Arbejder ...

loading

KØGE JUBILÆUMSTURNERING  

Vis Gruppe : Parringer
Hovedgruppen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Martin Percivaldi
Køge Skakklub
24152433
10
½
2
½
3
1
4
½
5
0
6
1
7
0
8
1
9
½
564,8524174,982433
2IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24452453
9
0
1
½
10
0
3
0
4
½
5
½
6
1
7
½
8
½
85,224285,242436
3FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21802235
8
½
9
0
1
0
2
1
10
½
4
1
5
½
6
1
7
0
7222402,482275
4FM Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
23432330
7
½
8
1
9
½
1
½
2
½
3
0
10
0
5
1
6
+
543,4523543,172338
5IM Björn Ahlander
Køge Skakklub
24232423
6
1
7
0
8
1
9
½
1
1
2
½
3
½
4
0
10
½
55024234,862424
6IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23542353
5
0
10
0
7
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
4
-
0103,5522833,392319
7GM Yuri Solodovnichenko
25832583
4
½
5
1
6
1
10
½
8
1
9
1
1
1
2
½
3
1
1025836,802590
8FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22282247
3
½
4
0
5
0
6
1
7
0
10
½
9
0
1
0
2
½
92,522282,642244
9GM Vladimir Okhotnik
23962396
2
1
3
1
4
½
5
½
6
1
7
0
8
1
10
½
1
½
63023964,502411
10GM Eduardas Rozentalis
Køge Skakklub
25092509
1
½
6
1
2
1
7
½
3
½
8
½
4
1
9
½
5
½
62025095,942510

Open Gruppe Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18982001
7
1
5
1
4
1
2
0
8
1
13
1
3
1
11
1
10
1
816,4519456,842047
2Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
18771928
8
½
3
1
13
1
1
1
11
½
4
1
7
½
5
1
18
½
736,3518976,161962
3Bjarne Hjorth Andersen
Køge Skakklub
18591962
9
½
2
0
16
1
6
1
14
1
5
½
1
0
7
½
11
½
576,218236,401934
4Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
18041791
10
1
12
1
1
0
13
½
18
1
2
0
8
0
14
1
5
½
546,2517675,141788
5Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
17941824
11
1
1
0
8
0
23
1
19
1
3
½
13
1
2
0
4
½
565,917674,451815
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17751878
12
0
17
1
20
1
3
0
10
½
18
½
19
1
8
0
7
1
58 - 96,917185,961839
7Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
17601785
1
0
18
½
21
1
15
1
13
0
12
1
2
½
3
½
6
0
125,917185,231770
8Casper Yukun Liu
Caïssa Gladsaxe
17331789
2
½
9
1
5
1
14
1
1
0
11
1
4
1
6
1
13
1
24,7518384,441911
9Finn Stuhr
Køge Skakklub
17271805
3
½
8
0
10
0
20
½
15
0
16
0
24
0
25
+
 2225,2516003,111753
10Ohran Alic
Haslev Skakklub
15571717
4
0
14
½
9
1
19
½
6
½
22
½
18
½
17
1
1
0
134,915393,551706
11Rasmus Emil Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15431641
5
0
21
1
17
1
12
1
2
½
8
0
14
1
1
0
3
½
553,6516033,581698
12Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15301572
6
1
4
0
22
1
11
0
21
½
7
0
15
0
23
1
20
1
145,5514832,311556
13Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
14861632
19
1
22
1
2
0
4
½
7
1
1
0
5
0
20
1
8
0
113,5515292,301636
14Torben Larsen
Odense Skakklub
14661655
20
1
10
½
18
1
8
0
3
0
15
1
11
0
4
0
16
½
4163,914713,831638
15Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
14361541
22
0
23
1
19
½
7
0
9
1
14
0
12
1
18
0
21
1
155,4513932,811569
16Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
14011490
17
0
20
0
3
0
24
1
23
0
9
1
21
0
22
1
14
½
205,7513001,691482
17Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13401483
16
1
6
0
11
0
18
0
24
1
21
1
22
1
10
0
19
1
5104,913452,901485
18Nicolai Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
12951468
25
+
7
½
14
0
17
1
4
0
6
½
10
½
15
1
2
½
58 - 91,3514441,351534
19Nedzad Doric
Slagelse Skakklub
11711187
13
0
24
1
15
½
10
½
5
0
23
1
6
0
21
1
17
0
4183,0512140,861233
20Rasmus Poulsen
Køge Skakklub
1086
14
0
16
1
6
0
9
½
22
0
25
+
23
1
13
0
12
0
191,85111501000
21Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
10821354
23
1
11
0
7
0
22
½
12
½
17
0
16
1
19
0
15
0
3212,3511112,091330
22Mathias Frej Gyring-Nielsen
Køge Skakklub
971
15
1
13
0
12
0
21
½
20
1
10
½
17
0
16
0
23
1
4171,65109301000
23Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
858
21
0
15
0
24
1
5
0
16
1
19
0
20
0
12
0
22
0
2231,588101000
24Nikolaj Li
Køge Skakklub
861 
19
0
23
0
16
0
17
0
 
9
1
  1240,787501000
25Kasper Træflytter
Ingen klub
8001000
18
-
    
20
-
 
9
-
 025080001000

u 1600 (16 spillere)

Indbydelse

KØGE JUBILÆUMSTURNERING 2017

I anledening af Køge Skakklubs 70 års jubilæum inviteres til Skakturnering i Køge

Lørdag den 24. juni 2017 til 2. juli 2017
Turneringen er åben for alle.

Der spilles i følgende grupper

HOVEDTURNERINGEN  10-MANDS GRUPPE

9 runders alle mod alle.

ÅBEN GRUPPE(fri tilmelding) 9 runder Swiss

U1600 GRUPPE (for spillere med rating under 1600) 9 runder Swiss

Spillested:
Asgård Skole, Norsvej 2 4600 Køge

Tidsplan:
Åbning: Lørdag den. 24.06  kl. 11:45

SPILSTART

Runde 1: Lørdag den 24.06. kl. 12:00

Runde 2: Søndag den 25.06 kl. 12:00

Runde 3: Mandag den 26.06. kl.17:00

Runde 4: Tirsdag  den 27.06. kl.17:00 

Runde 5: Onsdag den. 28.06. kl. 17:00

Runde 6: Torsdag den. 29.06.  kl. 17:00

Runde 7: Fredag den. 30.06  kl. 17:00

Runde 8: Lørdag den 01.07 kl. 12:00

Runde 9: Søndag den 02.07 kl. 12:00

  
Præmieoverrækkelse i kantinen efter hver gruppes afslutning

Turneringsform:
 Alle mod alle

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk startende fra træk 1.

Andre regler:
I Køge Jubilæumsturnering har man lov til at komme 1 time for sent før man taber på udeblivelse.

Tilmelding: På denne side( skak.dk)

Deltagere: Se hvem der er tilmeldt ovenfor

Indskrivning:
Lørdag  d. 24.06 mellem kl. 09:00  og 11.00 ved i Kantinen
BEMÆRK: det er ikke nødvendigt med indskrivning hvis man har betalt senest tilmeldingsfristen

Præmier:

Hovedgruppen: 1. Præmie kr. 5.000, 2. Præmie, kr.3.000,- 3. Præmie  kr. 2.000,-

Øvrige grupper: 1. Pr. kr. 2.000,- 2. pr. 1000,- 3. pr. 500,-


I tilfælde af ligestilling afgøres præmierne ved hjælp af: korrektion.

Indskud

GM, IM, WGM, WIM gratis

Seniorer Kr. 500,-              SPIL GRATIS - KØB VIN SKRIV TIL stuhrvine@gmail.com og få et tilbud.

Ungdom Kr. 400,- (skal være født i 1997 eller senere)

Indskud (DKK):

Betaling:
Nordea konto: regnr. 2300 - 4390 375 366 eller mobilpay 2546 8293

HUSK AT SKRIVE DELTAGERNAVN(E) VED BETALING 

Overnatning: Danhostel i gåafstand fra spillestedet eller Hotel Niels Juel

Periode 2017-06-24 .. 2017-07-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til KØGE JUBILÆUMSTURNERING

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hovedgruppen 10 2017-06-24 2017-06-19
Open Gruppe 25 2017-06-24 2017-06-19
Totalt antal tilmeldte 35
Deltagere i gruppen Hovedgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802556 1508148 1. IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2415 2433 2017-04-16
100801531 1401378 2. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2445 2453 2017-04-14
100602308 1440640 3. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2180 2235 2017-04-14
103110502 1444948 4. FM Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2343 2330 2017-04-14
100802525 1700251 5. IM Björn Ahlander Køge Skakklub 2423 2423 2017-04-14
100700286 1400142 6. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2354 2353 2017-05-21
14104369 7. GM Yuri Solodovnichenko 2583 2583 2017-04-21
100103912 1444514 8. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2228 2247 2017-04-15
14101289 9. GM Vladimir Okhotnik 2396 2396 2017-04-28
100202257 12800023 10. GM Eduardas Rozentalis Køge Skakklub 2509 2509 2017-04-14
Deltagere i gruppen Open Gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109616 1441540 1. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1898 2001 2017-05-30
100202292 1455796 2. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1877 1928 2017-05-07
100200341 1404946 3. Bjarne Hjorth Andersen Køge Skakklub 1859 1962 2017-06-14
100102246 1414330 4. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1804 1791 2017-05-06
100800893 1406400 5. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1794 1824 2017-06-01
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1775 1878 2017-05-08
100101696 1410776 7. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1760 1785 2017-05-06
100104150 1454153 8. Casper Yukun Liu Caïssa Gladsaxe 1733 1789 2017-06-12
100200377 1400789 9. Finn Stuhr Køge Skakklub 1727 1805 2017-04-15
100102462 1410571 10. Ohran Alic Haslev Skakklub 1557 1717 2017-06-08
100202329 1457535 11. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1543 1641 2017-06-08
100202352 1461869 12. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1530 1572 2017-06-08
100801019 1404300 13. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1486 1632 2017-06-21
100301890 1447858 14. Torben Larsen Odense Skakklub 1466 1655 2017-06-13
100104255 1460463 15. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1436 1541 2017-05-28
100202293 1455818 16. Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1401 1490 2017-05-07
100801513 1402870 17. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1340 1483 2017-05-28
100202338 1458361 18. Nicolai Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1295 1468 2017-06-12
101096011 1464060 19. Nedzad Doric Slagelse Skakklub 1171 1187 2017-06-15
100202417 - 20. Rasmus Poulsen Køge Skakklub 1086 2017-05-30
100104343 1462636 21. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1082 1354 2017-06-02
100202398 - 22. Mathias Frej Gyring-Nielsen Køge Skakklub 971 2017-05-30
100104342 1462644 23. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 858 2017-06-02
100202374 - 24. Nikolaj Li Køge Skakklub 861 2017-06-24
- 25. Kasper Træflytter Ingen klub 800 1000 2017-06-23