Arbejder ...

loading

REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22262236
6
1
2
0
3
1
4
0
5
1
31 - 31,9522482,092254
2IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
24182411
5
½
1
1
6
½
3
½
4
½
31 - 33,4524183,482406
3IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
23612364
4
½
5
0
1
0
2
½
6
1
25323413,112353
4Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22702293
3
½
6
½
5
½
1
1
2
½
31 - 32,322842,552302
5Bjarne Light
Bov Skakklub
22182190
2
½
3
1
4
½
6
½
1
0
41,8522311,742205
6FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22882229
1
0
4
½
2
½
5
½
3
0
62,4522692,032218

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
20902053
6
½
2
½
3
1
4
½
5
½
32 - 32,1521071,702105
2Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
21452200
5
½
1
½
6
0
3
1
4
0
252,621332,912164
3Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
20942112
4
½
5
0
1
0
2
0
6
½
162,220702,182088
4WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21702191
3
½
6
0
5
½
1
½
2
1
42,821642,842184
5Peter Grove
Skanderborg Skakklub
21562200
2
½
3
1
4
½
6
1
1
½
12,721722,912212
6Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21332146
1
½
4
1
2
1
5
0
3
½
32 - 32,521432,462157

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Benjamin Christensen
Nordre Skakklub
19542003
6
0
2
0
3
0
4
0
5
½
½62,418972,391965
2Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20502125
5
1
1
1
6
1
3
½
4
1
1 - 23,1520843,362171
3Bjarke Hautop Kristensen
Skakklubben Evans
20742116
4
1
5
1
1
1
2
½
6
1
1 - 23,3521003,282165
4Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19551971
3
0
6
½
5
0
1
1
2
0
4 - 52,419282,141958
5Lars Schøning
Skive Skakklub
18631891
2
0
3
0
4
1
6
1
1
½
31,6518891,531910
6Sander Stage-Steffensen
BMS Skak
19171991
1
1
4
½
2
0
5
0
3
0
4 - 52,118992,301959

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
18571963
6
½
2
1
3
1
4
½
5
1
412,918933,311991
2Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
18471867
5
½
1
0
6
½
3
½
4
½
24 - 52,818232,531856
3Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
18091851
4
½
5
1
1
0
2
½
6
½
32,518092,411853
4Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17721806
3
½
6
½
5
0
1
½
2
½
24 - 52,217662,041804
5Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
18091854
2
½
3
0
4
1
6
0
1
0
62,517792,431835
6Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17751836
1
½
4
½
2
½
5
1
3
½
322,217992,281850

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
17291755
6
1
2
1
3
½
4
½
5
0
31 - 22,8517342,821759
2Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
16481681
5
1
1
0
6
0
3
0
4
1
25 - 62,216422,211673
3Olav Erstad Jørgensen
BMS Skak
16351633
4
0
5
0
1
½
2
1
6
1
3 - 42,116471,821660
4Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
17641730
3
1
6
½
5
1
1
½
2
0
31 - 23,1517642,611738
5Poul Nørgaard
Skanderborg Skakklub
16791777
2
0
3
1
4
0
6
½
1
1
3 - 42,4516813,001767
6Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
16501721
1
0
4
½
2
1
5
½
3
0
25 - 62,216442,541699

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
14441523
6
½
2
0
3
0
4
1
5
½
251,914491,851529
2Torben Larsen
Odense Skakklub
14711638
5
0
1
1
6
½
3
0
4
1
3 - 42,114892,781632
3Martin Møller
Vojens Skakklub
16211673
4
1
5
½
1
1
2
1
6
½
413,316423,071710
4Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
14651526
3
0
6
½
5
½
1
0
2
0
162,0514181,871509
5Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15351573
2
1
3
½
4
½
6
½
1
½
322,615532,251588
6Rasmus Emil Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15941687
1
½
4
½
2
½
5
½
3
½
3 - 43,115673,181660

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
13221423
2
½
8
½
3
0
7
1
4
0
263,112731,251393
2Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
12021372
1
½
4
0
7
1
5
1
6
½
342,1512401,151386
3Claus Rasmussen
Esbjerg Skakforening
13321576
4
1
6
0
1
1
8
1
7
1
423,1513701,291604
4Theo Stage-Steffensen
BMS Skak
13651509
3
0
2
1
5
1
6
0
1
1
333,113612,301537
5Ramadan Saliev
Hadsten Skakklub
13541443
6
0
7
1
4
0
2
0
8
0
173,4512441,011403
6Kristian Overgaard
Skanderborg Skakklub
1193
5
1
3
1
8
1
4
1
2
½
11,85138701000
7Vibeke Grue
Skanderborg Skakklub
1055
8
0
5
0
2
0
1
0
3
0
081,1100601000
8Klaus Frovin Jørgensen
Prøvemedlemmer
1200
7
1
1
½
6
0
3
0
5
1
52,15121601000
Indbydelse

REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG

 

BEMÆRK NYT SPILLESTED!!!!!!

 

 

 

 

Skanderborg Skakklub indbyder i samarbejde med REMA 1000 til 5 runders koordineret weekend turnering

Samarbejdet med REMA 1000 betyder, at der i de øverste klasser vil være forhøjede præmier.

Spilledage/-tidspunkt:

Fredag, den 18. august kl. 18.30 - 23.30.
Lørdag, den 19. august kl. 10.00 - 15.00 og 15.30 - 20.30
Søndag, den 20. august kl. 10.00 - 15.00 og 15.30 - 20.30.

Spillested: BEMÆRK NYT SPILLESTED, SKANDERBORG SKAKKLUBS LOKALER, SKANDERBORG SUNDHEDSCENTER, SYGEHUSVEJ 7, 8660 SKANDERBORG

Grupper Der spilles i 6-mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud 250 kr. (Max.100 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig).

Tilmelding:    Med navn, fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 16. august 2017 til Bjarne Tornbjerg, tlf. 24 66 80 28 eller online her. 

Præmier 

Mesterklasse 1: 1. præmie, 3.000 kr. 2. præmie, 800 kr.

Mesterklasse 2: 1. præmie, 1.500 kr. 2. præmie, 400 kr.

Øvrige grupper: 1. præmie, 800 kr. 2. præmie,  400 kr.

Præmierne vil delvis blive udbetalt i form af gavekort til REMA 1000.

Kontante præmier deles ved pointsmæssig ligestilling i alle-mod-alle grupper.

Turneringen Elo-rates.

Rygning og mobiltelefoner: Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.

Fortæring: Skanderborg Skakklub sørger for fortæring, som kan købes på spillestedet til de sædvanlige rimelige priser.

Periode 2017-08-18 .. 2017-08-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Bjarne Tornbjerg

Tilmeldings muligheder til REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2017-08-18 2017-08-16
Mester 2 6 2017-08-18 2017-08-16
Mester 3 6 2017-08-18 2017-08-16
Basis 1 6 2017-08-18 2017-08-16
Basis 2 6 2017-08-18 2017-08-16
Basis 3 6 2017-08-18 2017-08-16
Basis 4 8 2017-08-18 2017-08-16
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901527 1431412 1. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2226 2236 2017-08-01
100901506 1413767 2. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2418 2411 2017-07-24
100800086 1400673 3. IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2361 2364 2017-08-08
100103864 1444492 4. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2270 2293 2017-08-05
100400293 1401360 5. Bjarne Light Bov Skakklub 2218 2190 2017-08-15
100602308 1440640 6. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2288 2229 2017-08-15
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103111576 1449575 1. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 2090 2053 2017-08-08
100104327 1462318 2. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2145 2200 2017-08-11
100602129 1404792 3. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2094 2112 2017-08-16
100600339 1400720 4. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2170 2191 2017-05-24
100601689 1411101 5. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2156 2200 2017-06-01
100801207 1405683 6. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2133 2146 2017-06-20
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602151 1420437 1. Benjamin Christensen Nordre Skakklub 1954 2003 2017-08-03
100602311 1440489 2. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2050 2125 2017-08-15
103110001 1437747 3. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2074 2116 2017-08-09
100200196 1408437 4. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1955 1971 2017-08-07
100900588 816124 5. Lars Schøning Skive Skakklub 1863 1891 2017-08-08
100202292 1455796 6. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1917 1991 2017-08-07
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 1. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1857 1963 2017-08-07
100400304 1419358 2. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1847 1867 2017-08-14
100602425 1446045 3. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1809 1851 2017-08-10
100602544 1451502 4. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1772 1806 2017-07-09
100500692 1409859 5. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1809 1854 2017-08-16
100600285 1412302 6. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1775 1836 2017-06-27
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109806 1441094 1. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1729 1755 2017-05-29
100501747 1448560 2. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1648 1681 2017-08-07
100802894 1457063 3. Olav Erstad Jørgensen BMS Skak 1635 1633 2017-07-17
100600624 1428446 4. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1764 1730 2017-08-04
100600234 1449885 5. Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub 1679 1777 2017-05-27
101095138 1457292 6. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1650 1721 2017-07-28
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601082 1420658 1. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1444 1523 2017-05-30
100301890 1447858 2. Torben Larsen Odense Skakklub 1471 1638 2017-08-16
100401642 1457020 3. Martin Møller Vojens Skakklub 1621 1673 2017-08-12
100602156 1444956 4. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1465 1526 2017-08-03
100202352 1461869 5. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1535 1573 2017-08-08
100202329 1457535 6. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1594 1687 2017-08-08
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095855 1462547 1. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1322 1423 2017-08-01
100301932 1452533 2. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1202 1372 2017-08-15
101095844 1463616 3. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1332 1576 2017-07-27
100202293 1455818 4. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1365 1509 2017-08-07
100602157 1422448 5. Ramadan Saliev Hadsten Skakklub 1354 1443 2017-08-07
101096325 - 6. Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub 1193 2017-07-08
103111400 1445880 7. Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 1055 2017-08-19
101096352 - 8. Klaus Frovin Jørgensen Prøvemedlemmer 1200 2017-08-14