Københavnsmesterskabet i lyn
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening | 2417 | 2361 | 24 1 | 14 1 | 12 1 | 6 0 | 11 1 | 10 1 | 2 1 | 8 1 | 5 1 | 3 1 | 9 | 1 - 2 | 7,95 | 2428 | |
2 | FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 | 2363 | 2300 | 25 1 | 13 1 | 11 1 | 10 1 | 6 1 | 8 ½ | 1 0 | 3 1 | 12 1 | 14 0 | 7½ | 3 | 7,45 | 2364 | |
3 | Roland Reinhard Greger Brønshøj Skakforening | 2308 | 2298 | 26 1 | 16 0 | 28 1 | 18 0 | 25 1 | 20 1 | 13 1 | 2 0 | 8 1 | 1 0 | 6 | 9 - 14 | 7,55 | 2277 | |
4 | FM Søren Bech Hansen Skakforeningen ØBRO | 2292 | 2240 | 27 ½ | 21 1 | 17 0 | 14 1 | 15 0 | 31 1 | 33 ½ | 20 0 | 26 1 | 28 1 | 6 | 9 - 14 | 8,95 | 2233 | |
5 | Aref Vasli Skakforeningen ØBRO | 2200 | 2248 | 28 1 | 18 1 | 16 ½ | 8 0 | 27 1 | 15 1 | 9 1 | 6 0 | 1 0 | 12 ½ | 6 | 9 - 14 | 6,45 | 2191 | |
6 | FM Ritvars Reimanis Skakklubben Nordkalotten | 2198 | 2294 | 29 1 | 15 1 | 20 1 | 1 1 | 2 0 | 12 1 | 8 1 | 5 1 | 10 1 | 11 1 | 9 | 1 - 2 | 5,7 | 2280 | |
7 | Peter Thorsbro Furesø Skakklub | 2197 | 2174 | 30 1 | 20 0 | 26 1 | 19 1 | 12 0 | 21 1 | 10 0 | 16 1 | 24 ½ | 9 0 | 5½ | 15 - 19 | 7,4 | 2159 | |
8 | Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening | 2185 | 2070 | 31 1 | 17 ½ | 27 1 | 5 1 | 16 1 | 2 ½ | 6 0 | 1 0 | 3 0 | 20 1 | 6 | 9 - 14 | 5,8 | 2189 | |
9 | Peter Erik Olsen Skakklubben Seksløberen | 2161 | 2163 | 32 1 | 22 0 | 29 1 | 20 1 | 13 ½ | 16 1 | 5 0 | 10 0 | 18 1 | 7 1 | 6½ | 6 - 8 | 6,75 | 2156 | |
10 | Sigfred Haubro BMS Skak | 2151 | 2148 | 33 1 | 19 1 | 22 1 | 2 0 | 18 1 | 1 0 | 7 1 | 9 1 | 6 0 | 15 1 | 7 | 4 - 5 | 5,5 | 2181 | |
11 | Thomas Svenninggaard Hillerød Skakklub | 2116 | 2177 | 34 1 | 44 1 | 2 0 | 22 1 | 1 0 | 23 1 | 12 ½ | 13 1 | 20 1 | 6 0 | 6½ | 6 - 8 | 5,9 | 2128 | |
12 | CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO | 2104 | 2155 | 35 1 | 23 1 | 1 0 | 25 1 | 7 1 | 6 0 | 11 ½ | 15 1 | 2 0 | 5 ½ | 6 | 9 - 14 | 5 | 2124 | |
13 | Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak | 2100 | 2158 | 36 1 | 2 0 | 32 1 | 23 1 | 9 ½ | 17 1 | 3 0 | 11 0 | 14 0 | 21 1 | 5½ | 15 - 19 | 5,8 | 2094 | |
14 | Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening | 2077 | 2051 | 37 1 | 1 0 | 33 0 | 4 0 | 41 1 | 34 1 | 17 1 | 31 1 | 13 1 | 2 1 | 7 | 4 - 5 | 6,4 | 2089 | |
15 | Niels Skou Skakforeningen ØBRO | 2044 | 1996 | 38 1 | 6 0 | 35 1 | 33 ½ | 4 1 | 5 0 | 22 1 | 12 0 | 21 1 | 10 0 | 5½ | 15 - 19 | 5,65 | 2041 | |
16 | Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub | 2024 | 2053 | 47 1 | 3 1 | 5 ½ | 17 1 | 8 0 | 9 0 | 18 1 | 7 0 | 33 ½ | 24 0 | 5 | 20 - 28 | 4,8 | 2028 | |
17 | Flemming Petri Petersen Skakklubben K41 | 2024 | 2070 | 40 1 | 8 ½ | 4 1 | 16 0 | 33 1 | 13 0 | 14 0 | 18 0 | 34 1 | 22 0 | 4½ | 29 - 31 | 5,8 | 1997 | |
18 | WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO | 2020 | 2089 | 41 1 | 5 0 | 45 1 | 3 1 | 10 0 | 22 ½ | 16 0 | 17 1 | 9 0 | 33 1 | 5½ | 15 - 19 | 5,55 | 2019 | |
19 | Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub | 2015 | 1883 | 42 1 | 10 0 | 40 1 | 7 0 | 31 0 | 35 1 | 28 1 | 24 0 | 30 1 | 25 0 | 5 | 20 - 28 | 7,4 | 1951 | |
20 | Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening | 2007 | 2073 | 43 1 | 7 1 | 6 0 | 9 0 | 28 1 | 3 0 | 30 1 | 4 1 | 11 0 | 8 0 | 5 | 20 - 28 | 4,35 | 2020 | |
21 | Kenneth Pedersen Skakklubben K41 | 1973 | 2039 | 44 0 | 4 0 | 38 1 | 35 1 | 30 1 | 7 0 | 37 1 | 33 ½ | 15 0 | 13 0 | 4½ | 29 - 31 | 6,65 | 1909 | |
22 | WFM Marie Frank-Nielsen Amager Skakforening | 1953 | 2007 | 45 1 | 9 1 | 10 0 | 11 0 | 34 1 | 18 ½ | 15 0 | 25 0 | 32 1 | 17 1 | 5½ | 15 - 19 | 5,3 | 1959 | |
23 | Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO | 1909 | 2016 | 46 1 | 12 0 | 41 1 | 13 0 | 37 1 | 11 0 | 31 0 | 34 1 | 28 0 | 32 1 | 5 | 20 - 28 | 6,9 | 1852 | |
24 | Leonard de Freitas Nielsen Herlev Skakklub | 1892 | 1973 | 1 0 | 27 0 | 37 0 | 43 1 | 45 1 | 36 1 | 47 1 | 19 1 | 7 ½ | 16 1 | 6½ | 6 - 8 | 6,05 | 1906 | |
25 | Jesper Musaeus Nørrebro Skakklub | 1898 | 2028 | 2 0 | 36 1 | 44 1 | 12 0 | 3 0 | 37 0 | 45 1 | 22 1 | 31 1 | 19 1 | 6 | 9 - 14 | 5,75 | 1906 | |
26 | Kim Secher Andersen Nørrebro Skakklub | 1890 | 1895 | 3 0 | 37 1 | 7 0 | 27 0 | 36 0 | 41 1 | 35 1 | 47 1 | 4 0 | 31 0 | 4 | 32 - 38 | 6,2 | 1824 | |
27 | Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub | 1779 | 1941 | 4 ½ | 24 1 | 8 0 | 26 1 | 5 0 | 33 0 | 36 0 | 45 0 | 42 1 | 35 1 | 4½ | 29 - 31 | 5,3 | 1755 | |
28 | Paulius Meskenas Køge Skakklub | 1774 | 1520 | 5 0 | 47 1 | 3 0 | 36 1 | 20 0 | 45 1 | 19 0 | 37 1 | 23 1 | 4 0 | 5 | 20 - 28 | 4,1 | 1801 | |
29 | Finn Stuhr Køge Skakklub | 1771 | 1750 | 6 0 | 38 1 | 9 0 | 37 0 | 47 0 | 43 0 | 42 ½ | 40 0 | 35 0 | 46 0 | 1½ | 45 | 7,25 | 1599 | |
30 | Daniel Kokholm Skakklubben K41 | 1739 | 1936 | 7 0 | 41 0 | 47 1 | 40 1 | 21 0 | 46 1 | 20 0 | 43 1 | 19 0 | 37 1 | 5 | 20 - 28 | 5,85 | 1714 | |
31 | Tommy Jensen Skakforeningen ØBRO | 1645 | 1875 | 8 0 | 40 0 | 42 1 | 41 1 | 19 1 | 4 0 | 23 1 | 14 0 | 25 0 | 26 1 | 5 | 20 - 28 | 3,65 | 1686 | |
32 | Frank Severinsen Skakklubben K41 | 1599 | 1755 | 9 0 | 43 1 | 13 0 | 45 0 | 40 1 | 47 0 | 44 1 | 36 1 | 22 0 | 23 0 | 4 | 32 - 38 | 5,1 | 1550 | |
33 | Jesper Dinesen Valby Skakklub | 1590 | 0 | 10 0 | 42 1 | 14 1 | 15 ½ | 17 0 | 27 1 | 4 ½ | 21 ½ | 16 ½ | 18 0 | 5 | 20 - 28 | 1,65 | 1719 | |
34 | Erol Taskiran Hvidovre Skakklub | 1587 | 1836 | 11 0 | 45 0 | 43 1 | 44 1 | 22 0 | 14 0 | 46 1 | 23 0 | 17 0 | 40 1 | 4 | 32 - 38 | 5,15 | 1535 | |
35 | Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 | 1522 | 1754 | 12 0 | 46 1 | 15 0 | 21 0 | 44 1 | 19 0 | 26 0 | 38 ½ | 29 1 | 27 0 | 3½ | 39 | 3,25 | 1533 | |
36 | Shahrokh Mojtabaei Skakklubben K41 | 1507 | 0 | 13 0 | 25 0 | 46 1 | 28 0 | 26 1 | 24 0 | 27 1 | 32 0 | 43 1 | 47 0 | 4 | 32 - 38 | 3,2 | 1543 | |
37 | Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening | 1500 | 1864 | 14 0 | 26 0 | 24 1 | 29 1 | 23 0 | 25 1 | 21 0 | 28 0 | 45 1 | 30 0 | 4 | 32 - 38 | 1,9 | 1595 | |
38 | Virginija Meskeniene Køge Skakklub | 1400 | 0 | 15 0 | 29 0 | 21 0 | 46 0 | 43 0 | 42 ½ | 40 1 | 35 ½ | 44 1 | 45 0 | 3 | 40 - 44 | 5,8 | 1274 | |
40 | Jacob Hein Espergærde Skakklub | 1264 | 1460 | 17 0 | 31 1 | 19 0 | 30 0 | 32 0 | 44 0 | 38 0 | 29 1 | 41 1 | 34 0 | 3 | 40 - 44 | 2,25 | 1298 | |
41 | Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening | 1129 | 1225 | 18 0 | 30 1 | 23 0 | 31 0 | 14 0 | 26 0 | 43 0 | 42 0 | 40 0 | 44 0 | 1 | 46 | 2,4 | 1066 | |
42 | Vaidas Meskenas Køge Skakklub | 1000 | 1088 | 19 0 | 33 0 | 31 0 | 47 0 | 46 0 | 38 ½ | 29 ½ | 41 1 | 27 0 | 43 1 | 3 | 40 - 44 | 1,55 | 1065 | |
43 | Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening | 1000 | 1394 | 20 0 | 32 0 | 34 0 | 24 0 | 38 1 | 29 1 | 41 1 | 30 0 | 36 0 | 42 0 | 3 | 40 - 44 | 1 | 1090 | |
44 | Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening | 1000 | 1519 | 21 1 | 11 0 | 25 0 | 34 0 | 35 0 | 40 1 | 32 0 | 46 0 | 38 0 | 41 1 | 3 | 40 - 44 | 1,25 | 1079 | |
45 | Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub | 957 | 1535 | 22 0 | 34 1 | 18 0 | 32 1 | 24 0 | 28 0 | 25 0 | 27 1 | 37 0 | 38 1 | 4 | 32 - 38 | 0,1 | 1206 | |
46 | Lukas Iskos Nørrebro Skakklub | 939 | 1224 | 23 0 | 35 0 | 36 0 | 38 1 | 42 1 | 30 0 | 34 0 | 44 1 | 47 0 | 29 1 | 4 | 32 - 38 | 0,95 | 1116 | |
47 | Martin Koch Clausen Nordre Skakklub | 1712 | 2012 | 16 0 | 28 0 | 30 0 | 42 1 | 29 1 | 32 1 | 24 0 | 26 0 | 46 1 | 36 1 | 5 | 20 - 28 | 5,35 | 1702 |
Københavnsmesterskabet i lyn | |||
---|---|---|---|
K 41 har hermed fornøjelsen at indbyde til det officielle Københavns Mesterskab i lynskak Turneringen er åben for alle, så skulle du være i København på dette tidspunkt, er du velkommen! Spillested: K 41's lokaler, Mellemtoftevej 11 (Bent Larsens Plads) v/ Valby Station. Tidspunkt: Fredag den 3. november. Kl. 19.41 10 runder schweitzer. Betænkningstid: 3 min. + 2 sek. pr. træk. Præmier: 1. pr. 1000,- Ratinggrupper på 8-10 deltagere, med flg præmier: 1. 500,- 2. 300,- 3. 100,- . Ved ligestilling deles præmierne. Københavns Mesteren modtager desuden 500,- (Kun medlemmer, der har været medlem af KSU de seneste 2 kvartaler). Ved ligestilling spilles der omkamp om titlen. Indskud 100,- som betales ved fremmøde senest 19.30. Al indskud plus 2000,- fra KSU går til præmier! Alle medlemmer af DSU har mulighed for at deltage. Der er plads til 48 deltagere. Først til mølle! Tuborgs Julebryg vil være i baren fra ca. kl 21.00 som altid på denne dag! |
|||
Periode | 2017-11-03 .. 2017-11-03 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turneringens egen hjemmeside | http://skakklubbenk41.dk | ||
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Peter Sebastian Stuhr | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Københavnsmesterskabet i lyn
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Københavnsmesterskabet i lyn 2017 | 46 | 2017-11-03 | 2017-11-03 |
Totalt antal tilmeldte | 46 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Lyn) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100801081 | 1404180 | 1. IM Jacob Carstensen | Brønshøj Skakforening | 2417 | 2361 | 2017-08-03 | |||
100400432 | 1403524 | 2. FM Arne Matthiesen | Skakklubben af 1968 | 2363 | 2300 | 2017-10-30 | |||
100101998 | 1401530 | 3. Roland Reinhard Greger | Brønshøj Skakforening | 2308 | 2298 | 2017-09-01 | |||
100100440 | 1400681 | 4. FM Søren Bech Hansen | Skakforeningen ØBRO | 2292 | 2240 | 2017-11-03 | |||
101095662 | 417521 | 5. Aref Vasli | Skakforeningen ØBRO | 2200 | 2248 | 2017-11-01 | |||
100301829 | 11602988 | 6. FM Ritvars Reimanis | Skakklubben Nordkalotten | 2198 | 2294 | 2017-11-01 | |||
100800259 | 1406671 | 7. Peter Thorsbro | Furesø Skakklub | 2197 | 2174 | 2017-10-26 | |||
100102729 | 1408658 | 8. Martin Lee Lauritsen | Tåstrup Skakforening | 2185 | 2070 | 2017-11-01 | |||
100103379 | 1401386 | 9. Peter Erik Olsen | Skakklubben Seksløberen | 2161 | 2163 | 2017-08-04 | |||
100101331 | 1405420 | 10. Sigfred Haubro | BMS Skak | 2151 | 2148 | 2017-10-29 | |||
100801518 | 1406302 | 11. Thomas Svenninggaard | Hillerød Skakklub | 2116 | 2177 | 2017-11-01 | |||
100300692 | 1408402 | 12. CM Janus Christensen | Skakforeningen ØBRO | 2104 | 2155 | 2017-10-24 | |||
100104327 | 1462318 | 13. Julio Guillermo Quiñones-Maletti | BMS Skak | 2100 | 2158 | 2017-09-30 | |||
100800945 | 1405306 | 14. Jan Mose Nielsen | Tåstrup Skakforening | 2077 | 2051 | 2017-11-01 | |||
100500545 | 1413155 | 15. Niels Skou | Skakforeningen ØBRO | 2044 | 1996 | 2017-11-03 | |||
100103890 | 1440969 | 16. Michael Richard W. Olsen | Nørrebro Skakklub | 2024 | 2053 | 2017-08-21 | |||
100601052 | 1402617 | 17. Flemming Petri Petersen | Skakklubben K41 | 2024 | 2070 | 2017-11-03 | |||
100100428 | 1404113 | 18. WFM Louise Winther Fredericia | Skakforeningen ØBRO | 2020 | 2089 | 2017-10-30 | |||
100101187 | 1405721 | 19. Frode Benedikt Nielsen | Allerød Skakklub | 2015 | 1883 | 2017-10-31 | |||
100101578 | 1402706 | 20. Steen Brustrup Petersen | Brønshøj Skakforening | 2007 | 2073 | 2017-11-03 | |||
100104208 | 1409433 | 21. Kenneth Pedersen | Skakklubben K41 | 1973 | 2039 | 2017-10-29 | |||
100301109 | 1409344 | 22. WFM Marie Frank-Nielsen | Amager Skakforening | 1953 | 2007 | 2017-11-02 | |||
103110074 | 1438700 | 23. Morten Renneberg | Skakforeningen ØBRO | 1909 | 2016 | 2017-11-01 | |||
100102869 | 1406850 | 24. Leonard de Freitas Nielsen | Herlev Skakklub | 1892 | 1973 | 2017-10-12 | |||
100104275 | 1461753 | 25. Jesper Musaeus | Nørrebro Skakklub | 1898 | 2028 | 2017-11-03 | |||
100102192 | 1437526 | 26. Kim Secher Andersen | Nørrebro Skakklub | 1890 | 1895 | 2017-11-03 | |||
101095660 | 1462148 | 27. Søren Friis Larsen | Nørrebro Skakklub | 1779 | 1941 | 2017-10-11 | |||
100202444 | 12809969 | 28. Paulius Meskenas | Køge Skakklub | 1774 | 1520 | 2017-10-12 | |||
100200377 | 1400789 | 29. Finn Stuhr | Køge Skakklub | 1771 | 1750 | 2017-10-14 | |||
100100124 | 1407155 | 30. Daniel Kokholm | Skakklubben K41 | 1739 | 1936 | 2017-11-03 | |||
100101615 | 1425552 | 31. Tommy Jensen | Skakforeningen ØBRO | 1645 | 1875 | 2017-10-27 | |||
101095005 | 1447491 | 32. Frank Severinsen | Skakklubben K41 | 1599 | 1755 | 2017-11-03 | |||
100100011 | 1412230 | 33. Jesper Dinesen | Valby Skakklub | 1590 | 2017-11-03 | ||||
100800793 | 1433512 | 34. Erol Taskiran | Hvidovre Skakklub | 1587 | 1836 | 2017-10-26 | |||
100103306 | 1407902 | 35. Jais Nørgaard Nielsen | Skakklubben K41 | 1522 | 1754 | 2017-11-03 | |||
101096386 | 1465422 | 36. Shahrokh Mojtabaei | Skakklubben K41 | 1507 | 2017-11-03 | ||||
101095747 | 1462482 | 37. Bjørn Olsen | Frederiksberg Skakforening | 1500 | 1864 | 2017-10-25 | |||
100202461 | 12816990 | 38. Virginija Meskeniene | Køge Skakklub | 1400 | 2017-10-21 | ||||
100801513 | 1402870 | 40. Jacob Hein | Espergærde Skakklub | 1264 | 1460 | 2017-10-09 | |||
100104165 | 1451375 | 41. Jacob Brendstrup Hansen | Tåstrup Skakforening | 1129 | 1225 | 2017-11-01 | |||
100202445 | 12824429 | 42. Vaidas Meskenas | Køge Skakklub | 1000 | 1088 | 2017-10-21 | |||
100104306 | 1463217 | 43. Anton Bønsvig Wehding | Amager Skakforening | 1000 | 1394 | 2017-11-02 | |||
100104307 | 1463225 | 44. Laurits Bønsvig Wehding | Amager Skakforening | 1000 | 1519 | 2017-11-02 | |||
100104090 | 1454188 | 45. Hannibal Valeur Jaques | Nørrebro Skakklub | 957 | 1535 | 2017-10-29 | |||
101095257 | 1461613 | 46. Lukas Iskos | Nørrebro Skakklub | 939 | 1224 | 2017-10-28 | |||
100600326 | 1404261 | 47. Martin Koch Clausen | Nordre Skakklub | 1712 | 2012 | 2017-11-03 |