Ungdoms DM 2017
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mallie Stage-Steffensen BMS Skak | 1000 | 0 | 8 0 | 2 0 | 3 1 | 4 0 | 5 0 | 6 0 | 7 1 | 2 | 6 | 3,3 | 923 | 0 | 1000 | |
2 | Oskar Jørgensen Lauridsen Prøvemedlemmer | 1000 | 1000 | 7 1 | 1 1 | 8 0 | 3 1 | 4 ½ | 5 0 | 6 0 | 3½ | 4 - 5 | 3,3 | 1009 | 0,74 | 1004 | |
3 | Augusta Bollmann | 924 | 1000 | 6 0 | 7 1 | 1 0 | 2 0 | 8 0 | 4 0 | 5 0 | 1 | 7 | 2,55 | 831 | 0,74 | 989 | |
4 | Leia Andries Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 5 0 | 6 0 | 7 1 | 1 1 | 2 ½ | 3 1 | 8 0 | 3½ | 4 - 5 | 1,4 | 962 | 0 | 1000 | |
5 | Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans | 1291 | 1392 | 4 1 | 8 1 | 6 ½ | 7 1 | 1 1 | 2 1 | 3 1 | 6½ | 1 - 2 | 5,9 | 1318 | 2,49 | 1392 | |
6 | Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub | 1156 | 1280 | 3 1 | 4 1 | 5 ½ | 8 1 | 7 1 | 1 1 | 2 1 | 6½ | 1 - 2 | 4,8 | 1242 | 2,03 | 1299 | |
7 | Maja Borreschmidt Overgaard Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 2 0 | 3 0 | 4 0 | 5 0 | 6 0 | 8 0 | 1 0 | 0 | 8 | 3,3 | 803 | 0 | 1000 | |
8 | Elin Wu Nørrebro Skakklub | 1016 | 0 | 1 1 | 5 0 | 2 1 | 6 0 | 3 1 | 7 1 | 4 1 | 5 | 3 | 3,45 | 1088 | 0 | 1000 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub | 1620 | 1646 | 12 1 | 8 1 | 4 1 | 6 1 | 7 1 | 2 1 | 10 1 | 7 | 1 | 6,4 | 1638 | 3,88 | 1691 | |
2 | John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1355 | 1454 | 13 1 | 7 1 | 6 0 | 14 1 | 9 1 | 1 0 | 8 1 | 5 | 3 | 4,85 | 1362 | 2,86 | 1460 | |
3 | Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1300 | 0 | 14 0 | 18 1 | 9 0 | 21 1 | 10 ½ | 20 1 | 6 ½ | 4 | 8 - 9 | 5,85 | 1217 | 0 | 1000 | |
4 | Noah Wahlgreen BMS Skak | 1357 | 1388 | 15 1 | 9 1 | 1 0 | 8 1 | 6 1 | 5 1 | 7 1 | 6 | 2 | 4,7 | 1416 | 3,07 | 1505 | |
5 | Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening | 1228 | 1394 | 16 1 | 10 0 | 11 1 | 9 0 | 12 1 | 4 0 | 14 1 | 4 | 7 | 4,9 | 1188 | 1,37 | 1339 | |
6 | Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening | 1221 | 1477 | 17 1 | 11 1 | 2 1 | 1 0 | 4 0 | 9 1 | 3 ½ | 4½ | 4 | 3,35 | 1273 | 3,24 | 1467 | |
7 | Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening | 1204 | 1519 | 18 1 | 2 0 | 20 1 | 10 1 | 1 0 | 16 1 | 4 0 | 4 | 5 | 4 | 1204 | 1,68 | 1492 | |
8 | Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening | 1190 | 1176 | 19 1 | 1 0 | 22 1 | 4 0 | 11 1 | 14 1 | 2 0 | 4 | 6 | 3,9 | 1195 | 1,94 | 1178 | |
9 | Vaidas Meskenas Køge Skakklub | 1115 | 1088 | 20 1 | 4 0 | 3 1 | 5 1 | 2 0 | 6 0 | 12 0 | 3 | 13 | 2,9 | 1120 | 0,56 | 1146 | |
10 | Oliver Wu Nørrebro Skakklub | 1048 | 0 | 21 1 | 5 1 | 14 0 | 7 0 | 3 ½ | 15 1 | 1 0 | 3½ | 11 | 2,8 | 1080 | 0 | 1000 | |
11 | Magni Cederholm Hillerød Skakklub | 1037 | 0 | 22 1 | 6 0 | 5 0 | 19 1 | 8 0 | 13 1 | 16 0 | 3 | 15 | 3,6 | 1010 | 0 | 1000 | |
12 | Noa Sinding Syddjurs Skakklub | 1000 | 0 | 1 0 | 19 0 | 15 1 | 22 1 | 5 0 | 18 1 | 9 1 | 4 | 8 - 9 | 3,35 | 1029 | 0 | 1000 | |
13 | Mathias Wallin Nielsen Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 2 0 | 14 ½ | 21 1 | 16 0 | 20 ½ | 11 0 | 17 + | 3 | 17 | 3,15 | 931 | 0 | 1000 | |
14 | Bertram Wester Køge Skakklub | 1000 | 0 | 3 1 | 13 ½ | 10 1 | 2 0 | 16 ½ | 8 0 | 5 0 | 3 | 14 | 2,25 | 1034 | 0 | 1000 | |
15 | Zeeshan Kustagi Nørrebro Skakklub | 935 | 2008 | 4 0 | 20 0 | 12 0 | 17 + | 22 1 | 10 0 | 21 1 | 3 | 16 | 2,85 | 884 | 2,34 | 1988 | |
16 | Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub | 935 | 0 | 5 0 | 21 ½ | 19 1 | 13 1 | 14 ½ | 7 0 | 11 1 | 4 | 10 | 2,85 | 1003 | 0 | 1000 | |
17 | Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub | 916 | 1110 | 6 0 | 22 - | 18 - | 15 - | 21 - | 19 - | 13 - | 0 | 22 | 0,15 | 907 | 0,1 | 1106 | |
18 | Sverre Erstad Jørgensen BMS Skak | 868 | 0 | 7 0 | 3 0 | 17 + | 20 0 | 19 1 | 12 0 | 22 0 | 2 | 20 | 2,3 | 790 | 0 | 1000 | |
19 | Linus Padkjær Gejl Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 8 0 | 12 1 | 16 0 | 11 0 | 18 0 | 17 + | 20 0 | 2 | 19 | 1,75 | 755 | 0,35 | 995 | |
20 | William Grønn Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 2008 | 9 0 | 15 1 | 7 0 | 18 1 | 13 ½ | 3 0 | 19 1 | 3½ | 12 | 1,75 | 920 | 3,26 | 1989 | |
21 | Marius Janse van Rensburg Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 10 0 | 16 ½ | 13 0 | 3 0 | 17 + | 22 0 | 15 0 | 1½ | 21 | 1,6 | 734 | 0 | 1000 | |
22 | Nicolai Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 11 0 | 17 + | 8 0 | 12 0 | 15 0 | 21 1 | 18 1 | 3 | 18 | 1,75 | 815 | 0,35 | 995 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nanna Ehrenreich Enkeltmedlem - Indland | 1099 | 1205 | 8 1 | 2 1 | 3 0 | 4 1 | 5 1 | 6 0 | 7 0 | 4 | 3 | 4,75 | 1065 | 0,97 | 1206 | |
2 | Silke Maj Padkjær Gejl | 800 | 1000 | 7 0 | 1 0 | 8 1 | 3 0 | 4 1 | 5 0 | 6 0 | 2 | 6 | 2,05 | 797 | 0,32 | 995 | |
3 | Abigail Riis Weersing Køge Skakklub | 1318 | 0 | 6 1 | 7 1 | 1 1 | 2 1 | 8 1 | 4 1 | 5 1 | 7 | 1 | 6,3 | 1350 | 0 | 1000 | |
4 | Jasmin Silberg Brender | 816 | 0 | 5 0 | 6 0 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 0 | 8 1 | 1 | 8 | 2,2 | 744 | 0 | 1000 | |
5 | Gabriella Engel Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 4 1 | 8 1 | 6 0 | 7 1 | 1 0 | 2 1 | 3 0 | 4 | 4 | 2,05 | 944 | 0 | 1000 | |
6 | Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening | 1122 | 1436 | 3 0 | 4 1 | 5 1 | 8 1 | 7 1 | 1 1 | 2 1 | 6 | 2 | 4,95 | 1169 | 1,71 | 1448 | |
7 | Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub | 964 | 0 | 2 1 | 3 0 | 4 1 | 5 0 | 6 0 | 8 0 | 1 1 | 3 | 5 | 3,6 | 928 | 0 | 1000 | |
8 | Lea Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 0 | 1 0 | 5 0 | 2 0 | 6 0 | 3 0 | 7 1 | 4 0 | 1 | 7 | 2,05 | 737 | 0 | 1000 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Casper Yukun Liu BMS Skak | 1740 | 1750 | 12 1 | 8 0 | 18 1 | 9 1 | 4 1 | 2 1 | 6 1 | 6 | 1 | 5,8 | 1746 | 5,48 | 1771 | |
2 | Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 | 1700 | 1758 | 13 1 | 9 1 | 6 1 | 4 ½ | 5 1 | 1 0 | 3 1 | 5½ | 2 | 5 | 1715 | 5,33 | 1765 | |
3 | Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 | 1603 | 1592 | 14 1 | 10 0 | 13 1 | 5 0 | 15 1 | 11 1 | 2 0 | 4 | 9 | 5,45 | 1540 | 3,74 | 1562 | |
4 | Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub | 1564 | 1535 | 15 1 | 11 1 | 8 1 | 2 ½ | 1 0 | 6 0 | 7 ½ | 4 | 7 | 4,35 | 1548 | 2,53 | 1554 | |
5 | Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub | 1558 | 1613 | 16 1 | 18 ½ | 10 1 | 3 1 | 2 0 | 12 1 | 8 1 | 5½ | 3 | 5,05 | 1578 | 3,67 | 1646 | |
6 | Paulius Meskenas Køge Skakklub | 1562 | 1520 | 17 1 | 23 1 | 2 0 | 10 1 | 8 1 | 4 1 | 1 0 | 5 | 4 | 4,6 | 1580 | 3,86 | 1566 | |
7 | Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe | 1405 | 1540 | 18 0 | 16 1 | 14 1 | 11 1 | 12 0 | 10 1 | 4 ½ | 4½ | 6 | 4,85 | 1389 | 3,66 | 1534 | |
8 | William Ellegaard Christensen Jyderup Skakklub | 1383 | 1494 | 19 1 | 1 1 | 4 0 | 18 1 | 6 0 | 13 1 | 5 0 | 4 | 8 | 3,4 | 1410 | 2,82 | 1501 | |
9 | Jonathan Aagaard Hansen Frem Skakklub | 1283 | 1379 | 20 1 | 2 0 | 21 1 | 1 0 | 13 0 | 18 0 | 19 1 | 3 | 16 | 3,95 | 1240 | 1,30 | 1327 | |
10 | Alf Andries Frem Skakklub | 1279 | 1438 | 21 1 | 3 1 | 5 0 | 6 0 | 23 1 | 7 0 | 11 0 | 3 | 15 | 3,15 | 1272 | 2,61 | 1414 | |
11 | Tobias Brødsgaard Caïssa Gladsaxe | 1221 | 1525 | 22 1 | 4 0 | 23 1 | 7 0 | 14 1 | 3 0 | 10 1 | 4 | 10 | 3,15 | 1259 | 4,54 | 1503 | |
12 | William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub | 1220 | 1434 | 1 0 | 17 ½ | 15 1 | 19 1 | 7 1 | 5 0 | 18 1 | 4½ | 5 | 3,1 | 1283 | 2,06 | 1452 | |
13 | Lukas Iskos Nørrebro Skakklub | 1218 | 1224 | 2 0 | 20 1 | 3 0 | 22 1 | 9 1 | 8 0 | 14 0 | 3 | 17 | 2,95 | 1220 | 1,57 | 1241 | |
14 | Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1214 | 1363 | 3 0 | 19 1 | 7 0 | 17 1 | 11 0 | 15 1 | 13 1 | 4 | 11 | 3,3 | 1246 | 2,22 | 1354 | |
15 | Ricardt Riis Horsens Skakforening | 1150 | 0 | 4 0 | 22 1 | 12 0 | 21 1 | 3 0 | 14 0 | 20 0 | 2 | 20 | 3,1 | 1101 | 0 | 1000 | |
16 | Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub | 1147 | 0 | 5 0 | 7 0 | 17 1 | 23 0 | 22 0 | 20 0 | 24 1 | 2 | 23 | 4,05 | 1055 | 0 | 1000 | |
17 | Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1136 | 1162 | 6 0 | 12 ½ | 16 0 | 14 0 | 24 1 | 23 1 | 22 1 | 3½ | 13 | 3,85 | 1120 | 2,46 | 1204 | |
18 | Hagbard Sejner Amager Skakforening | 1095 | 1452 | 7 1 | 5 ½ | 1 0 | 8 0 | 20 1 | 9 1 | 12 0 | 3½ | 12 | 1,6 | 1199 | 2,39 | 1456 | |
19 | Anosh Easwaralingam Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 8 0 | 14 0 | 20 1 | 12 0 | 21 0 | 24 1 | 9 0 | 2 | 21 | 2,45 | 973 | 0 | 1000 | |
20 | Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1000 | 0 | 9 0 | 13 0 | 19 0 | 24 1 | 18 0 | 16 1 | 15 1 | 3 | 18 | 2,6 | 1018 | 0 | 1000 | |
21 | Carl Emil Richter Thyssen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1000 | 0 | 10 0 | 24 1 | 9 0 | 15 0 | 19 1 | 22 ½ | 23 1 | 3½ | 14 | 3,25 | 1011 | 0 | 1000 | |
22 | Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening | 926 | 1138 | 11 0 | 15 0 | 24 1 | 13 0 | 16 1 | 21 ½ | 17 0 | 2½ | 19 | 2,05 | 953 | 1,63 | 1113 | |
23 | Daniel Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 24 1 | 6 0 | 11 0 | 16 1 | 10 0 | 17 0 | 21 0 | 2 | 22 | 1,1 | 854 | 1,03 | 1000 | |
24 | Bye | 23 0 | 21 0 | 22 0 | 20 0 | 17 0 | 19 0 | 16 0 | 0 | 24 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub | 2379 | 2361 | 7 1 | 4 ½ | 6 1 | 9 1 | 3 1 | 4½ | 1 | 4,9 | 2379 | 4,60 | 2360 | |
2 | Andreas Skovgaard Nørrebro Skakklub | 1921 | 1989 | 8 ½ | 10 1 | 3 0 | 11 0 | 12 1 | 2½ | 9 | 4,4 | 1864 | 3,29 | 1917 | |
3 | Sander Stage-Steffensen BMS Skak | 1912 | 1965 | 9 1 | 13 1 | 2 1 | 4 ½ | 1 0 | 3½ | 3 | 3 | 1927 | 2,95 | 1987 | |
4 | Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening | 1908 | 1921 | 10 1 | 1 ½ | 5 1 | 3 ½ | 8 1 | 4 | 2 | 3,25 | 1931 | 3,10 | 1957 | |
5 | Emil Skovgaard Nørrebro Skakklub | 1670 | 1732 | 11 ½ | 6 1 | 4 0 | 8 0 | 13 1 | 2½ | 8 | 3,55 | 1639 | 3,44 | 1694 | |
6 | Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub | 1535 | 1623 | 12 1 | 5 0 | 1 0 | 10 ½ | 14 1 | 2½ | 10 | 2,95 | 1515 | 1,97 | 1604 | |
7 | Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1480 | 1535 | 1 0 | 12 1 | 9 0 | 13 1 | 11 1 | 3 | 6 | 3,15 | 1473 | 2,02 | 1534 | |
8 | Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub | 1466 | 1517 | 2 ½ | 11 ½ | 13 1 | 5 1 | 4 0 | 3 | 5 | 2,05 | 1509 | 1,73 | 1568 | |
9 | Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 | 1419 | 1491 | 3 0 | 14 1 | 7 1 | 1 0 | 10 1 | 3 | 4 | 2 | 1464 | 1,96 | 1533 | |
10 | Theo Stage-Steffensen BMS Skak | 1361 | 1537 | 4 0 | 2 0 | 14 1 | 6 ½ | 9 0 | 1½ | 11 | 1,7 | 1352 | 2,03 | 1516 | |
11 | Nikolaj Brødsgaard Caïssa Gladsaxe | 1252 | 1400 | 5 ½ | 8 ½ | 12 ½ | 2 1 | 7 0 | 2½ | 7 | 1,15 | 1329 | 0,86 | 1446 | |
12 | Asger Haargaard Horsens Skakforening | 1150 | 0 | 6 0 | 7 0 | 11 ½ | 14 1 | 2 0 | 1½ | 12 | 1,45 | 1152 | 0 | 1000 | |
13 | Mathias Frej Gyring-Nielsen Køge Skakklub | 1093 | 1383 | 14 1 | 3 0 | 8 0 | 7 0 | 5 0 | 1 | 13 | 1,05 | 1091 | 1,72 | 1354 | |
14 | Bye | 13 0 | 9 0 | 10 0 | 12 0 | 6 0 | 0 | 14 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak | 2161 | 2168 | 9 + | 6 0 | 8 1 | 4 ½ | 10 ½ | 3 | 7 | 3,25 | 2136 | 3,18 | 2144 | |
2 | Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub | 2107 | 2158 | 10 ½ | 12 1 | 5 ½ | 7 ½ | 3 ½ | 3 | 4 | 3,9 | 2089 | 3,86 | 2124 | |
3 | Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans | 2100 | 2165 | 11 1 | 7 1 | 6 1 | 5 0 | 2 ½ | 3½ | 2 | 3,6 | 2100 | 3,63 | 2160 | |
4 | Nicolai Kistrup BMS Skak | 2078 | 2036 | 12 0 | 10 1 | 13 1 | 1 ½ | 7 ½ | 3 | 5 | 4,1 | 2056 | 3,80 | 2004 | |
5 | Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub | 2027 | 2056 | 13 1 | 8 ½ | 2 ½ | 3 1 | 6 ½ | 3½ | 1 | 3,15 | 2034 | 2,98 | 2077 | |
6 | Alexander Le Besq Frem Skakklub | 1977 | 2054 | 14 1 | 1 1 | 3 0 | 11 1 | 5 ½ | 3½ | 3 | 2,9 | 1995 | 3,00 | 2074 | |
7 | Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub | 1766 | 1804 | 15 1 | 3 0 | 12 1 | 2 ½ | 4 ½ | 3 | 6 | 2,05 | 1795 | 1,10 | 1840 | |
8 | Nienke van den Brink BMS Skak | 1756 | 1763 | 16 1 | 5 ½ | 1 0 | 10 ½ | 11 1 | 3 | 9 | 2,5 | 1771 | 2,29 | 1791 | |
9 | Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub | 1742 | 1808 | 1 - | 14 - | 16 - | 15 - | 13 - | 0 | 16 | 0 | 1742 | 0 | 1808 | |
10 | Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub | 1676 | 1720 | 2 ½ | 4 0 | 15 1 | 8 ½ | 1 ½ | 2½ | 11 | 1,55 | 1705 | 0,73 | 1751 | |
11 | Olav Erstad Jørgensen BMS Skak | 1637 | 1708 | 3 0 | 15 1 | 14 1 | 6 0 | 8 0 | 2 | 12 | 2,45 | 1624 | 1,51 | 1688 | |
12 | Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub | 1619 | 1673 | 4 1 | 2 0 | 7 0 | 16 1 | 14 1 | 3 | 8 | 2,3 | 1640 | 2,29 | 1701 | |
13 | Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 | 1546 | 1635 | 5 0 | 16 1 | 4 0 | 14 1 | 9 + | 3 | 10 | 1,95 | 1548 | 1,92 | 1638 | |
14 | Robert Pavia Skakklubben af 1968 | 1203 | 1347 | 6 0 | 9 + | 11 0 | 13 0 | 12 0 | 1 | 14 | 0,25 | 1192 | 0,47 | 1328 | |
15 | Benedicte Kistrup BMS Skak | 1060 | 0 | 7 0 | 11 0 | 10 0 | 9 + | 16 0 | 1 | 15 | 0,65 | 1031 | 0 | 1000 | |
16 | Andreas Evers Prøvemedlemmer | 1000 | 1000 | 8 0 | 13 0 | 9 + | 12 0 | 15 1 | 2 | 13 | 0,45 | 1025 | 0,24 | 996 |
Ungdoms DM 2017 | |||
---|---|---|---|
Dansk Skak Union inviterer sammen med Skanderborg Skakklub til Danmarksmesterskaber i Skak for ungdom 2017.
Mesterskaberne afholdes 6. oktober til 8. oktober 2017 Spillestedet er Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg og det ligger i gåafstand fra Skanderborg Station. Bemærk at DM-stævnet fungerer som kvalifikation til NM i Skoleskak - det gælder såvel i den åbne række som til Pige NM. TILMELDING sker på Dansk Skak Unions Turneringssystem via online tilmelding TILMELDINGSFRIST: Mandag den 2. oktober 2017. Prisen for at deltage i DM for Ungdom i Skak er 100,00 kr. I forbindelse med DM for Ungdom i Skak kan Skanderborg Skakklub tilbyde bespisning og
overnatning af deltagere og ledere/pårørende til en rimelig pris. Pakken består af Fredag let anretning: 17:30-18:00 Lørdag morgenmad: 07:30-10:00 frokost: 12:00-14:30 aftensmad: 17:00-20:00 Søndag
morgenmad: 07:30-10:00 frokost: 12:00-14:30 2 x overnatning i klasselokale på Morten Børup Skolen (medbring sovepose og underlag). Til alle måltider serveres saftevand. Samlet pris: 450,00 kr.
Hvis du deltager aktivt i mesterskabet og køber ovenstående pakke med mad og overnatning,
så betaler Skanderborg Skakklub dit deltagergebyr på 100,- kr.!!! Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m. Tilmelding til bespisning og overnatning foretages til Allan Erik Schmidt Andersen på mail hydepark@jubii.dk Deltagergebyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2640 - 5909 939 536 ellter på MobilePay - 61551821 senest 2. oktober 2017.
Husk at skrive deltagernavne i bemærkningsfelt.
Grupper og DM-titler Der spilles i åben række (Uxx) og i pigerække (Pxx). Der kåres en Danmarksmester i alle grupper (Uxx og Pxx) med mindst tre deltagere. Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne i åben række (U08-U19) en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering. Bemærk: Piger kan vælge om de ønsker at spille i åben række eller i pigerække, hvilket skal vælges ved tilmeldingen. Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding. En spiller (både drenge og piger) kan i åben række U-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe. Piger kan i P-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe. Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe. Da U-DM nu er kvalificerende til de nordiske mesterskaber har det været nødvendigt med nogle justeringer af de grupper der spilles i. Det er primært hos pigerne der kommer de største ændringer, da Pige NM bliver afviklet i større aldersintervaller. Både hos pigerne og drengene gælder det dog at den øverste gruppe (U19+P19) bliver udvidet et år opad. De nye grupper: U19 (født 98 eller senere) U16 (født 01 eller senere) U14 (født 03 eller senere) U12 (født 05 eller senere) U10 (født 07 eller senere) U8 (født 09 eller senere) P19 (født 98 eller senere) P15 (født 02 eller senere) P12 (født 05 eller senere) P10 (født 07 eller senere) P8 (født 09 eller senere) I alle grupper undtagen U8, P10 og P8 kvalificerer de to bedste sig til NM/NM for piger. •
I alle Uxx grupper er der en øremærket trænings/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, f. eks. rejse, ophold eller trænerhonorar. Turneringsform: Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Monrad/Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion. Turneringen DSU-rates, og de grupper med "lang" betænkningstid ELO-rates i det omfang de tilmeldtes rating gør det muligt.
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk. Aldersgrupperne 14, 15, 16 og 19 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk. Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08. Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe (Uxx eller Pxx), kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe. Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig. Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne. Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering. Officiel åbning: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 17:30. Der er adgang til skolen fra kl. 16:00. Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 18:00 2. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 09:00 3. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 12:00 4. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 15:00 5. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 09:00 6. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 12:00 7. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 15:00 Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk. Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 15, 16 og 19
1. runde: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 18:00. 2. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 09:00. 3. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 14:00. 4. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 09:00. 5. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 14:00. Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk. Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.
|
|||
Periode | 2017-10-06 .. 2017-10-08 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Bjarne Tornbjerg | ||
Dommere | Alle grupper: Bjarne Berring Rasmussen |
Tilmeldings muligheder til Ungdoms DM 2017
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
U08 + P08 | 8 | 2017-10-06 | 2017-10-02 |
U10 | 22 | 2017-10-06 | 2017-10-02 |
P10 + P12 | 8 | 2017-10-06 | 2017-10-02 |
U12 | 24 | 2017-10-06 | 2017-10-02 |
U14 | 14 | 2017-10-06 | 2017-10-02 |
P15 + U16 + P19 + U19 | 16 | 2017-10-06 | 2017-10-02 |
Totalt antal tilmeldte | 92 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100202408 | - | 1. Mallie Stage-Steffensen | BMS Skak | 1000 | 2017-08-30 | ||||
101096391 | - | 2. Oskar Jørgensen Lauridsen | Prøvemedlemmer | 1000 | 1000 | 2017-10-01 | |||
101095907 | - | 3. Augusta Bollmann | 924 | 1000 | 2017-09-27 | ||||
101096388 | - | 4. Leia Andries | Prøvemedlemmer | 800 | 2017-10-01 | ||||
101095855 | 1462547 | 5. Vitus Bondo Medhus | Skakklubben Evans | 1291 | 1392 | 2017-09-20 | |||
100104343 | 1462636 | 6. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen | Nørrebro Skakklub | 1156 | 1280 | 2017-08-22 | |||
101096390 | - | 7. Maja Borreschmidt Overgaard | Prøvemedlemmer | 1000 | 2017-09-29 | ||||
100104423 | - | 8. Elin Wu | Nørrebro Skakklub | 1016 | 2017-07-30 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301886 | 1447947 | 1. Albert Mechlenburg Møller | Frem Skakklub | 1620 | 1646 | 2017-08-01 | |||
100602575 | 1453947 | 2. John Christopher Højstrup Christensen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1355 | 1454 | 2017-07-18 | |||
101095943 | - | 3. Philip Uhre Knudsen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1300 | 2017-09-21 | ||||
100104399 | 1457349 | 4. Noah Wahlgreen | BMS Skak | 1357 | 1388 | 2017-09-27 | |||
100104306 | 1463217 | 5. Anton Bønsvig Wehding | Amager Skakforening | 1228 | 1394 | 2017-08-26 | |||
101096089 | - | 6. Jeppe Hald Falkesgaard | Brønshøj Skakforening | 1221 | 1477 | 2017-07-18 | |||
100104307 | 1463225 | 7. Laurits Bønsvig Wehding | Amager Skakforening | 1204 | 1519 | 2017-08-26 | |||
100104139 | 1452797 | 8. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs | Amager Skakforening | 1190 | 1176 | 2017-09-11 | |||
100202445 | 12824429 | 9. Vaidas Meskenas | Køge Skakklub | 1115 | 1088 | 2017-09-26 | |||
100104348 | - | 10. Oliver Wu | Nørrebro Skakklub | 1048 | 2017-07-30 | ||||
100802943 | 1458272 | 11. Magni Cederholm | Hillerød Skakklub | 1037 | 2017-09-19 | ||||
100602596 | - | 12. Noa Sinding | Syddjurs Skakklub | 1000 | 2017-09-06 | ||||
101096392 | - | 13. Mathias Wallin Nielsen | Prøvemedlemmer | 1000 | 2017-10-02 | ||||
100202462 | - | 14. Bertram Wester | Køge Skakklub | 1000 | 2017-09-19 | ||||
101095984 | - | 15. Zeeshan Kustagi | Nørrebro Skakklub | 935 | 2008 | 2017-09-17 | |||
100104298 | 1463250 | 16. Valdemar Østergaard-Nielsen | Nørrebro Skakklub | 935 | 2017-09-02 | ||||
100104342 | 1462644 | 17. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen | Nørrebro Skakklub | 916 | 1110 | 2017-08-22 | |||
100802992 | - | 18. Sverre Erstad Jørgensen | BMS Skak | 868 | 2017-09-18 | ||||
101095372 | - | 19. Linus Padkjær Gejl | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 2017-09-30 | |||
101096086 | - | 20. William Grønn Jensen | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 2008 | 2017-10-01 | |||
101096389 | - | 21. Marius Janse van Rensburg | Prøvemedlemmer | 800 | 2017-10-02 | ||||
101095858 | - | 22. Nicolai Zhu | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 2017-09-29 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
101095520 | 1464272 | 1. Nanna Ehrenreich | Enkeltmedlem - Indland | 1099 | 1205 | 2017-09-27 | |||
101095857 | - | 2. Silke Maj Padkjær Gejl | 800 | 1000 | 2017-09-30 | ||||
101095909 | - | 3. Abigail Riis Weersing | Køge Skakklub | 1318 | 2017-08-04 | ||||
101095913 | - | 4. Jasmin Silberg Brender | 816 | 2017-09-28 | |||||
101096394 | - | 5. Gabriella Engel | Prøvemedlemmer | 800 | 2017-09-27 | ||||
100104157 | 1455907 | 6. Ingrid Elmer Nielsen-Refs | Amager Skakforening | 1122 | 1436 | 2017-09-11 | |||
100701678 | 1460633 | 7. Precious Grønhøj | Aars Nibe Skakklub | 964 | 2017-10-02 | ||||
101095633 | - | 8. Lea Bondo Medhus | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 2017-09-30 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100104150 | 1454153 | 1. Casper Yukun Liu | BMS Skak | 1740 | 1750 | 2017-08-06 | |||
101095138 | 1457292 | 2. Simon Ehrenreich | Skakklubben af 1968 | 1700 | 1758 | 2017-09-27 | |||
101095048 | 1454200 | 3. Ture Jungberg Nielsen | Aalborg Skakforening af 1889 | 1603 | 1592 | 2017-09-11 | |||
100104090 | 1454188 | 4. Hannibal Valeur Jaques | Nørrebro Skakklub | 1564 | 1535 | 2017-08-26 | |||
100202329 | 1457535 | 5. Rasmus Emil Ryder Tønnesen | Køge Skakklub | 1558 | 1613 | 2017-08-26 | |||
100202444 | 12809969 | 6. Paulius Meskenas | Køge Skakklub | 1562 | 1520 | 2017-09-26 | |||
102101041 | 1451103 | 7. Silas Høyerup | Caïssa Gladsaxe | 1405 | 1540 | 2017-09-28 | |||
100202101 | 1440071 | 8. William Ellegaard Christensen | Jyderup Skakklub | 1383 | 1494 | 2017-10-01 | |||
100301862 | 1450220 | 9. Jonathan Aagaard Hansen | Frem Skakklub | 1283 | 1379 | 2017-10-01 | |||
100301969 | 1463373 | 10. Alf Andries | Frem Skakklub | 1279 | 1438 | 2017-10-01 | |||
103111577 | 1454145 | 11. Tobias Brødsgaard | Caïssa Gladsaxe | 1221 | 1525 | 2017-09-17 | |||
100104248 | 1458442 | 12. William Østergaard-Nielsen | Nørrebro Skakklub | 1220 | 1434 | 2017-09-02 | |||
101095257 | 1461613 | 13. Lukas Iskos | Nørrebro Skakklub | 1218 | 1224 | 2017-08-23 | |||
100301965 | 1462440 | 14. Elias Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1214 | 1363 | 2017-08-03 | |||
101200026 | - | 15. Ricardt Riis | Horsens Skakforening | 1150 | 2017-09-30 | ||||
100701677 | 1460625 | 16. Patrick Grønhøj | Aars Nibe Skakklub | 1147 | 2017-10-02 | ||||
100602402 | 1459945 | 17. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1136 | 1162 | 2017-09-28 | |||
100104233 | 1455842 | 18. Hagbard Sejner | Amager Skakforening | 1095 | 1452 | 2017-09-26 | |||
101095617 | - | 19. Anosh Easwaralingam | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1000 | 2017-09-30 | ||||
100602607 | - | 20. Artem Reyzvikh | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1000 | 2017-09-27 | ||||
100602574 | 1458248 | 21. Carl Emil Richter Thyssen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1000 | 2017-10-02 | ||||
101095616 | 1463640 | 22. Janosh Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 926 | 1138 | 2017-09-28 | |||
101095490 | - | 23. Daniel Zhu | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 2017-09-29 | |||
- | - | 24. Bye | - | 2017-10-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
103110502 | 1444948 | 1. FM Jonas Buhl Bjerre | Skanderborg Skakklub | 2379 | 2361 | 2017-10-01 | |||
103111054 | 1450760 | 2. Andreas Skovgaard | Nørrebro Skakklub | 1921 | 1989 | 2017-10-01 | |||
100202292 | 1455796 | 3. Sander Stage-Steffensen | BMS Skak | 1912 | 1965 | 2017-08-23 | |||
100501746 | 1448552 | 4. Adesh Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 1908 | 1921 | 2017-09-28 | |||
103111055 | 1450972 | 5. Emil Skovgaard | Nørrebro Skakklub | 1670 | 1732 | 2017-10-01 | |||
100602500 | 1449761 | 6. Frederik Buttenschøn | Syddjurs Skakklub | 1535 | 1623 | 2017-09-22 | |||
100301938 | 1461044 | 7. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1480 | 1535 | 2017-09-05 | |||
100202092 | 1447955 | 8. Oscar Koch-Müller | Præstø Skakklub | 1466 | 1517 | 2017-07-19 | |||
100602551 | 1451685 | 9. Svante Juul Ellemand | Skakklubben af 1968 | 1419 | 1491 | 2017-09-21 | |||
100202293 | 1455818 | 10. Theo Stage-Steffensen | BMS Skak | 1361 | 1537 | 2017-08-23 | |||
100104074 | 1452282 | 11. Nikolaj Brødsgaard | Caïssa Gladsaxe | 1252 | 1400 | 2017-09-17 | |||
101200025 | - | 12. Asger Haargaard | Horsens Skakforening | 1150 | 2017-10-01 | ||||
100202398 | 1464949 | 13. Mathias Frej Gyring-Nielsen | Køge Skakklub | 1093 | 1383 | 2017-10-01 | |||
- | - | 14. Bye | - | 2017-10-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103912 | 1444514 | 1. FM Mikkel Manosri Jacobsen | BMS Skak | 2161 | 2168 | 2017-09-19 | |||
103111576 | 1449575 | 2. Asbjørn Hovgaard Schack | Haderslev Skakklub | 2107 | 2158 | 2017-09-06 | |||
103110001 | 1437747 | 3. Bjarke Hautop Kristensen | Skakklubben Evans | 2100 | 2165 | 2017-09-29 | |||
100103773 | 1444816 | 4. Nicolai Kistrup | BMS Skak | 2078 | 2036 | 2017-10-02 | |||
100901673 | 1441299 | 5. Thomas Søndergaard Thybo | Skive Skakklub | 2027 | 2056 | 2017-09-28 | |||
100301751 | 1437089 | 6. Alexander Le Besq | Frem Skakklub | 1977 | 2054 | 2017-09-27 | |||
100602544 | 1451502 | 7. Christian Emil Frambøl | Skanderborg Skakklub | 1766 | 1804 | 2017-07-15 | |||
100104149 | 1452568 | 8. Nienke van den Brink | BMS Skak | 1756 | 1763 | 2017-09-17 | |||
100602410 | 1444824 | 9. Filip Martin Kierulf Hou Holm | Nordre Skakklub | 1742 | 1808 | 2017-09-19 | |||
100602456 | 1449834 | 10. Anna Hedelykke Jensen | Nordre Skakklub | 1676 | 1720 | 2017-09-23 | |||
100802894 | 1457063 | 11. Olav Erstad Jørgensen | BMS Skak | 1637 | 1708 | 2017-09-18 | |||
100602457 | 1446070 | 12. Alfred Hedelykke Wegger | Nordre Skakklub | 1619 | 1673 | 2017-09-23 | |||
103110503 | 1444859 | 13. Joshua Kehlet Hansen | Skakklubben af 1968 | 1546 | 1635 | 2017-10-03 | |||
100602624 | 1463411 | 14. Robert Pavia | Skakklubben af 1968 | 1203 | 1347 | 2017-10-03 | |||
100103780 | 1444883 | 15. Benedicte Kistrup | BMS Skak | 1060 | 2017-10-02 | ||||
101096393 | - | 16. Andreas Evers | Prøvemedlemmer | 1000 | 1000 | 2017-10-02 |