DM hurtigskak 2017 Skive
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub | 2533 | 2542 | 22 1 | 10 1 | 6 0 | 16 1 | 11 0 | 13 1 | 3 1 | 5 | 7 | 5,65 | 2527 | |
2 | FM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub | 2477 | 2466 | 23 1 | 9 0 | 20 1 | 12 0 | 34 1 | 14 1 | 11 1 | 5 | 8 | 5,85 | 2469 | |
3 | GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub | 2411 | 2411 | 24 1 | 12 1 | 7 0 | 14 1 | 8 0 | 17 1 | 1 0 | 4 | 11 | 4,6 | 2405 | |
4 | IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne | 2411 | 2394 | 25 1 | 11 1 | 9 0 | 13 1 | 17 1 | 6 1 | 8 0 | 5 | 6 | 4,9 | 2412 | |
5 | FM Mads Boe Skanderborg Skakklub | 2408 | 2302 | 26 1 | 14 1 | 8 ½ | 7 0 | 21 1 | 39 1 | 9 ½ | 5 | 4 | 5,25 | 2406 | |
6 | FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub | 2376 | 2348 | 27 1 | 15 1 | 1 1 | 9 1 | 7 0 | 4 0 | 16 ½ | 4½ | 9 | 4,25 | 2381 | |
7 | IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne | 2360 | 2458 | 28 1 | 34 1 | 3 1 | 5 1 | 6 1 | 8 0 | 12 ½ | 5½ | 2 | 4,25 | 2385 | |
8 | IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening | 2349 | 2314 | 29 1 | 17 1 | 5 ½ | 21 1 | 3 1 | 7 1 | 4 1 | 6½ | 1 | 4,1 | 2408 | |
9 | Tihomir Borovnica Skakklubben Evans | 2296 | 2273 | 30 1 | 2 1 | 4 1 | 6 0 | 12 ½ | 11 1 | 5 ½ | 5 | 3 | 3,2 | 2338 | |
10 | FM Finn Pedersen Herning Skakklub | 2294 | 2322 | 31 1 | 1 0 | 17 0 | 30 1 | 15 ½ | 19 ½ | 39 1 | 4 | 16 | 4,75 | 2279 | |
11 | FM Allan Holst Viborg Skakklub | 2292 | 2315 | 32 1 | 4 0 | 22 1 | 34 1 | 1 1 | 9 0 | 2 0 | 4 | 12 | 3,75 | 2297 | |
12 | FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub | 2278 | 2279 | 33 1 | 3 0 | 24 1 | 2 1 | 9 ½ | 23 1 | 7 ½ | 5 | 5 | 3,75 | 2303 | |
13 | Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans | 2219 | 2224 | 34 0 | 30 1 | 36 1 | 4 0 | 25 1 | 1 0 | 19 ½ | 3½ | 21 | 4,05 | 2208 | |
14 | Lars Hansen Skakklubben af 1968 | 2197 | 2268 | 35 1 | 5 0 | 33 1 | 3 0 | 36 1 | 2 0 | 20 1 | 4 | 13 | 3,55 | 2206 | |
15 | FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten | 2186 | 2182 | 36 1 | 6 0 | 34 0 | 42 1 | 10 ½ | 21 ½ | 30 1 | 4 | 17 | 4,25 | 2181 | |
16 | Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub | 2185 | 2216 | 37 ½ | 39 1 | 19 1 | 1 0 | 23 0 | 22 1 | 6 ½ | 4 | 14 | 3,8 | 2189 | |
17 | Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub | 2185 | 2252 | 38 1 | 8 0 | 10 1 | 18 1 | 4 0 | 3 0 | 33 ½ | 3½ | 18 | 3,15 | 2192 | |
18 | Claus Rossen Viborg Skakklub | 2156 | 2153 | 39 ½ | 41 1 | 21 0 | 17 0 | 27 1 | 26 1 | 23 1 | 4½ | 10 | 4,45 | 2157 | |
19 | Eddie Grosbøl-Rais Nørresundby Skakklub | 2151 | 2177 | 40 ½ | 42 1 | 16 0 | 37 1 | 39 0 | 10 ½ | 13 ½ | 3½ | 23 | 4,35 | 2134 | |
20 | FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub | 2131 | 2182 | 41 ½ | 37 1 | 2 0 | 39 0 | 33 ½ | 36 1 | 14 0 | 3 | 28 | 4,2 | 2107 | |
21 | Torben Mølgaard Steffensen Skakklubben af 1968 | 2131 | 2196 | 42 ½ | 40 1 | 18 1 | 8 0 | 5 0 | 15 ½ | 22 1 | 4 | 15 | 3,4 | 2143 | |
22 | Henrik Svane Bov Skakklub | 2085 | 2084 | 1 0 | 29 1 | 11 0 | 33 ½ | 28 1 | 16 0 | 21 0 | 2½ | 31 | 2,8 | 2079 | |
23 | Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 | 2080 | 2251 | 2 0 | 32 ½ | 38 1 | 40 1 | 16 1 | 12 0 | 18 0 | 3½ | 20 | 3,1 | 2088 | |
24 | Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn | 2076 | 2137 | 3 0 | 31 1 | 12 0 | 36 0 | 40 1 | 30 0 | 25 ½ | 2½ | 35 | 3,4 | 2058 | |
25 | Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub | 2071 | 2160 | 4 0 | 36 0 | 41 1 | 35 1 | 13 0 | 33 0 | 24 ½ | 2½ | 33 | 3,55 | 2050 | |
26 | Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 | 2068 | 2118 | 5 0 | 33 0 | 31 ½ | 41 1 | 37 1 | 18 0 | 32 1 | 3½ | 24 | 3,65 | 2065 | |
27 | Claes Løfgren Skive Skakklub | 2060 | 2069 | 6 0 | 38 ½ | 40 0 | 32 1 | 18 0 | 34 1 | 35 0 | 2½ | 32 | 3,65 | 2037 | |
28 | Claus Støvring Skive Skakklub | 2057 | 2059 | 7 0 | 35 ½ | 37 0 | 31 1 | 22 0 | 32 0 | 38 0 | 1½ | 40 | 3,7 | 2013 | |
29 | Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub | 2034 | 1969 | 8 0 | 22 0 | 30 0 | 38 1 | 35 ½ | 40 1 | 37 ½ | 3 | 29 | 3,6 | 2022 | |
30 | Poul Erik Nielsen Sydøstfyn | 2027 | 2020 | 9 0 | 13 0 | 29 1 | 10 0 | 42 1 | 24 1 | 15 0 | 3 | 27 | 2,5 | 2037 | |
31 | Johan Hardlei Skakklubben af 1968 | 2011 | 2171 | 10 0 | 24 0 | 26 ½ | 28 0 | 38 1 | 35 0 | 40 ½ | 2 | 39 | 3,25 | 1979 | |
32 | Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 | 2008 | 2008 | 11 0 | 23 ½ | 39 0 | 27 0 | 41 1 | 28 1 | 26 0 | 2½ | 34 | 3,1 | 1994 | |
33 | Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 | 2002 | 2106 | 12 0 | 26 1 | 14 0 | 22 ½ | 20 ½ | 25 1 | 17 ½ | 3½ | 22 | 2,2 | 2028 | |
34 | Martin Knudsen Skakklubben af 1968 | 1999 | 2020 | 13 1 | 7 0 | 15 1 | 11 0 | 2 0 | 27 0 | 36 1 | 3 | 26 | 1,75 | 2025 | |
35 | Leif Møller Nordre Skakklub | 1959 | 2095 | 14 0 | 28 ½ | 42 ½ | 25 0 | 29 ½ | 31 1 | 27 1 | 3½ | 25 | 2,7 | 1983 | |
36 | Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub | 1955 | 1910 | 15 0 | 25 1 | 13 0 | 24 1 | 14 0 | 20 0 | 34 0 | 2 | 37 | 2 | 1955 | |
37 | Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub | 1938 | 2140 | 16 ½ | 20 0 | 28 1 | 19 0 | 26 0 | 42 1 | 29 ½ | 3 | 30 | 2,25 | 1961 | |
38 | Andreas Jakobsen Nr.Åby Juniorskakklub | 1929 | 1923 | 17 0 | 27 ½ | 23 0 | 29 0 | 31 0 | 41 1 | 28 1 | 2½ | 36 | 2,45 | 1931 | |
39 | Bent Olesen Lemvig Skakklub | 1927 | 2019 | 18 ½ | 16 0 | 32 1 | 20 1 | 19 1 | 5 0 | 10 0 | 3½ | 19 | 1,4 | 2005 | |
40 | Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening | 1910 | 1904 | 19 ½ | 21 0 | 27 1 | 23 0 | 24 0 | 29 0 | 31 ½ | 2 | 38 | 1,95 | 1912 | |
41 | Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub | 1903 | 2010 | 20 ½ | 18 0 | 25 0 | 26 0 | 32 0 | 38 0 | 42 1 | 1½ | 41 | 2,3 | 1879 | |
42 | Lars Breinholt Agger Skive Skakklub | 1895 | 1824 | 21 ½ | 19 0 | 35 ½ | 15 0 | 30 0 | 37 0 | 41 0 | 1 | 42 | 2,2 | 1859 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mads Andreas Overmark Enkeltmedlem - Indland | 1898 | 0 | 28 1 | 19 1 | 8 0 | 14 ½ | 30 1 | 2 0 | 12 0 | 3½ | 27 | 5,2 | 1847 | |
2 | Lars Schøning Skive Skakklub | 1887 | 1910 | 29 + | 21 1 | 11 ½ | 17 1 | 10 0 | 1 1 | 4 1 | 5½ | 5 | 3,9 | 1905 | |
3 | WFM Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub | 1879 | 2062 | 30 1 | 22 1 | 12 1 | 8 1 | 5 1 | 10 1 | 7 0 | 6 | 1 | 4,7 | 1918 | |
4 | Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub | 1862 | 1896 | 31 1 | 23 1 | 15 1 | 5 0 | 17 0 | 18 1 | 2 0 | 4 | 14 | 4,95 | 1834 | |
5 | Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 | 1860 | 1943 | 32 1 | 24 1 | 16 1 | 4 1 | 3 0 | 17 1 | 25 1 | 6 | 2 | 5,1 | 1887 | |
6 | Jacob Jacobsen Holstebro Skakklub | 1838 | 1864 | 33 0 | 42 1 | 31 1 | 25 0 | 38 1 | 19 0 | 23 1 | 4 | 18 | 6,25 | 1771 | |
7 | Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub | 1837 | 1883 | 34 1 | 26 1 | 17 0 | 22 1 | 16 1 | 15 1 | 3 1 | 6 | 3 | 5,1 | 1864 | |
8 | Aksel Hansen Holstebro Skakklub | 1836 | 1833 | 35 1 | 25 1 | 1 1 | 3 0 | 15 0 | 22 0 | 33 ½ | 3½ | 26 | 5 | 1791 | |
9 | Thomas Christensen Kjellerup Skakklub | 1820 | 1968 | 36 0 | 44 1 | 30 0 | 42 1 | 32 1 | 24 0 | 34 1 | 4 | 22 - 23 | 6,5 | 1745 | |
10 | Leif Hamborg Herning Skakklub | 1777 | 1851 | 37 ½ | 13 1 | 33 1 | 11 1 | 2 1 | 3 0 | 14 1 | 5½ | 4 | 4,2 | 1816 | |
11 | Mirsad Subasic Skive Skakklub | 1760 | 1924 | 38 1 | 36 1 | 2 ½ | 10 0 | 18 1 | 21 ½ | 24 1 | 5 | 6 | 4,75 | 1768 | |
12 | Jesper Billeskov Jansen Skakklubben af 1968 | 1753 | 1939 | 39 1 | 27 1 | 3 0 | 45 1 | 21 ½ | 25 0 | 1 1 | 4½ | 11 | 4,8 | 1744 | |
13 | Kim Schmidt Holstebro Skakklub | 1725 | 1749 | 40 ½ | 10 0 | 37 1 | 33 0 | 47 1 | 52 1 | 28 1 | 4½ | 13 | 5,9 | 1683 | |
14 | Lars Foldager Pedersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1721 | 1948 | 41 1 | 33 ½ | 40 1 | 1 ½ | 25 0 | 23 1 | 10 0 | 4 | 19 | 4,9 | 1694 | |
15 | Martin Møller Vojens Skakklub | 1712 | 1710 | 42 1 | 47 1 | 4 0 | 28 1 | 8 1 | 7 0 | 19 1 | 5 | 10 | 4,25 | 1735 | |
16 | Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub | 1699 | 1807 | 43 1 | 45 1 | 5 0 | 27 1 | 7 0 | 33 1 | 22 1 | 5 | 8 | 4,7 | 1708 | |
17 | Knud Poulsen Syddjurs Skakklub | 1680 | 1729 | 44 1 | 55 1 | 7 1 | 2 0 | 4 1 | 5 0 | 21 1 | 5 | 7 | 3,55 | 1724 | |
18 | Michael René Christensen THY Skakklub | 1674 | 1718 | 45 0 | 43 1 | 35 1 | 41 1 | 11 0 | 4 0 | 36 0 | 3 | 34 | 5,2 | 1608 | |
19 | Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1638 | 1738 | 46 1 | 1 0 | 38 1 | 30 ½ | 33 ½ | 6 1 | 15 0 | 4 | 17 | 4,15 | 1634 | |
20 | Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub | 1632 | 1701 | 47 - | 0 | 55 - 56 | 0 | 1632 | |||||||
21 | Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans | 1628 | 1651 | 48 1 | 2 0 | 34 1 | 36 1 | 12 ½ | 11 ½ | 17 0 | 4 | 16 | 3,85 | 1633 | |
22 | Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub | 1625 | 1776 | 49 1 | 3 0 | 39 1 | 7 0 | 31 1 | 8 1 | 16 0 | 4 | 15 | 3,65 | 1636 | |
23 | Rene Poulsen Skive Skakklub | 1553 | 1741 | 50 1 | 4 0 | 36 0 | 44 1 | 34 1 | 14 0 | 6 0 | 3 | 33 | 3,9 | 1513 | |
24 | Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub | 1545 | 1705 | 51 1 | 5 0 | 41 0 | 40 1 | 45 1 | 9 1 | 11 0 | 4 | 20 | 4,1 | 1541 | |
25 | Anders Haarup Skanderborg Skakklub | 1538 | 1640 | 52 1 | 8 0 | 47 1 | 6 1 | 14 1 | 12 1 | 5 0 | 5 | 9 | 2,85 | 1643 | |
26 | Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 | 1530 | 1635 | 53 1 | 7 0 | 45 0 | 39 ½ | 43 1 | 36 1 | 30 0 | 3½ | 28 | 5,05 | 1460 | |
27 | Kaj Olsen Skakklubben Rokaden | 1515 | 1612 | 56 1 | 12 0 | 55 1 | 16 0 | 36 0 | 28 0 | 53 1 | 3 | 39 | 4,65 | 1441 | |
28 | Uffe Kallenbach THY Skakklub | 1499 | 1650 | 1 0 | 46 1 | 51 1 | 15 0 | 41 ½ | 27 1 | 13 0 | 3½ | 30 | 3,7 | 1490 | |
29 | John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1468 | 1427 | 2 - | 0 | 55 - 56 | 0 | 1468 | |||||||
30 | Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 | 1453 | 1491 | 3 0 | 49 1 | 9 1 | 19 ½ | 1 0 | 41 1 | 26 1 | 4½ | 12 | 2,55 | 1561 | |
31 | Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 | 1453 | 1618 | 4 0 | 48 1 | 6 0 | 46 1 | 22 0 | 42 1 | 35 1 | 4 | 22 - 23 | 3,65 | 1469 | |
32 | Birgit Dithlevsen Herning Skakklub | 1441 | 1519 | 5 0 | 51 0 | 49 1 | 48 1 | 9 0 | 45 1 | 38 0 | 3 | 37 - 38 | 4,4 | 1378 | |
33 | Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub | 1424 | 1453 | 6 1 | 14 ½ | 10 0 | 13 1 | 19 ½ | 16 0 | 8 ½ | 3½ | 25 | 0,95 | 1586 | |
34 | Jonas Baake | 1400 | 0 | 7 0 | 53 1 | 21 0 | 51 1 | 23 0 | 50 1 | 9 0 | 3 | 37 - 38 | 3,45 | 1380 | |
35 | Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1373 | 0 | 8 0 | 50 1 | 18 0 | 47 0 | 39 1 | 48 1 | 31 0 | 3 | 36 | 3,75 | 1339 | |
36 | Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub | 1353 | 1370 | 9 1 | 11 0 | 23 1 | 21 0 | 27 1 | 26 0 | 18 1 | 4 | 21 | 1,25 | 1533 | |
37 | Hans Jørgen Christensen THY Skakklub | 1319 | 1461 | 10 ½ | 40 0 | 13 0 | 43 0 | 54 + | 39 0 | 49 1 | 2½ | 45 | 2,75 | 1263 | |
38 | Lars Jensen Viborg Skakklub | 1316 | 1489 | 11 0 | 54 + | 19 0 | 55 1 | 6 0 | 47 1 | 32 1 | 4 | 24 | 2,3 | 1348 | |
39 | Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub | 1278 | 1563 | 12 0 | 52 1 | 22 0 | 26 ½ | 35 0 | 37 1 | 43 1 | 3½ | 31 | 2,7 | 1314 | |
40 | Pia Nielsen Nørresundby Skakklub | 1253 | 1343 | 13 ½ | 37 1 | 14 0 | 24 0 | 52 0 | 46 1 | 42 0 | 2½ | 43 | 2,8 | 1240 | |
41 | Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans | 1248 | 1417 | 14 0 | 56 1 | 24 1 | 18 0 | 28 ½ | 30 0 | 52 1 | 3½ | 29 | 2,55 | 1291 | |
42 | Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 | 1201 | 1431 | 15 0 | 6 0 | 50 1 | 9 0 | 51 1 | 31 0 | 40 1 | 3 | 35 | 2,2 | 1237 | |
43 | Jan N. Thybo Morsø Skakklub | 1194 | 1280 | 16 0 | 18 0 | 52 ½ | 37 1 | 26 0 | 44 1 | 39 0 | 2½ | 44 | 0 | 1194 | |
44 | Jan Kringstad Skive Skakklub | 1187 | 0 | 17 0 | 9 0 | 53 1 | 23 0 | 50 0 | 43 0 | 56 1 | 2 | 49 - 50 | 3,15 | 1135 | |
45 | Marcus Juul Nielsen Skakklubben Rokaden | 1158 | 1453 | 18 1 | 16 0 | 26 1 | 12 0 | 24 0 | 32 0 | 55 1 | 3 | 32 | 1,35 | 1239 | |
46 | Marius Ladegaard Kjellerup Skakklub | 1114 | 0 | 19 0 | 28 0 | 56 1 | 31 0 | 53 1 | 40 0 | 48 0 | 2 | 47 | 2,8 | 1078 | |
47 | Patrick Lund Nielsen Skive Skakklub | 1113 | 1145 | 20 + | 15 0 | 25 0 | 35 1 | 13 0 | 38 0 | 50 0 | 2 | 46 | 1,15 | 1106 | |
48 | Frede Vogntoft Andreasen Lemvig Skakklub | 1090 | 0 | 21 0 | 31 0 | 54 + | 32 0 | 55 1 | 35 0 | 46 1 | 3 | 40 | 1,7 | 1104 | |
49 | Kay L. Larsen Skive Skakklub | 1057 | 0 | 22 0 | 30 0 | 32 0 | 52 0 | 56 1 | 53 0 | 37 0 | 1 | 52 | 2,65 | 977 | |
50 | William Bay Aagaard Skive Skakklub | 1029 | 0 | 23 0 | 35 0 | 42 0 | 54 + | 44 1 | 34 0 | 47 1 | 3 | 41 | 1,2 | 1065 | |
51 | Philip Nielsen Skive Skakklub | 995 | 0 | 24 0 | 32 1 | 28 0 | 34 0 | 42 0 | 55 0 | 54 + | 2 | 49 - 50 | 1,2 | 983 | |
52 | Andreas Vang Lyhne Jensen Skive Skakklub | 918 | 0 | 25 0 | 39 0 | 43 ½ | 49 1 | 40 1 | 13 0 | 41 0 | 2½ | 42 | 0,85 | 1020 | |
53 | Carl Emil Kærsgaard Knudsen Skive Skakklub | 864 | 0 | 26 0 | 34 0 | 44 0 | 56 1 | 46 0 | 49 1 | 27 0 | 2 | 51 | 1,25 | 909 | |
54 | Bye | 55 - | 38 - | 48 - | 50 - | 37 - | 56 - | 51 - | 0 | 54 | |||||
55 | Kasper Damgaard Pagh Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 794 | 0 | 54 + | 17 0 | 27 0 | 38 0 | 48 0 | 51 1 | 45 0 | 2 | 48 | 0,55 | 821 | |
56 | Bjarke Bregendahl Skive Skakklub | 770 | 0 | 27 0 | 41 0 | 46 0 | 53 0 | 49 0 | 54 + | 44 0 | 1 | 53 | 0,75 | 725 |
DM hurtigskak 2017 Skive | |||
---|---|---|---|
DM 2017 Hurtigskak23. September 2017 Spillested: Skive Handelsskole, Arvikavej 2B, 7800 Skive, vi tilbyder kørsel fra Skive Station og fra Karup Lufthavn og til spillestedet, hvis der er brug for det. Spilletid: Lørdag d. 23. September kl. 10.00 - 19.00 Turneringsform: 7 runder efter Schweizersystemet Der spilles i 2 grupper. Spillere over 1900 i dansk hurtigskak rating spiller om DM titlen (max 64 spillere) Gruppe 2 for spillere under 1900 i hurtig Skak rating. Turneringen bliver ratet som hurtigskak. Betænkningstid: 20 min. Pr. Spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. Træk fra træk 1 Kantine: Kaffe, vand, øl m.m. samt mulighed for at købe varm mad på spillestedet i middagspausen. Præmier: Vinderen af DM-gruppen får titlen ”Danmarksmester i hurtigskak”. Titlen kan kun vindes af spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet. Der anvendes korrektion jvnf. DSU’s reglement. Der anvendes Swiss Manager til rundelægning/korrektionsberegning. DM gruppen: 1. Præmie kr. 4.000,-, 2. Præmie kr. 2.000,-., bedste kvinde kr. 2.000,- Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. For hver 10 deltagere i ratingorden. Gruppen under 1900: 1. Præmie kr. 1.200,- 2. Præmie kr. 600,- her er der også en præmie til bedste kvinde, øvrige præmier som I DM gruppen. For kvinderne gælder dog at der skal være mindst 3 deltagere i hver gruppe. Indskud: kr 150,- betales ved ankomst til spillestedet. Tilmelding: På DSU’s turneringssystem eller på mail til Frode Meldgaard(frodemeldgaard@hotmail.com) Senest d. 21.9.2017. Med venlig hilsen Skive Skakklub |
|||
Periode | 2017-09-23 .. 2017-09-23 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Frode Meldgaard | ||
Dommere | Alle grupper: Dim Buizer , Mirsad Subasic , Leif Hamborg |
Tilmeldings muligheder til DM hurtigskak 2017 Skive
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
DM Hurtigskak 2017 Mester | 42 | 2017-09-23 | 2017-09-21 |
DM Hurtigskak 2017 Basis | 56 | 2017-09-23 | 2017-09-21 |
Totalt antal tilmeldte | 98 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100700431 | 1406000 | 1. GM Allan Stig Rasmussen | Jetsmark Skakklub | 2533 | 2542 | 2017-08-18 | |||
100901592 | 1438832 | 2. FM Jesper Søndergård Thybo | Jetsmark Skakklub | 2477 | 2466 | 2017-05-22 | |||
100200545 | 1400061 | 3. GM Jens Kristiansen | Bornholms Skakklub | 2411 | 2411 | 2017-09-04 | |||
100601031 | 1404210 | 4. IM Rasmus Skytte | Århus Skakklub/Skolerne | 2411 | 2394 | 2017-08-20 | |||
100600675 | 1401408 | 5. FM Mads Boe | Skanderborg Skakklub | 2408 | 2302 | 2017-08-07 | |||
103110502 | 1444948 | 6. FM Jonas Buhl Bjerre | Skanderborg Skakklub | 2376 | 2348 | 2017-08-13 | |||
103107144 | 1416928 | 7. IM Bjørn Møller Ochsner | Århus Skakklub/Skolerne | 2360 | 2458 | 2017-09-16 | |||
100700286 | 1400142 | 8. IM Jens Ove Fries Nielsen | Fredericia Skakforening | 2349 | 2314 | 2017-07-23 | |||
100900426 | 1434888 | 9. Tihomir Borovnica | Skakklubben Evans | 2296 | 2273 | 2017-09-05 | |||
100600713 | 1400762 | 10. FM Finn Pedersen | Herning Skakklub | 2294 | 2322 | 2017-09-13 | |||
100600693 | 1400347 | 11. FM Allan Holst | Viborg Skakklub | 2292 | 2315 | 2017-08-29 | |||
100602308 | 1440640 | 12. FM Filip Boe Olsen | Nordre Skakklub | 2278 | 2279 | 2017-08-07 | |||
100300210 | 1403699 | 13. Kim Henrik Skaanning-Pedersen | Skakklubben Evans | 2219 | 2224 | 2017-09-19 | |||
100600616 | 1402528 | 14. Lars Hansen | Skakklubben af 1968 | 2197 | 2268 | 2017-08-23 | |||
100101265 | 1401440 | 15. FM Peter Jakobsen | Skakklubben Nordkalotten | 2186 | 2182 | 2017-09-10 | |||
100700245 | 1400339 | 16. Jens Kølbæk | Nørresundby Skakklub | 2185 | 2216 | 2017-09-16 | |||
100901527 | 1431412 | 17. Rasmus Thøgersen | Jetsmark Skakklub | 2185 | 2252 | 2017-05-30 | |||
100300084 | 1403222 | 18. Claus Rossen | Viborg Skakklub | 2156 | 2153 | 2017-08-25 | |||
100700399 | 1410407 | 19. Eddie Grosbøl-Rais | Nørresundby Skakklub | 2151 | 2177 | 2017-06-01 | |||
100800106 | 1400550 | 20. FM Mogens Moe | Sjælsø Skakklub | 2131 | 2182 | 2017-09-13 | |||
100600665 | 1403516 | 21. Torben Mølgaard Steffensen | Skakklubben af 1968 | 2131 | 2196 | 2017-09-16 | |||
100500652 | 1403192 | 22. Henrik Svane | Bov Skakklub | 2085 | 2084 | 2017-09-19 | |||
100602240 | 1429221 | 23. Jens Albert Ramsdal | Skakklubben af 1968 | 2080 | 2251 | 2017-09-18 | |||
100300623 | 1403273 | 24. Thomas Stausholm Jepsen | Sydøstfyn | 2076 | 2137 | 2017-07-18 | |||
100900269 | 1403761 | 25. Søren Ladegaard | Kjellerup Skakklub | 2071 | 2160 | 2017-09-20 | |||
100700725 | 1407678 | 26. Bjarne Sønderstrup | Aalborg Skakforening af 1889 | 2068 | 2118 | 2017-09-19 | |||
100601045 | 1405675 | 27. Claes Løfgren | Skive Skakklub | 2060 | 2069 | 2017-08-01 | |||
100900381 | 1406914 | 28. Claus Støvring | Skive Skakklub | 2057 | 2059 | 2017-05-24 | |||
100602256 | 1436570 | 29. Bjarke Vangsgård | Vejlby-Risskov Skakklub | 2034 | 1969 | 2017-09-18 | |||
100900189 | 1406892 | 30. Poul Erik Nielsen | Sydøstfyn | 2027 | 2020 | 2017-07-18 | |||
100602311 | 1440489 | 31. Johan Hardlei | Skakklubben af 1968 | 2011 | 2171 | 2017-09-20 | |||
100701790 | 1043757 | 32. Ivar De Hoogt | Aalborg Skakforening af 1889 | 2008 | 2008 | 2017-09-19 | |||
100602634 | 642851 | 33. Jean-Philippe Miqueu | Skakklubben af 1968 | 2002 | 2106 | 2017-09-19 | |||
100602212 | 1406523 | 34. Martin Knudsen | Skakklubben af 1968 | 1999 | 2020 | 2017-09-10 | |||
100601378 | 1409905 | 35. Leif Møller | Nordre Skakklub | 1959 | 2095 | 2017-06-12 | |||
100900404 | 1415964 | 36. Jørn Hviid Christensen | Skive Skakklub | 1955 | 1910 | 2017-06-05 | |||
103111576 | 1449575 | 37. Asbjørn Hovgaard Schack | Haderslev Skakklub | 1938 | 2140 | 2017-09-21 | |||
103107736 | 1418777 | 38. Andreas Jakobsen | Nr.Åby Juniorskakklub | 1929 | 1923 | 2017-09-12 | |||
100900337 | 1406019 | 39. Bent Olesen | Lemvig Skakklub | 1927 | 2019 | 2017-09-14 | |||
100501746 | 1448552 | 40. Adesh Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 1910 | 1904 | 2017-09-17 | |||
100600267 | 1417320 | 41. Claus Vangsgård | Vejlby-Risskov Skakklub | 1903 | 2010 | 2017-09-18 | |||
100900559 | 1413058 | 42. Lars Breinholt Agger | Skive Skakklub | 1895 | 1824 | 2017-09-22 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100700871 | 1410172 | 1. Mads Andreas Overmark | Enkeltmedlem - Indland | 1898 | 2017-09-20 | ||||
100900588 | 816124 | 2. Lars Schøning | Skive Skakklub | 1887 | 1910 | 2017-06-17 | |||
100602257 | 1436589 | 3. WFM Freja Vangsgård | Vejlby-Risskov Skakklub | 1879 | 2062 | 2017-09-21 | |||
100700353 | 1417274 | 4. Søren Thomsen | Aars Nibe Skakklub | 1862 | 1896 | 2017-09-17 | |||
100700678 | 1418580 | 5. Arne Dan Fjordside | Aalborg Skakforening af 1889 | 1860 | 1943 | 2017-08-09 | |||
100900175 | 1405160 | 6. Jacob Jacobsen | Holstebro Skakklub | 1838 | 1864 | 2017-07-11 | |||
100101187 | 1405721 | 7. Frode Benedikt Nielsen | Allerød Skakklub | 1837 | 1883 | 2017-08-19 | |||
100900167 | 1412213 | 8. Aksel Hansen | Holstebro Skakklub | 1836 | 1833 | 2017-06-19 | |||
100900246 | 1447963 | 9. Thomas Christensen | Kjellerup Skakklub | 1820 | 1968 | 2017-08-15 | |||
100900773 | 1402838 | 10. Leif Hamborg | Herning Skakklub | 1777 | 1851 | 2017-09-17 | |||
100900416 | 1413554 | 11. Mirsad Subasic | Skive Skakklub | 1760 | 1924 | 2017-09-06 | |||
100401019 | 1421093 | 12. Jesper Billeskov Jansen | Skakklubben af 1968 | 1753 | 1939 | 2017-09-10 | |||
100900066 | 1403036 | 13. Kim Schmidt | Holstebro Skakklub | 1725 | 1749 | 2017-09-08 | |||
100101194 | 1417649 | 14. Lars Foldager Pedersen | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1721 | 1948 | 2017-09-20 | |||
100401642 | 1457020 | 15. Martin Møller | Vojens Skakklub | 1712 | 1710 | 2017-09-20 | |||
100602410 | 1444824 | 16. Filip Martin Kierulf Hou Holm | Nordre Skakklub | 1699 | 1807 | 2017-06-04 | |||
100600764 | 1422324 | 17. Knud Poulsen | Syddjurs Skakklub | 1680 | 1729 | 2017-09-21 | |||
100901011 | 1415972 | 18. Michael René Christensen | THY Skakklub | 1674 | 1718 | 2017-07-15 | |||
100800702 | 1450450 | 19. Niels Jørgen Jakobsen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1638 | 1738 | 2017-06-22 | |||
100600405 | 1429183 | 20. Søren Rud Ottesen | Tranum Skakklub | 1632 | 1701 | 2017-05-31 | |||
103111506 | 1447130 | 21. Eldis Mahmutovic | Skakklubben Evans | 1628 | 1651 | 2017-09-21 | |||
100900449 | 1419838 | 22. Egon Rysgaard Madsen | THY Skakklub | 1625 | 1776 | 2017-07-15 | |||
100901345 | 1413120 | 23. Rene Poulsen | Skive Skakklub | 1553 | 1741 | 2017-06-07 | |||
100700340 | 1440799 | 24. Aage Kristian Andersen | Aars Nibe Skakklub | 1545 | 1705 | 2017-09-17 | |||
100601888 | 1420780 | 25. Anders Haarup | Skanderborg Skakklub | 1538 | 1640 | 2017-05-31 | |||
103110503 | 1444859 | 26. Joshua Kehlet Hansen | Skakklubben af 1968 | 1530 | 1635 | 2017-09-18 | |||
100602657 | 7202490 | 27. Kaj Olsen | Skakklubben Rokaden | 1515 | 1612 | 2017-08-31 | |||
100900653 | 1411292 | 28. Uffe Kallenbach | THY Skakklub | 1499 | 1650 | 2017-07-15 | |||
100602575 | 1453947 | 29. John Christopher Højstrup Christensen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1468 | 1427 | 2017-05-31 | |||
100602551 | 1451685 | 30. Svante Juul Ellemand | Skakklubben af 1968 | 1453 | 1491 | 2017-09-21 | |||
101095048 | 1454200 | 31. Ture Jungberg Nielsen | Aalborg Skakforening af 1889 | 1453 | 1618 | 2017-09-17 | |||
100900771 | 1413201 | 32. Birgit Dithlevsen | Herning Skakklub | 1441 | 1519 | 2017-06-01 | |||
100901686 | 1457195 | 33. Jacob Kindt Nielsen | Kjellerup Skakklub | 1424 | 1453 | 2017-09-20 | |||
100901803 | - | 34. Jonas Baake | 1400 | 2017-09-16 | |||||
101095943 | - | 35. Philip Uhre Knudsen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1373 | 2017-09-14 | ||||
100901687 | 1452738 | 36. Sebastian Ladegaard | Kjellerup Skakklub | 1353 | 1370 | 2017-09-20 | |||
100900427 | 1439480 | 37. Hans Jørgen Christensen | THY Skakklub | 1319 | 1461 | 2017-09-10 | |||
100901773 | 1453378 | 38. Lars Jensen | Viborg Skakklub | 1316 | 1489 | 2017-09-08 | |||
100901728 | 1452991 | 39. Laurits Gorm Dahl | Skive Skakklub | 1278 | 1563 | 2017-08-12 | |||
100201715 | 1409700 | 40. Pia Nielsen | Nørresundby Skakklub | 1253 | 1343 | 2017-09-08 | |||
101095855 | 1462547 | 41. Vitus Bondo Medhus | Skakklubben Evans | 1248 | 1417 | 2017-09-20 | |||
100700601 | 1453521 | 42. Jens Ole van de Weerd | Aalborg Skakforening af 1889 | 1201 | 1431 | 2017-08-05 | |||
100901647 | 1438824 | 43. Jan N. Thybo | Morsø Skakklub | 1194 | 1280 | 2017-09-12 | |||
101095656 | 1463063 | 44. Jan Kringstad | Skive Skakklub | 1187 | 2017-09-06 | ||||
100202102 | 1446576 | 45. Marcus Juul Nielsen | Skakklubben Rokaden | 1158 | 1453 | 2017-08-31 | |||
101095507 | 1463055 | 46. Marius Ladegaard | Kjellerup Skakklub | 1114 | 2017-09-20 | ||||
101096008 | 1464965 | 47. Patrick Lund Nielsen | Skive Skakklub | 1113 | 1145 | 2017-09-20 | |||
100901792 | 1462792 | 48. Frede Vogntoft Andreasen | Lemvig Skakklub | 1090 | 2017-09-20 | ||||
100900747 | 1430700 | 49. Kay L. Larsen | Skive Skakklub | 1057 | 2017-09-01 | ||||
101095606 | 1462806 | 50. William Bay Aagaard | Skive Skakklub | 1029 | 2017-09-14 | ||||
101095973 | - | 51. Philip Nielsen | Skive Skakklub | 995 | 2017-06-05 | ||||
101095542 | 1462598 | 52. Andreas Vang Lyhne Jensen | Skive Skakklub | 918 | 2017-09-16 | ||||
100901783 | 1462784 | 53. Carl Emil Kærsgaard Knudsen | Skive Skakklub | 864 | 2017-09-18 | ||||
- | - | 54. Bye | - | 2017-09-20 | |||||
101095545 | - | 55. Kasper Damgaard Pagh | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 794 | 2017-09-23 | ||||
101095623 | - | 56. Bjarke Bregendahl | Skive Skakklub | 770 | 2017-09-13 |