Arbejder ...

loading

Læseforeningens Åbne Klubturnering 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1John G. Madsen
Odense Skakklub
17441770
10
½
2
½
3
0
4
1
5
0
6
½
7
0
8
0
9
0
106,0516385,301658
2Ole Sørensen
Læseforeningens Skakklub
16251716
9
½
1
½
10
1
3
0
4
½
5
1
6
½
7
½
8
½
554,516404,571725
3Jakob Jensen
Odense Skakklub
17881848
8
1
9
0
1
1
2
1
10
0
4
½
5
1
6
1
7
1
16,617886,301852
4Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16231700
7
0
8
0
9
1
1
0
2
½
3
½
10
0
5
½
6
1
74,4515934,351683
5Klaus Skadegaard
Odense Skakklub
15791617
6
½
7
0
8
½
9
0
1
1
2
0
3
0
4
½
10
½
393,8515413,251612
6Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
14971615
5
½
10
1
7
0
8
0
9
½
1
½
2
½
3
0
4
0
382,815063,221611
7Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
16551771
4
1
5
1
6
1
10
0
8
1
9
½
1
1
2
½
3
0
624,916885,321785
8Christian Winther Hust
Læseforeningens Skakklub
15831682
3
0
4
1
5
½
6
1
7
0
10
½
9
1
1
1
2
½
43,9516354,101710
9Arne Christiansen
Læseforeningens Skakklub
15551639
2
½
3
1
4
0
5
1
6
½
7
½
8
0
10
1
1
1
33,5516293,521679
10Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
16161753
1
½
6
0
2
0
7
1
3
1
8
½
4
1
9
0
5
½
64,3516215,071742
Indbydelse

Læseforeningens Åbne Klubturnering 2017

Læseforeningen indbyder hermed til Elo-rated & koordineret 9-runders EMT.

Tilmelding:
Via fanen "Tilmelding" oppe til højre.

Spillested:
Bolbro Brugerhus, Stadionvej 50, Indgang L, 5200 Odense V.

Spilledage:
1. runde 24. august
2. runde 31. august
3. runde 7. september
4. runde 14. september
5. runde 28. september
6. runde 5. oktober
7. runde 12. oktober
8. runde 2. november
9. runde 23. november

Betænkningstid og starttidspunkt:
90 minutter til 40 træk + 30 minutter til resten + 30 sekunder pr. træk fra træk 1.
Runderne starter kl 19.00.
Det er tilladt at komme op til 60 minutter for sent.

Turneringsform:
Der spilles i 10-mands alle-mod-alle grupper inddelt efter rating, eventuelt med en monradgruppe nederst.
Vinderen af anden-bedste gruppe kvalificerer sig automatisk til deltagelse i næste års Gruppe 1.

Præmier og Indskud:
Indskud: 100,- kr.
1. plads = 400 kr., 2. plads = 250 kr, 3. plads: 150 kr.

I tilfælde af ligestilling benyttes Sonneborn-Bergerkorrektion.

Forplejning:
Kantine findes på spillestedet, med franskbrød, kaffe, the og småkager.

Turneringsleder/dommer:
Michael Hansen (email) (afbud meldes til TL).

Bemærk at mobiler skal være slukkede og lagt væk.

Vel mødt i Læseforeningen!

Periode 2017-08-24 .. 2017-11-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.lfskak.dk
Turnerings komite

Arne Bech Madsen (Nr. Åby), Hans Milter Pedersen (Nyborg) og Ken Rasmussen (Læseforeningen)

Dommere
  • Hoveddommer: Jørgen Kiel

Tilmeldings muligheder til Læseforeningens Åbne Klubturnering 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.lfskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2017-08-24 2017-11-23
Gruppe 2 10 2017-08-24 2017-11-23
Gruppe 3 10 2017-08-24 2017-11-23
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300078 1405551 1. Johnny Holler Johansen Odense Skakklub 1790 1864 2017-08-22
103102397 1406035 2. Jannick Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 2007 2076 2017-06-19
100301569 1410881 3. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1848 1926 2017-08-21
100300107 1403680 4. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 2023 2034 2017-07-19
100300995 1438042 5. Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1940 2005 2017-08-17
100300010 1406906 6. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1879 1906 2017-08-05
100300232 1446304 7. Tommy Knoth Frem Skakklub 1838 1927 2017-08-21
100400427 1408003 8. Johnny Meier Harboe Frem Skakklub 1999 2057 2017-08-02
100700566 1443429 9. Michael Linde Larsen Læseforeningens Skakklub 1908 2005 2017-07-22
100300356 1408780 10. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1755 1813 2017-08-13
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300540 1443496 1. John G. Madsen Odense Skakklub 1744 1770 2017-08-13
101095063 1447971 2. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1625 1716 2017-07-04
100300925 1408577 3. Jakob Jensen Odense Skakklub 1788 1848 2017-06-19
100301879 1447009 4. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1623 1700 2017-08-22
100300101 1443984 5. Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1579 1617 2017-08-20
100300761 1437038 6. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1497 1615 2017-06-21
100300108 1417070 7. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1655 1771 2017-08-21
100300303 1410130 8. Christian Winther Hust Læseforeningens Skakklub 1583 1682 2017-06-22
100300909 1442864 9. Arne Christiansen Læseforeningens Skakklub 1555 1639 2017-06-19
100300098 1408585 10. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1616 1753 2017-06-29
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300647 1427245 1. Peter Kinggaard Frem Skakklub 1163 1505 2017-08-21
100300920 1445081 2. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1467 1670 2017-07-04
100301899 1434004 3. Willy Hansen Frem Skakklub 1302 1377 2017-08-18
100300941 1408712 4. Villy Nielsen Læseforeningens Skakklub 1087 1309 2017-08-23
100300041 1444050 5. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 998 1204 2017-06-30
100300418 1440322 6. Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1434 1595 2017-08-03
100500467 1408666 7. Dan Wulff Kristensen Læseforeningens Skakklub 1411 1543 2017-08-20
103111767 1464612 8. Thomas Andersen Nyborg Skakklub 1236 2017-08-16
100301954 1461826 9. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1355 1507 2017-06-20
100300105 1411756 10. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1374 1553 2017-08-16