Arbejder ...

loading

K41 Weekend IV  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
21112200
16
1
12
1
4
1
2
1
5
1
513,6521453,862246
2Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20672094
17
1
13
1
5
½
1
0
11
½
36 - 133,3520603,302088
3Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
19772039
18
½
26
1
21
1
15
1
8
1
23,8519973,792053
4Bob Andersen
Bornholms Skakklub
19542027
19
1
14
1
1
0
5
0
24
0
218 - 243,119213,142004
5Mads Pasztor
BMS Skak
20172003
20
1
22
1
2
½
4
1
1
0
53,1520242,702035
6Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
19271988
21
½
25
½
16
0
24
0
23
0
126 - 284,1518333,901930
7Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18801981
22
0
24
1
26
½
21
1
14
0
14 - 173,818413,831928
8Jan Bauner
Skakklubben K41
19281980
23
1
15
0
25
1
13
1
3
0
36 - 133,2519213,311974
9Peter Sebastian Stuhr
Skakklubben K41
19091938
24
½
18
0
10
½
28
1
12
0
218 - 243,518643,251913
10Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
19271922
25
½
21
1
9
½
29
1
16
1
43 - 43,8519323,331935
11Henning B. Sørensen
Skakklubben K41
18651919
26
0
23
1
22
1
14
0
2
½
14 - 173,118473,051908
12Casper Yukun Liu
Caïssa Gladsaxe
18381911
27
1
1
0
29
1
16
0
9
1
36 - 132,718472,011911
13Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18981890
28
1
2
0
30
1
8
0
18
1
36 - 133,0518972,731895
14Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
18071850
29
1
4
0
28
1
11
1
7
1
43 - 42,5518642,371883
15Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
18161849
30
1
8
1
18
½
3
0
26
½
36 - 132,718252,491859
16Ted Henrik Sandbech
16841827
1
0
27
1
6
1
12
1
10
0
36 - 131,217621,781851
17Ove Matras
Faaborg Skakklub
17751821
2
0
28
0
24
½
20
0
21
1
252,817362,541800
18FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17181817
3
½
9
1
15
½
26
0
13
0
218 - 241,717272,031816
19Bjarne Meldgaard Henriksen
Nørrebro Skakklub
17021803
4
0
30
0
23
0
27
0
29
0
0300,816780,861786
20Jeppe Hansen
Sydøstlollands Skakklub
16841775
5
0
29
0
27
½
17
1
25
½
218 - 242,0516832,371768
21Frank Severinsen
Skakklubben K41
16541772
6
½
10
0
3
0
7
0
17
0
½29116391,361755
22Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16931752
7
1
5
0
11
0
25
0
28
1
218 - 241,717021,751757
23Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16571751
8
0
11
0
19
1
30
½
6
1
14 - 171,4516901,731766
24Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
15931749
9
½
7
0
17
½
6
1
4
1
36 - 130,7517011,231784
25Rasmus Petersen
Jetsmark Skakklub
16631737
10
½
6
½
8
0
22
1
20
½
14 - 171,4516961,581755
26Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
16231736
11
1
3
0
7
½
18
1
15
½
36 - 131,117071,341769
27Simon Stibolt Jensen
Nørrebro Skakklub
17211726
12
0
16
0
20
½
19
1
30
½
218 - 24216911,361719
28Troels Barington
Valby Skakklub
16761716
13
0
17
1
14
0
9
0
22
0
126 - 281,616581,621704
29Tobias Jakobsen
Skakklubben K41
16161702
14
0
20
1
12
0
10
0
19
0
126 - 281,416041,511692
30Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
16891673
15
0
19
1
13
0
23
½
27
½
218 - 241,5516731,311661

Ratinggruppe 1 (10 spillere)Ratinggrppe 2 (10 spillere)

 

1. præmie: kr. 1200,- + gave

2. præmie: kr. 800,- + gave

3. præmie: kr. 400,- + gave

 

Ratinggrupper:

1. præmie: kr. 700 + gave

2. præmie: kr. 400,- + gave

 

Man kan kun vinde een præmie og præmier deles ved ligestilling. Vinder man en hovedpræmie på deling, men har vundet præmie i sin rating gruppe, vil man blive tildelt ratingpræmien, såfremt den er større.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000   
12
0
12
0
022 - 24080001000
1Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16091673
12
1
6
1
4
½
7
0
14
½
34 - 114,115642,741658
2Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
15821657
13
0
7
½
17
1
10
0
16
1
12 - 144,414973,841630
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15671649
14
1
8
1
11
1
4
1
23
1
513,516383,381681
4Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15301573
15
1
9
1
1
½
3
0
10
½
34 - 112,915352,581581
5Oliver Trier
Caïssa Gladsaxe
14661564
16
1
11
0
10
1
15
1
7
0
34 - 113,5514413,161558
6Michael Nielsen
Sjælsø Skakklub
13331563
17
1
1
0
21
½
16
1
9
1
32,5513762,451574
7Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
12481562
18
½
2
½
13
1
1
1
5
1
421,614192,721588
8Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
13931548
19
1
3
0
23
0
17
0
22
0
118 - 201,413751,741533
9Mathias Juul Stage
Nykøbing F. Skakklub
14311544
20
1
4
0
14
1
21
1
6
0
34 - 113,4514112,491524
10Jens Gade
Amager Skakforening
12541523
21
½
13
1
5
0
2
1
4
½
34 - 111,7513221,811537
11Frederik Mikkelsen
Enkeltmedlem - Indland
13151473
22
1
5
1
3
0
23
0
21
0
215 - 162,412971,041471
12Klaus Grenaa
Valby Skakklub
11911445
1
0
  
0
0
022 - 240,05118901445
13Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12161434
2
1
10
0
7
0
19
0
17
0
118 - 20211712,371407
14Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13231431
3
0
19
1
9
0
22
1
1
½
12 - 142,2513341,571430
15 Claes Fransson
14501411
4
0
20
1
18
1
5
0
19
1
34 - 11014502,851414
16Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
12551339
5
0
23
0
22
1
6
0
2
0
118 - 201,812190,791323
17Søren Krogh
Skakklubben K41
12401328
6
0
22
½
2
0
8
1
13
1
12 - 141,8512240,691334
18Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
11541284
7
½
21
0
15
0
20
0
20
0
½211,0511290,501284
19Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
12161195
8
0
14
0
20
1
13
1
15
0
215 - 162,1512091,281224
20Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
9401162
9
0
15
0
19
0
18
0
18
0
022 - 240,259290,731133
21Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
1135
10
½
18
1
6
½
9
0
11
1
34 - 111,45123001000
22Laurits Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
955
11
0
17
½
16
0
14
0
8
1
170,595501000
23Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14741555 
16
1
8
1
11
1
3
0
34 - 112,4514992,271570

Ratinggruppe (11 spillere)

1. præmie: kr. 1000,- + gave

2. præmie: kr. 700,- + gave

3. præmie: kr. 450,- + gave

 

Ratinggruppe:

1. præmie: kr. 700,- + gave

2. præmie: kr. 400,- + gave

 

Man kan kun vinde een præmie og præmier deles ved ligestilling. Vinder man en hovedpræmie på deling, men har vundet præmie i sin rating gruppe, vil man blive tildelt ratingpræmien, såfremt den er større.

Indbydelse

K41 inviterer til 5 runders weekendturnering den 4-6. august i vores lokaler på Mellemtoftevej 11, 2500 Valby lige mellem Valby station og Bent Larsens Plads.

Turneringsform: Schweizer

Ved mere end 28 deltagere bliver der lavet 2 grupper.

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr træk. Der er 30 minutters tillæg ved træk 40.

Indskud og betaling: Til og med 15/7 er indskuddet kr. 200,-. Efter 15/7 er indskudet kr. 250,-. Indskud skal indbetales til (Danske Bank): Reg. 4845 Kontonummer: 4849083465 senest 7 dage efter tilmelding. Er indbetalingen ikke fortaget inden, bliver man slettet fra turneringen. Ved afbud efter 15/7 fratrækkes kr. 50,- fra indskuddet. Disse foranstaltninger er lavet for at have en så reel liste over deltagere som mulig, idet op imod 1/3 af alle tilmeldte til de seneste 3 weekendturneringer har meldt afbud inden for den sidste uge op til turneringen. 

Spilletidspunkter: Fredag den 4/8 kl. 18.00

                          Lørdag den 5/8 kl. 10.00 og kl. 15.30

                          Søndag den 6/8 kl. 10.00 og kl. 15.30

 

Kontaktperson: Peter Stuhr. Email: peterstuhr@hotmail.com Tlf.: 30969995

Forplejning: Der vil være mulighed for at købe smørrebrød, øl/vand, the/kaffe og andre sukkerholdige forplejninger. Sukkerfri sodavand vil dog også være i sortimentet. Der er gratis frugt til formiddagsrunderne og aviser til rådighed mellem runderne. Her ud over vil der være hjemmelavet kage til salg.

Max antal deltagere: 52

Periode 2017-08-04 .. 2017-08-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til K41 Weekend IV

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 30 2017-08-04 2017-08-03
Gruppe 2 24 2017-08-04 2017-08-03
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104327 1462318 1. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2111 2200 2017-06-16
100101167 1406884 2. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2067 2094 2017-07-16
100103890 1440969 3. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1977 2039 2017-07-12
100800648 1411365 4. Bob Andersen Bornholms Skakklub 1954 2027 2017-08-01
100802927 1452703 5. Mads Pasztor BMS Skak 2017 2003 2017-06-09
100102026 1411900 6. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1927 1988 2017-06-13
103109616 1441540 7. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1880 1981 2017-06-16
100101984 1415832 8. Jan Bauner Skakklubben K41 1928 1980 2017-07-28
100802434 1426729 9. Peter Sebastian Stuhr Skakklubben K41 1909 1938 2017-05-26
100400059 1454749 10. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1927 1922 2017-07-09
100102046 1428799 11. Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1865 1919 2017-07-29
100104150 1454153 12. Casper Yukun Liu Caïssa Gladsaxe 1838 1911 2017-06-28
100100138 1406175 13. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1898 1890 2017-07-11
100101187 1405721 14. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1807 1850 2017-07-07
101095747 1462482 15. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1816 1849 2017-05-23
100100511 1409751 16. Ted Henrik Sandbech 1684 1827 2017-07-21
100300258 1416790 17. Ove Matras Faaborg Skakklub 1775 1821 2017-07-30
100802146 1402714 18. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1718 1817 2017-05-08
100101421 1414399 19. Bjarne Meldgaard Henriksen Nørrebro Skakklub 1702 1803 2017-06-10
100300133 1437640 20. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1684 1775 2017-07-24
101095005 1447491 21. Frank Severinsen Skakklubben K41 1654 1772 2017-07-28
100101696 1410776 22. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1693 1752 2017-05-31
100103155 1413279 23. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1657 1751 2017-07-28
100200232 1411187 24. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1593 1749 2017-04-23
100802875 1448250 25. Rasmus Petersen Jetsmark Skakklub 1663 1737 2017-07-03
100201817 1434187 26. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1623 1736 2017-07-27
100103776 1438778 27. Simon Stibolt Jensen Nørrebro Skakklub 1721 1726 2017-05-26
100103389 1446762 28. Troels Barington Valby Skakklub 1676 1716 2017-07-22
100102847 1462954 29. Tobias Jakobsen Skakklubben K41 1616 1702 2017-07-29
100104090 1454188 30. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1689 1673 2017-06-22
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-08-04
100103837 1441400 1. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1609 1673 2017-07-15
100500498 1413481 2. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1582 1657 2017-07-12
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1567 1649 2017-05-29
100202352 1461869 4. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1530 1573 2017-08-02
100104075 338200698 5. Oliver Trier Caïssa Gladsaxe 1466 1564 2017-07-10
100802708 1437372 6. Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1333 1563 2017-06-19
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1248 1562 2017-07-30
100104255 1460463 8. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1393 1548 2017-07-27
100202403 1463306 9. Mathias Juul Stage Nykøbing F. Skakklub 1431 1544 2017-07-29
100100104 1416111 10. Jens Gade Amager Skakforening 1254 1523 2017-07-11
103105424 1462881 11. Frederik Mikkelsen Enkeltmedlem - Indland 1315 1473 2017-07-29
100100430 1441485 12. Klaus Grenaa Valby Skakklub 1191 1445 2017-07-18
100802375 1416669 13. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1216 1434 2017-07-28
100802044 1405713 14. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1323 1431 2017-07-05
1718002 15. Claes Fransson 1450 1411 2017-07-23
101095461 1461958 16. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1255 1339 2017-07-28
103108104 1407686 17. Søren Krogh Skakklubben K41 1240 1328 2017-04-26
100104343 1462636 18. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1154 1284 2017-04-24
101095257 1461613 19. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1216 1195 2017-06-24
100104342 1462644 20. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 940 1162 2017-04-24
101096089 - 21. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1135 2017-07-11
100202392 1464183 22. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 955 2017-07-09
100200903 1424270 23. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1474 1555 2017-08-02