Arbejder ...

loading

Aalborg Byturnering 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20942126
8
½
2
½
3
½
4
½
5
1
6
1
7
½
33,6521113,602144
2FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22862318
7
½
1
½
8
1
3
1
4
½
5
1
6
1
15,4522875,462319
3Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20012039
6
1
7
½
1
½
2
0
8
0
4
½
5
1
52,720172,702055
4IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
22352248
5
1
6
0
7
½
1
½
2
½
3
½
8
0
365,0521944,842211
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
19011943
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
081,7518491,801907
6Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
20672116
3
0
4
1
5
1
8
0
7
0
1
0
2
0
273,3520403,522086
7Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20602131
2
½
3
½
4
½
5
1
6
1
8
0
1
½
443,320743,672138
8Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20082008
1
½
5
1
2
0
6
1
3
1
7
1
4
1
22,7520882,412132

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Finn Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18461923
8
0
2
0
3
0
4
0
5
½
6
0
7
½
184,317474,011863
2Andreas Jakobsen
Nr.Åby Juniorskakklub
18181923
7
1
1
1
8
1
3
1
4
½
5
1
6
0
1418634,011983
3Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
18031896
6
½
7
½
1
1
2
0
8
1
4
½
5
½
443,8518083,711902
4Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
17881892
5
0
6
½
7
1
1
1
2
½
3
½
8
0
53,6517843,671889
5Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17851845
4
1
8
½
6
1
7
½
1
½
2
0
3
½
433,6517963,141862
6Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17201819
3
½
4
½
5
0
8
0
7
0
1
1
2
1
362,9517222,861822
7Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17141908
2
0
3
½
4
0
5
½
6
1
8
0
1
½
72,8517043,851881
8Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17021809
1
1
5
½
2
0
6
1
3
0
7
1
4
1
22,7517622,751844

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16161705
8
0
2
1
3
1
4
1
5
½
6
1
7
1
14,416192,511705
2Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15311618
7
1
1
0
8
0
3
1
4
0
5
0
6
1
354,3514702,661592
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14201575
6
1
7
½
1
0
2
0
8
1
4
1
5
1
33,2514762,321579
4Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1391
5
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
0
8
1
522,95150801000
5Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13201490
4
0
8
0
6
½
7
½
1
½
2
1
3
0
62,2513311,691496
6Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
1288
3
0
4
0
5
½
8
1
7
½
1
0
2
0
281,95129001000
7Sandi Mortensen
DSA Skak
14141449
2
0
3
½
4
0
5
½
6
½
8
½
1
0
272,9513711,201461
8Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15851746
1
1
5
1
2
1
6
0
3
0
7
½
4
0
44,915223,621744

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
12111511
2
0
4
1
6
0
14
0
8
1
9
1
12
½
94,411713,471492
2Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
11931300
1
1
9
0
12
½
10
0
11
1
14
0
8
1
83,811802,021320
3Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
1000
4
1
6
1
9
1
13
0
7
0
10
0
5
0
3102104501000
4Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
11301307
3
0
1
0
5
0
8
0
14
0
12
1
9
1
2133,510631,611283
5Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
12511502
6
0
7
½
4
1
12
1
9
1
13
0
3
1
34,8512352,631499
6Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
1028
5
1
3
0
1
1
9
1
13
1
7
0
11
0
441,95114501000
7Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
11611383
8
1
5
½
13
0
11
1
3
1
6
1
14
1
23,612652,101439
8Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10451345
7
0
12
0
14
0
4
1
1
0
11
0
2
0
1142,39872,511315
9Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
11321415
10
1
2
1
3
0
6
0
5
0
1
0
4
0
2113,3510712,661389
10Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12251343
9
0
14
1
11
0
2
1
12
1
3
1
13
0
474,1512182,011343
11Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12411484
12
1
13
0
10
1
7
0
2
0
8
1
6
1
453,7512073,331431
12Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
1009
11
0
8
1
2
½
5
0
10
0
4
0
1
½
2121,9101401000
13Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12221431
14
1
11
1
7
1
3
1
6
0
5
1
10
1
61413352,501481
14Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12621444
13
0
10
0
8
1
1
1
4
1
2
1
7
0
464,412444,161441
Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2017

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag  d. 15/8:
Torsdag d. 17/8:

Tirsdag  d. 22/8:

Torsdag d. 24/8:

Tirsdag  d. 29/8:

Torsdag d. 31/8:

Torsdag d. 7/9:

Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder

Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder

Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder

Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

 

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles
i Nørresundby lørdag den 26. august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 5. september kl.19.00

 

  

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer
og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang.

 

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

 

Betænkningstid: De to øverste grupper: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.
Øvrige grupper: 1 time og 45 min. til 40 træk + 15 min. til resten. Der tildeles ikke tillægs tid.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2016.

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og Alm. korrektion

i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.


Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000 
sponseret af Aalborg Skakforening og
Nørresundby Skakklub
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med  senest fredag den 11. aug.
DSU’s turneringssystem

eller SMS til Svend Aage Sørensen,  tlf. 26 25 46 31

Periode 2017-08-15 .. 2017-09-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Svend Aage Sørensen

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2017-08-15 2017-08-11
Basis 1 8 2017-08-15 2017-08-11
Basis 2 8 2017-08-15 2017-08-11
Basis 3 14 2017-08-15 2017-08-11
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701065 1412957 1. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2094 2126 2017-08-11
100700360 1400886 2. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2286 2318 2017-08-08
100700393 1403257 3. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2001 2039 2017-08-11
100700110 1400410 4. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2235 2248 2017-07-25
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1901 1943 2017-07-25
100700172 1404245 6. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2067 2116 2017-08-04
100700367 1401670 7. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2060 2131 2017-07-10
100701790 1043757 8. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2008 2008 2017-08-11
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700648 1417037 1. Kurt Finn Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1846 1923 2017-07-26
103107736 1418777 2. Andreas Jakobsen Nr.Åby Juniorskakklub 1818 1923 2017-08-08
100701708 1461176 3. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1803 1896 2017-08-11
100700759 1404172 4. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1788 1892 2017-07-20
100701660 1447262 5. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1785 1845 2017-07-19
100700371 1418769 6. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1720 1819 2017-08-10
100700384 1428373 7. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1714 1908 2017-08-11
100700664 1418394 8. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1702 1809 2017-08-02
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700369 1428357 1. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1616 1705 2017-08-02
101095048 1454200 2. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1531 1618 2017-08-09
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1420 1575 2017-08-08
100701787 - 4. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1391 2017-07-12
100700724 1451480 5. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1320 1490 2017-08-04
100701377 1453483 6. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1288 2017-08-04
100700069 1462741 7. Sandi Mortensen DSA Skak 1414 1449 2017-07-25
100700684 1413295 8. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1585 1746 2017-08-12
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103104973 1453475 1. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1211 1511 2017-08-05
100701127 1409115 2. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1193 1300 2017-05-19
100701788 - 3. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1000 2017-08-04
100701721 1461311 4. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 1130 1307 2017-08-10
100700523 1435159 5. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1251 1502 2017-07-19
101096226 - 6. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1028 2017-08-11
100701763 1463748 7. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1161 1383 2017-08-12
100701176 1435167 8. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1045 1345 2017-08-08
100701091 1453009 9. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1132 1415 2017-07-20
100201715 1409700 10. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1225 1343 2017-07-20
100701776 1464485 11. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1241 1484 2017-07-18
101096287 - 12. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 1009 2017-07-26
100700601 1453521 13. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1222 1431 2017-08-05
100701631 1450549 14. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1262 1444 2017-08-14