Arbejder ...

loading

7. Absalonturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Klasse 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Sofie Bech Dürrfeld
Skakforeningen ØBRO
17971804
6
1
2
1
3
0
4
1
5
0
323,3517872,621812
2Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
16511767
5
0
1
0
6
0
3
1
4
1
23 - 62,216452,321754
3Lindved Sørensen
Faxe Skakklub
16201756
4
0
5
0
1
1
2
0
6
1
23 - 61,9516222,221752
4Erik Levin Hansen
Haslev Skakklub
16341732
3
1
6
0
5
1
1
0
2
0
23 - 62,0516332,031731
5Arly Berg
Slagelse Skakklub
16511809
2
1
3
1
4
0
6
1
1
1
412,217292,671862
6Paulius Meskenas
Køge Skakklub
17881868
1
0
4
1
2
1
5
0
3
0
23 - 63,317493,141822

Klasse 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Finn Stuhr
Køge Skakklub
15501730
6
0
2
1
3
+
4
0
5
1
332,215412,441721
2Curt Bay Christensen
Sorø Skakklub
14561534
5
0
1
0
6
½
3
+
4
½
251,614291,161531
3Kurt Kjær Laursen
Slagelse Skakklub
16191686
4
-
5
-
1
-
2
-
6
-
060161901686
4Richardt Jørgensen
Dianalund Skakklub
16071718
3
+
6
1
5
½
1
1
2
½
412,616192,361731
5Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
14921617
2
1
3
+
4
½
6
1
1
0
21,815241,691649
6Morten Jørgensen
Slagelse Skakklub
14881715
1
1
4
0
2
½
5
0
3
+
41,814752,351698

Klasse 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Daniel Peulicke Hansen
Skakforeningen ØBRO
14531576
2
1
4
1
6
1
3
1
5
1
513,1515753,241646
2Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
10781160
1
0
8
1
4
0
6
½
7
1
40,8511820,761195
3Dan Christensen
Sorø Skakklub
14341536
4
0
5
1
7
½
1
0
8
½
25313893,031515
4Michael Leon Christensen
Skakklubben Evans
14241514
3
1
1
0
2
1
8
1
6
½
23,114422,811528
5Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
13991453
6
0
3
0
8
1
7
1
1
0
262,7513652,301447
6Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
13941576
5
1
7
1
1
0
2
½
4
½
332,913993,511566
7Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
12691302
8
½
6
0
3
½
5
0
2
0
182,212151,711274
8Torben Sørensen
Korsør Skakklub
12371419
7
½
2
0
5
0
4
0
3
½
171,9511942,641353
Indbydelse

I weekenden 23. februar - 25. februar 2018 indbyder Sorø Skakklub til EMT, den 7. Absalonturnering over 5 runder.

Turneringssystem: Der spilles fortrinsvis i 6-mandsgrupper - evt. resten som Monrad.

Sted: Turneringen afvikles i salen i Sorø Kultur- og fritidscenter, Frederiksvej 27, 4180 Sorø

Spilletidspunkter: 

Fredag (Runde 1) kl. 18.30-23.30

Lørdag og søndag (Runde 2-5) kl. 10.00-15.00; kl. 15.30-20.30

Ved mere end 1 times forsinkelse, tabes partiet.

Betænkningstid: Der spilles 40 træk på 2 timer, derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet.

Indskud: I alle klasser kr. 175,-. Al indskud går til præmier.

Præmier: Garanteret 1. præmie i alle klasser 800,-. 2. præmie 400,-

 

 

Periode 2018-02-23 .. 2018-02-25
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Turneringskommite

Carl-Otto Nielsem, Dianalund Skakklub

Søren Dyberg Larsen, Slagelse Skakklub

Erik Carlsen, Køge Skakklub

Hoveddommer Finn Stuhr
Dommere

Tilmeldings muligheder til 7. Absalonturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Klasse 1 6 2018-02-23 2018-02-17
Klasse 2 6 2018-02-23 2018-02-17
Klasse 3 8 2018-02-23 2018-02-17
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Klasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103341 1451324 1. Sofie Bech Dürrfeld Skakforeningen ØBRO 1797 1804 2018-02-21
100202092 1447955 2. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1651 1767 2018-02-19
100200450 1405780 3. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1620 1756 2018-02-07
100200243 1423452 4. Erik Levin Hansen Haslev Skakklub 1634 1732 2018-02-01
100201499 1435248 5. Arly Berg Slagelse Skakklub 1651 1809 2018-02-10
100202444 12809969 6. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1788 1868 2018-02-19
Deltagere i gruppen Klasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200377 1400789 1. Finn Stuhr Køge Skakklub 1550 1730 2018-02-19
100201481 1428144 2. Curt Bay Christensen Sorø Skakklub 1456 1534 2017-07-20
100200207 1423924 3. Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1619 1686 2017-10-19
100200125 1418866 4. Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1607 1718 2018-02-18
100202461 12816990 5. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1492 1617 2018-02-19
100200202 1423711 6. Morten Jørgensen Slagelse Skakklub 1488 1715 2017-12-28
Deltagere i gruppen Klasse 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104373 1463233 1. Daniel Peulicke Hansen Skakforeningen ØBRO 1453 1576 2018-02-02
100202132 1442295 2. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1078 1160 2018-02-19
100201716 1432532 3. Dan Christensen Sorø Skakklub 1434 1536 2017-08-14
100501726 1446851 4. Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1424 1514 2018-02-01
100801061 1423665 5. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1399 1453 2018-02-10
100200019 1409670 6. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1394 1576 2018-02-16
100202445 12824429 7. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1269 1302 2018-02-19
100202407 1463357 8. Torben Sørensen Korsør Skakklub 1237 1419 2018-02-17