Arbejder ...

loading
Luk

Information:

Der er p.t en fejl i systemet der medfører at tabeller for turneringer der har sat korrektion på ikke bliver vist, hvis der endnu ikke er foretager rundelægning eller indtastet nogle resultater
Fejlen forventes rettet i løbet af eftermiddagen i dag (23/6),
Beklager de gener det evt. må medføre.

5 tirsdage i Sydvest  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Sven Michelsen
Esbjerg Skakforening
15391712
6
0
2
½
3
1
4
1
5
0
3 - 41,4515891,521732
2Svend Madsen
Esbjerg Skakforening
16941650
5
0
1
½
6
0
3
1
4
1
3 - 42,616911,131677
3Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
16851727
4
1
5
½
1
0
2
0
6
0
52,5516541,621725
4Jens Nielsen
Jerne Skakklub
18171911
3
0
6
0
5
½
1
0
2
0
½63,5517262,781865
5Jesper Lahn Rasmussen
Esbjerg Skakforening
18201942
2
1
3
½
4
½
6
1
1
1
41 - 23,5518342,951943
6Michael Christensen
Varde Skakklub
1526
1
1
4
1
2
1
5
0
3
1
41 - 21,35168001000

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ulrik Højland
Jerne Skakklub
14711680
6
1
2
½
3
1
4
1
5
1
13,415251,941691
2John Callesen
Varde Skakklub
15161623
5
0
1
½
6
1
3
½
4
½
3 - 43,714621,631618
3Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
12411571
4
1
5
1
1
0
2
½
6
1
21,7513541,351577
4Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14021522
3
0
6
1
5
1
1
0
2
½
3 - 42,913841,081510
5Niels Winkel
Jerne Skakklub
1083
2
1
3
0
4
0
6
1
1
0
250,75115101000
6Leif Christensen
Jerne Skakklub
13400
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
062,45123000
Indbydelse

3 klubber, der alle har klubaften på tirsdage, prøver at forlænge sæsonen i stedet for at holde sommerferie og indbyder derfor til EMT på 5 tirsdage i maj. Deltagerantallet begrænses til 30, hvorfor hurtig tilmelding anbefales!
2. maj                1. runde hos Varde
9. og 16. maj     2. og 3. runde hos Jerne
23. og 30. maj   4. og 5. runde hos Esbjerg Skakforening

Spilletid              kl. 19:00
Der spilles med 90 minutter pr. spiller og 30 sekunder pr. træk i den udstrækning, hvor der findes elektroniske ure på spillestedet, øvrige partier spilles med 120 minutter til hver spiller til hele partiet. Der spilles i 6-mandsgrupper efter DSU-rating og evt. en Monrad-gruppe nederst
Indskud              130 kr.
30 kr. går til ratingafgift, idet turneringen rates efter DSU- og ELO-rating. Resten af indskuddet går til præmier, der i 6-mandsgrupper bliver:
Præmier             350 kr. og 250 kr.
Tilmelding på turnering.skak.dk senest lørdag den 29.april

Eventuel henvendelse til Jesper Lahn Rasmussen, JR@varde-gym.dk

Periode 2017-05-02 .. 2017-05-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til 5 tirsdage i Sydvest

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2017-05-02 2017-04-29
Gruppe 2 6 2017-05-02 2017-04-29
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500158 1431668 1. Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1539 1712 2017-04-18
100500970 1419846 2. Svend Madsen Esbjerg Skakforening 1694 1650 2017-04-17
100500942 1439855 3. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1685 1727 2017-04-18
100500105 1409310 4. Jens Nielsen Jerne Skakklub 1817 1911 2017-04-13
100500167 1405209 5. Jesper Lahn Rasmussen Esbjerg Skakforening 1820 1942 2017-04-13
101200036 1463667 6. Michael Christensen Varde Skakklub 1526 2017-04-26
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103110140 1437143 1. Ulrik Højland Jerne Skakklub 1471 1680 2017-04-27
100501618 1448455 2. John Callesen Varde Skakklub 1516 1623 2017-04-17
101095844 1463616 3. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1241 1571 2017-04-13
100501384 1444786 4. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1402 1522 2017-04-13
100501669 1452932 5. Niels Winkel Jerne Skakklub 1083 2017-04-25
100501526 1448480 6. Leif Christensen Jerne Skakklub 1340 0 2017-04-25