Arbejder ...

loading

KRONBORG CHESS OPEN 2018  

Vis Gruppe : Parringer
M1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Rao S.V. Srinath
23632363
8
½
2
1
3
½
4
0
5
½
6
1
7
½
42 - 3023635,282337
2Nicolai Kistrup
BMS Skak
21052115
7
½
1
0
8
1
3
1
4
0
5
½
6
½
42,9521162,782144
3Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20932120
6
1
7
1
1
½
2
0
8
½
4
0
5
1
42 - 32,821172,842143
4FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22892323
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
1
714,823474,912365
5CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20722104
4
0
8
1
6
1
7
½
1
½
2
½
3
0
5 - 62,620902,672121
6 Jacob Perrenet
20962096
3
0
4
0
5
0
8
1
7
0
1
0
2
½
7020962,602074
7Ole Bøgh Larsen
Helsingør Skakklub
21922247
2
½
3
0
4
0
5
½
6
1
8
1
1
½
5 - 63,8521854,162234
8Jesper Vej
Skakforeningen ØBRO
20752113
1
½
5
0
2
0
6
0
3
½
7
0
4
0
182,6520422,762078

M2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Mikael Ramkilde
Hillerød Skakklub
19491976
8
1
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
7
½
273,319103,361949
2 Lars Eckhardt
20502050
7
0
1
1
8
½
3
½
4
1
5
0
6
0
36020504,162027
3Casper Yukun Liu
BMS Skak
19251952
6
½
7
½
1
1
2
½
8
½
4
½
5
0
5319403,111968
4Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
20021984
5
0
6
0
7
½
1
1
2
0
3
½
8
0
283,8519483,441955
5 Filip Jonsson
19161916
4
1
8
½
6
½
7
0
1
1
2
1
3
1
52019162,712008
6Kristian Bjørneboe
Helsingør Skakklub
19292001
3
½
4
1
5
½
8
½
7
0
1
½
2
1
433,119563,632008
7Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
20292065
2
1
3
½
4
½
5
1
6
1
8
½
1
½
514,1520464,322079
8Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
19461968
1
0
5
½
2
½
6
½
3
½
7
½
4
1
43,2519543,271973

K1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
18741938
8
1
2
½
3
½
4
½
5
0
6
0
7
½
36 - 73,718533,621906
2Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
18081675
7
½
1
½
8
1
3
1
4
1
5
1
6
½
12,518831,291803
3Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18401881
6
0
7
½
1
½
2
0
8
1
4
1
5
½
42,7518333,081869
4 Valdemar A Staunsbjerg
18671867
5
1
6
1
7
½
1
½
2
0
3
0
8
1
43018672,951868
5 Staffan Thomasson
18801880
4
0
8
1
6
0
7
1
1
1
2
0
3
½
5018803,081868
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18521903
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
1
2
½
22,919033,291927
7Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
19151947
2
½
3
½
4
½
5
0
6
0
8
1
1
½
36 - 73,518703,691913
8René Lafrenz
1800
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
080,4178801000

K2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Per Lykke Jacobsen
Helsingør Skakklub
17371837
2
1
6
½
3
1
4
1
7
0
5
1
10
½
514,117644,701843
2Michael Mæchel
Helsingør Skakklub
17721811
1
0
10
1
7
½
8
1
4
0
9
½
5
1
444,517574,271806
3Ib Andreasen
Fredensborg Hygge Skakklub
16971757
4
½
7
1
1
0
6
0
5
0
10
1
9
1
63,816883,851750
4Casper Støchkel
Helsingør Skakklub
16521724
3
½
9
1
6
1
1
0
2
1
7
1
8
½
52317273,111762
5Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
16091554
6
0
8
1
9
½
10
0
3
1
1
0
2
0
8 - 92,7516021,731585
6 Sakarias Jussila
16601660
5
1
1
½
4
0
3
1
10
½
8
½
7
0
5016602,961671
7Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
17131749
8
1
3
0
2
½
9
1
1
1
4
0
6
1
33,717373,381771
8Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16571716
7
0
5
0
10
1
2
0
9
½
6
½
4
½
73,3516323,501696
9Ted Henrik Sandbech
16841825
10
½
4
0
5
½
7
0
8
½
2
½
3
0
2103,616364,521775
10Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16061683
9
½
2
0
8
0
5
1
6
½
3
0
1
½
8 - 92,716002,981673

K3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16041674
8
1
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
7
1
524,516195,261669
2 Cai Jussila
14931493
7
1
1
1
8
1
3
0
4
½
5
½
6
0
43014933,541502
3Lukas Iskos
Nørrebro Skakklub
15921382
6
1
7
0
1
0
2
1
8
1
4
½
5
0
44,415522,461424
4Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
14771560
5
0
6
1
7
1
1
0
2
½
3
½
8
0
353,114734,201536
5Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
14741567
4
1
8
½
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
613,116454,281601
6Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
14781169
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
1
183,1513810,851175
7Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
15021526
2
0
3
1
4
0
5
0
6
1
8
1
1
0
363,414843,861509
8Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
14741494
1
0
5
½
2
0
6
1
3
0
7
0
4
1
73,114473,551473

K4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Per Rasmussen
Bornholms Skakklub
13981469
8
1
2
0
3
0
4
½
5
1
6
1
7
0
53,7513421,661443
2Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
14161439
7
1
1
1
8
0
3
0
4
1
5
1
6
1
533,914211,481460
3William Østergaard-Nielsen
Nørrebro Skakklub
13381434
6
1
7
½
1
1
2
1
8
1
4
1
5
1
13,2514731,431517
4Vincent Herskind
1100
5
1
6
1
7
0
1
½
2
0
3
0
8
½
362114501000
5Oliver Wu
Nørrebro Skakklub
1055
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
080,45103501000
6Valdemar Østergaard-Nielsen
Nørrebro Skakklub
970
3
0
4
0
5
1
8
0
7
0
1
0
2
0
170,6594101000
7Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14681661
2
0
3
½
4
1
5
1
6
1
8
1
1
1
24,314772,901653
8Dennis Madsen
Helsingør Skakklub
13891600
1
0
5
1
2
1
6
1
3
0
7
0
4
½
43,713352,531569
Indbydelse

KRONBORG CHESS OPEN ´18

Helsingør Skakklub indbyder til 7-runders koordineret EMT turnering i Kristi Himmelfartsferien fra 10. - 13. maj 2018. Turneringen bliver i år afholdt på det fantastiske Strandhotel Marienlyst i Helsingør.

Turneringen markerer desuden 8. Hovedkreds’ 75 års jubilæum, hvor turneringen er en afdeling af 8. Hovedkreds Grand Prix i 2018.

GM, IM, WGM og WIM spiller gratis.

Der vil være optimale spilleforhold for alle grupper.

TIDSPLAN
Runde 1 & 2 10. maj (Kristi Himmelfartsdag) kl.10.00 – 15.00 og 15.00 – 20.00
Runde 3        11. maj kl. 18.00 – 23.00
Runde 4 & 5 12. maj kl.10.00 – 15.00 og 15.00 – 20.00
Runde 6 & 7 13. maj kl.10.00 – 15.00 og 15.00 – 20.00

SPILLESTED
Strandhotel Marienlyst, Ndr. Strandvej 2, 3000 Helsingør. Hotellet ligger få minutters gang fra Marienlyst Station og der er gode parkeringsforhold.

BETÆNKNINGSTID
90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg på 30 sekunder pr. træk

TURNERINGSFORM
Fortrinsvis 8 mandsgrupper

INDSKUD
Alle klasser kr. 300

PRÆMIER
Mesterklasse 1 (M1)

1. præmie kr. 3.000 / 2. præmie kr. 1.000

Mesterklasse 2 (M2)
1. præmie kr. 2.000 / 2. præmie kr. 1.000

Basis 1
1. præmie kr. 1.500 / 2. præmie kr. 800
Basis klasser 2-4
1. præmie kr. 1.000 / 2. præmie kr. 600

TILMELDING
Senest Tirsdag den 8. maj. Anvend tilmelding online her på siden eller alternativt til René F. Weichel e-mail: rene@hskak.dk eller tlf. 29 20 04 57

BETALING
Forudbetaling til Helsingør Skakklub v/Mariann Petersen, Horsensvej 23, 3000 Helsingør. Bankkonto hos Sparekassen Sjælland regnr. 0550  konto 102727

ØVRIGE FORHOLD
Det er ikke tilladt at spise og drikke medbragte mad- og drikkevarer på hotellet. Der vil være kantine med mulighed for at købe kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m.
Turneringen afvikles i ikke-ryger lokaler i på Strandhotel Marienlyst i Helsingør

 

LÆS MERE OM TURNERINGEN OG TIDLIGERE VINDERE AF MESTER RÆKKEN PÅ WWW.HSKAK.DK

Periode 2018-05-10 .. 2018-05-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hskak.dk
Turnerings komite

Der er sammensat flg. Dommer Komite i forbindelse med turneringen:

Gerner Carlsson (formand) Helsingør Skakklub

Claus B. Olsen (IA) Skakforeningen Odysseus

Lars K. Johansen (IA) Allerød Skakklub

Hoveddommer Ole Bøgh Larsen
Dommere Alle grupper:  René Fabricius Weichel , Lars Erik Linderod , Svend Erik Førby Sørensen

Tilmeldings muligheder til KRONBORG CHESS OPEN 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
M1 8 2018-05-10 2018-05-06
M2 8 2018-05-10 2018-05-06
K1 8 2018-05-10 2018-05-06
K2 10 2018-05-10 2018-05-06
K3 8 2018-05-10 2018-05-06
K4 8 2018-05-10 2018-05-08
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen M1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
5028876 1. FM Rao S.V. Srinath 2363 2363 2018-04-24
100103773 1444816 2. Nicolai Kistrup BMS Skak 2105 2115 2018-04-09
100801207 1405683 3. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2093 2120 2018-01-04
100301633 1408801 4. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2289 2323 2018-04-30
100800890 1402625 5. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2072 2104 2018-05-06
1022946 6. Jacob Perrenet 2096 2096 2018-04-17
100800416 1402188 7. Ole Bøgh Larsen Helsingør Skakklub 2192 2247 2017-10-24
100800133 1408968 8. Jesper Vej Skakforeningen ØBRO 2075 2113 2018-04-17
Deltagere i gruppen M2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802760 1439391 1. Mikael Ramkilde Hillerød Skakklub 1949 1976 2018-03-15
1503979 2. Lars Eckhardt 2050 2050 2018-05-06
100104150 1454153 3. Casper Yukun Liu BMS Skak 1925 1952 2018-01-23
100201845 1405748 4. Julius Mølvig Roskilde Skakklub 2002 1984 2018-05-06
1739441 5. Filip Jonsson 1916 1916 2018-05-07
100800729 1424718 6. Kristian Bjørneboe Helsingør Skakklub 1929 2001 2018-01-14
100100252 1405349 7. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 2029 2065 2018-01-22
100800419 1401424 8. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1946 1968 2018-01-01
Deltagere i gruppen K1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800409 1425315 1. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1874 1938 2018-01-17
100202092 1447955 2. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1808 1675 2018-05-04
100102012 1433768 3. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1840 1881 2018-01-24
1514571 4. Valdemar A Staunsbjerg 1867 1867 2018-04-30
1706284 5. Staffan Thomasson 1880 1880 2018-05-05
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1852 1903 2018-01-18
100800374 1409182 7. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1915 1947 2018-01-31
101096531 1467174 8. René Lafrenz 1800 2017-12-20
Deltagere i gruppen K2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103110667 1439332 1. Per Lykke Jacobsen Helsingør Skakklub 1737 1837 2018-05-02
100800737 1419927 2. Michael Mæchel Helsingør Skakklub 1772 1811 2018-01-30
100800262 1415786 3. Ib Andreasen Fredensborg Hygge Skakklub 1697 1757 2018-03-15
100800170 1426702 4. Casper Støchkel Helsingør Skakklub 1652 1724 2018-01-30
100104462 45059730 5. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1609 1554 2018-04-04
1740393 6. Sakarias Jussila 1660 1660 2018-05-07
100800739 1408526 7. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1713 1749 2018-01-19
100100016 1411098 8. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1657 1716 2018-01-27
100100511 1409751 9. Ted Henrik Sandbech 1684 1825 2018-04-28
100800404 1410946 10. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1606 1683 2018-02-05
Deltagere i gruppen K3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800414 1409557 1. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1604 1674 2018-01-08
1740440 2. Cai Jussila 1493 1493 2018-05-07
101095257 1461613 3. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1592 1382 2018-05-08
100101086 1413368 4. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1477 1560 2018-01-30
100800478 1417118 5. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1474 1567 2018-05-04
100104342 1462644 6. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1478 1169 2018-04-23
103105996 1435914 7. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1502 1526 2018-03-21
100102880 1419889 8. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1474 1494 2018-01-22
Deltagere i gruppen K4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800713 1436597 1. Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1398 1469 2017-12-04
100104399 1457349 2. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1416 1439 2018-05-06
100104248 1458442 3. William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1338 1434 2018-05-08
101096534 1467239 4. Vincent Herskind 1100 2018-05-05
100104348 1467182 5. Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1055 2018-04-16
100104298 1463250 6. Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 970 2018-05-08
100100322 1411225 7. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1468 1661 2018-01-04
100800677 1425919 8. Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1389 1600 2018-03-07