Arbejder ...

loading

7. Absalonturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Klasse 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lindved Sørensen
Faxe Skakklub
16201756
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
01 - 62,216202,391708
2Paulius Meskenas
Køge Skakklub
17881868
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
01 - 63,517883,291736
3Arly Berg
Slagelse Skakklub
16511809
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
01 - 62,416512,831696
4Erik Levin Hansen
Haslev Skakklub
16341732
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
01 - 62,316342,191688
5Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
16511767
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
01 - 62,416512,481668
6Kurt Kjær Laursen
Slagelse Skakklub
16191686
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
01 - 62,216191,821650

Klasse 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Curt Bay Christensen
Sorø Skakklub
14561534
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
01 - 62,114561,601502
2Morten Jørgensen
Slagelse Skakklub
14881715
5
 
1
 
6
 
3
 
4
 
01 - 62,3514883,041654
3Richardt Jørgensen
Dianalund Skakklub
16071718
4
 
5
 
1
 
2
 
6
 
01 - 63,316073,051657
4Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
14921617
3
 
6
 
5
 
1
 
2
 
01 - 62,3514922,251527
5Daniel Peulicke Hansen
Skakforeningen ØBRO
14531576
2
 
3
 
4
 
6
 
1
 
01 - 62,0514531,911500
6Finn Stuhr
Køge Skakklub
15501730
1
 
4
 
2
 
5
 
3
 
01 - 62,8515503,151667

Klasse 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
13991453
2
 
    01 - 80,8513990,851436
2Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
10781160
1
 
    01 - 80,1510780,151157
3Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
13941576
4
 
    01 - 80,4513940,591564
4Michael Leon Christensen
Skakklubben Evans
14241514
3
 
    01 - 80,5514240,411506
5Torben Sørensen
Korsør Skakklub
12371419
6
 
    01 - 80,7512370,51399
6Aleksey Chevtchenko Larsen
Sorø Skakklub
10501418
5
 
    01 - 80,2510500,51398
7Dan Christensen
Sorø Skakklub
14341536
8
 
    01 - 80,714340,791520
8Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
12691302
7
 
    01 - 80,312690,211294
Indbydelse

I weekenden 23. februar - 25. februar 2018 indbyder Sorø Skakklub til EMT, den 7. Absalonturnering over 5 runder.

Turneringssystem: Der spilles fortrinsvis i 6-mandsgrupper - evt. resten som Monrad.

Sted: Turneringen afvikles i salen i Sorø Kultur- og fritidscenter, Frederiksvej 27, 4180 Sorø

Spilletidspunkter: 

Fredag (Runde 1) kl. 18.30-23.30

Lørdag og søndag (Runde 2-5) kl. 10.00-15.00; kl. 15.30-20.30

Ved mere end 1 times forsinkelse, tabes partiet.

Betænkningstid: Der spilles 40 træk på 2 timer, derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet.

Indskud: I alle klasser kr. 175,-. Al indskud går til præmier.

Præmier: Garanteret 1. præmie i alle klasser 800,-. 2. præmie 400,-

 

 

Periode 2018-02-23 .. 2018-02-25
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Finn Stuhr

Tilmeldings muligheder til 7. Absalonturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Klasse 1 6 2018-02-23 2018-02-17
Klasse 2 6 2018-02-23 2018-02-17
Klasse 3 8 2018-02-23 2018-02-17
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Klasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200450 1405780 1. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1620 1756 2018-02-07
100202444 12809969 2. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1788 1868 2018-02-19
100201499 1435248 3. Arly Berg Slagelse Skakklub 1651 1809 2018-02-10
100200243 1423452 4. Erik Levin Hansen Haslev Skakklub 1634 1732 2018-02-01
100202092 1447955 5. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1651 1767 2018-02-19
100200207 1423924 6. Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1619 1686 2017-10-19
Deltagere i gruppen Klasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201481 1428144 1. Curt Bay Christensen Sorø Skakklub 1456 1534 2017-07-20
100200202 1423711 2. Morten Jørgensen Slagelse Skakklub 1488 1715 2017-12-28
100200125 1418866 3. Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1607 1718 2018-02-18
100202461 12816990 4. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1492 1617 2018-02-19
100104373 1463233 5. Daniel Peulicke Hansen Skakforeningen ØBRO 1453 1576 2018-02-02
100200377 1400789 6. Finn Stuhr Køge Skakklub 1550 1730 2018-02-19
Deltagere i gruppen Klasse 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801061 1423665 1. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1399 1453 2018-02-10
100202132 1442295 2. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1078 1160 2018-02-19
100200019 1409670 3. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1394 1576 2018-02-16
100501726 1446851 4. Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1424 1514 2018-02-01
100202407 1463357 5. Torben Sørensen Korsør Skakklub 1237 1419 2018-02-17
100202440 - 6. Aleksey Chevtchenko Larsen Sorø Skakklub 1050 1418 2017-06-13
100201716 1432532 7. Dan Christensen Sorø Skakklub 1434 1536 2017-08-14
100202445 12824429 8. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1269 1302 2018-02-19