Arbejder ...

loading

FM i lynskak 2017 (indledende grupper)  

Vis Gruppe : Parringer
Indledende gruppe A Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Andrew Velarde
Ejby Skakklub
15991711
8
0
2
0
3
0
4
½
5
1
6
0
7
0
6 - 72,81541
2Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
17881863
7
1
1
1
8
0
3
1
4
1
5
1
6
0
52 - 34,251811
3Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
12681646
6
1
7
0
1
1
2
0
8
0
4
1
5
1
440,81489
4Jess Nykjær
Frem Skakklub
18681979
5
0
6
1
7
0
1
½
2
0
3
0
8
0
6 - 74,81769
5Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
12521481
4
1
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
180,751263
6Jørgen Kiel
Sydøstfyn
16941851
3
0
4
0
5
1
8
0
7
0
1
1
2
1
353,551678
7Alexander Le Besq
Frem Skakklub
17882054
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
1
52 - 34,251811
8IM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
22862410
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
716,82290

Indledende gruppe B Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
16921557
8
0
2
1
3
0
4
1
5
0
6
1
7
1
43 - 43,351712
2Michael Nord
Tårnet Svendborg
18272042
7
½
1
0
8
1
3
1
4
1
5
0
6
1
24,351832
3Thomas Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
16231545
6
0
7
0
1
1
2
0
8
0
4
0
5
0
17 - 82,81554
4Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
14401484
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
17 - 81,551415
5Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20732086
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
716,12091
6Jakob Petersen
Middelfart Skakklub
20021933
3
1
4
1
5
0
8
1
7
1
1
0
2
0
43 - 45,651954
7Erik Pedersen
Frem Skakklub
17751888
2
½
3
1
4
1
5
0
6
0
8
1
1
0
53,951762
8Markus Maagaard
Frem Skakklub
11241644
1
1
5
0
2
0
6
0
3
1
7
0
4
1
360,21309

Indledende gruppe C Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Christoffer Vinter
Frem Skakklub
14671633
8
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
0801467
2Jørgen Frank Hansen
Odense Skakklub
16481775
7
1
1
+
8
½
3
0
4
0
5
1
6
0
42,91636
3Simon Pil Wilbrandt
Jetsmark Skakklub
20292153
6
1
7
1
1
+
2
1
8
1
4
1
5
1
715,152046
4Gert Aagaard
Springeren Kolding
20092023
5
1
6
0
7
1
1
+
2
1
3
0
8
1
535,051982
5André Friis Møller
Frem Skakklub
12781489
4
0
8
1
6
0
7
1
1
+
2
0
3
0
351,11319
6Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
17422053
3
0
4
1
5
1
8
1
7
1
1
+
2
1
623,51787
7Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
9771363
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
+
170,15970
8Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
16791839
1
+
5
0
2
½
6
0
3
0
7
1
4
0
63,11631

Indledende gruppe D Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
18381973
8
1
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
61 - 34,551882
2Martin Møller
Vojens Skakklub
14791733
7
1
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
½
6 - 71,851463
3Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20211946
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
1
5
0
61 - 35,852024
4Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
16971862
5
0
6
1
7
½
1
0
2
1
3
0
8
0
53,451669
5Sophus Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
20242146
4
1
8
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
61 - 35,852027
6Steen Roed Gundorf Henriksen
Frem Skakklub
9691224
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
½
½80,05989
7Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
16761786
2
0
3
0
4
½
5
0
6
1
8
0
1
0
6 - 73,251624
8Jacob Foged Christensen
Frem Skakklub
16511925
1
0
5
0
2
1
6
1
3
0
7
1
4
1
443,11678
Indbydelse

FM i Lynskak 2017

Frem Skakklub og Fyns Skak Union indbyder til Fynsmesterskabet i Lynskak 2017.

Spillested: 
Ungdomshuset, Nørregade 60, 5000 Odense C.
Turneringen forventes afvikles i Ungdomshusets café i stueetagen, hvis deltagerantallet tillader. Der er kørestolsadgang via baggården.

Spilledag: 
Lørdag den 24. juni 2017.

Starttidspunkt: 
Indledende grupper starter kl. 11.00.

Turneringsform: 
Der spilles først indledende grupper med 8-12 deltagere i hver. 
Herefter opdeles i finalegrupper som starter senest kl. 14.30. Formatet for finalegrupperne vil afhænge af deltagerantal. Forventet sluttidspunkt er afhængigt af deltagerantal, men realistisk omkring kl. 16; og ikke senere end kl. 16.30.

Betænkningstid: 
3 minutter plus 2 sekunder pr. træk.

FM-titel: 
Vinderen af øverste finalegruppe erhverver titlen Fynsmester i Lynskak 2017.

Indskud: 
30 kr., betales i forbindelse med indskrivningen kl. 10:00 - 10:50.

Præmier: 
Garanteret første- og andenpræmie på hhv. 1000,- og 500,-.
Det samlede indskud går til supplerende præmier. Der vil være præmier i alle finalegrupper.

Kantine: 
Der kan købes øl, vand, kaffe, chokolade og franskbrødsmadder på spillestedet. Herudover henvises til de mange muligheder for at købe mad i nærområdet.

Tilmelding: 
Senest kl. 10.30 på spilledagen. Tilmelding kan ske ved DSU’s turneringssystem på turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard på e-mail: kristoffer@frem-skakklub.dk (tlf. 25757678)

VEL MØDT I FREM!

Periode 2017-06-24 .. 2017-06-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Kristoffer Dyrgaard

Tilmeldings muligheder til FM i lynskak 2017 (indledende grupper)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Indledende gruppe A 8 2017-06-24 2017-06-23
Indledende gruppe B 8 2017-06-24 2017-06-23
Indledende gruppe C 8 2017-06-24 2017-06-23
Indledende gruppe D 8 2017-06-24 2017-06-23
- 1 2017-06-24 2017-06-23
Totalt antal tilmeldte 33
Deltagere i gruppen Indledende gruppe A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100300351 1435132 1. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1599 1711 2017-06-23
100300078 1405551 2. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1788 1863 2017-06-05
100301886 1447947 3. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1268 1646 2017-05-14
100300686 1427288 4. Jess Nykjær Frem Skakklub 1868 1979 2017-05-08
102101014 1447815 5. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1252 1481 2017-05-14
100300609 1428020 6. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1694 1851 2017-06-12
100301751 1437089 7. Alexander Le Besq Frem Skakklub 1788 2054 2017-05-29
100301631 1401610 8. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2286 2410 2017-06-22
Deltagere i gruppen Indledende gruppe B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100501747 1448560 1. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1692 1557 2017-06-22
100300817 1433784 2. Michael Nord Tårnet Svendborg 1827 2042 2017-06-23
103109271 1431676 3. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1623 1545 2017-05-21
100301938 1461044 4. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1440 1484 2017-05-18
100102955 1410750 5. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2073 2086 2017-06-24
100300348 1443852 6. Jakob Petersen Middelfart Skakklub 2002 1933 2017-06-18
100200068 1424157 7. Erik Pedersen Frem Skakklub 1775 1888 2017-05-30
100301919 1451294 8. Markus Maagaard Frem Skakklub 1124 1644 2017-06-17
Deltagere i gruppen Indledende gruppe C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100501586 1449737 1. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1467 1633 2017-05-16
100300827 1446258 2. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1648 1775 2017-06-23
100301708 1436988 3. Simon Pil Wilbrandt Jetsmark Skakklub 2029 2153 2017-06-22
100300075 1427024 4. Gert Aagaard Springeren Kolding 2009 2023 2017-04-20
100301795 1439081 5. André Friis Møller Frem Skakklub 1278 1489 2017-06-24
103111576 1449575 6. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1742 2053 2017-06-20
100301965 1462440 7. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 977 1363 2017-05-18
100300749 1407511 8. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1679 1839 2017-06-22
Deltagere i gruppen Indledende gruppe D
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100102004 1406817 1. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1838 1973 2017-06-20
100401642 1457020 2. Martin Møller Vojens Skakklub 1479 1733 2017-06-22
100501746 1448552 3. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2021 1946 2017-06-22
100300925 1408577 4. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1697 1862 2017-06-12
100301821 1439090 5. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2024 2146 2017-06-12
100301937 1461036 6. Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 969 1224 2017-05-18
100300031 1427253 7. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1676 1786 2017-06-05
100301806 1439073 8. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1651 1925 2017-06-19
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100300208 1401688 Jan Kuntz Frem Skakklub 1833 1938 2017-04-26