Arbejder ...

loading

FM i lynskak 2017 (finalegrupper)  

Vis Gruppe : Parringer
Finalegruppe 1 Direkte link
#NavnRating1234567891011121314PoPlWeRn
1Alexander Le Besq
Frem Skakklub
1788
8
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
0
8
0
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
284,11725
2Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
1838
7
0
1
1
8
0
3
0
4
1
5
0
6
1
7
0
1
0
8
0
3
0
4
1
5
0
6
0
4751808
3Sophus Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
2024
6
0
7
½
1
1
2
1
8
0
4
1
5
0
6
0
7
0
1
1
2
1
8
0
4
½
5
½
58,451978
4Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1742
5
1
6
0
7
0
1
1
2
0
3
0
8
0
5
1
6
1
7
0
1
1
2
0
3
½
8
0
63,31808
5Simon Pil Wilbrandt
Jetsmark Skakklub
2029
4
0
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
4
0
8
½
6
0
7
1
1
1
2
1
3
½
928,552038
6Michael Nord
Tårnet Svendborg
1827
3
1
4
1
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
3
1
4
0
5
1
8
0
7
1
1
1
2
1
744,751895
7Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
2073
2
1
3
½
4
1
5
0
6
1
8
0
1
1
2
1
3
1
4
1
5
0
6
0
8
0
1
1
39,352056
8Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
2286
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
1
1
5
½
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
13½112,452307

Finalegruppe 2 Direkte link
#NavnRating12345678910PoPlWeRn
1Jakob Petersen
Middelfart Skakklub
2002
6
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
2
1
3
1
4
½
5
1
18,22008
2Jacob Foged Christensen
Frem Skakklub
1651
5
1
1
0
6
1
3
1
4
1
5
1
1
0
6
1
3
1
4
1
824,11810
3Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
1268
4
0
5
0
1
0
2
0
6
1
4
0
5
1
1
0
2
0
6
0
260,51336
4Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
2021
3
1
6
½
5
1
1
0
2
0
3
1
6
1
5
1
1
½
2
0
638,41960
5Jørgen Frank Hansen
Odense Skakklub
1648
2
0
3
1
4
0
6
1
1
0
2
0
3
0
4
0
6
1
1
0
344,11615
6Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
1692
1
0
4
½
2
0
5
0
3
0
1
1
4
0
2
0
5
0
3
1
54,61629

Finalegruppe 3 Direkte link
#NavnRating1234567891011121314PoPlWeRn
1Erik Pedersen
Frem Skakklub
1775
8
0
2
1
3
1
4
½
5
0
6
1
7
1
8
0
2
1
3
0
4
0
5
0
6
+
7
0
4 - 591670
2André Friis Møller
Frem Skakklub
1278
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
1
7
0
1
0
8
0
3
½
4
1
5
0
6
+
72,051298
3Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
1676
6
0
7
0
1
0
2
1
8
0
4
1
5
0
6
+
7
0
1
1
2
½
8
0
4
1
5
0
67,41584
4Jørgen Kiel
Sydøstfyn
1694
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
0
8
0
5
0
6
+
7
0
1
1
2
0
3
0
8
0
4 - 57,71628
5Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
1697
4
0
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
4
1
8
0
6
+
7
0
1
1
2
1
3
1
1027,751735
6Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
1679
3
1
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
3
-
4
-
5
-
8
-
7
-
1
-
2
-
183,951587
7Markus Maagaard
Frem Skakklub
1124
2
1
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
2
1
3
1
4
1
5
1
6
+
8
0
1
1
930,751628
8Jess Nykjær
Frem Skakklub
1868
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
1
1
5
1
2
1
6
+
3
1
7
1
4
1
14110,41946

Finalegruppe 4 Direkte link
#NavnRating1234567891011121314PoPlWeRn
1Thomas Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
1623
8
0
2
1
3
1
4
½
5
0
6
0
7
1
8
1
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
411,11518
2Andrew Velarde
Ejby Skakklub
1599
7
1
1
0
8
0
3
1
4
0
5
0
6
0
7
1
1
1
8
0
3
1
4
0
5
0
6
0
5610,81338
3Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
977
6
0
7
1
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
6
0
7
0
1
1
2
0
8
0
4
1
5
½
71,651060
4Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
1440
5
0
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
8
1
5
0
6
1
7
1
1
0
2
1
3
0
8
1
28,21499
5Martin Møller
Vojens Skakklub
1479
4
1
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
4
1
8
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
½
11½18,851598
6Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
1252
3
1
4
0
5
0
8
1
7
1
1
1
2
1
3
1
4
0
5
0
8
0
7
1
1
0
2
1
855,151380
7Steen Roed Gundorf Henriksen
Frem Skakklub
969
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
2
0
3
1
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
181,6942
8Christoffer Vinter
Frem Skakklub
1467
1
1
5
1
2
1
6
0
3
1
7
1
4
0
1
0
5
0
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
938,651483
Indbydelse

FM i Lynskak 2017

Frem Skakklub og Fyns Skak Union indbyder til Fynsmesterskabet i Lynskak 2017.

Spillested: 
Ungdomshuset, Nørregade 60, 5000 Odense C.
Turneringen forventes afvikles i Ungdomshusets café i stueetagen, hvis deltagerantallet tillader. Der er kørestolsadgang via baggården.

Spilledag: 
Lørdag den 24. juni 2017.

Starttidspunkt: 
Indledende grupper starter kl. 11.00.

Turneringsform: 
Der spilles først indledende grupper med 8-12 deltagere i hver. 
Herefter opdeles i finalegrupper som starter senest kl. 14.30. Formatet for finalegrupperne vil afhænge af deltagerantal. Forventet sluttidspunkt er afhængigt af deltagerantal, men realistisk omkring kl. 16; og ikke senere end kl. 16.30.

Betænkningstid: 
3 minutter plus 2 sekunder pr. træk.

FM-titel: 
Vinderen af øverste finalegruppe erhverver titlen Fynsmester i Lynskak 2017.

Indskud: 
30 kr., betales i forbindelse med indskrivningen kl. 10:00 - 10:50.

Præmier: 
Garanteret første- og andenpræmie på hhv. 1000,- og 500,-.
Det samlede indskud går til supplerende præmier. Der vil være præmier i alle finalegrupper.

Kantine: 
Der kan købes øl, vand, kaffe, chokolade og franskbrødsmadder på spillestedet. Herudover henvises til de mange muligheder for at købe mad i nærområdet.

Tilmelding: 
Senest kl. 10.30 på spilledagen. Tilmelding kan ske ved DSU’s turneringssystem på turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard på e-mail: kristoffer@frem-skakklub.dk (tlf. 25757678)

VEL MØDT I FREM!

Periode 2017-06-24 .. 2017-06-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere

Tilmeldings muligheder til FM i lynskak 2017 (finalegrupper)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Finalegruppe 1 8 2017-06-24 2017-06-23
Finalegruppe 2 6 2017-06-24 2017-06-23
Finalegruppe 3 8 2017-06-24 2017-06-23
Finalegruppe 4 8 2017-06-24 2017-06-23
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Finalegruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100301751 1437089 1. Alexander Le Besq Frem Skakklub 1788 2054 2017-06-24
100102004 1406817 2. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1838 1973 2017-06-24
100301821 1439090 3. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2024 2146 2017-06-24
103111576 1449575 4. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1742 2053 2017-06-24
100301708 1436988 5. Simon Pil Wilbrandt Jetsmark Skakklub 2029 2153 2017-06-24
100300817 1433784 6. Michael Nord Tårnet Svendborg 1827 2042 2017-06-24
100102955 1410750 7. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2073 2086 2017-06-24
100301631 1401610 8. Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2286 2410 2017-06-24
Deltagere i gruppen Finalegruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100300348 1443852 1. Jakob Petersen Middelfart Skakklub 2002 1933 2017-06-24
100301806 1439073 2. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1651 1925 2017-06-24
100301886 1447947 3. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1268 1646 2017-06-24
100501746 1448552 4. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2021 1946 2017-06-24
100300827 1446258 5. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1648 1775 2017-06-24
100501747 1448560 6. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1692 1557 2017-06-24
Deltagere i gruppen Finalegruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100200068 1424157 1. Erik Pedersen Frem Skakklub 1775 1888 2017-06-24
100301795 1439081 2. André Friis Møller Frem Skakklub 1278 1489 2017-06-24
100300031 1427253 3. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1676 1786 2017-06-24
100300609 1428020 4. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1694 1851 2017-06-24
100300925 1408577 5. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1697 1862 2017-06-24
100300749 1407511 6. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1679 1839 2017-06-24
100301919 1451294 7. Markus Maagaard Frem Skakklub 1124 1644 2017-06-24
100300686 1427288 8. Jess Nykjær Frem Skakklub 1868 1979 2017-06-24
Deltagere i gruppen Finalegruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
103109271 1431676 1. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1623 1545 2017-06-24
100300351 1435132 2. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1599 1711 2017-06-24
100301965 1462440 3. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 977 1363 2017-06-24
100301938 1461044 4. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1440 1484 2017-06-24
100401642 1457020 5. Martin Møller Vojens Skakklub 1479 1733 2017-06-24
102101014 1447815 6. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1252 1481 2017-06-24
100301937 1461036 7. Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 969 1224 2017-06-24
100501586 1449737 8. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1467 1633 2017-06-24