Arbejder ...

loading

DM hurtigskak 2017 Skive  

Vis Gruppe : Parringer
DM Hurtigskak 2017 Basis Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Mads Andreas Overmark
Enkeltmedlem - Indland
1898
28
1
19
1
8
0
14
½
30
1
2
0
12
0
275,21847
2Lars Schøning
Skive Skakklub
18871910
29
+
21
1
11
½
17
1
10
0
1
1
4
1
53,91905
3WFM Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18792062
30
1
22
1
12
1
8
1
5
1
10
1
7
0
614,71918
4Søren Thomsen
Aars Nibe Skakklub
18621896
31
1
23
1
15
1
5
0
17
0
18
1
2
0
4144,951834
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18601943
32
1
24
1
16
1
4
1
3
0
17
1
25
1
625,11887
6Jacob Jacobsen
Holstebro Skakklub
18381864
33
0
42
1
31
1
25
0
38
1
19
0
23
1
4186,251771
7Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
18371883
34
1
26
1
17
0
22
1
16
1
15
1
3
1
635,11864
8Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
18361833
35
1
25
1
1
1
3
0
15
0
22
0
33
½
2651791
9Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
18201968
36
0
44
1
30
0
42
1
32
1
24
0
34
1
422 - 236,51745
10Leif Hamborg
Herning Skakklub
17771851
37
½
13
1
33
1
11
1
2
1
3
0
14
1
44,21816
11Mirsad Subasic
Skive Skakklub
17601924
38
1
36
1
2
½
10
0
18
1
21
½
24
1
564,751768
12Jesper Billeskov Jansen
Skakklubben af 1968
17531939
39
1
27
1
3
0
45
1
21
½
25
0
1
1
114,81744
13Kim Schmidt
Holstebro Skakklub
17251749
40
½
10
0
37
1
33
0
47
1
52
1
28
1
135,91683
14Lars Foldager Pedersen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
17211948
41
1
33
½
40
1
1
½
25
0
23
1
10
0
4194,91694
15Martin Møller
Vojens Skakklub
17121710
42
1
47
1
4
0
28
1
8
1
7
0
19
1
5104,251735
16Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
16991807
43
1
45
1
5
0
27
1
7
0
33
1
22
1
584,71708
17Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
16801729
44
1
55
1
7
1
2
0
4
1
5
0
21
1
573,551724
18Michael René Christensen
THY Skakklub
16741718
45
0
43
1
35
1
41
1
11
0
4
0
36
0
3345,21608
19Niels Jørgen Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
16381738
46
1
1
0
38
1
30
½
33
½
6
1
15
0
4174,151634
20Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16321701
47
-
      054 - 5601632
21Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
16281651
48
1
2
0
34
1
36
1
12
½
11
½
17
0
4163,851633
22Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
16251776
49
1
3
0
39
1
7
0
31
1
8
1
16
0
4153,651636
23Rene Poulsen
Skive Skakklub
15531741
50
1
4
0
36
0
44
1
34
1
14
0
6
0
3333,91513
24Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15451705
51
1
5
0
41
0
40
1
45
1
9
1
11
0
4204,11541
25Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15381640
52
1
8
0
47
1
6
1
14
1
12
1
5
0
592,851643
26Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
15301635
53
1
7
0
45
0
39
½
43
1
36
1
30
0
285,051460
27Kaj Olsen
Skakklubben Rokaden
15151612
56
1
12
0
55
1
16
0
36
0
28
0
53
1
3394,651441
28Uffe Kallenbach
THY Skakklub
14991650
1
0
46
1
51
1
15
0
41
½
27
1
13
0
303,71490
29John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14681427
2
-
      054 - 5601468
30Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
14531491
3
0
49
1
9
1
19
½
1
0
41
1
26
1
122,551561
31Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
14531618
4
0
48
1
6
0
46
1
22
0
42
1
35
1
422 - 233,651469
32Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
14411519
5
0
51
0
49
1
48
1
9
0
45
1
38
0
337 - 384,41378
33Jacob Kindt Nielsen
Kjellerup Skakklub
14241453
6
1
14
½
10
0
13
1
19
½
16
0
8
½
250,951586
34Jonas Baake
1400
7
0
53
1
21
0
51
1
23
0
50
1
9
0
337 - 383,451380
35Philip Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1373
8
0
50
1
18
0
47
0
39
1
48
1
31
0
3363,751339
36Sebastian Ladegaard
Kjellerup Skakklub
13531370
9
1
11
0
23
1
21
0
27
1
26
0
18
1
4211,251533
37Hans Jørgen Christensen
THY Skakklub
13191461
10
½
40
0
13
0
43
0
54
+
39
0
49
1
452,751263
38Lars Jensen
Viborg Skakklub
13161489
11
0
54
+
19
0
55
1
6
0
47
1
32
1
4242,31348
39Laurits Gorm Dahl
Skive Skakklub
12781563
12
0
52
1
22
0
26
½
35
0
37
1
43
1
312,71314
40Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12531343
13
½
37
1
14
0
24
0
52
0
46
1
42
0
432,81240
41Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
12481417
14
0
56
1
24
1
18
0
28
½
30
0
52
1
292,551291
42Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12011431
15
0
6
0
50
1
9
0
51
1
31
0
40
1
3352,21237
43Jan N. Thybo
Morsø Skakklub
11941280
16
0
18
0
52
½
37
1
26
0
44
1
39
0
442,251205
44Jan Kringstad
Skive Skakklub
1187
17
0
9
0
53
1
23
0
50
0
43
0
56
1
249 - 503,151135
45Marcus Juul Nielsen
Skakklubben Rokaden
11581453
18
1
16
0
26
1
12
0
24
0
32
0
55
1
3321,351239
46Marius Ladegaard
Kjellerup Skakklub
1114
19
0
28
0
56
1
31
0
53
1
40
0
48
0
2482,81078
47Patrick Lund Nielsen
Skive Skakklub
11131145
20
+
15
0
25
0
35
1
13
0
38
0
50
0
2461,151106
48Frede Vogntoft Andreasen
Lemvig Skakklub
1090
21
0
31
0
54
+
32
0
55
1
35
0
46
1
3401,71104
49Kay L. Larsen
Skive Skakklub
1057
22
0
30
0
32
0
52
0
56
1
53
0
37
0
1522,65983
50William Bay Aagaard
Skive Skakklub
1029
23
0
35
0
42
0
54
+
44
1
34
0
47
1
3411,21065
51Philip Nielsen
Skive Skakklub
995
24
0
32
1
28
0
34
0
42
0
55
0
54
+
249 - 501,2986
52Andreas Vang Lyhne Jensen
Skive Skakklub
918
25
0
39
0
43
½
49
1
40
1
13
0
41
0
420,85999
53Carl Emil Kærsgaard Knudsen
Skive Skakklub
864
26
0
34
0
44
0
56
1
46
0
49
1
27
0
2511,25898
54Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
55
-
38
-
48
-
50
-
37
-
56
-
51
-
054 - 560800
55Kasper Damgaard Pagh
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
794
54
+
17
0
27
0
38
0
48
0
51
1
45
0
2470,55814
56Bjarke Bregendahl
Skive Skakklub
770
27
0
41
0
46
0
53
0
49
0
54
+
44
0
1530,75736
Indbydelse

DM 2017 Hurtigskak

23. September 2017

Spillested: Skive Handelsskole, Arvikavej 2B, 7800 Skive, vi tilbyder kørsel fra Skive Station og fra Karup Lufthavn og til spillestedet, hvis der er brug for det.

Spilletid: Lørdag d. 23. September kl. 10.00 - 19.00

Turneringsform: 7 runder efter Schweizersystemet Der spilles i 2 grupper. Spillere over 1900 i dansk hurtigskak rating spiller om DM titlen (max 64 spillere) Gruppe 2 for spillere under 1900 i hurtig Skak rating. Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

Betænkningstid: 20 min. Pr. Spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. Træk fra træk 1

Kantine: Kaffe, vand, øl m.m. samt mulighed for at købe varm mad på spillestedet i middagspausen.

Præmier: Vinderen af DM-gruppen får titlen ”Danmarksmester i hurtigskak”. Titlen kan kun vindes af spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af rigsfællesskabet. Der anvendes korrektion jvnf. DSU’s reglement. Der anvendes Swiss Manager til rundelægning/korrektionsberegning. DM gruppen: 1. Præmie kr. 4.000,-, 2. Præmie kr. 2.000,-., bedste kvinde kr. 2.000,- Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. For hver 10 deltagere i ratingorden. Gruppen under 1900: 1. Præmie kr. 1.200,- 2. Præmie kr. 600,- her er der også en præmie til bedste kvinde, øvrige præmier som I DM gruppen. For kvinderne gælder dog at der skal være mindst 3 deltagere i hver gruppe.

Indskud: kr 150,- betales ved ankomst til spillestedet.

Tilmelding: På DSU’s turneringssystem eller på mail til Frode Meldgaard(frodemeldgaard@hotmail.com) Senest d. 21.9.2017.

Med venlig hilsen

Skive Skakklub

Periode 2017-09-23 .. 2017-09-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Frode Meldgaard
Dommere Alle grupper:  Dim Buizer , Mirsad Subasic , Leif Hamborg

Tilmeldings muligheder til DM hurtigskak 2017 Skive

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
DM Hurtigskak 2017 Mester 42 2017-09-23 2017-09-21
DM Hurtigskak 2017 Basis 56 2017-09-23 2017-09-21
Totalt antal tilmeldte 98
Deltagere i gruppen DM Hurtigskak 2017 Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700431 1406000 1. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2533 2542 2017-08-18
100901592 1438832 2. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2477 2466 2017-05-22
100200545 1400061 3. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2411 2411 2017-09-04
100601031 1404210 4. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2411 2394 2017-08-20
100600675 1401408 5. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2408 2302 2017-08-07
103110502 1444948 6. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2376 2348 2017-08-13
103107144 1416928 7. IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2360 2458 2017-09-16
100700286 1400142 8. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2349 2314 2017-07-23
100900426 1434888 9. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2296 2273 2017-09-05
100600713 1400762 10. FM Finn Pedersen Herning Skakklub 2294 2322 2017-09-13
100600693 1400347 11. FM Allan Holst Viborg Skakklub 2292 2315 2017-08-29
100602308 1440640 12. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2278 2279 2017-08-07
100300210 1403699 13. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2219 2224 2017-09-19
100600616 1402528 14. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2197 2268 2017-08-23
100101265 1401440 15. FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2186 2182 2017-09-10
100700245 1400339 16. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2185 2216 2017-09-16
100901527 1431412 17. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2185 2252 2017-05-30
100300084 1403222 18. Claus Rossen Viborg Skakklub 2156 2153 2017-08-25
100700399 1410407 19. Eddie Grosbøl-Rais Nørresundby Skakklub 2151 2177 2017-06-01
100800106 1400550 20. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2131 2182 2017-09-13
100600665 1403516 21. Torben Mølgaard Steffensen Skakklubben af 1968 2131 2196 2017-09-16
100500652 1403192 22. Henrik Svane Bov Skakklub 2085 2084 2017-09-19
100602240 1429221 23. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2080 2251 2017-09-18
100300623 1403273 24. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2076 2137 2017-07-18
100900269 1403761 25. Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2071 2160 2017-09-20
100700725 1407678 26. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2068 2118 2017-09-19
100601045 1405675 27. Claes Løfgren Skive Skakklub 2060 2069 2017-08-01
100900381 1406914 28. Claus Støvring Skive Skakklub 2057 2059 2017-05-24
100602256 1436570 29. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2034 1969 2017-09-18
100900189 1406892 30. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 2027 2020 2017-07-18
100602311 1440489 31. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2011 2171 2017-09-20
100701790 1043757 32. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2008 2008 2017-09-19
100602634 642851 33. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2002 2106 2017-09-19
100602212 1406523 34. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1999 2020 2017-09-10
100601378 1409905 35. Leif Møller Nordre Skakklub 1959 2095 2017-06-12
100900404 1415964 36. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 1955 1910 2017-06-05
103111576 1449575 37. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1938 2140 2017-09-21
103107736 1418777 38. Andreas Jakobsen Nr.Åby Juniorskakklub 1929 1923 2017-09-12
100900337 1406019 39. Bent Olesen Lemvig Skakklub 1927 2019 2017-09-14
100501746 1448552 40. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1910 1904 2017-09-17
100600267 1417320 41. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1903 2010 2017-09-18
100900559 1413058 42. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1895 1824 2017-09-22
Deltagere i gruppen DM Hurtigskak 2017 Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700871 1410172 1. Mads Andreas Overmark Enkeltmedlem - Indland 1898 2017-09-20
100900588 816124 2. Lars Schøning Skive Skakklub 1887 1910 2017-06-17
100602257 1436589 3. WFM Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1879 2062 2017-09-21
100700353 1417274 4. Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub 1862 1896 2017-09-17
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1860 1943 2017-08-09
100900175 1405160 6. Jacob Jacobsen Holstebro Skakklub 1838 1864 2017-07-11
100101187 1405721 7. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1837 1883 2017-08-19
100900167 1412213 8. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1836 1833 2017-06-19
100900246 1447963 9. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1820 1968 2017-08-15
100900773 1402838 10. Leif Hamborg Herning Skakklub 1777 1851 2017-09-17
100900416 1413554 11. Mirsad Subasic Skive Skakklub 1760 1924 2017-09-06
100401019 1421093 12. Jesper Billeskov Jansen Skakklubben af 1968 1753 1939 2017-09-10
100900066 1403036 13. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1725 1749 2017-09-08
100101194 1417649 14. Lars Foldager Pedersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1721 1948 2017-09-20
100401642 1457020 15. Martin Møller Vojens Skakklub 1712 1710 2017-09-20
100602410 1444824 16. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1699 1807 2017-06-04
100600764 1422324 17. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1680 1729 2017-09-21
100901011 1415972 18. Michael René Christensen THY Skakklub 1674 1718 2017-07-15
100800702 1450450 19. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1638 1738 2017-06-22
100600405 1429183 20. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1632 1701 2017-05-31
103111506 1447130 21. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1628 1651 2017-09-21
100900449 1419838 22. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1625 1776 2017-07-15
100901345 1413120 23. Rene Poulsen Skive Skakklub 1553 1741 2017-06-07
100700340 1440799 24. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1545 1705 2017-09-17
100601888 1420780 25. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1538 1640 2017-05-31
103110503 1444859 26. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1530 1635 2017-09-18
100602657 7202490 27. Kaj Olsen Skakklubben Rokaden 1515 1612 2017-08-31
100900653 1411292 28. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1499 1650 2017-07-15
100602575 1453947 29. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1468 1427 2017-05-31
100602551 1451685 30. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1453 1491 2017-09-21
101095048 1454200 31. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1453 1618 2017-09-17
100900771 1413201 32. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1441 1519 2017-06-01
100901686 1457195 33. Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub 1424 1453 2017-09-20
100901803 - 34. Jonas Baake 1400 2017-09-16
101095943 - 35. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1373 2017-09-14
100901687 1452738 36. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1353 1370 2017-09-20
100900427 1439480 37. Hans Jørgen Christensen THY Skakklub 1319 1461 2017-09-10
100901773 1453378 38. Lars Jensen Viborg Skakklub 1316 1489 2017-09-08
100901728 1452991 39. Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub 1278 1563 2017-08-12
100201715 1409700 40. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1253 1343 2017-09-08
101095855 1462547 41. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1248 1417 2017-09-20
100700601 1453521 42. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1201 1431 2017-08-05
100901647 1438824 43. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1194 1280 2017-09-12
101095656 1463063 44. Jan Kringstad Skive Skakklub 1187 2017-09-06
100202102 1446576 45. Marcus Juul Nielsen Skakklubben Rokaden 1158 1453 2017-08-31
101095507 1463055 46. Marius Ladegaard Kjellerup Skakklub 1114 2017-09-20
101096008 1464965 47. Patrick Lund Nielsen Skive Skakklub 1113 1145 2017-09-20
100901792 1462792 48. Frede Vogntoft Andreasen Lemvig Skakklub 1090 2017-09-20
100900747 1430700 49. Kay L. Larsen Skive Skakklub 1057 2017-09-01
101095606 1462806 50. William Bay Aagaard Skive Skakklub 1029 2017-09-14
101095973 - 51. Philip Nielsen Skive Skakklub 995 2017-06-05
101095542 1462598 52. Andreas Vang Lyhne Jensen Skive Skakklub 918 2017-09-16
100901783 1462784 53. Carl Emil Kærsgaard Knudsen Skive Skakklub 864 2017-09-18
- 54. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-09-20
101095545 - 55. Kasper Damgaard Pagh Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 794 2017-09-23
101095623 - 56. Bjarke Bregendahl Skive Skakklub 770 2017-09-13