REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub | 2226 | 2236 | 6 1 | 2 0 | 3 1 | 4 0 | 5 1 | 3 | 1 - 3 | 1,95 | 2248 | 2,09 | 2254 |
2 | IM Igor Teplyi Nordre Skakklub | 2418 | 2411 | 5 ½ | 1 1 | 6 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 3 | 1 - 3 | 3,45 | 2418 | 3,48 | 2406 |
3 | IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne | 2361 | 2364 | 4 ½ | 5 0 | 1 0 | 2 ½ | 6 1 | 2 | 5 | 3 | 2341 | 3,11 | 2353 |
4 | Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO | 2270 | 2293 | 3 ½ | 6 ½ | 5 ½ | 1 1 | 2 ½ | 3 | 1 - 3 | 2,3 | 2284 | 2,55 | 2302 |
5 | Bjarne Light Bov Skakklub | 2218 | 2190 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 6 ½ | 1 0 | 2½ | 4 | 1,85 | 2231 | 1,74 | 2205 |
6 | FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub | 2288 | 2229 | 1 0 | 4 ½ | 2 ½ | 5 ½ | 3 0 | 1½ | 6 | 2,45 | 2269 | 2,03 | 2218 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub | 2090 | 2053 | 6 ½ | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 ½ | 3 | 2 - 3 | 2,15 | 2107 | 1,70 | 2105 |
2 | Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak | 2145 | 2200 | 5 ½ | 1 ½ | 6 0 | 3 1 | 4 0 | 2 | 5 | 0 | 2145 | 2,91 | 2164 |
3 | Lars René Andersen Skakklubben af 1968 | 2094 | 2112 | 4 ½ | 5 0 | 1 0 | 2 0 | 6 ½ | 1 | 6 | 2,2 | 2070 | 2,18 | 2088 |
4 | WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub | 2170 | 2191 | 3 ½ | 6 0 | 5 ½ | 1 ½ | 2 1 | 2½ | 4 | 2,8 | 2164 | 2,84 | 2184 |
5 | Peter Grove Skanderborg Skakklub | 2156 | 2200 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 6 1 | 1 ½ | 3½ | 1 | 2,7 | 2172 | 2,91 | 2212 |
6 | Rune Andersen Bornholms Skakklub | 2133 | 2146 | 1 ½ | 4 1 | 2 1 | 5 0 | 3 ½ | 3 | 2 - 3 | 2,5 | 2143 | 2,46 | 2157 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Benjamin Christensen Nordre Skakklub | 1954 | 2003 | 6 0 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 5 ½ | ½ | 6 | 2,4 | 1897 | 2,39 | 1965 |
2 | Johan Hardlei Skakklubben af 1968 | 2050 | 2125 | 5 1 | 1 1 | 6 1 | 3 ½ | 4 1 | 4½ | 1 - 2 | 3,15 | 2084 | 3,36 | 2171 |
3 | Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans | 2074 | 2116 | 4 1 | 5 1 | 1 1 | 2 ½ | 6 1 | 4½ | 1 - 2 | 3,35 | 2100 | 3,28 | 2165 |
4 | Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 | 1955 | 1971 | 3 0 | 6 ½ | 5 0 | 1 1 | 2 0 | 1½ | 4 - 5 | 2,4 | 1928 | 2,14 | 1958 |
5 | Lars Schøning Skive Skakklub | 1863 | 1891 | 2 0 | 3 0 | 4 1 | 6 1 | 1 ½ | 2½ | 3 | 1,65 | 1889 | 1,53 | 1910 |
6 | Sander Stage-Steffensen BMS Skak | 1917 | 1991 | 1 1 | 4 ½ | 2 0 | 5 0 | 3 0 | 1½ | 4 - 5 | 2,1 | 1899 | 2,30 | 1959 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening | 1857 | 1963 | 6 ½ | 2 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 4 | 1 | 2,9 | 1893 | 3,31 | 1991 |
2 | Børge Schrøder Haderslev Skakklub | 1847 | 1867 | 5 ½ | 1 0 | 6 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 2 | 4 - 5 | 2,8 | 1823 | 2,53 | 1856 |
3 | Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 | 1809 | 1851 | 4 ½ | 5 1 | 1 0 | 2 ½ | 6 ½ | 2½ | 3 | 2,5 | 1809 | 2,41 | 1853 |
4 | Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub | 1772 | 1806 | 3 ½ | 6 ½ | 5 0 | 1 ½ | 2 ½ | 2 | 4 - 5 | 2,2 | 1766 | 2,04 | 1804 |
5 | Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding | 1809 | 1854 | 2 ½ | 3 0 | 4 1 | 6 0 | 1 0 | 1½ | 6 | 2,5 | 1779 | 2,43 | 1835 |
6 | Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub | 1775 | 1836 | 1 ½ | 4 ½ | 2 ½ | 5 1 | 3 ½ | 3 | 2 | 2,2 | 1799 | 2,28 | 1850 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans | 1729 | 1755 | 6 1 | 2 1 | 3 ½ | 4 ½ | 5 0 | 3 | 1 - 2 | 2,85 | 1734 | 2,82 | 1759 |
2 | Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening | 1648 | 1681 | 5 1 | 1 0 | 6 0 | 3 0 | 4 1 | 2 | 5 - 6 | 2,2 | 1642 | 2,21 | 1673 |
3 | Olav Erstad Jørgensen BMS Skak | 1635 | 1633 | 4 0 | 5 0 | 1 ½ | 2 1 | 6 1 | 2½ | 3 - 4 | 2,1 | 1647 | 1,82 | 1660 |
4 | Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub | 1764 | 1730 | 3 1 | 6 ½ | 5 1 | 1 ½ | 2 0 | 3 | 1 - 2 | 3,15 | 1764 | 2,61 | 1738 |
5 | Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub | 1679 | 1777 | 2 0 | 3 1 | 4 0 | 6 ½ | 1 1 | 2½ | 3 - 4 | 2,45 | 1681 | 3,00 | 1767 |
6 | Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 | 1650 | 1721 | 1 0 | 4 ½ | 2 1 | 5 ½ | 3 0 | 2 | 5 - 6 | 2,2 | 1644 | 2,54 | 1699 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub | 1444 | 1523 | 6 ½ | 2 0 | 3 0 | 4 1 | 5 ½ | 2 | 5 | 1,9 | 1449 | 1,85 | 1529 |
2 | Torben Larsen Odense Skakklub | 1471 | 1638 | 5 0 | 1 1 | 6 ½ | 3 0 | 4 1 | 2½ | 3 - 4 | 2,1 | 1489 | 2,78 | 1632 |
3 | Martin Møller Vojens Skakklub | 1621 | 1673 | 4 1 | 5 ½ | 1 1 | 2 1 | 6 ½ | 4 | 1 | 3,3 | 1642 | 3,07 | 1710 |
4 | Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub | 1465 | 1526 | 3 0 | 6 ½ | 5 ½ | 1 0 | 2 0 | 1 | 6 | 2,05 | 1418 | 1,87 | 1509 |
5 | Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub | 1535 | 1573 | 2 1 | 3 ½ | 4 ½ | 6 ½ | 1 ½ | 3 | 2 | 2,6 | 1553 | 2,25 | 1588 |
6 | Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub | 1594 | 1687 | 1 ½ | 4 ½ | 2 ½ | 5 ½ | 3 ½ | 2½ | 3 - 4 | 3,1 | 1567 | 3,18 | 1660 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans | 1322 | 1423 | 2 ½ | 8 ½ | 3 0 | 7 1 | 4 0 | 2 | 6 | 3,1 | 1273 | 1,25 | 1393 |
2 | Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn | 1202 | 1372 | 1 ½ | 4 0 | 7 1 | 5 1 | 6 ½ | 3 | 4 | 2,15 | 1240 | 1,15 | 1386 |
3 | Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening | 1332 | 1576 | 4 1 | 6 0 | 1 1 | 8 1 | 7 1 | 4 | 2 | 3,15 | 1370 | 1,29 | 1604 |
4 | Theo Stage-Steffensen BMS Skak | 1365 | 1509 | 3 0 | 2 1 | 5 1 | 6 0 | 1 1 | 3 | 3 | 3,1 | 1361 | 2,30 | 1537 |
5 | Ramadan Saliev Hadsten Skakklub | 1354 | 1443 | 6 0 | 7 1 | 4 0 | 2 0 | 8 0 | 1 | 7 | 3,45 | 1244 | 1,01 | 1403 |
6 | Kristian Overgaard Skanderborg Skakklub | 1193 | 0 | 5 1 | 3 1 | 8 1 | 4 1 | 2 ½ | 4½ | 1 | 1,85 | 1387 | 0 | 1000 |
7 | Vibeke Grue Skanderborg Skakklub | 1055 | 0 | 8 0 | 5 0 | 2 0 | 1 0 | 3 0 | 0 | 8 | 1,1 | 1006 | 0 | 1000 |
8 | Klaus Frovin Jørgensen Prøvemedlemmer | 1200 | 0 | 7 1 | 1 ½ | 6 0 | 3 0 | 5 1 | 2½ | 5 | 2,15 | 1216 | 0 | 1000 |
REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG | |||
---|---|---|---|
REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG
BEMÆRK NYT SPILLESTED!!!!!!
Skanderborg Skakklub indbyder i samarbejde med REMA 1000 til 5 runders koordineret weekend turnering Samarbejdet med REMA 1000 betyder, at der i de øverste klasser vil være forhøjede præmier. Spilledage/-tidspunkt: Fredag, den 18. august kl. 18.30 - 23.30. Spillested: BEMÆRK NYT SPILLESTED, SKANDERBORG SKAKKLUBS LOKALER, SKANDERBORG SUNDHEDSCENTER, SYGEHUSVEJ 7, 8660 SKANDERBORG Grupper Der spilles i 6-mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad. Betænkningstid: 90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start. Indskud 250 kr. (Max.100 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig). Tilmelding: Med navn, fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 16. august 2017 til Bjarne Tornbjerg, tlf. 24 66 80 28 eller online her. Præmier Mesterklasse 1: 1. præmie, 3.000 kr. 2. præmie, 800 kr. Mesterklasse 2: 1. præmie, 1.500 kr. 2. præmie, 400 kr. Øvrige grupper: 1. præmie, 800 kr. 2. præmie, 400 kr. Kontante præmier deles ved pointsmæssig ligestilling i alle-mod-alle grupper. Turneringen Elo-rates. Rygning og mobiltelefoner: Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet. Fortæring: Skanderborg Skakklub sørger for fortæring, som kan købes på spillestedet til de sædvanlige rimelige priser. |
|||
Periode | 2017-08-18 .. 2017-08-20 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Bjarne Tornbjerg | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til REMA 1000 SOMMER - EMT 2017, SKANDERBORG
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Mester 1 | 6 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Mester 2 | 6 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Mester 3 | 6 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Basis 1 | 6 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Basis 2 | 6 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Basis 3 | 6 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Basis 4 | 8 | 2017-08-18 | 2017-08-16 |
Totalt antal tilmeldte | 44 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100901527 | 1431412 | 1. Rasmus Thøgersen | Jetsmark Skakklub | 2226 | 2236 | 2017-08-01 | |||
100901506 | 1413767 | 2. IM Igor Teplyi | Nordre Skakklub | 2418 | 2411 | 2017-07-24 | |||
100800086 | 1400673 | 3. IM Tobias Bent Christensen | Århus Skakklub/Skolerne | 2361 | 2364 | 2017-08-08 | |||
100103864 | 1444492 | 4. Viktor Haarmark Nielsen | Skakforeningen ØBRO | 2270 | 2293 | 2017-08-05 | |||
100400293 | 1401360 | 5. Bjarne Light | Bov Skakklub | 2218 | 2190 | 2017-08-15 | |||
100602308 | 1440640 | 6. FM Filip Boe Olsen | Nordre Skakklub | 2288 | 2229 | 2017-08-15 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
103111576 | 1449575 | 1. Asbjørn Hovgaard Schack | Haderslev Skakklub | 2090 | 2053 | 2017-08-08 | |||
100104327 | 1462318 | 2. Julio Guillermo Quiñones-Maletti | BMS Skak | 2145 | 2200 | 2017-08-11 | |||
100602129 | 1404792 | 3. Lars René Andersen | Skakklubben af 1968 | 2094 | 2112 | 2017-08-16 | |||
100600339 | 1400720 | 4. WIM Nina Høiberg | Nordre Skakklub | 2170 | 2191 | 2017-05-24 | |||
100601689 | 1411101 | 5. Peter Grove | Skanderborg Skakklub | 2156 | 2200 | 2017-06-01 | |||
100801207 | 1405683 | 6. Rune Andersen | Bornholms Skakklub | 2133 | 2146 | 2017-06-20 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602151 | 1420437 | 1. Benjamin Christensen | Nordre Skakklub | 1954 | 2003 | 2017-08-03 | |||
100602311 | 1440489 | 2. Johan Hardlei | Skakklubben af 1968 | 2050 | 2125 | 2017-08-15 | |||
103110001 | 1437747 | 3. Bjarke Hautop Kristensen | Skakklubben Evans | 2074 | 2116 | 2017-08-09 | |||
100200196 | 1408437 | 4. Morten Lyck Hansen | Skakklubben af 1968 | 1955 | 1971 | 2017-08-07 | |||
100900588 | 816124 | 5. Lars Schøning | Skive Skakklub | 1863 | 1891 | 2017-08-08 | |||
100202292 | 1455796 | 6. Sander Stage-Steffensen | BMS Skak | 1917 | 1991 | 2017-08-07 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100501746 | 1448552 | 1. Adesh Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 1857 | 1963 | 2017-08-07 | |||
100400304 | 1419358 | 2. Børge Schrøder | Haderslev Skakklub | 1847 | 1867 | 2017-08-14 | |||
100602425 | 1446045 | 3. Kasper Skaarup | Skakklubben af 1968 | 1809 | 1851 | 2017-08-10 | |||
100602544 | 1451502 | 4. Christian Emil Frambøl | Skanderborg Skakklub | 1772 | 1806 | 2017-07-09 | |||
100500692 | 1409859 | 5. Aage Søndergaard Nielsen | Springeren Kolding | 1809 | 1854 | 2017-08-16 | |||
100600285 | 1412302 | 6. Henrik Wendelbo Nielsen | Vejlby-Risskov Skakklub | 1775 | 1836 | 2017-06-27 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
103109806 | 1441094 | 1. Christian Matico Jepsen | Skakklubben Evans | 1729 | 1755 | 2017-05-29 | |||
100501747 | 1448560 | 2. Janith Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 1648 | 1681 | 2017-08-07 | |||
100802894 | 1457063 | 3. Olav Erstad Jørgensen | BMS Skak | 1635 | 1633 | 2017-07-17 | |||
100600624 | 1428446 | 4. Flemming Pagh Iversen | Aros Skakklub | 1764 | 1730 | 2017-08-04 | |||
100600234 | 1449885 | 5. Poul Nørgaard | Skanderborg Skakklub | 1679 | 1777 | 2017-05-27 | |||
101095138 | 1457292 | 6. Simon Ehrenreich | Skakklubben af 1968 | 1650 | 1721 | 2017-07-28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100601082 | 1420658 | 1. Mogens Engsig-Karup | Viby Skakklub | 1444 | 1523 | 2017-05-30 | |||
100301890 | 1447858 | 2. Torben Larsen | Odense Skakklub | 1471 | 1638 | 2017-08-16 | |||
100401642 | 1457020 | 3. Martin Møller | Vojens Skakklub | 1621 | 1673 | 2017-08-12 | |||
100602156 | 1444956 | 4. Poul Guldbæk Olesen | Vejlby-Risskov Skakklub | 1465 | 1526 | 2017-08-03 | |||
100202352 | 1461869 | 5. Jan Ryder Tønnesen | Køge Skakklub | 1535 | 1573 | 2017-08-08 | |||
100202329 | 1457535 | 6. Rasmus Emil Ryder Tønnesen | Køge Skakklub | 1594 | 1687 | 2017-08-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
101095855 | 1462547 | 1. Vitus Bondo Medhus | Skakklubben Evans | 1322 | 1423 | 2017-08-01 | |||
100301932 | 1452533 | 2. Mikkel Strandby Hansen | Sydøstfyn | 1202 | 1372 | 2017-08-15 | |||
101095844 | 1463616 | 3. Claus Rasmussen | Esbjerg Skakforening | 1332 | 1576 | 2017-07-27 | |||
100202293 | 1455818 | 4. Theo Stage-Steffensen | BMS Skak | 1365 | 1509 | 2017-08-07 | |||
100602157 | 1422448 | 5. Ramadan Saliev | Hadsten Skakklub | 1354 | 1443 | 2017-08-07 | |||
101096325 | - | 6. Kristian Overgaard | Skanderborg Skakklub | 1193 | 2017-07-08 | ||||
103111400 | 1445880 | 7. Vibeke Grue | Skanderborg Skakklub | 1055 | 2017-08-19 | ||||
101096352 | - | 8. Klaus Frovin Jørgensen | Prøvemedlemmer | 1200 | 2017-08-14 |