Arbejder ...

loading

Brønshøj SenSommer 2017  

Vis Gruppe : Parringer
A Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18971890
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
½
82,918552,531869
2Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
20432041
7
0
1
1
8
0
3
1
4
½
5
½
6
½
4 - 54,520234,162028
3Morten Renneberg
Skakforeningen ØBRO
19612026
6
1
7
0
1
1
2
0
8
1
4
½
5
0
4 - 53,619584,002016
4Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18741946
5
1
6
½
7
½
1
1
2
½
3
½
8
1
512,6519703,131983
5Jeppe Nicolaisen
Enkeltmedlem - Indland
19772013
4
0
8
1
6
0
7
1
1
1
2
½
3
1
23,819983,862026
6Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
19581965
3
0
4
½
5
1
8
0
7
1
1
0
2
½
36 - 73,619403,341958
7John Holm Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
19812017
2
1
3
1
4
½
5
0
6
0
8
1
1
½
433,8519863,912019
8Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
19141942
1
1
5
0
2
1
6
1
3
0
7
0
4
0
36 - 73,119113,071941

B Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Flemming Dyremose
Brøndby Skakklub
16201728
2
0
9
0
13
0
7
0
17
+
8
0
11
0
116215402,281682
2Kurt V. Thomsen
Brønshøj Skakforening
16971825
1
1
10
0
14
0
16
0
13
0
17
+
12
0
214 - 15316373,421777
3Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
17451825
4
½
5
½
8
½
11
½
12
1
14
1
6
0
44 - 83,317663,451836
4Simon Stibolt Jensen
Nørrebro Skakklub
16911726
3
½
6
0
7
1
12
½
11
+
15
0
8
1
44 - 82,317122,021746
5Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
18251849
6
½
3
½
12
½
8
1
15
½
16
1
10
0
44 - 84,1518213,731854
6Jakob Kjær
Skakklubben Seksløberen
18551920
5
½
4
1
11
1
14
1
16
1
10
0
3
1
1 - 24,5518844,531939
7Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18331938
8
½
11
0
4
0
1
1
  
9
1
12 - 133,3518083,521918
8Petruli Petrovski
Enkeltmedlem - Indland
18061873
7
½
12
½
3
½
5
0
9
0
1
1
4
0
12 - 134,317524,231838
9Steen Nielsen
Solrød Skakklub
16111704
10
0
1
1
15
0
13
0
8
1
12
0
7
0
214 - 152,216052,511694
10Magnus Gustafsson
Brønshøj Skakforening
18381893
9
1
2
1
16
0
15
1
14
½
6
1
5
1
1 - 24,6518644,411915
11Leif Marcussen
Brøndby Skakklub
17941862
12
½
7
1
6
0
3
½
4
-
13
½
1
1
9 - 113,3517993,341865
12Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
17181794
11
½
8
½
5
½
4
½
3
0
9
1
2
1
44 - 83,317393,351807
13Jeppe Bæk Jensen
Nørrebro Skakklub
17431715
14
0
15
0
1
1
9
1
2
1
11
½
16
1
34,1517542,991775
14Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
16791787
13
1
16
½
2
1
6
0
10
½
3
0
15
1
44 - 82,917123,321801
15Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
17011749
16
0
13
1
9
1
10
0
5
½
4
1
14
0
9 - 113,3517063,291753
16Jon Hadenfeldt
Brønshøj Skakforening
16111724
15
1
14
½
10
1
2
1
6
0
5
0
13
0
9 - 112,1516522,611760
17Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000    
1
-
2
-
 017080001000

Christian Strachan udtrådt af rundelægningeni 5. og 6. runde.

Derfor er der i disse to runder en oversidder.

C Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
14191562
2
0
9
1
10
1
6
0
17
½
8
1
4
1
3 - 64,514193,551571
2Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
15371676
1
1
4
1
8
1
11
½
18
0
6
1
13
0
3 - 65,115104,511676
3Jacob Madsen
Sorø Skakklub
1000
4
0
10
½
15
0
19
+
7
-
5
-
16
½
2161,697301000
4Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
11291284
3
1
2
0
18
0
10
1
9
-
16
+
1
0
312 - 151,8511361,001284
5Morten Sigvart Dyremose
Brøndby Skakklub
13311461
6
0
7
0
19
+
15
½
16
-
3
+
14
1
9 - 112,213001,701457
6Ken Nørtoft Sørensen
Brønshøj Skakforening
13891593
5
1
8
0
14
1
1
1
11
½
2
0
18
1
3 - 63,314433,501613
7Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11711434
8
0
5
1
13
0
17
0
3
+
14
0
19
+
312 - 151,611441,581422
8Jens Gade
Amager Skakforening
13221523
7
1
6
1
2
0
18
½
13
½
1
0
17
1
47 - 83,313542,481533
9Bo V. Pedersen
Brønshøj Skakforening
14791601
10
+
1
0
17
1
14
1
4
+
13
1
11
0
523,2514682,181597
10Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
9291162
9
-
3
½
1
0
4
0
19
+
17
-
15
0
170,89160,521141
11Morten Bengtsson
Skakklubben Seksløberen
15291654
12
1
14
1
16
1
2
½
6
½
18
1
9
1
615,115702,641681
12Morten Wraae
Amager Skakforening
1120
11
0
      018 - 190,1111601000
13Frank Laursen
Herlev Skakklub
12911524
14
0
15
1
7
1
16
1
8
½
9
0
2
1
3 - 63,3513432,821538
14Michael Kim Dupont
Amager Skakforening
13501537
13
1
11
0
6
0
9
0
15
1
7
1
5
0
312 - 153,513283,471528
15Frank Simonsen
Herlev Skakklub
12731506
16
0
13
0
3
1
5
½
14
0
19
+
10
1
9 - 113,8512122,381488
16Aleksey Chevtchenko Larsen
Sorø Skakklub
1000
15
1
18
½
11
0
13
0
5
+
4
-
3
½
312 - 150,95105001000
17Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
1230
18
0
19
+
9
0
7
1
1
½
10
+
8
0
9 - 111,7122101000
18Hans Glavind Rasmussen
Lyngby-Virum Skakklub
13751753
17
1
16
½
4
1
8
½
2
1
11
0
6
0
47 - 84,0513733,671730
19Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000 
17
-
5
-
3
-
10
-
15
-
7
-
018 - 19080001000

Partier i turneringen Brønshøj SenSommer 2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

14/8 tre ledige pladser

Gruppe B Rasmus Petersen udgået og Jørgen Holmstrøm Nielsen rykket ned i gruppe C

13/8 to ledige pladser

Gruppe A Oksana Kryger udgået

Michael Tandrup rykket op i gruppe A

Jørgen Holmstrøm Nielsen igen rykket op i gruppe B

Ole Therkelsen udgået i gruppe C

Orla E. Jørgensen ny i gruppe C

11/8 En ledig plads : send en mail til b.s.f@post.tele.dk Carsten Petersen, hvis du lige skal nå at være med.

Steen Petersen udgået af gruppe A

Arne Møller rykket op i gruppe A og Jørgen Holmstrøm Nielsen rykket tilbage i gruppe C

Enkelte justeringer på lodtrækningsnr. i gruppe B og C pga. de nævnte gruppe omrokeringer.

 

Hermed indbyder BSF til vores Brønshøj Sensommer Turnering 17/8 - 28/9, der inddeles i 3 grupper monrad. Max. 46 deltagere.

Turneringen bliver naturligvis ELO-ratet.

 

Gruppe A: fra 1900 og op

Gruppe B: 1600 - 1899

Gruppe C: under 1600

 

Spillested: Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj

Spilledage og tid: Torsdag 17. august og efterfølgende 6 torsdage til og med 28/9, start kl. 19.00.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent .

Betænkningstid: FIDEs med 90 min + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved træk 40.

Bemærk: Rygeforbud i lokalerne.

Indskud: 150,- kr. betales 17/8 inden 1. rundes start

 

Mobiltelefoner og lign.:Partiet tabes, hvis ens mobiltelefon eller andet elektronisk kommunikationsudstyr er tændt under spillet.

 

Tilmelding senest 10/8 til:

Kun via DSUs turneringssystem

Yderligere oplysninger Carsten Petersen mobil 2965 3505 eller e-mail b.s.f@post.tele.dk

Periode 2017-08-17 .. 2017-09-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Roland Greger (Brønshøj),

Sigfred Haubro (BMS) og

Niels Erik Andersen (Brønshøj)

Dommere
  • Hoveddommer: Carsten Petersen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj SenSommer 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
A 8 2017-08-17 2017-08-10
B 17 2017-08-17 2017-08-10
C 19 2017-08-17 2017-08-10
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100138 1406175 1. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1897 1890 2017-06-07
102100937 1427962 2. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 2043 2041 2017-05-23
103110074 1438700 3. Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO 1961 2026 2017-06-08
100800660 1408356 4. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1874 1946 2017-05-22
100800421 1404806 5. Jeppe Nicolaisen Enkeltmedlem - Indland 1977 2013 2017-06-03
100800374 1409182 6. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1958 1965 2017-06-18
100100371 1406256 7. John Holm Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1981 2017 2017-05-25
101095660 1462148 8. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1914 1942 2017-06-20
Deltagere i gruppen B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100667 1416073 1. Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1620 1728 2017-05-22
100101588 1408291 2. Kurt V. Thomsen Brønshøj Skakforening 1697 1825 2017-05-22
100100136 1409778 3. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1745 1825 2017-05-22
100103776 1438778 4. Simon Stibolt Jensen Nørrebro Skakklub 1691 1726 2017-06-19
101095747 1462482 5. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1825 1849 2017-05-23
100800674 1414925 6. Jakob Kjær Skakklubben Seksløberen 1855 1920 2017-06-07
100100857 1417215 7. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1833 1938 2017-06-16
100103593 1417673 8. Petruli Petrovski Enkeltmedlem - Indland 1806 1873 2017-05-22
103105778 1402498 9. Steen Nielsen Solrød Skakklub 1611 1704 2017-06-10
100104008 1444778 10. Magnus Gustafsson Brønshøj Skakforening 1838 1893 2017-05-25
100101969 1415387 11. Leif Marcussen Brøndby Skakklub 1794 1862 2017-05-22
100102246 1414330 12. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1718 1794 2017-05-26
100104403 1430386 13. Jeppe Bæk Jensen Nørrebro Skakklub 1743 1715 2017-06-15
100103500 1413007 14. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1679 1787 2017-05-29
100200232 1411187 15. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1701 1749 2017-05-22
100104377 1462890 16. Jon Hadenfeldt Brønshøj Skakforening 1611 1724 2017-05-22
- 17. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-09-08
Deltagere i gruppen C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1419 1562 2017-08-13
100801251 1434373 2. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1537 1676 2017-05-22
100202443 - 3. Jacob Madsen Sorø Skakklub 1000 2017-06-21
100104343 1462636 4. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1129 1284 2017-06-02
100102386 1412922 5. Morten Sigvart Dyremose Brøndby Skakklub 1331 1461 2017-05-22
100103072 1418092 6. Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening 1389 1593 2017-05-26
100802375 1416669 7. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1171 1434 2017-06-02
100100104 1416111 8. Jens Gade Amager Skakforening 1322 1523 2017-05-24
100103691 1436040 9. Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1479 1601 2017-05-22
100104342 1462644 10. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 929 1162 2017-06-02
100103760 1438131 11. Morten Bengtsson Skakklubben Seksløberen 1529 1654 2017-06-07
101096284 - 12. Morten Wraae Amager Skakforening 1120 2017-06-23
103106794 1426966 13. Frank Laursen Herlev Skakklub 1291 1524 2017-06-08
103107624 1438913 14. Michael Kim Dupont Amager Skakforening 1350 1537 2017-06-06
100100582 1427008 15. Frank Simonsen Herlev Skakklub 1273 1506 2017-06-09
100202440 - 16. Aleksey Chevtchenko Larsen Sorø Skakklub 1000 2017-06-13
101096089 - 17. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1230 2017-06-11
100103638 1417797 18. Hans Glavind Rasmussen Lyngby-Virum Skakklub 1375 1753 2017-07-02
- 19. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-08-11