Arbejder ...

loading

Randersmesterskabet 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Niels Christian Offersen
Skakklubben Rokaden
13201459
6
+
2
0
3
0
4
0
5
0
151,6512461,551397
2Claus Kristensen
Hadsten Skakklub
12931509
5
0
1
1
6
+
3
0
4
0
241,4512731,881474
3Leo Starup
Skakklubben Rokaden
15211633
4
½
5
0
1
1
2
1
6
+
2 - 32,9515012,711629
4Gunnar Bach
Skakklubben Rokaden
13231491
3
½
6
+
5
0
1
1
2
1
2 - 31,6513611,751506
5Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
14271542
2
1
3
1
4
1
6
+
1
1
512,3515312,111618
6Michael Jensen
Skakklubben Rokaden
13661577
1
-
4
-
2
-
5
-
3
-
060136601577
Indbydelse

Klubberne i Randers indbyder herved til Randersmesterskabet 2017

Spillested: Kulturhuset, Stemansgade, Randers – 2. sal lokale 3 + 4

Turneringsform: Der spilles i 6-mands grupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på blot 1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid. Sidste år havde vi to af den slags grupper.

Betænkningstid: 1 time og 45 min til 40 træk + ½ time og opsparet tid til resten.

Spilletider:

  • 1.runde: tirsdag den   9. maj 2017
  • 2.runde: tirsdag den 16. maj 2017
  • 3.runde: tirsdag den 23. maj 2017
  • 4.runde: tirsdag den 30. maj 2017
  • 5.runde: tirsdag den   6. juni 2017

Alle runder starter kl. 19.00

Indskud: kr. 150,-

Præmier:

  • 1. præmie i alle grupper kr. 400,-
  • 2. præmie i alle grupper kr. 250,-
  • Desuden præmier til de bedste partier i grupperne

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO - ratet

Sidste tilmelding er torsdag den 4, maj 2017

Turneringsleder:

Sune Ørbæk Hansen, Skakklubben Rokaden. Tlf: 98 13 36 64, e-mail enusnesnah@gmail.com. Afbud i så god tid som muligt.

Turneringskomite: Aage Olsen, Claus Rossen, Claus Andersen

Periode 2017-05-09 .. 2017-06-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 1 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 2 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 3 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 4 6 2017-05-09 2017-05-04
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602545 1451499 1. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1887 1917 2017-03-31
100300084 1403222 2. Claus Rossen Viborg Skakklub 2155 2182 2017-03-31
100600930 1409506 3. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1979 2015 2017-03-30
100700172 1404245 4. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2072 2045 2017-05-01
100600887 1404970 5. Oluf Øe Randers Skakklub 1835 1902 2017-05-02
103102835 1427121 6. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1801 1889 2017-04-06
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600853 1420232 1. Finn Andersson Randers Skakklub 1602 1719 2017-05-05
100602045 1429280 2. Kristian Siegler Skakklubben Rokaden 1775 1855 2017-05-04
100700196 1440373 3. Allan Toftegaard Christensen Randers Skakklub 1737 1780 2017-04-17
100201713 1409280 4. Ricardo De La Calle Aramburu Skakklubben Rokaden 1764 1819 2017-04-05
100602510 1449907 5. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1599 1735 2017-04-04
100600677 1421883 6. Christian Murmann Randers Skakklub 1573 1709 2017-04-24
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602622 1463080 1. Niels Christian Offersen Skakklubben Rokaden 1320 1459 2017-05-04
100600475 1421506 2. Claus Kristensen Hadsten Skakklub 1293 1509 2017-04-24
100600833 1422669 3. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1521 1633 2017-04-22
100602085 1420283 4. Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1323 1491 2017-04-18
101095048 1454200 5. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1427 1542 2017-05-04
100602468 1447025 6. Michael Jensen Skakklubben Rokaden 1366 1577 2017-03-30
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600471 1420216 1. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1130 1459 2017-04-22
100600811 1421140 2. Finn Jensen Grenå Skakklub 1242 1471 2017-04-04
103104911 1420607 3. Morten Drejer Grenå Skakklub 1108 2017-04-11
100602524 1450590 4. Steffen Krenk Skakklubben Rokaden 1289 1455 2017-03-31
100600303 1422820 5. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1090 1309 2017-04-04
100601920 1422260 6. Jens Jørgen Ploumann Hadsten Skakklub 1233 1451 2017-04-24
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701677 1460625 1. Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub 971 2017-05-01
101096116 - 2. Peter Sommer Bach Skakklubben Rokaden 800 2017-05-04
101096328 - 3. Trine Skovlunn Sortberg Prøvemedlemmer 1000 2017-05-04
100602632 - 4. Karen Sommer Bach Skakklubben Rokaden 1000 2017-05-04
101096007 - 5. Joachim Axel Juncher Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-05-04
100701678 1460633 6. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1000 2017-05-01