Arbejder ...

loading

Kronborg Turnering 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1David Christophersen
Allerød Skakklub
17291788
8
0
2
0
3
0
4
½
5
0
6
½
7
0
182,316902,461759
2Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
19922004
7
½
1
1
8
1
3
1
4
½
5
½
6
½
52519924,752009
3FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18401871
6
0
7
0
1
1
2
0
8
0
4
1
5
1
35 - 63,4518273,331864
4Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
18871916
5
1
6
0
7
1
1
½
2
½
3
0
8
½
33,9518743,811910
5Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
19351855
4
0
8
1
6
0
7
1
1
1
2
½
3
0
44,4519073,171868
6Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
19341996
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
½
2
½
614,4519824,672023
7Verner Hansen
Espergærde Skakklub
17341858
2
½
3
1
4
0
5
0
6
0
8
½
1
1
35 - 62,3517543,191854
8Casper Yukun Liu
Caïssa Gladsaxe
17061803
1
1
5
0
2
0
6
0
3
1
7
½
4
½
372,117332,621818

1. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ted Henrik Sandbech
16841821
2
1
4
1
5
1
7
½
11
½
12
1
9
1
615,217085,611829
2Thomas Wester
Frederikssund Skakklub
13511388
1
0
12
0
3
½
6
0
8
½
4
1
13
0
2123,412882,161362
3Anton Nielsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
4
0
14
0
2
½
8
0
6
0
13
0
5
0
½140,998201000
4John Schjølin
Gribskov Skakklub
9671137
3
1
1
0
11
0
9
0
10
0
2
0
6
0
1130,659830,621125
5Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
16141643
6
½
13
1
1
0
12
1
14
½
10
½
3
1
34,516143,071652
6Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
14161487
5
½
7
0
14
0
2
1
3
1
8
½
4
1
474,1514092,961488
7Jan Petersen
Helsingør Skakklub
14591617
8
½
6
1
9
1
1
½
12
0
14
1
11
0
453,115003,671624
8Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
13741499
7
½
9
0
10
0
3
1
2
½
6
½
14
0
11313522,391481
9Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16261647
10
½
8
1
7
0
4
1
13
1
11
-
1
0
93,816173,201653
10Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16381714
9
½
11
0
8
1
13
½
4
1
5
½
12
1
44,5516374,671711
11Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16751723
12
½
10
1
4
1
14
½
1
½
9
+
7
1
24,516753,961734
12Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
13431415
11
½
2
1
13
1
5
0
7
1
1
0
10
0
81,514561,481496
13Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
17201751
14
1
5
0
12
0
10
½
9
0
3
1
2
1
105,516604,311715
14Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
14441608
13
0
3
1
6
1
11
½
5
½
7
0
8
1
463,214802,901610
Indbydelse

KRONBORG TURNERING 2017
Helsingør Skakklub indbyder til 7-runders koordineret EMT turnering på følgende dage i Kristi Himmelfartsferien.

TIDSPLAN
Runde 1 & 2 25. maj (Kristi Himmelfartsdag) kl.10.00 – 15.00 og 15.00 – 20.00
Runde 3 26. maj kl. 18.00 – 23.00
Runde 4 & 5 27. maj kl.10.00 – 15.00 og 15.00 – 20.00
Runde 6 & 7 28. maj kl.10.00 – 15.00 og 15.00 – 20.00

SPILLESTED
Snekkersten Skole (Borupgaardskolen), Smakkevej 2 (Bygning 60), 3000 Helsingør

BETÆNKNINGSTID
90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg på 30 sekunder pr. træk

TURNERINGSFORM
Fortrinsvis 8 mandsgrupper

INDSKUD
Alle klasser kr. 200

PRÆMIER
Mester klasse

1. præmie kr. 2.000 / 2. præmie kr. 800
Basis klasser
1. præmie kr. 800 / 2. præmie kr. 500

TILMELDING
Senest Søndag den 24. maj. Anvend tilmelding online her på siden eller alternativt til Ole Bøgh Larsen e-mail: oleboeghlarsen@stofanet.dk eller tlf. 49 22 55 46

BETALING
Forudbetaling til Helsingør Skakklub v/Mariann Petersen, Horsensvej 23, 3000 Helsingør. Bankkonto 5357 0311584
Der er også mulighed for betaling kort før første runde fra kl. 9.30.

ØVRIGE FORHOLD
Velassorteret kantine på spillestedet
Turneringen afvikles i ikke-ryger lokaler på Snekkersten Skole (Borupgårdskolen)

 

Vi er i skrivende stund 21 deltagere, men vi vil så gerne være nogen flere, derfor er tilmeldingsfristen forlænget til d. 24 maj kl. 10.00

Periode 2017-05-25 .. 2017-05-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://helsingoer-skakklub.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Kronborg Turnering 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://helsingoer-skakklub.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2017-05-25 2017-05-24
1. Klasse 14 2017-05-25 2017-05-24
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802399 1413619 1. David Christophersen Allerød Skakklub 1729 1788 2017-03-31
100800409 1425315 2. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1992 2004 2017-02-18
100802146 1402714 3. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1840 1871 2017-02-18
100800374 1409182 4. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1887 1916 2017-04-18
103109616 1441540 5. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1935 1855 2017-05-21
100100252 1405349 6. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1934 1996 2017-05-21
100800075 1425285 7. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1734 1858 2017-04-15
100104150 1454153 8. Casper Yukun Liu Caïssa Gladsaxe 1706 1803 2017-05-24
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100511 1409751 1. Ted Henrik Sandbech 1684 1821 2017-05-11
100802849 1445758 2. Thomas Wester Frederikssund Skakklub 1351 1388 2017-04-03
101096095 - 3. Anton Nielsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-05-20
100802696 1439413 4. John Schjølin Gribskov Skakklub 967 1137 2017-03-02
100100322 1411225 5. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1614 1643 2017-02-20
103105996 1435914 6. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1416 1487 2017-03-15
100801504 1426320 7. Jan Petersen Helsingør Skakklub 1459 1617 2017-02-17
100102880 1419889 8. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1374 1499 2017-05-20
100800414 1409557 9. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1626 1647 2017-02-25
100800404 1410946 10. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1638 1714 2017-05-19
100100016 1411098 11. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1675 1723 2017-03-20
100104255 1460463 12. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1343 1415 2017-05-22
100800739 1408526 13. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1720 1751 2017-05-14
100800478 1417118 14. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1444 1608 2017-05-20