Odensemesterskabet 2017
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub | 2477 | 2479 | 6 0 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 0 | 2 | 4 | 3 | 2467 | |
2 | IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne | 2384 | 2387 | 5 1 | 1 ½ | 6 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 3 | 1 | 2,25 | 2399 | |
3 | IM Igor Teplyi Nordre Skakklub | 2418 | 2406 | 4 1 | 5 ½ | 1 0 | 2 ½ | 6 1 | 3 | 2 | 2,5 | 2423 | |
4 | FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub | 2379 | 2361 | 3 0 | 6 1 | 5 0 | 1 ½ | 2 ½ | 2 | 6 | 2,2 | 2375 | |
5 | IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne | 2460 | 2458 | 2 0 | 3 ½ | 4 1 | 6 ½ | 1 1 | 3 | 3 | 2,85 | 2462 | |
6 | IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub | 2374 | 2393 | 1 1 | 4 0 | 2 ½ | 5 ½ | 3 0 | 2 | 5 | 2,15 | 2371 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening | 2372 | 2390 | 6 ½ | 2 0 | 3 0 | 4 ½ | 5 ½ | 1½ | 5 - 6 | 3,05 | 2341 | |
2 | FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak | 2303 | 2297 | 5 ½ | 1 1 | 6 1 | 3 ½ | 4 ½ | 3½ | 1 - 2 | 2,5 | 2323 | |
3 | IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening | 2271 | 2314 | 4 1 | 5 ½ | 1 1 | 2 ½ | 6 ½ | 3½ | 1 - 2 | 2,25 | 2301 | |
4 | FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO | 2284 | 2302 | 3 0 | 6 0 | 5 ½ | 1 ½ | 2 ½ | 1½ | 5 - 6 | 2,35 | 2267 | |
5 | IM Steffen Pedersen Sydøstfyn | 2337 | 2368 | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 6 0 | 1 ½ | 2 | 4 | 0 | 2337 | |
6 | FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub | 2258 | 2266 | 1 ½ | 4 1 | 2 0 | 5 1 | 3 ½ | 3 | 3 | 2,1 | 2276 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Claus Rossen Viborg Skakklub | 2182 | 2182 | 6 0 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 ½ | 2½ | 3 - 5 | 2,5 | 2182 | |
2 | CM Jakob Rathlev Jetsmark Skakklub | 2191 | 2223 | 5 1 | 1 ½ | 6 ½ | 3 0 | 4 ½ | 2½ | 3 - 5 | 2,6 | 2189 | |
3 | Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub | 2249 | 2253 | 4 ½ | 5 ½ | 1 0 | 2 1 | 6 1 | 3 | 1 - 2 | 3,05 | 2249 | |
4 | WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub | 2150 | 2177 | 3 ½ | 6 ½ | 5 ½ | 1 ½ | 2 ½ | 2½ | 3 - 5 | 2,25 | 2155 | |
5 | Peter Thorsbro Furesø Skakklub | 2150 | 2174 | 2 0 | 3 ½ | 4 ½ | 6 0 | 1 ½ | 1½ | 6 | 2,25 | 2135 | |
6 | Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak | 2160 | 2161 | 1 1 | 4 ½ | 2 ½ | 5 1 | 3 0 | 3 | 1 - 2 | 2,35 | 2173 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak | 2136 | 2168 | 6 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 4 1 | 5 1 | 3½ | 1 | 2,55 | 2155 | |
2 | Rune Andersen Bornholms Skakklub | 2137 | 2162 | 5 ½ | 1 ½ | 6 1 | 3 ½ | 4 0 | 2½ | 3 - 4 | 2,55 | 2136 | |
3 | Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne | 2118 | 2137 | 4 ½ | 5 1 | 1 ½ | 2 ½ | 6 0 | 2½ | 3 - 4 | 2,35 | 2121 | |
4 | WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub | 2137 | 2158 | 3 ½ | 6 0 | 5 ½ | 1 0 | 2 1 | 2 | 5 | 2,55 | 2126 | |
5 | Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub | 2143 | 2157 | 2 ½ | 3 0 | 4 ½ | 6 ½ | 1 0 | 1½ | 6 | 2,6 | 2121 | |
6 | Stefan Wiecker Frem Skakklub | 2129 | 2155 | 1 ½ | 4 1 | 2 0 | 5 ½ | 3 1 | 3 | 2 | 2,45 | 2140 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO | 2115 | 2155 | 6 1 | 2 - | 3 ½ | 4 1 | 5 1 | 3½ | 1 | 2,1 | 2151 | |
2 | Per Holst Nordre Skakklub | 2088 | 2121 | 5 ½ | 1 + | 6 ½ | 3 0 | 4 ½ | 2½ | 3 - 4 | 1,95 | 2079 | |
3 | Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn | 2097 | 2138 | 4 ½ | 5 ½ | 1 ½ | 2 1 | 6 0 | 2½ | 3 - 4 | 2,45 | 2098 | |
4 | Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub | 2113 | 2146 | 3 ½ | 6 0 | 5 ½ | 1 0 | 2 ½ | 1½ | 6 | 2,6 | 2091 | |
5 | Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub | 2089 | 2158 | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 6 ½ | 1 0 | 2 | 5 | 2,4 | 2081 | |
6 | Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans | 2100 | 2165 | 1 0 | 4 1 | 2 ½ | 5 ½ | 3 1 | 3 | 2 | 2,5 | 2110 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub | 2072 | 2104 | 6 1 | 2 ½ | 3 ½ | 4 0 | 5 ½ | 2½ | 3 | 2,55 | 2071 | |
2 | Søren Andreas Koch Nyborg Skakklub | 2055 | 2150 | 5 1 | 1 ½ | 6 1 | 3 1 | 4 0 | 3½ | 2 | 2,4 | 2079 | |
3 | Henning Nielsen Maribo Skakklub | 2066 | 2114 | 4 0 | 5 1 | 1 ½ | 2 0 | 6 ½ | 2 | 4 | 2,5 | 2056 | |
4 | Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening | 2052 | 2073 | 3 1 | 6 1 | 5 1 | 1 1 | 2 1 | 5 | 1 | 2,4 | 2136 | |
5 | Peter Husted Holstebro Skakklub | 2086 | 2108 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 6 0 | 1 ½ | ½ | 6 | 2,65 | 2043 | |
6 | Niels Kristian Almtoft Kjellerup Skakklub | 2061 | 2082 | 1 0 | 4 0 | 2 0 | 5 1 | 3 ½ | 1½ | 5 | 2,45 | 2042 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub | 2034 | 2056 | 6 1 | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 5 0 | 2½ | 2 - 5 | 2,55 | 2033 | |
2 | Håkan Hansson | 2032 | 2031 | 5 ½ | 1 ½ | 6 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 2½ | 2 - 5 | 0 | 2032 | |
3 | Brian Nielsen Frem Skakklub | 2029 | 2018 | 4 ½ | 5 1 | 1 ½ | 2 ½ | 6 0 | 2½ | 2 - 5 | 2,5 | 2029 | |
4 | CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn | 2028 | 2065 | 3 ½ | 6 ½ | 5 ½ | 1 ½ | 2 ½ | 2½ | 2 - 5 | 2,5 | 2028 | |
5 | Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening | 2025 | 2050 | 2 ½ | 3 0 | 4 ½ | 6 1 | 1 1 | 3 | 1 | 2,45 | 2036 | |
6 | Poul Erik Nielsen Sydøstfyn | 2029 | 2006 | 1 0 | 4 ½ | 2 ½ | 5 0 | 3 1 | 2 | 6 | 2,5 | 2019 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Knudsen Skakklubben af 1968 | 1999 | 2020 | 6 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 5 ½ | 2½ | 3 - 4 | 2,4 | 2001 | |
2 | Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub | 2019 | 2034 | 5 1 | 1 ½ | 6 0 | 3 1 | 4 1 | 3½ | 1 - 2 | 2,55 | 2038 | |
3 | Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub | 2023 | 2037 | 4 0 | 5 1 | 1 ½ | 2 0 | 6 1 | 2½ | 3 - 4 | 2,6 | 2021 | |
4 | Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub | 2012 | 1969 | 3 1 | 6 1 | 5 1 | 1 ½ | 2 0 | 3½ | 1 - 2 | 2,5 | 2032 | |
5 | WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans | 2000 | 2031 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 6 ½ | 1 ½ | 1 | 6 | 2,4 | 1958 | |
6 | Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 2018 | 2048 | 1 ½ | 4 0 | 2 1 | 5 ½ | 3 0 | 2 | 5 | 2,55 | 2007 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub | 1965 | 1974 | 6 0 | 2 ½ | 3 0 | 4 1 | 5 ½ | 2 | 5 | 2,6 | 1947 | |
2 | Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO | 1954 | 1961 | 5 1 | 1 ½ | 6 ½ | 3 ½ | 4 1 | 3½ | 1 | 2,5 | 1984 | |
3 | Michael Agermose Jensen Brønshøj Skakforening | 1954 | 1994 | 4 0 | 5 1 | 1 1 | 2 ½ | 6 ½ | 3 | 2 | 2,5 | 1969 | |
4 | Henrik Andersen Enkeltmedlem - Indland | 1935 | 1971 | 3 1 | 6 ½ | 5 0 | 1 0 | 2 0 | 1½ | 6 | 2,3 | 1911 | |
5 | Alexander Le Besq Frem Skakklub | 1995 | 2054 | 2 0 | 3 0 | 4 1 | 6 1 | 1 ½ | 2½ | 3 - 4 | 2,85 | 1985 | |
6 | Thomas Nielsen Herlev Skakklub | 1933 | 1918 | 1 1 | 4 ½ | 2 ½ | 5 0 | 3 ½ | 2½ | 3 - 4 | 2,3 | 1939 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening | 1931 | 1921 | 6 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 4 1 | 5 ½ | 3 | 1 - 3 | 2,6 | 1943 | |
2 | Bjarke Gregor Enkeltmedlem - Indland | 1898 | 1907 | 5 ½ | 1 ½ | 6 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 2½ | 4 | 2,3 | 1904 | |
3 | Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub | 1931 | 1970 | 4 0 | 5 0 | 1 ½ | 2 ½ | 6 ½ | 1½ | 6 | 2,6 | 1898 | |
4 | Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub | 1916 | 1979 | 3 1 | 6 ½ | 5 1 | 1 0 | 2 ½ | 3 | 1 - 3 | 2,45 | 1933 | |
5 | Sander Stage-Steffensen BMS Skak | 1927 | 1965 | 2 ½ | 3 1 | 4 0 | 6 1 | 1 ½ | 3 | 1 - 3 | 2,55 | 1941 | |
6 | Thomas Christensen Kjellerup Skakklub | 1928 | 1968 | 1 ½ | 4 ½ | 2 ½ | 5 0 | 3 ½ | 2 | 5 | 2,55 | 1912 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jan Kuntz Frem Skakklub | 1845 | 1938 | 6 0 | 2 0 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 3 | 2 - 3 | 2,4 | 1863 | |
2 | Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub | 1848 | 1944 | 5 0 | 1 1 | 6 1 | 3 1 | 4 ½ | 3½ | 1 | 2,4 | 1884 | |
3 | Jacob Foged Christensen Frem Skakklub | 1884 | 1925 | 4 1 | 5 1 | 1 0 | 2 0 | 6 1 | 3 | 2 - 3 | 2,7 | 1893 | |
4 | Lasse Nielsen Fredericia Skakforening | 1858 | 1900 | 3 0 | 6 0 | 5 1 | 1 0 | 2 ½ | 1½ | 6 | 2,5 | 1828 | |
5 | Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak | 1841 | 1898 | 2 1 | 3 0 | 4 0 | 6 1 | 1 0 | 2 | 4 - 5 | 2,35 | 1831 | |
6 | Erling Nilsson Valby Skakklub | 1878 | 1937 | 1 1 | 4 1 | 2 0 | 5 0 | 3 0 | 2 | 4 - 5 | 2,65 | 1859 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub | 1795 | 1804 | 6 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 4 ½ | 5 ½ | 2½ | 4 - 5 | 2,35 | 1800 | |
2 | Jacob Arnbjerg Århus Skakklub/Skolerne | 1839 | 1896 | 5 1 | 1 ½ | 6 ½ | 3 ½ | 4 1 | 3½ | 1 | 2,7 | 1863 | |
3 | Birger Olsen Sydøstfyn | 1811 | 1894 | 4 ½ | 5 1 | 1 ½ | 2 ½ | 6 ½ | 3 | 2 - 3 | 2,45 | 1828 | |
4 | Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub | 1801 | 1843 | 3 ½ | 6 ½ | 5 1 | 1 ½ | 2 0 | 2½ | 4 - 5 | 2,4 | 1804 | |
5 | Simon L. Hansen Fredericia Skakforening | 1833 | 1845 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 6 0 | 1 ½ | ½ | 6 | 2,65 | 1769 | |
6 | Bjarne Lindenskov Sydøstfyn | 1811 | 1850 | 1 ½ | 4 ½ | 2 ½ | 5 1 | 3 ½ | 3 | 2 - 3 | 2,45 | 1828 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg | 1755 | 1804 | 6 ½ | 2 1 | 3 1 | 4 1 | 5 0 | 3½ | 2 | 2,4 | 1791 | |
2 | Morten Kühn Hillerød Skakklub | 1777 | 1844 | 5 1 | 1 0 | 6 ½ | 3 0 | 4 ½ | 2 | 4 | 2,6 | 1759 | |
3 | Jens-Ole Næsborg Enkeltmedlem - Indland | 1781 | 1799 | 4 ½ | 5 0 | 1 0 | 2 1 | 6 0 | 1½ | 5 | 2,65 | 1747 | |
4 | Ove Matras Faaborg Skakklub | 1736 | 1800 | 3 ½ | 6 0 | 5 0 | 1 0 | 2 ½ | 1 | 6 | 2,25 | 1699 | |
5 | Casper Yukun Liu BMS Skak | 1746 | 1750 | 2 0 | 3 1 | 4 1 | 6 1 | 1 1 | 4 | 1 | 2,35 | 1815 | |
6 | Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Odense Skakklub | 1790 | 1875 | 1 ½ | 4 1 | 2 ½ | 5 0 | 3 1 | 3 | 3 | 2,7 | 1799 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Claus Marcussen Fredericia Skakforening | 1732 | 1785 | 6 0 | 2 + | 3 0 | 4 ½ | 5 1 | 2½ | 4 | 2,15 | 1713 | |
2 | Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub | 1713 | 1786 | 5 0 | 1 - | 6 - | 3 - | 4 - | 0 | 6 | 0,5 | 1698 | |
3 | Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub | 1705 | 1720 | 4 ½ | 5 1 | 1 1 | 2 + | 6 ½ | 4 | 1 | 1,95 | 1738 | |
4 | Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub | 1709 | 1781 | 3 ½ | 6 1 | 5 ½ | 1 ½ | 2 + | 3½ | 2 - 3 | 2 | 1724 | |
5 | Flemming Borg Tårnet Svendborg | 1720 | 1785 | 2 1 | 3 0 | 4 ½ | 6 0 | 1 0 | 1½ | 5 | 2,55 | 1689 | |
6 | Sebastian Sterup Faaborg Skakklub | 1697 | 1865 | 1 1 | 4 0 | 2 + | 5 1 | 3 ½ | 3½ | 2 - 3 | 1,9 | 1715 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anton Kjeldsen Frem Skakklub | 1644 | 1786 | 6 0 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 5 0 | 2½ | 4 | 2,3 | 1650 | |
2 | Jørgen Kiel Sydøstfyn | 1694 | 1851 | 5 ½ | 1 ½ | 6 ½ | 3 1 | 4 ½ | 3 | 3 | 2,7 | 1703 | |
3 | Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub | 1693 | 1731 | 4 0 | 5 0 | 1 0 | 2 0 | 6 0 | 0 | 6 | 2,7 | 1612 | |
4 | Kenny Bagge Hillerød Skakklub | 1652 | 1624 | 3 1 | 6 0 | 5 0 | 1 0 | 2 ½ | 1½ | 5 | 2,35 | 1627 | |
5 | Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans | 1689 | 1769 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 6 ½ | 1 1 | 4 | 1 - 2 | 2,65 | 1740 | |
6 | Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub | 1638 | 1646 | 1 1 | 4 1 | 2 ½ | 5 ½ | 3 1 | 4 | 1 - 2 | 2,25 | 1713 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peter Frank Jørgensen Læseforeningens Skakklub | 1621 | 1734 | 6 + | 2 ½ | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 2 | 3 - 5 | 2,15 | 1581 | |
2 | Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub | 1623 | 1673 | 5 0 | 1 ½ | 6 + | 3 0 | 4 ½ | 2 | 3 - 5 | 2,15 | 1584 | |
3 | Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub | 1626 | 1713 | 4 1 | 5 0 | 1 1 | 2 1 | 6 + | 4 | 2 | 2,15 | 1652 | |
4 | Bo F. Sørensen Frem Skakklub | 1565 | 1653 | 3 0 | 6 + | 5 0 | 1 ½ | 2 ½ | 2 | 3 - 5 | 1,75 | 1531 | |
5 | Markus Maagaard Frem Skakklub | 1579 | 1644 | 2 1 | 3 1 | 4 1 | 6 + | 1 1 | 5 | 1 | 1,85 | 1685 | |
6 | Martin Hansen Tårnet Svendborg | 1570 | 1760 | 1 - | 4 - | 2 - | 5 - | 3 - | 0 | 6 | 0 | 1570 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Per Andersen Midtfyns Skakklub | 1512 | 1697 | 6 ½ | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 0 | 2½ | 4 | 2,7 | 1503 | |
2 | Torben Larsen Odense Skakklub | 1489 | 1632 | 5 1 | 1 ½ | 6 0 | 3 0 | 4 0 | 1½ | 5 - 6 | 2,5 | 1444 | |
3 | Ruben Jepsen Sydøstfyn | 1454 | 1581 | 4 ½ | 5 ½ | 1 0 | 2 1 | 6 1 | 3 | 2 - 3 | 2,2 | 1490 | |
4 | Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1473 | 1535 | 3 ½ | 6 ½ | 5 1 | 1 ½ | 2 1 | 3½ | 1 | 2,4 | 1527 | |
5 | David Smit Frem Skakklub | 1442 | 1547 | 2 0 | 3 ½ | 4 0 | 6 0 | 1 1 | 1½ | 5 - 6 | 2,1 | 1415 | |
6 | John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1556 | 1454 | 1 ½ | 4 ½ | 2 1 | 5 1 | 3 0 | 3 | 2 - 3 | 3,05 | 1554 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1246 | 1363 | 2 0 | 8 ½ | 6 0 | 3 0 | 7 1 | 1½ | 7 - 8 | 1,8 | 1233 | |
2 | Per Rasmussen Bornholms Skakklub | 1384 | 1463 | 1 1 | 4 1 | 5 0 | 7 ½ | 8 ½ | 3 | 2 - 4 | 2,7 | 1398 | |
3 | Theo Stage-Steffensen BMS Skak | 1352 | 1537 | 4 0 | 6 1 | 7 0 | 1 1 | 5 1 | 3 | 2 - 4 | 2,4 | 1379 | |
4 | Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub | 1418 | 1512 | 3 1 | 2 0 | 8 1 | 5 0 | 6 1 | 3 | 2 - 4 | 2,85 | 1425 | |
5 | Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub | 1439 | 1453 | 6 1 | 7 1 | 2 1 | 4 1 | 3 0 | 4 | 1 | 2,95 | 1489 | |
6 | Morten Emil Jannik Odense Skakklub | 1358 | 1581 | 5 0 | 3 0 | 1 1 | 8 1 | 4 0 | 2 | 5 - 6 | 2,55 | 1333 | |
7 | Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn | 1362 | 1386 | 8 ½ | 5 0 | 3 1 | 2 ½ | 1 0 | 2 | 5 - 6 | 2,6 | 1335 | |
8 | Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub | 1305 | 1352 | 7 ½ | 1 ½ | 4 0 | 6 0 | 2 ½ | 1½ | 7 - 8 | 2,15 | 1276 |
Odensemesterskabet 2017 | |||
---|---|---|---|
Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2017Spilledage: Spilletidspunkter: Spillested: Turneringsform: Betænkningstid: Præmier: Tilmelding: Indskud: Kantine: Overnatning: OM i lynskak: Vel mødt i Frem Skakklub! |
|||
Periode | 2017-10-13 .. 2017-10-15 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turneringens egen hjemmeside | http://www.frem-skakklub.dk | ||
Turnerings komite | Per Rasmussen, Bornholms Skakklub Claus Markussen, Fredericia Skakforening Claus Rossen, Viborg Skakklub |
||
Hoveddommer | Kristoffer Dyrgaard | ||
Dommere | Alle grupper: Aske Scott Graulund , Peter Kinggaard , Per Stentebjerg-Hansen , Yann Le Besq |
Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2017
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
IM gruppe 1 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
IM gruppe 2 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 1 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 2 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 3 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 4 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 5 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 6 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 7 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Mester 8 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 1 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 2 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 3 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 4 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 5 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 6 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 7 | 6 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Basis 8 | 8 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
- | 2 | 2017-10-13 | 2017-10-09 |
Totalt antal tilmeldte | 112 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100901592 | 1438832 | 1. IM Jesper Søndergård Thybo | Jetsmark Skakklub | 2477 | 2479 | 2017-07-30 | |||
100601031 | 1404210 | 2. IM Rasmus Skytte | Århus Skakklub/Skolerne | 2384 | 2387 | 2017-07-30 | |||
100901506 | 1413767 | 3. IM Igor Teplyi | Nordre Skakklub | 2418 | 2406 | 2017-07-25 | |||
103110502 | 1444948 | 4. FM Jonas Buhl Bjerre | Skanderborg Skakklub | 2379 | 2361 | 2017-08-08 | |||
103107144 | 1416928 | 5. IM Bjørn Møller Ochsner | Århus Skakklub/Skolerne | 2460 | 2458 | 2017-07-25 | |||
100301631 | 1401610 | 6. IM Mads Hansen | Skanderborg Skakklub | 2374 | 2393 | 2017-07-12 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100102653 | 1407589 | 1. IM Jakob Aabling-Thomsen | Brønshøj Skakforening | 2372 | 2390 | 2017-07-22 | |||
100301633 | 1408801 | 2. FM Tobias Valentin Rostgaard | BMS Skak | 2303 | 2297 | 2017-08-28 | |||
100700286 | 1400142 | 3. IM Jens Ove Fries Nielsen | Fredericia Skakforening | 2271 | 2314 | 2017-09-25 | |||
100103864 | 1444492 | 4. FM Viktor Haarmark Nielsen | Skakforeningen ØBRO | 2284 | 2302 | 2017-10-06 | |||
100300606 | 1401491 | 5. IM Steffen Pedersen | Sydøstfyn | 2337 | 2368 | 2017-07-21 | |||
100602308 | 1440640 | 6. FM Filip Boe Olsen | Nordre Skakklub | 2258 | 2266 | 2017-07-18 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300084 | 1403222 | 1. Claus Rossen | Viborg Skakklub | 2182 | 2182 | 2017-07-27 | |||
100600062 | 1405284 | 2. CM Jakob Rathlev | Jetsmark Skakklub | 2191 | 2223 | 2017-09-28 | |||
100901527 | 1431412 | 3. Rasmus Thøgersen | Jetsmark Skakklub | 2249 | 2253 | 2017-08-28 | |||
100600613 | 1401637 | 4. WFM Esmat Susanne Guindy | Viborg Skakklub | 2150 | 2177 | 2017-09-25 | |||
100800259 | 1406671 | 5. Peter Thorsbro | Furesø Skakklub | 2150 | 2174 | 2017-07-17 | |||
100103177 | 1413848 | 6. Nicolai Kvist Brondt Pedersen | BMS Skak | 2160 | 2161 | 2017-08-28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103912 | 1444514 | 1. FM Mikkel Manosri Jacobsen | BMS Skak | 2136 | 2168 | 2017-08-01 | |||
100801207 | 1405683 | 2. Rune Andersen | Bornholms Skakklub | 2137 | 2162 | 2017-08-09 | |||
100600963 | 1401513 | 3. Jakob Bjerre Jensen | Århus Skakklub/Skolerne | 2118 | 2137 | 2017-08-01 | |||
100600339 | 1400720 | 4. WIM Nina Høiberg | Nordre Skakklub | 2137 | 2158 | 2017-07-18 | |||
100900269 | 1403761 | 5. Søren Ladegaard | Kjellerup Skakklub | 2143 | 2157 | 2017-08-08 | |||
100201685 | 1410024 | 6. Stefan Wiecker | Frem Skakklub | 2129 | 2155 | 2017-08-28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300692 | 1408402 | 1. CM Janus Christensen | Skakforeningen ØBRO | 2115 | 2155 | 2017-07-31 | |||
100600338 | 1405411 | 2. Per Holst | Nordre Skakklub | 2088 | 2121 | 2017-08-04 | |||
100300623 | 1403273 | 3. Thomas Stausholm Jepsen | Sydøstfyn | 2097 | 2138 | 2017-07-19 | |||
100301821 | 1439090 | 4. Sophus Mechlenburg Møller | Frem Skakklub | 2113 | 2146 | 2017-08-08 | |||
103111576 | 1449575 | 5. Asbjørn Hovgaard Schack | Haderslev Skakklub | 2089 | 2158 | 2017-08-06 | |||
103110001 | 1437747 | 6. Bjarke Hautop Kristensen | Skakklubben Evans | 2100 | 2165 | 2017-08-01 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301800 | 1437127 | 1. Tobias Ilsøe Jensen | Frem Skakklub | 2072 | 2104 | 2017-08-08 | |||
100301971 | 1413791 | 2. Søren Andreas Koch | Nyborg Skakklub | 2055 | 2150 | 2017-10-10 | |||
100300106 | 1402854 | 3. Henning Nielsen | Maribo Skakklub | 2066 | 2114 | 2017-08-04 | |||
100101578 | 1402706 | 4. Steen Brustrup Petersen | Brønshøj Skakforening | 2052 | 2073 | 2017-09-16 | |||
100600901 | 1403303 | 5. Peter Husted | Holstebro Skakklub | 2086 | 2108 | 2017-08-04 | |||
100900283 | 1416871 | 6. Niels Kristian Almtoft | Kjellerup Skakklub | 2061 | 2082 | 2017-08-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100901673 | 1441299 | 1. Thomas Søndergaard Thybo | Skive Skakklub | 2034 | 2056 | 2017-08-01 | |||
1701258 | 2. Håkan Hansson | 2032 | 2031 | 2017-08-07 | |||||
100301231 | 1409484 | 3. Brian Nielsen | Frem Skakklub | 2029 | 2018 | 2017-06-02 | |||
100300604 | 1407961 | 4. CM Martin Strandby Hansen | Sydøstfyn | 2028 | 2065 | 2017-07-30 | |||
100501277 | 1413031 | 5. Michael Bæhring Madsen | Fredericia Skakforening | 2025 | 2050 | 2017-08-10 | |||
100900189 | 1406892 | 6. Poul Erik Nielsen | Sydøstfyn | 2029 | 2006 | 2017-07-30 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602212 | 1406523 | 1. Martin Knudsen | Skakklubben af 1968 | 1999 | 2020 | 2017-09-17 | |||
100601670 | 1409476 | 2. Jens Olaf Svanholm Fogh | Viby Skakklub | 2019 | 2034 | 2017-08-06 | |||
100602257 | 1436589 | 3. Freja Vangsgård | Vejlby-Risskov Skakklub | 2023 | 2037 | 2017-09-16 | |||
100602256 | 1436570 | 4. Bjarke Vangsgård | Vejlby-Risskov Skakklub | 2012 | 1969 | 2017-09-21 | |||
100301049 | 1504258 | 5. WFM Thomine Stolberg-Rohr | Skakklubben Evans | 2000 | 2031 | 2017-08-02 | |||
100900241 | 1406086 | 6. Torben Bødskov Andersen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 2018 | 2048 | 2017-07-31 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100200841 | 1416170 | 1. Erik Olsgård Hansen | Præstø Skakklub | 1965 | 1974 | 2017-08-08 | |||
103111069 | 1441230 | 2. Ellen Fredericia Nilssen | Skakforeningen ØBRO | 1954 | 1961 | 2017-05-31 | |||
100300213 | 1408216 | 3. Michael Agermose Jensen | Brønshøj Skakforening | 1954 | 1994 | 2017-08-02 | |||
100800535 | 1407392 | 4. Henrik Andersen | Enkeltmedlem - Indland | 1935 | 1971 | 2017-08-09 | |||
100301751 | 1437089 | 5. Alexander Le Besq | Frem Skakklub | 1995 | 2054 | 2017-08-01 | |||
100200107 | 1407147 | 6. Thomas Nielsen | Herlev Skakklub | 1933 | 1918 | 2017-06-10 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100501746 | 1448552 | 1. Adesh Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 1931 | 1921 | 2017-06-15 | |||
100201725 | 1423401 | 2. Bjarke Gregor | Enkeltmedlem - Indland | 1898 | 1907 | 2017-08-21 | |||
100600571 | 1409808 | 3. Claus Nørregaard | Syddjurs Skakklub | 1931 | 1970 | 2017-09-16 | |||
100300686 | 1427288 | 4. Jess Nykjær | Nr.Åby Juniorskakklub | 1916 | 1979 | 2017-08-04 | |||
100202292 | 1455796 | 5. Sander Stage-Steffensen | BMS Skak | 1927 | 1965 | 2017-07-05 | |||
100900246 | 1447963 | 6. Thomas Christensen | Kjellerup Skakklub | 1928 | 1968 | 2017-08-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300208 | 1401688 | 1. Jan Kuntz | Frem Skakklub | 1845 | 1938 | 2017-08-02 | |||
100301569 | 1410881 | 2. Alex Sørensen | Læseforeningens Skakklub | 1848 | 1944 | 2017-07-22 | |||
100301806 | 1439073 | 3. Jacob Foged Christensen | Frem Skakklub | 1884 | 1925 | 2017-07-30 | |||
100500469 | 1438808 | 4. Lasse Nielsen | Fredericia Skakforening | 1858 | 1900 | 2017-07-31 | |||
103109616 | 1441540 | 5. Anton Mehmet Yildiz Marthedal | BMS Skak | 1841 | 1898 | 2017-08-02 | |||
100100797 | 1412086 | 6. Erling Nilsson | Valby Skakklub | 1878 | 1937 | 2017-09-27 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602544 | 1451502 | 1. Christian Emil Frambøl | Skanderborg Skakklub | 1795 | 1804 | 2017-06-01 | |||
100602267 | 1428853 | 2. Jacob Arnbjerg | Århus Skakklub/Skolerne | 1839 | 1896 | 2017-08-09 | |||
100301904 | 1450344 | 3. Birger Olsen | Sydøstfyn | 1811 | 1894 | 2017-07-28 | |||
100600285 | 1412302 | 4. Henrik Wendelbo Nielsen | Vejlby-Risskov Skakklub | 1801 | 1843 | 2017-07-27 | |||
103111288 | 1446894 | 5. Simon L. Hansen | Fredericia Skakforening | 1833 | 1845 | 2017-09-17 | |||
100300815 | 1401718 | 6. Bjarne Lindenskov | Sydøstfyn | 1811 | 1850 | 2017-10-06 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300749 | 1407511 | 1. Ib Lynæs Hansen | Tårnet Svendborg | 1755 | 1804 | 2017-08-04 | |||
100802810 | 1442015 | 2. Morten Kühn | Hillerød Skakklub | 1777 | 1844 | 2017-08-16 | |||
102100888 | 1443577 | 3. Jens-Ole Næsborg | Enkeltmedlem - Indland | 1781 | 1799 | 2017-09-21 | |||
100300258 | 1416790 | 4. Ove Matras | Faaborg Skakklub | 1736 | 1800 | 2017-08-08 | |||
100104150 | 1454153 | 5. Casper Yukun Liu | BMS Skak | 1746 | 1750 | 2017-10-12 | |||
100300078 | 1405551 | 6. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen | Odense Skakklub | 1790 | 1875 | 2017-08-02 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100500481 | 1506021 | 1. Claus Marcussen | Fredericia Skakforening | 1732 | 1785 | 2017-06-27 | |||
100300133 | 1437640 | 2. Jeppe Hansen | Sydøstlollands Skakklub | 1713 | 1786 | 2017-06-16 | |||
100602456 | 1449834 | 3. Anna Hedelykke Jensen | Nordre Skakklub | 1705 | 1720 | 2017-08-10 | |||
100200288 | 1428403 | 4. Jan Robert Ambirk | Vordingborg Skakklub | 1709 | 1781 | 2017-06-11 | |||
100100732 | 1505823 | 5. Flemming Borg | Tårnet Svendborg | 1720 | 1785 | 2017-09-09 | |||
100301972 | 1463969 | 6. Sebastian Sterup | Faaborg Skakklub | 1697 | 1865 | 2017-07-21 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300031 | 1427253 | 1. Anton Kjeldsen | Frem Skakklub | 1644 | 1786 | 2017-07-28 | |||
100300609 | 1428020 | 2. Jørgen Kiel | Sydøstfyn | 1694 | 1851 | 2017-07-12 | |||
100300096 | 1408100 | 3. Jens Rasmussen | Læseforeningens Skakklub | 1693 | 1731 | 2017-06-20 | |||
101095225 | 1460749 | 4. Kenny Bagge | Hillerød Skakklub | 1652 | 1624 | 2017-08-28 | |||
103109806 | 1441094 | 5. Christian Matico Jepsen | Skakklubben Evans | 1689 | 1769 | 2017-07-30 | |||
100301886 | 1447947 | 6. Albert Mechlenburg Møller | Frem Skakklub | 1638 | 1646 | 2017-08-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300059 | 1416529 | 1. Peter Frank Jørgensen | Læseforeningens Skakklub | 1621 | 1734 | 2017-08-08 | |||
100301879 | 1447009 | 2. Steen Jacobsen | Læseforeningens Skakklub | 1623 | 1673 | 2017-06-17 | |||
100802811 | 1442074 | 3. Bernhard W. Sørensen | Hillerød Skakklub | 1626 | 1713 | 2017-08-16 | |||
103102089 | 1444026 | 4. Bo F. Sørensen | Frem Skakklub | 1565 | 1653 | 2017-05-31 | |||
100301919 | 1451294 | 5. Markus Maagaard | Frem Skakklub | 1579 | 1644 | 2017-07-23 | |||
100300511 | 1440942 | 6. Martin Hansen | Tårnet Svendborg | 1570 | 1760 | 2017-10-09 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300920 | 1445081 | 1. Per Andersen | Midtfyns Skakklub | 1512 | 1697 | 2017-08-02 | |||
100301890 | 1447858 | 2. Torben Larsen | Odense Skakklub | 1489 | 1632 | 2017-08-28 | |||
100301979 | 1464361 | 3. Ruben Jepsen | Sydøstfyn | 1454 | 1581 | 2017-07-28 | |||
100301938 | 1461044 | 4. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1473 | 1535 | 2017-08-02 | |||
100400071 | 1433946 | 5. David Smit | Frem Skakklub | 1442 | 1547 | 2017-08-03 | |||
100602575 | 1453947 | 6. John Christopher Højstrup Christensen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1556 | 1454 | 2017-10-11 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301965 | 1462440 | 1. Elias Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1246 | 1363 | 2017-08-03 | |||
100800713 | 1436597 | 2. Per Rasmussen | Bornholms Skakklub | 1384 | 1463 | 2017-06-02 | |||
100202293 | 1455818 | 3. Theo Stage-Steffensen | BMS Skak | 1352 | 1537 | 2017-07-05 | |||
100602156 | 1444956 | 4. Poul Guldbæk Olesen | Vejlby-Risskov Skakklub | 1418 | 1512 | 2017-08-08 | |||
100901686 | 1457195 | 5. Jacob Kindt Nielsen | Kjellerup Skakklub | 1439 | 1453 | 2017-08-09 | |||
100300226 | 1433814 | 6. Morten Emil Jannik | Odense Skakklub | 1358 | 1581 | 2017-08-03 | |||
100301932 | 1452533 | 7. Mikkel Strandby Hansen | Sydøstfyn | 1362 | 1386 | 2017-07-30 | |||
100901687 | 1452738 | 8. Sebastian Ladegaard | Kjellerup Skakklub | 1305 | 1352 | 2017-08-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
- | Patrick Lundgren | Prøvemedlemmer | 1000 | 2017-10-02 | |||||
100602410 | 1444824 | 4. Filip Martin Kierulf Hou Holm | Nordre Skakklub | 1742 | 1808 | 2017-07-15 |