Arbejder ...

loading

Randersmesterskabet 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Patrick Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
971
6
1
2
1
3
1
4
1
5
1
512,55114701000
2Peter Sommer Bach
Skakklubben Rokaden
800
5
0
1
0
6
0
3
0
4
0
061,2574401000
3Trine Skovlunn Sortberg
Prøvemedlemmer
1000
4
1
5
0
1
0
2
1
6
1
322,8100901000
4Karen Sommer Bach
Skakklubben Rokaden
1000
3
0
6
1
5
1
1
0
2
1
332,8100901000
5Joachim Axel Juncher
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
2
1
3
1
4
0
6
0
1
0
242,896401000
6Precious Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
1000
1
0
4
0
2
1
5
1
3
0
252,896401000
Indbydelse

Klubberne i Randers indbyder herved til Randersmesterskabet 2017

Spillested: Kulturhuset, Stemansgade, Randers – 2. sal lokale 3 + 4

Turneringsform: Der spilles i 6-mands grupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på blot 1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid. Sidste år havde vi to af den slags grupper.

Betænkningstid: 1 time og 45 min til 40 træk + ½ time og opsparet tid til resten.

Spilletider:

  • 1.runde: tirsdag den   9. maj 2017
  • 2.runde: tirsdag den 16. maj 2017
  • 3.runde: tirsdag den 23. maj 2017
  • 4.runde: tirsdag den 30. maj 2017
  • 5.runde: tirsdag den   6. juni 2017

Alle runder starter kl. 19.00

Indskud: kr. 150,-

Præmier:

  • 1. præmie i alle grupper kr. 400,-
  • 2. præmie i alle grupper kr. 250,-
  • Desuden præmier til de bedste partier i grupperne

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO - ratet

Sidste tilmelding er torsdag den 4, maj 2017

Turneringsleder:

Sune Ørbæk Hansen, Skakklubben Rokaden. Tlf: 98 13 36 64, e-mail enusnesnah@gmail.com. Afbud i så god tid som muligt.

Turneringskomite: Aage Olsen, Claus Rossen, Claus Andersen

Periode 2017-05-09 .. 2017-06-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Sune Ørbæk Hansen

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 1 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 2 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 3 6 2017-05-09 2017-05-04
Basis 4 6 2017-05-09 2017-05-04
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602545 1451499 1. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1887 1917 2017-03-31
100300084 1403222 2. Claus Rossen Viborg Skakklub 2155 2182 2017-03-31
100600930 1409506 3. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1979 2015 2017-03-30
100700172 1404245 4. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2072 2045 2017-05-01
100600887 1404970 5. Oluf Øe Randers Skakklub 1835 1902 2017-05-02
103102835 1427121 6. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1801 1889 2017-04-06
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600853 1420232 1. Finn Andersson Randers Skakklub 1602 1719 2017-05-05
100602045 1429280 2. Kristian Siegler Skakklubben Rokaden 1775 1855 2017-05-04
100700196 1440373 3. Allan Toftegaard Christensen Randers Skakklub 1737 1780 2017-04-17
100201713 1409280 4. Ricardo De La Calle Aramburu Skakklubben Rokaden 1764 1819 2017-04-05
100602510 1449907 5. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1599 1735 2017-04-04
100600677 1421883 6. Christian Murmann Randers Skakklub 1573 1709 2017-04-24
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602622 1463080 1. Niels Christian Offersen Skakklubben Rokaden 1320 1459 2017-05-04
100600475 1421506 2. Claus Kristensen Hadsten Skakklub 1293 1509 2017-04-24
100600833 1422669 3. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1521 1633 2017-04-22
100602085 1420283 4. Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1323 1491 2017-04-18
101095048 1454200 5. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1427 1542 2017-05-04
100602468 1447025 6. Michael Jensen Skakklubben Rokaden 1366 1577 2017-03-30
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600471 1420216 1. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1130 1459 2017-04-22
100600811 1421140 2. Finn Jensen Grenå Skakklub 1242 1471 2017-04-04
103104911 1420607 3. Morten Drejer Grenå Skakklub 1108 2017-04-11
100602524 1450590 4. Steffen Krenk Skakklubben Rokaden 1289 1455 2017-03-31
100600303 1422820 5. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1090 1309 2017-04-04
100601920 1422260 6. Jens Jørgen Ploumann Hadsten Skakklub 1233 1451 2017-04-24
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701677 1460625 1. Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub 971 2017-05-01
101096116 - 2. Peter Sommer Bach Skakklubben Rokaden 800 2017-05-04
101096328 - 3. Trine Skovlunn Sortberg Prøvemedlemmer 1000 2017-05-04
100602632 - 4. Karen Sommer Bach Skakklubben Rokaden 1000 2017-05-04
101096007 - 5. Joachim Axel Juncher Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-05-04
100701678 1460633 6. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1000 2017-05-01