Arbejder ...

loading

Københavnsmesterskabet i lyn  

Vis Gruppe : Parringer
Københavnsmesterskabet i lyn 2017 Direkte link
#NavnRatingElo12345678910PoPlWeRn
1IM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
24172361
24
1
14
1
12
1
6
0
11
1
10
1
2
1
8
1
5
1
3
1
91 - 27,952428
2FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23632300
25
1
13
1
11
1
10
1
6
1
8
½
1
0
3
1
12
1
14
0
37,452364
3Roland Reinhard Greger
Brønshøj Skakforening
23082298
26
1
16
0
28
1
18
0
25
1
20
1
13
1
2
0
8
1
1
0
69 - 147,552277
4FM Søren Bech Hansen
Skakforeningen ØBRO
22922240
27
½
21
1
17
0
14
1
15
0
31
1
33
½
20
0
26
1
28
1
69 - 148,952233
5 Aref Vasli
Skakforeningen ØBRO
22002248
28
1
18
1
16
½
8
0
27
1
15
1
9
1
6
0
1
0
12
½
69 - 146,452191
6Ritvars Reimanis
Skakklubben Nordkalotten
21982294
29
1
15
1
20
1
1
1
2
0
12
1
8
1
5
1
10
1
11
1
91 - 25,72280
7Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21972174
30
1
20
0
26
1
19
1
12
0
21
1
10
0
16
1
24
½
9
0
15 - 197,42159
8Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
21852070
31
1
17
½
27
1
5
1
16
1
2
½
6
0
1
0
3
0
20
1
69 - 145,82189
9Peter Erik Olsen
Skakklubben Seksløberen
21612163
32
1
22
0
29
1
20
1
13
½
16
1
5
0
10
0
18
1
7
1
6 - 86,752156
10Sigfred Haubro
BMS Skak
21512148
33
1
19
1
22
1
2
0
18
1
1
0
7
1
9
1
6
0
15
1
74 - 55,52181
11Thomas Svenninggaard
Hillerød Skakklub
21162177
34
1
44
1
2
0
22
1
1
0
23
1
12
½
13
1
20
1
6
0
6 - 85,92128
12CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21042155
35
1
23
1
1
0
25
1
7
1
6
0
11
½
15
1
2
0
5
½
69 - 1452124
13Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
21002158
36
1
2
0
32
1
23
1
9
½
17
1
3
0
11
0
14
0
21
1
15 - 195,82094
14Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
20772051
37
1
1
0
33
0
4
0
41
1
34
1
17
1
31
1
13
1
2
1
74 - 56,42089
15Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
20441996
38
1
6
0
35
1
33
½
4
1
5
0
22
1
12
0
21
1
10
0
15 - 195,652041
16Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20242053
47
1
3
1
5
½
17
1
8
0
9
0
18
1
7
0
33
½
24
0
520 - 284,82028
17Flemming Petri Petersen
Skakklubben K41
20242070
40
1
8
½
4
1
16
0
33
1
13
0
14
0
18
0
34
1
22
0
29 - 315,81997
18WFM Louise Winther Fredericia
Skakforeningen ØBRO
20202089
41
1
5
0
45
1
3
1
10
0
22
½
16
0
17
1
9
0
33
1
15 - 195,552019
19Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
20151883
42
1
10
0
40
1
7
0
31
0
35
1
28
1
24
0
30
1
25
0
520 - 287,41951
20Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20072073
43
1
7
1
6
0
9
0
28
1
3
0
30
1
4
1
11
0
8
0
520 - 284,352020
21Kenneth Pedersen
Skakklubben K41
19732039
44
0
4
0
38
1
35
1
30
1
7
0
37
1
33
½
15
0
13
0
29 - 316,651909
22WFM Marie Frank-Nielsen
Amager Skakforening
19532007
45
1
9
1
10
0
11
0
34
1
18
½
15
0
25
0
32
1
17
1
15 - 195,31959
23Morten Renneberg
Skakforeningen ØBRO
19092016
46
1
12
0
41
1
13
0
37
1
11
0
31
0
34
1
28
0
32
1
520 - 286,91852
24Leonard de Freitas Nielsen
Herlev Skakklub
18921973
1
0
27
0
37
0
43
1
45
1
36
1
47
1
19
1
7
½
16
1
6 - 86,051906
25Jesper Musaeus
Nørrebro Skakklub
18982028
2
0
36
1
44
1
12
0
3
0
37
0
45
1
22
1
31
1
19
1
69 - 145,751906
26Kim Secher Andersen
Nørrebro Skakklub
18901895
3
0
37
1
7
0
27
0
36
0
41
1
35
1
47
1
4
0
31
0
432 - 386,21824
27Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
17791941
4
½
24
1
8
0
26
1
5
0
33
0
36
0
45
0
42
1
35
1
29 - 315,31755
28Paulius Meskenas
Køge Skakklub
17741520
5
0
47
1
3
0
36
1
20
0
45
1
19
0
37
1
23
1
4
0
520 - 284,11801
29Finn Stuhr
Køge Skakklub
17711750
6
0
38
1
9
0
37
0
47
0
43
0
42
½
40
0
35
0
46
0
457,251599
30Daniel Kokholm
Skakklubben K41
17391936
7
0
41
0
47
1
40
1
21
0
46
1
20
0
43
1
19
0
37
1
520 - 285,851714
31Tommy Jensen
Skakforeningen ØBRO
16451875
8
0
40
0
42
1
41
1
19
1
4
0
23
1
14
0
25
0
26
1
520 - 283,651686
32Frank Severinsen
Skakklubben K41
15991755
9
0
43
1
13
0
45
0
40
1
47
0
44
1
36
1
22
0
23
0
432 - 385,11550
33Jesper Dinesen
Valby Skakklub
1590
10
0
42
1
14
1
15
½
17
0
27
1
4
½
21
½
16
½
18
0
520 - 281,651719
34Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
15871836
11
0
45
0
43
1
44
1
22
0
14
0
46
1
23
0
17
0
40
1
432 - 385,151535
35Jais Nørgaard Nielsen
Skakklubben K41
15221754
12
0
46
1
15
0
21
0
44
1
19
0
26
0
38
½
29
1
27
0
393,251533
36Shahrokh Mojtabaei
Skakklubben K41
1507
13
0
25
0
46
1
28
0
26
1
24
0
27
1
32
0
43
1
47
0
432 - 383,21543
37Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
15001864
14
0
26
0
24
1
29
1
23
0
25
1
21
0
28
0
45
1
30
0
432 - 381,91595
38Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
1400
15
0
29
0
21
0
46
0
43
0
42
½
40
1
35
½
44
1
45
0
340 - 445,81274
40Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12641460
17
0
31
1
19
0
30
0
32
0
44
0
38
0
29
1
41
1
34
0
340 - 442,251298
41Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
11291225
18
0
30
1
23
0
31
0
14
0
26
0
43
0
42
0
40
0
44
0
1462,41066
42Vaidas Meskenas
Køge Skakklub
10001088
19
0
33
0
31
0
47
0
46
0
38
½
29
½
41
1
27
0
43
1
340 - 441,551065
43Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
10001394
20
0
32
0
34
0
24
0
38
1
29
1
41
1
30
0
36
0
42
0
340 - 4411090
44Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
10001519
21
1
11
0
25
0
34
0
35
0
40
1
32
0
46
0
38
0
41
1
340 - 441,251079
45Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
9571535
22
0
34
1
18
0
32
1
24
0
28
0
25
0
27
1
37
0
38
1
432 - 380,11196
46Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
9391224
23
0
35
0
36
0
38
1
42
1
30
0
34
0
44
1
47
0
29
1
432 - 380,951101
47Martin Koch Clausen
Nordre Skakklub
17122012
16
0
28
0
30
0
42
1
29
1
32
1
24
0
26
0
46
1
36
1
520 - 285,351702

Ratinggruppe 1 (9 spillere)Ratinggruppe 2 (9 spillere)Ratinggruppe 3 (9 spillere)Ratinggruppe 4 (9 spillere)

Indbydelse

K 41 har hermed fornøjelsen at indbyde til det officielle Københavns Mesterskab i lynskak 

Turneringen er åben for alle, så skulle du være i København på dette tidspunkt, er du velkommen!

Spillested: K 41's lokaler, Mellemtoftevej 11 (Bent Larsens Plads) v/ Valby Station.

Tidspunkt: Fredag den 3. november. Kl. 19.41

10 runder schweitzer. 

Betænkningstid: 3 min. + 2 sek. pr. træk.

Præmier: 1. pr. 1000,-

Ratinggrupper på 8-10 deltagere, med flg præmier: 1. 500,-  2. 300,-  3. 100,- . Ved ligestilling deles præmierne.

Københavns Mesteren modtager desuden 500,- (Kun medlemmer, der har været medlem af KSU de seneste 2 kvartaler). Ved ligestilling spilles der omkamp om titlen.

Indskud 100,- som betales ved fremmøde senest 19.30. Al indskud plus 2000,- fra KSU går til præmier!

Alle medlemmer af DSU har mulighed for at deltage. Der er plads til 48 deltagere. Først til mølle!

Tuborgs Julebryg vil være i baren fra ca. kl 21.00 som altid på denne dag!

Periode 2017-11-03 .. 2017-11-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://skakklubbenk41.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Peter Sebastian Stuhr

Tilmeldings muligheder til Københavnsmesterskabet i lyn

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://skakklubbenk41.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Københavnsmesterskabet i lyn 2017 46 2017-11-03 2017-11-03
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Københavnsmesterskabet i lyn 2017
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100801081 1404180 1. IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2417 2361 2017-08-03
100400432 1403524 2. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2363 2300 2017-10-30
100101998 1401530 3. Roland Reinhard Greger Brønshøj Skakforening 2308 2298 2017-09-01
100100440 1400681 4. FM Søren Bech Hansen Skakforeningen ØBRO 2292 2240 2017-11-03
101095662 417521 5. Aref Vasli Skakforeningen ØBRO 2200 2248 2017-11-01
100301829 11602988 6. Ritvars Reimanis Skakklubben Nordkalotten 2198 2294 2017-11-01
100800259 1406671 7. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2197 2174 2017-10-26
100102729 1408658 8. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2185 2070 2017-11-01
100103379 1401386 9. Peter Erik Olsen Skakklubben Seksløberen 2161 2163 2017-08-04
100101331 1405420 10. Sigfred Haubro BMS Skak 2151 2148 2017-10-29
100801518 1406302 11. Thomas Svenninggaard Hillerød Skakklub 2116 2177 2017-11-01
100300692 1408402 12. CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2104 2155 2017-10-24
100104327 1462318 13. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2100 2158 2017-09-30
100800945 1405306 14. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2077 2051 2017-11-01
100500545 1413155 15. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2044 1996 2017-11-03
100103890 1440969 16. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 2024 2053 2017-08-21
100601052 1402617 17. Flemming Petri Petersen Skakklubben K41 2024 2070 2017-11-03
100100428 1404113 18. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2020 2089 2017-10-30
100101187 1405721 19. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 2015 1883 2017-10-31
100101578 1402706 20. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2007 2073 2017-11-03
100104208 1409433 21. Kenneth Pedersen Skakklubben K41 1973 2039 2017-10-29
100301109 1409344 22. WFM Marie Frank-Nielsen Amager Skakforening 1953 2007 2017-11-02
103110074 1438700 23. Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO 1909 2016 2017-11-01
100102869 1406850 24. Leonard de Freitas Nielsen Herlev Skakklub 1892 1973 2017-10-12
100104275 1461753 25. Jesper Musaeus Nørrebro Skakklub 1898 2028 2017-11-03
100102192 1437526 26. Kim Secher Andersen Nørrebro Skakklub 1890 1895 2017-11-03
101095660 1462148 27. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1779 1941 2017-10-11
100202444 12809969 28. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1774 1520 2017-10-12
100200377 1400789 29. Finn Stuhr Køge Skakklub 1771 1750 2017-10-14
100100124 1407155 30. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1739 1936 2017-11-03
100101615 1425552 31. Tommy Jensen Skakforeningen ØBRO 1645 1875 2017-10-27
101095005 1447491 32. Frank Severinsen Skakklubben K41 1599 1755 2017-11-03
100100011 1412230 33. Jesper Dinesen Valby Skakklub 1590 2017-11-03
100800793 1433512 34. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1587 1836 2017-10-26
100103306 1407902 35. Jais Nørgaard Nielsen Skakklubben K41 1522 1754 2017-11-03
101096386 1465422 36. Shahrokh Mojtabaei Skakklubben K41 1507 2017-11-03
101095747 1462482 37. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1500 1864 2017-10-25
100202461 12816990 38. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1400 2017-10-21
100801513 1402870 40. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1264 1460 2017-10-09
100104165 1451375 41. Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1129 1225 2017-11-01
100202445 12824429 42. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1000 1088 2017-10-21
100104306 1463217 43. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1000 1394 2017-11-02
100104307 1463225 44. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1000 1519 2017-11-02
100104090 1454188 45. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 957 1535 2017-10-29
101095257 1461613 46. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 939 1224 2017-10-28
100600326 1404261 47. Martin Koch Clausen Nordre Skakklub 1712 2012 2017-11-03