Arbejder ...

loading

K41 Weekend IV  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
21112200
16
1
12
1
4
1
2
1
5
1
513,6521453,862246
2Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20672094
17
1
13
1
5
½
1
0
11
½
36 - 133,3520603,302088
3Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
19772039
18
½
26
1
21
1
15
1
8
1
23,8519973,792053
4Bob Andersen
Bornholms Skakklub
19542027
19
1
14
1
1
0
5
0
24
0
218 - 243,119213,142004
5Mads Pasztor
BMS Skak
20172003
20
1
22
1
2
½
4
1
1
0
53,1520242,702035
6Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
19271988
21
½
25
½
16
0
24
0
23
0
126 - 284,1518333,901930
7Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18801981
22
0
24
1
26
½
21
1
14
0
14 - 173,818413,831928
8Jan Bauner
Skakklubben K41
19281980
23
1
15
0
25
1
13
1
3
0
36 - 133,2519213,311974
9Peter Sebastian Stuhr
Skakklubben K41
19091938
24
½
18
0
10
½
28
1
12
0
218 - 243,518643,251913
10Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
19271922
25
½
21
1
9
½
29
1
16
1
43 - 43,8519323,331935
11Henning B. Sørensen
Skakklubben K41
18651919
26
0
23
1
22
1
14
0
2
½
14 - 173,118473,051908
12Casper Yukun Liu
Caïssa Gladsaxe
18381911
27
1
1
0
29
1
16
0
9
1
36 - 132,718472,011911
13Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18981890
28
1
2
0
30
1
8
0
18
1
36 - 133,0518972,731895
14Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
18071850
29
1
4
0
28
1
11
1
7
1
43 - 42,5518642,371883
15Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
18161849
30
1
8
1
18
½
3
0
26
½
36 - 132,718252,491859
16Ted Henrik Sandbech
16841827
1
0
27
1
6
1
12
1
10
0
36 - 131,217621,781851
17Ove Matras
Faaborg Skakklub
17751821
2
0
28
0
24
½
20
0
21
1
252,817362,541800
18FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17181817
3
½
9
1
15
½
26
0
13
0
218 - 241,717272,031816
19Bjarne Meldgaard Henriksen
Nørrebro Skakklub
17021803
4
0
30
0
23
0
27
0
29
0
0300,816780,861786
20Jeppe Hansen
Sydøstlollands Skakklub
16841775
5
0
29
0
27
½
17
1
25
½
218 - 242,0516832,371768
21Frank Severinsen
Skakklubben K41
16541772
6
½
10
0
3
0
7
0
17
0
½29116391,361755
22Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16931752
7
1
5
0
11
0
25
0
28
1
218 - 241,717021,751757
23Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16571751
8
0
11
0
19
1
30
½
6
1
14 - 171,4516901,731766
24Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
15931749
9
½
7
0
17
½
6
1
4
1
36 - 130,7517011,231784
25Rasmus Petersen
Jetsmark Skakklub
16631737
10
½
6
½
8
0
22
1
20
½
14 - 171,4516961,581755
26Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
16231736
11
1
3
0
7
½
18
1
15
½
36 - 131,117071,341769
27Simon Stibolt Jensen
Nørrebro Skakklub
17211726
12
0
16
0
20
½
19
1
30
½
218 - 24216911,361719
28Troels Barington
Valby Skakklub
16761716
13
0
17
1
14
0
9
0
22
0
126 - 281,616581,621704
29Tobias Jakobsen
Skakklubben K41
16161702
14
0
20
1
12
0
10
0
19
0
126 - 281,416041,511692
30Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
16891673
15
0
19
1
13
0
23
½
27
½
218 - 241,5516731,311661

Ratinggruppe 1 (10 spillere)Ratinggrppe 2 (10 spillere)

 

1. præmie: kr. 1200,- + gave

2. præmie: kr. 800,- + gave

3. præmie: kr. 400,- + gave

 

Ratinggrupper:

1. præmie: kr. 700 + gave

2. præmie: kr. 400,- + gave

 

Man kan kun vinde een præmie og præmier deles ved ligestilling. Vinder man en hovedpræmie på deling, men har vundet præmie i sin rating gruppe, vil man blive tildelt ratingpræmien, såfremt den er større.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000   
12
0
12
0
022 - 24080001000
1Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16091673
12
1
6
1
4
½
7
0
14
½
34 - 114,115642,741658
2Ole Gjelstrup
Skakklubben K41
15821657
13
0
7
½
17
1
10
0
16
1
12 - 144,414973,841630
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15671649
14
1
8
1
11
1
4
1
23
1
513,516383,381681
4Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15301573
15
1
9
1
1
½
3
0
10
½
34 - 112,915352,581581
5Oliver Trier
Caïssa Gladsaxe
14661564
16
1
11
0
10
1
15
1
7
0
34 - 113,5514413,161558
6Michael Nielsen
Sjælsø Skakklub
13331563
17
1
1
0
21
½
16
1
9
1
32,5513762,451574
7Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
12481562
18
½
2
½
13
1
1
1
5
1
421,614192,721588
8Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
13931548
19
1
3
0
23
0
17
0
22
0
118 - 201,413751,741533
9Mathias Juul Stage
Nykøbing F. Skakklub
14311544
20
1
4
0
14
1
21
1
6
0
34 - 113,4514112,491524
10Jens Gade
Amager Skakforening
12541523
21
½
13
1
5
0
2
1
4
½
34 - 111,7513221,811537
11Frederik Mikkelsen
Enkeltmedlem - Indland
13151473
22
1
5
1
3
0
23
0
21
0
215 - 162,412971,041471
12Klaus Grenaa
Valby Skakklub
11911445
1
0
  
0
0
022 - 240,05118901445
13Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12161434
2
1
10
0
7
0
19
0
17
0
118 - 20211712,371407
14Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13231431
3
0
19
1
9
0
22
1
1
½
12 - 142,2513341,571430
15 Claes Fransson
14501411
4
0
20
1
18
1
5
0
19
1
34 - 11014502,851414
16Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
12551339
5
0
23
0
22
1
6
0
2
0
118 - 201,812190,791323
17Søren Krogh
Skakklubben K41
12401328
6
0
22
½
2
0
8
1
13
1
12 - 141,8512240,691334
18Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
11541284
7
½
21
0
15
0
20
0
20
0
½211,0511290,501284
19Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
12161195
8
0
14
0
20
1
13
1
15
0
215 - 162,1512091,281224
20Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
9401162
9
0
15
0
19
0
18
0
18
0
022 - 240,259290,731133
21Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
1135
10
½
18
1
6
½
9
0
11
1
34 - 111,45123001000
22Laurits Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
955
11
0
17
½
16
0
14
0
8
1
170,595501000
23Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14741555 
16
1
8
1
11
1
3
0
34 - 112,4514992,271570

Ratinggruppe (11 spillere)

1. præmie: kr. 1000,- + gave

2. præmie: kr. 700,- + gave

3. præmie: kr. 450,- + gave

 

Ratinggruppe:

1. præmie: kr. 700,- + gave

2. præmie: kr. 400,- + gave

 

Man kan kun vinde een præmie og præmier deles ved ligestilling. Vinder man en hovedpræmie på deling, men har vundet præmie i sin rating gruppe, vil man blive tildelt ratingpræmien, såfremt den er større.

Indbydelse

K41 inviterer til 5 runders weekendturnering den 4-6. august i vores lokaler på Mellemtoftevej 11, 2500 Valby lige mellem Valby station og Bent Larsens Plads.

Turneringsform: Schweizer

Ved mere end 28 deltagere bliver der lavet 2 grupper.

Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr træk. Der er 30 minutters tillæg ved træk 40.

Indskud og betaling: Til og med 15/7 er indskuddet kr. 200,-. Efter 15/7 er indskudet kr. 250,-. Indskud skal indbetales til (Danske Bank): Reg. 4845 Kontonummer: 4849083465 senest 7 dage efter tilmelding. Er indbetalingen ikke fortaget inden, bliver man slettet fra turneringen. Ved afbud efter 15/7 fratrækkes kr. 50,- fra indskuddet. Disse foranstaltninger er lavet for at have en så reel liste over deltagere som mulig, idet op imod 1/3 af alle tilmeldte til de seneste 3 weekendturneringer har meldt afbud inden for den sidste uge op til turneringen. 

Spilletidspunkter: Fredag den 4/8 kl. 18.00

                          Lørdag den 5/8 kl. 10.00 og kl. 15.30

                          Søndag den 6/8 kl. 10.00 og kl. 15.30

 

Kontaktperson: Peter Stuhr. Email: peterstuhr@hotmail.com Tlf.: 30969995

Forplejning: Der vil være mulighed for at købe smørrebrød, øl/vand, the/kaffe og andre sukkerholdige forplejninger. Sukkerfri sodavand vil dog også være i sortimentet. Der er gratis frugt til formiddagsrunderne og aviser til rådighed mellem runderne. Her ud over vil der være hjemmelavet kage til salg.

Max antal deltagere: 52

Periode 2017-08-04 .. 2017-08-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Peter Sebastian Stuhr

Tilmeldings muligheder til K41 Weekend IV

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 30 2017-08-04 2017-08-03
Gruppe 2 24 2017-08-04 2017-08-03
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104327 1462318 1. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2111 2200 2017-06-16
100101167 1406884 2. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2067 2094 2017-07-16
100103890 1440969 3. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1977 2039 2017-07-12
100800648 1411365 4. Bob Andersen Bornholms Skakklub 1954 2027 2017-08-01
100802927 1452703 5. Mads Pasztor BMS Skak 2017 2003 2017-06-09
100102026 1411900 6. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1927 1988 2017-06-13
103109616 1441540 7. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1880 1981 2017-06-16
100101984 1415832 8. Jan Bauner Skakklubben K41 1928 1980 2017-07-28
100802434 1426729 9. Peter Sebastian Stuhr Skakklubben K41 1909 1938 2017-05-26
100400059 1454749 10. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1927 1922 2017-07-09
100102046 1428799 11. Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1865 1919 2017-07-29
100104150 1454153 12. Casper Yukun Liu Caïssa Gladsaxe 1838 1911 2017-06-28
100100138 1406175 13. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1898 1890 2017-07-11
100101187 1405721 14. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1807 1850 2017-07-07
101095747 1462482 15. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1816 1849 2017-05-23
100100511 1409751 16. Ted Henrik Sandbech 1684 1827 2017-07-21
100300258 1416790 17. Ove Matras Faaborg Skakklub 1775 1821 2017-07-30
100802146 1402714 18. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1718 1817 2017-05-08
100101421 1414399 19. Bjarne Meldgaard Henriksen Nørrebro Skakklub 1702 1803 2017-06-10
100300133 1437640 20. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1684 1775 2017-07-24
101095005 1447491 21. Frank Severinsen Skakklubben K41 1654 1772 2017-07-28
100101696 1410776 22. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1693 1752 2017-05-31
100103155 1413279 23. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1657 1751 2017-07-28
100200232 1411187 24. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1593 1749 2017-04-23
100802875 1448250 25. Rasmus Petersen Jetsmark Skakklub 1663 1737 2017-07-03
100201817 1434187 26. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1623 1736 2017-07-27
100103776 1438778 27. Simon Stibolt Jensen Nørrebro Skakklub 1721 1726 2017-05-26
100103389 1446762 28. Troels Barington Valby Skakklub 1676 1716 2017-07-22
100102847 1462954 29. Tobias Jakobsen Skakklubben K41 1616 1702 2017-07-29
100104090 1454188 30. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1689 1673 2017-06-22
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-08-04
100103837 1441400 1. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1609 1673 2017-07-15
100500498 1413481 2. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1582 1657 2017-07-12
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1567 1649 2017-05-29
100202352 1461869 4. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1530 1573 2017-08-02
100104075 338200698 5. Oliver Trier Caïssa Gladsaxe 1466 1564 2017-07-10
100802708 1437372 6. Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1333 1563 2017-06-19
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1248 1562 2017-07-30
100104255 1460463 8. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1393 1548 2017-07-27
100202403 1463306 9. Mathias Juul Stage Nykøbing F. Skakklub 1431 1544 2017-07-29
100100104 1416111 10. Jens Gade Amager Skakforening 1254 1523 2017-07-11
103105424 1462881 11. Frederik Mikkelsen Enkeltmedlem - Indland 1315 1473 2017-07-29
100100430 1441485 12. Klaus Grenaa Valby Skakklub 1191 1445 2017-07-18
100802375 1416669 13. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1216 1434 2017-07-28
100802044 1405713 14. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1323 1431 2017-07-05
1718002 15. Claes Fransson 1450 1411 2017-07-23
101095461 1461958 16. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1255 1339 2017-07-28
103108104 1407686 17. Søren Krogh Skakklubben K41 1240 1328 2017-04-26
100104343 1462636 18. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1154 1284 2017-04-24
101095257 1461613 19. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1216 1195 2017-06-24
100104342 1462644 20. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 940 1162 2017-04-24
101096089 - 21. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1135 2017-07-11
100202392 1464183 22. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 955 2017-07-09
100200903 1424270 23. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1474 1555 2017-08-02