Arbejder ...

loading

Ungdoms DM 2017  

Indbydelse

Dansk Skak Union inviterer sammen med Skanderborg Skakklub til Danmarksmesterskaber i Skak for ungdom 2017.

Mesterskaberne afholdes 6. oktober til 8. oktober 2017

Spillestedet er Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg og det ligger i gåafstand fra Skanderborg Station.

TILMELDING sker på Dansk Skak Unions Turneringssystem via online tilmelding

TILMELDINGSFRIST: Mandag den 2. oktober 2017.

Prisen for at deltage i DM for Ungdom i Skak er 100,00 kr.

I forbindelse med DM for Ungdom i Skak kan Skanderborg Skakklub tilbyde bespisning og
overnatning af deltagere og ledere/pårørende til en rimelig pris. Pakken består af

Fredag

let anretning: 17:30-18:00

Lørdag

morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
aftensmad: 17:00-20:00

Søndag

morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
let anretning: 18:00-20:00

2 x overnatning i klasselokale på Morten Børup Skolen (medbring sovepose og underlag).

Til alle måltider serveres isvand.

Samlet pris: 450,00 kr.

Hvis du deltager aktivt i mesterskabet og køber ovenstående pakke med mad og overnatning,
så betaler Skanderborg Skakklub dit deltagergebyr på 100,- kr.!!!

Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m.

Tilmelding til bespisning og overnatning foretages på mail hydepark@jubii.dk

Deltagerbyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2640? - 5909 939 536 senest 2. oktober 2017.

Grupper og DM-titler

Der spilles i åben række (Uxx) og i pigerække (Pxx).

Der kåres en Danmarksmester i alle grupper (Uxx og Pxx) med mindst tre deltagere.

Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne i åben række (U08-U18) en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering.

Bemærk: Piger kan vælge om de ønsker at spille i åben række eller i pigerække, hvilket skal vælges ved tilmeldingen.

 Præcisering af regler for tilmelding:

Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.

En spiller (både drenge og piger) kan i åben række U-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.

Piger kan i P-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.

Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.

 

Grupperne:

U08 og P08 - født i 2009 eller senere
U10 og P10 - født i 2007 eller i 2008
U12 og P12 - født i 2005 eller i 2006
U14 og P14 - født i 2003 eller i 2004
U16 og P16 - født i 2001 eller i 2002
U18 og P18 - født i 1999 eller i 2000

Turneringsform:
Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Monrad/Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion.

Turneringen DSU-rates, og de øverste tre grupper ELO-rates i det omfang de tilmeldtes rating gør det muligt.

Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Aldersgrupperne 14, 16 og 18 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08.

Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe (Uxx eller Pxx), kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe. Normalt sker dette indenfor samme aldersgruppe, således at Pxx slås sammen med Uxx.

Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig.

Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.

Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering.

Officiel åbning: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 17:30.
Der er adgang til skolen fra kl. 16:00.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde:
Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 18:00
2. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 09:00
3. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 12:00
4. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 15:00
5. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 09:00
6. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 12:00
7. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 15:00
Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 16 og 18
1. runde:
Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 18:00.
2. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 09:00.
3. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 14:00.
4. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 09:00.
5. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 14:00.
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.

Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.

 

Periode 2017-10-06 .. 2017-10-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Ungdoms DM 2017 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U08 0 2017-10-06 2017-10-02
P08 1 2017-10-06 2017-10-02
U10 4 2017-10-06 2017-10-02
P10 0 2017-10-06 2017-10-02
U12 2 2017-10-06 2017-10-02
P12 1 2017-10-06 2017-10-02
U14 1 2017-10-06 2017-10-02
P14 0 2017-10-06 2017-10-02
U16 2 2017-10-06 2017-10-02
P16 0 2017-10-06 2017-10-02
U18 0 2017-10-06 2017-10-02
P18 0 2017-10-06 2017-10-02
Totalt antal tilmeldte 11
Deltagere i gruppen U08
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen P08
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104423 - Elin Wu Nørrebro Skakklub 1000 2017-07-30
Deltagere i gruppen U10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 1447947 Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1620 1646 2017-08-01
101096089 - Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1135 2017-07-18
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1467 1603 2017-07-18
100104348 - Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1003 2017-07-30
Deltagere i gruppen P10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen U12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 1838 1911 2017-08-06
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1214 1363 2017-08-03
Deltagere i gruppen P12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095909 - Abigail Riis Weersing Køge Skakklub 1318 2017-08-04
Deltagere i gruppen U14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1533 1641 2017-07-19
Deltagere i gruppen P14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen U16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602544 1451502 Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1772 1822 2017-07-15
100202091 1444808 Victor Koch-Müller Præstø Skakklub 1418 1466 2017-07-19
Deltagere i gruppen P16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen U18
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen P18
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt