Arbejder ...

loading

Odensemesterskabet 2017  

Vis Gruppe : Parringer
IM gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1IM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
24772479
6
0
2
½
3
1
4
½
5
0
2432467
2IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
23842387
5
1
1
½
6
½
3
½
4
½
312,252399
3IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
24182406
4
1
5
½
1
0
2
½
6
1
322,52423
4FM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
23792361
3
0
6
1
5
0
1
½
2
½
262,22375
5IM Bjørn Møller Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
24602458
2
0
3
½
4
1
6
½
1
1
332,852462
6IM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
23742393
1
1
4
0
2
½
5
½
3
0
252,152371

IM gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23722390
6
½
2
0
3
0
4
½
5
½
5 - 63,052341
2FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23032297
5
½
1
1
6
1
3
½
4
½
1 - 22,52323
3IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
22712314
4
1
5
½
1
1
2
½
6
½
1 - 22,252301
4FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
22842302
3
0
6
0
5
½
1
½
2
½
5 - 62,352267
5IM Steffen Pedersen
Sydøstfyn
23372368
2
½
3
½
4
½
6
0
1
½
242,752322
6FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22582266
1
½
4
1
2
0
5
1
3
½
332,12276

Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Claus Rossen
Viborg Skakklub
21822182
6
0
2
½
3
1
4
½
5
½
3 - 52,52182
2CM Jakob Rathlev
Jetsmark Skakklub
21912223
5
1
1
½
6
½
3
0
4
½
3 - 52,62189
3Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22492253
4
½
5
½
1
0
2
1
6
1
31 - 23,052249
4WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
21502177
3
½
6
½
5
½
1
½
2
½
3 - 52,252155
5Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21502174
2
0
3
½
4
½
6
0
1
½
62,252135
6Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21602161
1
1
4
½
2
½
5
1
3
0
31 - 22,352173

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21362168
6
½
2
½
3
½
4
1
5
1
12,552155
2Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21372162
5
½
1
½
6
1
3
½
4
0
3 - 42,552136
3Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21182137
4
½
5
1
1
½
2
½
6
0
3 - 42,352121
4WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21372158
3
½
6
0
5
½
1
0
2
1
252,552126
5Søren Ladegaard
Kjellerup Skakklub
21432157
2
½
3
0
4
½
6
½
1
0
62,62121
6Stefan Wiecker
Frem Skakklub
21292155
1
½
4
1
2
0
5
½
3
1
322,452140

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21152155
6
1
2
-
3
½
4
1
5
1
12,12151
2Per Holst
Nordre Skakklub
20882121
5
½
1
+
6
½
3
0
4
½
3 - 41,952079
3Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
20972138
4
½
5
½
1
½
2
1
6
0
3 - 42,452098
4Sophus Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
21132146
3
½
6
0
5
½
1
0
2
½
62,62091
5Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
20892158
2
½
3
½
4
½
6
½
1
0
252,42081
6Bjarke Hautop Kristensen
Skakklubben Evans
21002165
1
0
4
1
2
½
5
½
3
1
322,52110

Mester 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20722104
6
1
2
½
3
½
4
0
5
½
32,552071
2Søren Andreas Koch
Nyborg Skakklub
20552150
5
1
1
½
6
1
3
1
4
0
22,42079
3Henning Nielsen
Maribo Skakklub
20662114
4
0
5
1
1
½
2
0
6
½
242,52056
4Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20522073
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
512,42136
5Peter Husted
Holstebro Skakklub
20862108
2
0
3
0
4
0
6
0
1
½
½62,652043
6Niels Kristian Almtoft
Kjellerup Skakklub
20612082
1
0
4
0
2
0
5
1
3
½
52,452042

Mester 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
20342056
6
1
2
½
3
½
4
½
5
0
2 - 52,552033
2 Håkan Hansson
20322031
5
½
1
½
6
½
3
½
4
½
2 - 502032
3Brian Nielsen
Frem Skakklub
20292018
4
½
5
1
1
½
2
½
6
0
2 - 52,52029
4CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
20282065
3
½
6
½
5
½
1
½
2
½
2 - 52,52028
5Michael Bæhring Madsen
Fredericia Skakforening
20252050
2
½
3
0
4
½
6
1
1
1
312,452036
6Poul Erik Nielsen
Sydøstfyn
20292006
1
0
4
½
2
½
5
0
3
1
262,52019

Mester 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
19992020
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
3 - 42,42001
2Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20192034
5
1
1
½
6
0
3
1
4
1
1 - 22,552038
3Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20232037
4
0
5
1
1
½
2
0
6
1
3 - 42,62021
4Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20121969
3
1
6
1
5
1
1
½
2
0
1 - 22,52032
5WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
20002031
2
0
3
0
4
0
6
½
1
½
162,41958
6Torben Bødskov Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20182048
1
½
4
0
2
1
5
½
3
0
252,552007

Mester 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Erik Olsgård Hansen
Præstø Skakklub
19651974
6
0
2
½
3
0
4
1
5
½
252,61947
2Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
19541961
5
1
1
½
6
½
3
½
4
1
12,51984
3Michael Agermose Jensen
Brønshøj Skakforening
19541994
4
0
5
1
1
1
2
½
6
½
322,51969
4Henrik Andersen
Enkeltmedlem - Indland
19351971
3
1
6
½
5
0
1
0
2
0
62,31911
5Alexander Le Besq
Frem Skakklub
19952054
2
0
3
0
4
1
6
1
1
½
3 - 42,851985
6Thomas Nielsen
Herlev Skakklub
19331918
1
1
4
½
2
½
5
0
3
½
3 - 42,31939

Mester 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
19311921
6
½
2
½
3
½
4
1
5
½
31 - 32,61943
2Bjarke Gregor
Enkeltmedlem - Indland
18981907
5
½
1
½
6
½
3
½
4
½
42,31904
3Claus Nørregaard
Syddjurs Skakklub
19311970
4
0
5
0
1
½
2
½
6
½
62,61898
4Jess Nykjær
Nr.Åby Juniorskakklub
19161979
3
1
6
½
5
1
1
0
2
½
31 - 32,451933
5Sander Stage-Steffensen
BMS Skak
19271965
2
½
3
1
4
0
6
1
1
½
31 - 32,551941
6Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
19281968
1
½
4
½
2
½
5
0
3
½
252,551912

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Jan Kuntz
Frem Skakklub
18451938
6
0
2
0
3
1
4
1
5
1
32 - 32,41863
2Alex Sørensen
Læseforeningens Skakklub
18481944
5
0
1
1
6
1
3
1
4
½
12,41884
3Jacob Foged Christensen
Frem Skakklub
18841925
4
1
5
1
1
0
2
0
6
1
32 - 32,71893
4Lasse Nielsen
Fredericia Skakforening
18581900
3
0
6
0
5
1
1
0
2
½
62,51828
5Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18411898
2
1
3
0
4
0
6
1
1
0
24 - 52,351831
6Erling Nilsson
Valby Skakklub
18781937
1
1
4
1
2
0
5
0
3
0
24 - 52,651859

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17951804
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
4 - 52,351800
2Jacob Arnbjerg
Århus Skakklub/Skolerne
18391896
5
1
1
½
6
½
3
½
4
1
12,71863
3Birger Olsen
Sydøstfyn
18111894
4
½
5
1
1
½
2
½
6
½
32 - 32,451828
4Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
18011843
3
½
6
½
5
1
1
½
2
0
4 - 52,41804
5Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
18331845
2
0
3
0
4
0
6
0
1
½
½62,651769
6Bjarne Lindenskov
Sydøstfyn
18111850
1
½
4
½
2
½
5
1
3
½
32 - 32,451828

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
17551804
6
½
2
1
3
1
4
1
5
0
22,41791
2Morten Kühn
Hillerød Skakklub
17771844
5
1
1
0
6
½
3
0
4
½
242,61759
3Jens-Ole Næsborg
Enkeltmedlem - Indland
17811799
4
½
5
0
1
0
2
1
6
0
52,651747
4Ove Matras
Faaborg Skakklub
17361800
3
½
6
0
5
0
1
0
2
½
162,251699
5Casper Yukun Liu
BMS Skak
17461750
2
0
3
1
4
1
6
1
1
1
412,351815
6Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Odense Skakklub
17901875
1
½
4
1
2
½
5
0
3
1
332,71799

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
17321785
6
0
2
+
3
0
4
½
5
1
42,151713
2Jeppe Hansen
Sydøstlollands Skakklub
17131786
5
0
1
-
6
-
3
-
4
-
060,51698
3Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
17051720
4
½
5
1
1
1
2
+
6
½
411,951738
4Jan Robert Ambirk
Vordingborg Skakklub
17091781
3
½
6
1
5
½
1
½
2
+
2 - 321724
5Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17201785
2
1
3
0
4
½
6
0
1
0
52,551689
6Sebastian Sterup
Faaborg Skakklub
16971865
1
1
4
0
2
+
5
1
3
½
2 - 31,91715

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
16441786
6
0
2
½
3
1
4
1
5
0
42,31650
2Jørgen Kiel
Sydøstfyn
16941851
5
½
1
½
6
½
3
1
4
½
332,71703
3Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
16931731
4
0
5
0
1
0
2
0
6
0
062,71612
4Kenny Bagge
Hillerød Skakklub
16521624
3
1
6
0
5
0
1
0
2
½
52,351627
5Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
16891769
2
½
3
1
4
1
6
½
1
1
41 - 22,651740
6Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
16381646
1
1
4
1
2
½
5
½
3
1
41 - 22,251713

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Peter Frank Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
16211734
6
+
2
½
3
0
4
½
5
0
23 - 52,151581
2Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16231673
5
0
1
½
6
+
3
0
4
½
23 - 52,151584
3Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16261713
4
1
5
0
1
1
2
1
6
+
422,151652
4Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
15651653
3
0
6
+
5
0
1
½
2
½
23 - 51,751531
5Markus Maagaard
Frem Skakklub
15791644
2
1
3
1
4
1
6
+
1
1
511,851685
6Martin Hansen
Tårnet Svendborg
15701760
1
-
4
-
2
-
5
-
3
-
0601570

Basis 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Per Andersen
Midtfyns Skakklub
15121697
6
½
2
½
3
1
4
½
5
0
42,71503
2Torben Larsen
Odense Skakklub
14891632
5
1
1
½
6
0
3
0
4
0
5 - 62,51444
3Ruben Jepsen
Sydøstfyn
14541581
4
½
5
½
1
0
2
1
6
1
32 - 32,21490
4Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
14731535
3
½
6
½
5
1
1
½
2
1
12,41527
5David Smit
Frem Skakklub
14421547
2
0
3
½
4
0
6
0
1
1
5 - 62,11415
6John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
15561454
1
½
4
½
2
1
5
1
3
0
32 - 33,051554

Basis 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
12461363
2
0
8
½
6
0
3
0
7
1
7 - 81,81233
2Per Rasmussen
Bornholms Skakklub
13841463
1
1
4
1
5
0
7
½
8
½
32 - 42,71398
3Theo Stage-Steffensen
BMS Skak
13521537
4
0
6
1
7
0
1
1
5
1
32 - 42,41379
4Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
14181512
3
1
2
0
8
1
5
0
6
1
32 - 42,851425
5Jacob Kindt Nielsen
Kjellerup Skakklub
14391453
6
1
7
1
2
1
4
1
3
0
412,951489
6Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
13581581
5
0
3
0
1
1
8
1
4
0
25 - 62,551333
7Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
13621386
8
½
5
0
3
1
2
½
1
0
25 - 62,61335
8Sebastian Ladegaard
Kjellerup Skakklub
13051352
7
½
1
½
4
0
6
0
2
½
7 - 82,151276
Indbydelse

Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2017

Spilledage:
Fredag den 13. oktober - søndag den 15. oktober 2017

Spilletidspunkter:
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C. (Der er delvist adgang med kørestol - forespørg gerne på mail desangående)

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Øverste gruppe: 1. præmie: 3000 kr. 2. præmie: 1500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 9. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
Tilmeldingen er lukket ved 114 deltagere. Du er meget velkommen til at tilmelde dig ventelisten til turneringen ved at sende en mail til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk).
Pr. 6/10 er der ingen på ventelisten.

Indskud:
Indskud 200 kr.
IM og GM gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den 11/10. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, slik, sandwich mv.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CabInn (ved Odense Banegårdcenter) til 500 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub ved booking, så opnås rabatten automatisk.

OM i lynskak:
Lørdag aften vil der blive afviklet OM i lynskak med start kl. 21.15. Turneringen afvikles over 9 runder. Sidste tilmelding lørdag kl. 20.00 til Kristoffer Dyrgaard.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2017-10-13 .. 2017-10-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite

Per Rasmussen, Bornholms Skakklub

Claus Markussen, Fredericia Skakforening

Claus Rossen, Viborg Skakklub

Dommere
  • Hoveddommer: Kristoffer Dyrgaard
  • Yderligere : Aske Scott Graulund,Peter Kinggaard,Per Stentebjerg-Hansen,Yann Le Besq

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
IM gruppe 1 6 2017-10-13 2017-10-09
IM gruppe 2 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 1 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 2 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 3 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 4 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 5 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 6 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 7 6 2017-10-13 2017-10-09
Mester 8 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 1 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 2 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 3 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 4 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 5 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 6 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 7 6 2017-10-13 2017-10-09
Basis 8 8 2017-10-13 2017-10-09
- 2 2017-10-13 2017-10-09
Totalt antal tilmeldte 112
Deltagere i gruppen IM gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901592 1438832 1. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2477 2479 2017-07-30
100601031 1404210 2. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2384 2387 2017-07-30
100901506 1413767 3. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2418 2406 2017-07-25
103110502 1444948 4. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2379 2361 2017-08-08
103107144 1416928 5. IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2460 2458 2017-07-25
100301631 1401610 6. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2374 2393 2017-07-12
Deltagere i gruppen IM gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102653 1407589 1. IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2372 2390 2017-07-22
100301633 1408801 2. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2303 2297 2017-08-28
100700286 1400142 3. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2271 2314 2017-09-25
100103864 1444492 4. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2284 2302 2017-10-06
100300606 1401491 5. IM Steffen Pedersen Sydøstfyn 2337 2368 2017-07-21
100602308 1440640 6. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2258 2266 2017-07-18
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300084 1403222 1. Claus Rossen Viborg Skakklub 2182 2182 2017-07-27
100600062 1405284 2. CM Jakob Rathlev Jetsmark Skakklub 2191 2223 2017-09-28
100901527 1431412 3. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2249 2253 2017-08-28
100600613 1401637 4. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2150 2177 2017-09-25
100800259 1406671 5. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2150 2174 2017-07-17
100103177 1413848 6. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2160 2161 2017-08-28
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103912 1444514 1. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2136 2168 2017-08-01
100801207 1405683 2. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2137 2162 2017-08-09
100600963 1401513 3. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2118 2137 2017-08-01
100600339 1400720 4. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2137 2158 2017-07-18
100900269 1403761 5. Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2143 2157 2017-08-08
100201685 1410024 6. Stefan Wiecker Frem Skakklub 2129 2155 2017-08-28
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300692 1408402 1. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2115 2155 2017-07-31
100600338 1405411 2. Per Holst Nordre Skakklub 2088 2121 2017-08-04
100300623 1403273 3. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2097 2138 2017-07-19
100301821 1439090 4. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2113 2146 2017-08-08
103111576 1449575 5. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 2089 2158 2017-08-06
103110001 1437747 6. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2100 2165 2017-08-01
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301800 1437127 1. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2072 2104 2017-08-08
100301971 1413791 2. Søren Andreas Koch Nyborg Skakklub 2055 2150 2017-10-10
100300106 1402854 3. Henning Nielsen Maribo Skakklub 2066 2114 2017-08-04
100101578 1402706 4. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2052 2073 2017-09-16
100600901 1403303 5. Peter Husted Holstebro Skakklub 2086 2108 2017-08-04
100900283 1416871 6. Niels Kristian Almtoft Kjellerup Skakklub 2061 2082 2017-08-08
Deltagere i gruppen Mester 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901673 1441299 1. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2034 2056 2017-08-01
1701258 2. Håkan Hansson 2032 2031 2017-08-07
100301231 1409484 3. Brian Nielsen Frem Skakklub 2029 2018 2017-06-02
100300604 1407961 4. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2028 2065 2017-07-30
100501277 1413031 5. Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening 2025 2050 2017-08-10
100900189 1406892 6. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 2029 2006 2017-07-30
Deltagere i gruppen Mester 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602212 1406523 1. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1999 2020 2017-09-17
100601670 1409476 2. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2019 2034 2017-08-06
100602257 1436589 3. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2023 2037 2017-09-16
100602256 1436570 4. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2012 1969 2017-09-21
100301049 1504258 5. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 2000 2031 2017-08-02
100900241 1406086 6. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2018 2048 2017-07-31
Deltagere i gruppen Mester 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200841 1416170 1. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1965 1974 2017-08-08
103111069 1441230 2. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1954 1961 2017-05-31
100300213 1408216 3. Michael Agermose Jensen Brønshøj Skakforening 1954 1994 2017-08-02
100800535 1407392 4. Henrik Andersen Enkeltmedlem - Indland 1935 1971 2017-08-09
100301751 1437089 5. Alexander Le Besq Frem Skakklub 1995 2054 2017-08-01
100200107 1407147 6. Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1933 1918 2017-06-10
Deltagere i gruppen Mester 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 1. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1931 1921 2017-06-15
100201725 1423401 2. Bjarke Gregor Enkeltmedlem - Indland 1898 1907 2017-08-21
100600571 1409808 3. Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1931 1970 2017-09-16
100300686 1427288 4. Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 1916 1979 2017-08-04
100202292 1455796 5. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1927 1965 2017-07-05
100900246 1447963 6. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1928 1968 2017-08-08
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300208 1401688 1. Jan Kuntz Frem Skakklub 1845 1938 2017-08-02
100301569 1410881 2. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1848 1944 2017-07-22
100301806 1439073 3. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1884 1925 2017-07-30
100500469 1438808 4. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1858 1900 2017-07-31
103109616 1441540 5. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1841 1898 2017-08-02
100100797 1412086 6. Erling Nilsson Valby Skakklub 1878 1937 2017-09-27
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602544 1451502 1. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1795 1804 2017-06-01
100602267 1428853 2. Jacob Arnbjerg Århus Skakklub/Skolerne 1839 1896 2017-08-09
100301904 1450344 3. Birger Olsen Sydøstfyn 1811 1894 2017-07-28
100600285 1412302 4. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1801 1843 2017-07-27
103111288 1446894 5. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1833 1845 2017-09-17
100300815 1401718 6. Bjarne Lindenskov Sydøstfyn 1811 1850 2017-10-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300749 1407511 1. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1755 1804 2017-08-04
100802810 1442015 2. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1777 1844 2017-08-16
102100888 1443577 3. Jens-Ole Næsborg Enkeltmedlem - Indland 1781 1799 2017-09-21
100300258 1416790 4. Ove Matras Faaborg Skakklub 1736 1800 2017-08-08
100104150 1454153 5. Casper Yukun Liu BMS Skak 1746 1750 2017-10-12
100300078 1405551 6. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Odense Skakklub 1790 1875 2017-08-02
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500481 1506021 1. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1732 1785 2017-06-27
100300133 1437640 2. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1713 1786 2017-06-16
100602456 1449834 3. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1705 1720 2017-08-10
100200288 1428403 4. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1709 1781 2017-06-11
100100732 1505823 5. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1720 1785 2017-09-09
100301972 1463969 6. Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1697 1865 2017-07-21
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300031 1427253 1. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1644 1786 2017-07-28
100300609 1428020 2. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1694 1851 2017-07-12
100300096 1408100 3. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1693 1731 2017-06-20
101095225 1460749 4. Kenny Bagge Hillerød Skakklub 1652 1624 2017-08-28
103109806 1441094 5. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1689 1769 2017-07-30
100301886 1447947 6. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1638 1646 2017-08-08
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300059 1416529 1. Peter Frank Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1621 1734 2017-08-08
100301879 1447009 2. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1623 1673 2017-06-17
100802811 1442074 3. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1626 1713 2017-08-16
103102089 1444026 4. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1565 1653 2017-05-31
100301919 1451294 5. Markus Maagaard Frem Skakklub 1579 1644 2017-07-23
100300511 1440942 6. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1570 1760 2017-10-09
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300920 1445081 1. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1512 1697 2017-08-02
100301890 1447858 2. Torben Larsen Odense Skakklub 1489 1632 2017-08-28
100301979 1464361 3. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1454 1581 2017-07-28
100301938 1461044 4. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1473 1535 2017-08-02
100400071 1433946 5. David Smit Frem Skakklub 1442 1547 2017-08-03
100602575 1453947 6. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1556 1454 2017-10-11
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301965 1462440 1. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1246 1363 2017-08-03
100800713 1436597 2. Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1384 1463 2017-06-02
100202293 1455818 3. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1352 1537 2017-07-05
100602156 1444956 4. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1418 1512 2017-08-08
100901686 1457195 5. Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub 1439 1453 2017-08-09
100300226 1433814 6. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1358 1581 2017-08-03
100301932 1452533 7. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1362 1386 2017-07-30
100901687 1452738 8. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1305 1352 2017-08-08
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Patrick Lundgren Prøvemedlemmer 1000 2017-10-02
100602410 1444824 4. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1742 1808 2017-07-15