. gravering samt kr. 250,- 2. præmier: Kr. 250,-

Forplejning   Kaffe og kage giver vi - sodavand m.m. kan købes billigt.

Facebook   facebook.com/grindstedbymesterskab

Tilmelding   Senest søndag d. 18. marts 2017

Periode 2017-03-22 .. 2017-05-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Lars Wisler Pedersen
  • Yderligere : Flemming Ormstrup

Tilmeldings muligheder til 2. Grindsted Bymesterskab 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2017-03-22 2017-03-18
Gruppe 2 6 2017-03-22 2017-03-18
Gruppe 3 6 2017-03-22 2017-03-18
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500525 1403460 1. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1630 1694 2017-03-17
100500105 1409310 2. Jens Nielsen Jerne Skakklub 1814 1916 2017-03-20
100500377 1438956 3. Flemming Ormstrup Grindsted Skakklub 1711 1846 2017-02-09
100500727 1410512 4. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1777 1868 2017-02-23
100500157 1449508 5. René Poulsen Jerne Skakklub 1638 1823 2017-03-15
100500219 1417045 6. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1768 1854 2017-02-09
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400258 1448374 1. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1582 1636 2017-03-18
100500216 1449370 2. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1518 1514 2017-02-09
100500260 1416600 3. Ib Klitaa Jerne Skakklub 1569 1700 2017-03-17
100500744 1444743 4. Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1380 1598 2017-03-01
100500752 1428543 5. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1621 1742 2017-03-17
100501384 1444786 6. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1442 1528 2017-03-16
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101200042 - 1. Erik Lolk de Liffiac Grindsted Skakklub 1000 2017-02-09
100500265 1441566 2. Leif Madsen Jerne Skakklub 1353 1609 2017-03-17
100500193 1448668 3. Hans Hjortlund Gregersen Grindsted Skakklub 1372 1471 2017-02-09
101200043 - 4. Ghislaine Lolk de Liffiac Grindsted Skakklub 1000 2017-02-09
100501643 1449354 5. Jacob Kjær Nielsen Grindsted Skakklub 1295 1494 2017-02-09
101095484 1462369 6. Lars Krogh Grindsted Skakklub 1000 2017-02-09