Arbejder ...

loading

KØGE JUBILÆUMSTURNERING  

Vis Gruppe : Parringer
Hovedgruppen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Martin Percivaldi
Køge Skakklub
24152433
10
½
2
½
3
1
4
½
5
0
6
1
7
0
8
1
9
½
564,8524174,982433
2IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24452453
9
0
1
½
10
0
3
0
4
½
5
½
6
1
7
½
8
½
85,224285,242436
3FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21802235
8
½
9
0
1
0
2
1
10
½
4
1
5
½
6
1
7
0
7222402,482275
4FM Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
23432330
7
½
8
1
9
½
1
½
2
½
3
0
10
0
5
1
6
+
543,4523543,172338
5IM Björn Ahlander
Køge Skakklub
24232423
6
1
7
0
8
1
9
½
1
1
2
½
3
½
4
0
10
½
55024234,862424
6IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23542353
5
0
10
0
7
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
4
-
0103,5522833,392319
7GM Yuri Solodovnichenko
25832583
4
½
5
1
6
1
10
½
8
1
9
1
1
1
2
½
3
1
1025836,802590
8FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22282247
3
½
4
0
5
0
6
1
7
0
10
½
9
0
1
0
2
½
92,522282,642244
9GM Vladimir Okhotnik
23962396
2
1
3
1
4
½
5
½
6
1
7
0
8
1
10
½
1
½
63023964,502411
10GM Eduardas Rozentalis
Køge Skakklub
25092509
1
½
6
1
2
1
7
½
3
½
8
½
4
1
9
½
5
½
62025095,942510

Open Gruppe Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18982001
7
1
5
1
4
1
2
0
8
1
13
1
3
1
11
1
10
1
816,4519456,842047
2Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
18771928
8
½
3
1
13
1
1
1
11
½
4
1
7
½
5
1
18
½
736,3518976,161962
3Bjarne Hjorth Andersen
Køge Skakklub
18591962
9
½
2
0
16
1
6
1
14
1
5
½
1
0
7
½
11
½
576,218236,401934
4Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
18041791
10
1
12
1
1
0
13
½
18
1
2
0
8
0
14
1
5
½
546,2517675,141788
5Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
17941824
11
1
1
0
8
0
23
1
19
1
3
½
13
1
2
0
4
½
565,917674,451815
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17751878
12
0
17
1
20
1
3
0
10
½
18
½
19
1
8
0
7
1
58 - 96,917185,961839
7Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
17601785
1
0
18
½
21
1
15
1
13
0
12
1
2
½
3
½
6
0
125,917185,231770
8Casper Yukun Liu
Caïssa Gladsaxe
17331789
2
½
9
1
5
1
14
1
1
0
11
1
4
1
6
1
13
1
24,7518384,441911
9Finn Stuhr
Køge Skakklub
17271805
3
½
8
0
10
0
20
½
15
0
16
0
24
0
25
+
 2225,2516003,111753
10Ohran Alic
Haslev Skakklub
15571717
4
0
14
½
9
1
19
½
6
½
22
½
18
½
17
1
1
0
134,915393,551706
11Rasmus Emil Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15431641
5
0
21
1
17
1
12
1
2
½
8
0
14
1
1
0
3
½
553,6516033,581698
12Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15301572
6
1
4
0
22
1
11
0
21
½
7
0
15
0
23
1
20
1
145,5514832,311556
13Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
14861632
19
1
22
1
2
0
4
½
7
1
1
0
5
0
20
1
8
0
113,5515292,301636
14Torben Larsen
Odense Skakklub
14661655
20
1
10
½
18
1
8
0
3
0
15
1
11
0
4
0
16
½
4163,914713,831638
15Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
14361541
22
0
23
1
19
½
7
0
9
1
14
0
12
1
18
0
21
1
155,4513932,811569
16Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
14011490
17
0
20
0
3
0
24
1
23
0
9
1
21
0
22
1
14
½
205,7513001,691482
17Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13401483
16
1
6
0
11
0
18
0
24
1
21
1
22
1
10
0
19
1
5104,913452,901485
18Nicolai Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
12951468
25
+
7
½
14
0
17
1
4
0
6
½
10
½
15
1
2
½
58 - 91,3514441,351534
19Nedzad Doric
Slagelse Skakklub
11711187
13
0
24
1
15
½
10
½
5
0
23
1
6
0
21
1
17
0
4183,0512140,861233
20Rasmus Poulsen
Køge Skakklub
1086
14
0
16
1
6
0
9
½
22
0
25
+
23
1
13
0
12
0
191,85111501000
21Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
10821354
23
1
11
0
7
0
22
½
12
½
17
0
16
1
19
0
15
0
3212,3511112,091330
22Mathias Frej Gyring-Nielsen
Køge Skakklub
971
15
1
13
0
12
0
21
½
20
1
10
½
17
0
16
0
23
1
4171,65109301000
23Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
858
21
0
15
0
24
1
5
0
16
1
19
0
20
0
12
0
22
0
2231,588101000
24Nikolaj Li
Køge Skakklub
861 
19
0
23
0
16
0
17
0
 
9
1
  1240,787501000
25Kasper Træflytter
Ingen klub
8001000
18
-
    
20
-
 
9
-
 025080001000

u 1600 (16 spillere)

Indbydelse

KØGE JUBILÆUMSTURNERING 2017

I anledening af Køge Skakklubs 70 års jubilæum inviteres til Skakturnering i Køge

Lørdag den 24. juni 2017 til 2. juli 2017
Turneringen er åben for alle.

Der spilles i følgende grupper

HOVEDTURNERINGEN  10-MANDS GRUPPE

9 runders alle mod alle.

ÅBEN GRUPPE(fri tilmelding) 9 runder Swiss

U1600 GRUPPE (for spillere med rating under 1600) 9 runder Swiss

Spillested:
Asgård Skole, Norsvej 2 4600 Køge

Tidsplan:
Åbning: Lørdag den. 24.06  kl. 11:45

SPILSTART

Runde 1: Lørdag den 24.06. kl. 12:00

Runde 2: Søndag den 25.06 kl. 12:00

Runde 3: Mandag den 26.06. kl.17:00

Runde 4: Tirsdag  den 27.06. kl.17:00 

Runde 5: Onsdag den. 28.06. kl. 17:00

Runde 6: Torsdag den. 29.06.  kl. 17:00

Runde 7: Fredag den. 30.06  kl. 17:00

Runde 8: Lørdag den 01.07 kl. 12:00

Runde 9: Søndag den 02.07 kl. 12:00

  
Præmieoverrækkelse i kantinen efter hver gruppes afslutning

Turneringsform:
 Alle mod alle

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk startende fra træk 1.

Andre regler:
I Køge Jubilæumsturnering har man lov til at komme 1 time for sent før man taber på udeblivelse.

Tilmelding: På denne side( skak.dk)

Deltagere: Se hvem der er tilmeldt ovenfor

Indskrivning:
Lørdag  d. 24.06 mellem kl. 09:00  og 11.00 ved i Kantinen
BEMÆRK: det er ikke nødvendigt med indskrivning hvis man har betalt senest tilmeldingsfristen

Præmier:

Hovedgruppen: 1. Præmie kr. 5.000, 2. Præmie, kr.3.000,- 3. Præmie  kr. 2.000,-

Øvrige grupper: 1. Pr. kr. 2.000,- 2. pr. 1000,- 3. pr. 500,-


I tilfælde af ligestilling afgøres præmierne ved hjælp af: korrektion.

Indskud

GM, IM, WGM, WIM gratis

Seniorer Kr. 500,-              SPIL GRATIS - KØB VIN SKRIV TIL stuhrvine@gmail.com og få et tilbud.

Ungdom Kr. 400,- (skal være født i 1997 eller senere)

Indskud (DKK):

Betaling:
Nordea konto: regnr. 2300 - 4390 375 366 eller mobilpay 2546 8293

HUSK AT SKRIVE DELTAGERNAVN(E) VED BETALING 

Overnatning: Danhostel i gåafstand fra spillestedet eller Hotel Niels Juel

Periode 2017-06-24 .. 2017-07-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Finn Stuhr

Tilmeldings muligheder til KØGE JUBILÆUMSTURNERING

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hovedgruppen 10 2017-06-24 2017-06-19
Open Gruppe 25 2017-06-24 2017-06-19
Totalt antal tilmeldte 35
Deltagere i gruppen Hovedgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802556 1508148 1. IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2415 2433 2017-04-16
100801531 1401378 2. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2445 2453 2017-04-14
100602308 1440640 3. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2180 2235 2017-04-14
103110502 1444948 4. FM Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2343 2330 2017-04-14
100802525 1700251 5. IM Björn Ahlander Køge Skakklub 2423 2423 2017-04-14
100700286 1400142 6. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2354 2353 2017-05-21
14104369 7. GM Yuri Solodovnichenko 2583 2583 2017-04-21
100103912 1444514 8. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2228 2247 2017-04-15
14101289 9. GM Vladimir Okhotnik 2396 2396 2017-04-28
100202257 12800023 10. GM Eduardas Rozentalis Køge Skakklub 2509 2509 2017-04-14
Deltagere i gruppen Open Gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109616 1441540 1. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1898 2001 2017-05-30
100202292 1455796 2. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1877 1928 2017-05-07
100200341 1404946 3. Bjarne Hjorth Andersen Køge Skakklub 1859 1962 2017-06-14
100102246 1414330 4. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1804 1791 2017-05-06
100800893 1406400 5. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1794 1824 2017-06-01
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1775 1878 2017-05-08
100101696 1410776 7. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1760 1785 2017-05-06
100104150 1454153 8. Casper Yukun Liu Caïssa Gladsaxe 1733 1789 2017-06-12
100200377 1400789 9. Finn Stuhr Køge Skakklub 1727 1805 2017-04-15
100102462 1410571 10. Ohran Alic Haslev Skakklub 1557 1717 2017-06-08
100202329 1457535 11. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1543 1641 2017-06-08
100202352 1461869 12. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1530 1572 2017-06-08
100801019 1404300 13. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1486 1632 2017-06-21
100301890 1447858 14. Torben Larsen Odense Skakklub 1466 1655 2017-06-13
100104255 1460463 15. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1436 1541 2017-05-28
100202293 1455818 16. Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1401 1490 2017-05-07
100801513 1402870 17. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1340 1483 2017-05-28
100202338 1458361 18. Nicolai Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1295 1468 2017-06-12
101096011 1464060 19. Nedzad Doric Slagelse Skakklub 1171 1187 2017-06-15
100202417 - 20. Rasmus Poulsen Køge Skakklub 1086 2017-05-30
100104343 1462636 21. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1082 1354 2017-06-02
100202398 - 22. Mathias Frej Gyring-Nielsen Køge Skakklub 971 2017-05-30
100104342 1462644 23. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 858 2017-06-02
100202374 - 24. Nikolaj Li Køge Skakklub 861 2017-06-24
- 25. Kasper Træflytter Ingen klub 800 1000 2017-06-23