Arbejder ...

loading

Ungdoms DM 2017  

Vis Gruppe : Parringer
P15 + U16 + P19 + U19 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21612168
9
+
6
0
8
1
4
½
10
½
373,2521363,182144
2Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
21072158
10
½
12
1
5
½
7
½
3
½
343,920893,862124
3Bjarke Hautop Kristensen
Skakklubben Evans
21002165
11
1
7
1
6
1
5
0
2
½
23,621003,632160
4Nicolai Kistrup
BMS Skak
20782036
12
0
10
1
13
1
1
½
7
½
354,120563,802004
5Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
20272056
13
1
8
½
2
½
3
1
6
½
13,1520342,982077
6Alexander Le Besq
Frem Skakklub
19772054
14
1
1
1
3
0
11
1
5
½
32,919953,002074
7Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17661804
15
1
3
0
12
1
2
½
4
½
362,0517951,101840
8Nienke van den Brink
BMS Skak
17561763
16
1
5
½
1
0
10
½
11
1
392,517712,291791
9Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
17421808
1
-
14
-
16
-
15
-
13
-
0160174201808
10Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
16761720
2
½
4
0
15
1
8
½
1
½
111,5517050,731751
11Olav Erstad Jørgensen
BMS Skak
16371708
3
0
15
1
14
1
6
0
8
0
2122,4516241,511688
12Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
16191673
4
1
2
0
7
0
16
1
14
1
382,316402,291701
13Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
15461635
5
0
16
1
4
0
14
1
9
+
3101,9515481,921638
14Robert Pavia
Skakklubben af 1968
12031347
6
0
9
+
11
0
13
0
12
0
1140,2511920,471328
15Benedicte Kistrup
BMS Skak
1060
7
0
11
0
10
0
9
+
16
0
1150,65103101000
16Andreas Evers
Prøvemedlemmer
10001000
8
0
13
0
9
+
12
0
15
1
2130,4510250,24996

P15 (obs. ingen danmarksmester, men automatisk kvalifikation til NM) (2 spillere)P19 (obs. ingen danmarksmester, men automatisk kvalifikation til NM) (1 spillere)U19 (4 spillere)U16 (9 spillere)

Indbydelse
Dansk Skak Union inviterer sammen med Skanderborg Skakklub til Danmarksmesterskaber i Skak for ungdom 2017.
Mesterskaberne afholdes 6. oktober til 8. oktober 2017
Spillestedet er Morten Børupskolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg og det ligger i gåafstand fra Skanderborg Station.
Bemærk at DM-stævnet fungerer som kvalifikation til NM i Skoleskak - det gælder såvel i den åbne række som til Pige NM.
TILMELDING sker på Dansk Skak Unions Turneringssystem via online tilmelding
TILMELDINGSFRIST: Mandag den 2. oktober 2017.
Prisen for at deltage i DM for Ungdom i Skak er 100,00 kr.
I forbindelse med DM for Ungdom i Skak kan Skanderborg Skakklub tilbyde bespisning og
overnatning af deltagere og ledere/pårørende til en rimelig pris. Pakken består af
Fredag
let anretning: 17:30-18:00
Lørdag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
aftensmad: 17:00-20:00
Søndag
morgenmad: 07:30-10:00
frokost: 12:00-14:30
2 x overnatning i klasselokale på Morten Børup Skolen (medbring sovepose og underlag).
Til alle måltider serveres saftevand.
Samlet pris: 450,00 kr.
Hvis du deltager aktivt i mesterskabet og køber ovenstående pakke med mad og overnatning,
så betaler Skanderborg Skakklub dit deltagergebyr på 100,- kr.!!!
Derudover kan man købe kaffe, sodavand og diverse former for frugt m.m.
Tilmelding til bespisning og overnatning foretages til Allan Erik Schmidt Andersen på mail hydepark@jubii.dk
Deltagergebyr og forplejning skal være indbetalt på turneringens konto: 2640 - 5909 939 536 ellter på MobilePay - 61551821 senest 2. oktober 2017.
Husk at skrive deltagernavne i bemærkningsfelt.
Grupper og DM-titler
Der spilles i åben række (Uxx) og i pigerække (Pxx).
Der kåres en Danmarksmester i alle grupper (Uxx og Pxx) med mindst tre deltagere.
Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne i åben række (U08-U19) en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering.
Bemærk: Piger kan vælge om de ønsker at spille i åben række eller i pigerække, hvilket skal vælges ved tilmeldingen.
 Præcisering af regler for tilmelding:
Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding.
En spiller (både drenge og piger) kan i åben række U-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.
Piger kan i P-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe.
Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.
 
Da U-DM nu er kvalificerende til de nordiske mesterskaber har det været nødvendigt med nogle justeringer af de grupper der spilles i. Det er primært hos pigerne der kommer de største ændringer, da Pige NM bliver afviklet i større aldersintervaller. Både hos pigerne og drengene gælder det dog at den øverste gruppe (U19+P19) bliver udvidet et år opad.
 
De nye grupper:
U19 (født 98 eller senere)
U16 (født 01 eller senere)
U14 (født 03 eller senere)
U12 (født 05 eller senere)
U10 (født 07 eller senere)
U8 (født 09 eller senere)
 
P19 (født 98 eller senere)
P15 (født 02 eller senere)
P12 (født 05 eller senere)
P10 (født 07 eller senere)
P8 (født 09 eller senere)
 
I alle grupper undtagen U8, P10 og P8 kvalificerer de to bedste sig til NM/NM for piger.
• 
 
I alle Uxx grupper er der en øremærket trænings/turneringspræmie på 2000,- til vinderen. Bemærk at denne præmie udbetales mod indsendelse af dokumentation for udgifter der svarer til formålet, f. eks. rejse, ophold eller trænerhonorar.
Turneringsform:
Der spilles i grupper svarende til aldersgrupperne, og der spilles Monrad/Schweizer i alle grupper, dog alle-mod-alle hvis deltagerantallet i en gruppe passer til antallet af runder ved alle-mod-alle. Ved ligestilling i point afgøres placeringer ved korrektion.
Turneringen DSU-rates, og de grupper med "lang" betænkningstid ELO-rates i det omfang de tilmeldtes rating gør det muligt.
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Aldersgrupperne 14, 15, 16 og 19 spiller 5 runder med 90 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk.
Der er noteringspligt bortset fra aldersgruppen 08.
Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe (Uxx eller Pxx), kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe.
Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig.
Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne.
Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering.
Officiel åbning: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 17:30.
Der er adgang til skolen fra kl. 16:00.
Afviklingsplan for aldersgrupperne 08, 10 og 12
1. runde: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 18:00
2. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 09:00
3. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 12:00
4. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 15:00
5. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 09:00
6. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 12:00
7. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 15:00
Betænkningstid: 45 minutter + 30 sekunder pr. træk.
Afviklingsplan for aldersgrupperne 14, 15, 16 og 19
1. runde: Fredag d. 6. oktober 2017 kl. 18:00.
2. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 09:00.
3. runde: Lørdag d. 7. oktober 2017 kl. 14:00.
4. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 09:00.
5. runde: Søndag d. 8. oktober 2017 kl. 14:00.
Betænkningstid: 90 minutter + 30 sekunder pr. træk.
Præmieoverrækkelse: Foregår i forbindelse med den enkelte gruppes afslutning.
 

 

Periode 2017-10-06 .. 2017-10-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Bjarne Tornbjerg
  • Yderligere : Bjarne Berring Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Ungdoms DM 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U08 + P08 8 2017-10-06 2017-10-02
U10 22 2017-10-06 2017-10-02
P10 + P12 8 2017-10-06 2017-10-02
U12 24 2017-10-06 2017-10-02
U14 14 2017-10-06 2017-10-02
P15 + U16 + P19 + U19 16 2017-10-06 2017-10-02
Totalt antal tilmeldte 92
Deltagere i gruppen U08 + P08
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202408 - 1. Mallie Stage-Steffensen BMS Skak 1000 2017-08-30
101096391 - 2. Oskar Jørgensen Lauridsen Prøvemedlemmer 1000 1000 2017-10-01
101095907 - 3. Augusta Bollmann 924 1000 2017-09-27
101096388 - 4. Leia Andries Prøvemedlemmer 800 2017-10-01
101095855 1462547 5. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1291 1392 2017-09-20
100104343 1462636 6. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1156 1280 2017-08-22
101096390 - 7. Maja Borreschmidt Overgaard Prøvemedlemmer 1000 2017-09-29
100104423 - 8. Elin Wu Nørrebro Skakklub 1016 2017-07-30
Deltagere i gruppen U10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 1447947 1. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1620 1646 2017-08-01
100602575 1453947 2. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1355 1454 2017-07-18
101095943 - 3. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1300 2017-09-21
100104399 1457349 4. Noah Wahlgreen BMS Skak 1357 1388 2017-09-27
100104306 1463217 5. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1228 1394 2017-08-26
101096089 - 6. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1221 1477 2017-07-18
100104307 1463225 7. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1204 1519 2017-08-26
100104139 1452797 8. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1190 1176 2017-09-11
100202445 12824429 9. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1115 1088 2017-09-26
100104348 - 10. Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1048 2017-07-30
100802943 1458272 11. Magni Cederholm Hillerød Skakklub 1037 2017-09-19
100602596 - 12. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1000 2017-09-06
101096392 - 13. Mathias Wallin Nielsen Prøvemedlemmer 1000 2017-10-02
100202462 - 14. Bertram Wester Køge Skakklub 1000 2017-09-19
101095984 - 15. Zeeshan Kustagi Nørrebro Skakklub 935 2008 2017-09-17
100104298 1463250 16. Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 935 2017-09-02
100104342 1462644 17. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 916 1110 2017-08-22
100802992 - 18. Sverre Erstad Jørgensen BMS Skak 868 2017-09-18
101095372 - 19. Linus Padkjær Gejl Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 1000 2017-09-30
101096086 - 20. William Grønn Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2008 2017-10-01
101096389 - 21. Marius Janse van Rensburg Prøvemedlemmer 800 2017-10-02
101095858 - 22. Nicolai Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 1000 2017-09-29
Deltagere i gruppen P10 + P12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095520 1464272 1. Nanna Ehrenreich Enkeltmedlem - Indland 1099 1205 2017-09-27
101095857 - 2. Silke Maj Padkjær Gejl 800 1000 2017-09-30
101095909 - 3. Abigail Riis Weersing Køge Skakklub 1318 2017-08-04
101095913 - 4. Jasmin Silberg Brender 816 2017-09-28
101096394 - 5. Gabriella Engel Prøvemedlemmer 800 2017-09-27
100104157 1455907 6. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1122 1436 2017-09-11
100701678 1460633 7. Precious Grønhøj Aars Nibe Skakklub 964 2017-10-02
101095633 - 8. Lea Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2017-09-30
Deltagere i gruppen U12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104150 1454153 1. Casper Yukun Liu BMS Skak 1740 1750 2017-08-06
101095138 1457292 2. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1700 1758 2017-09-27
101095048 1454200 3. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1603 1592 2017-09-11
100104090 1454188 4. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1564 1535 2017-08-26
100202329 1457535 5. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1558 1613 2017-08-26
100202444 12809969 6. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1562 1520 2017-09-26
102101041 1451103 7. Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe 1405 1540 2017-09-28
100202101 1440071 8. William Ellegaard Christensen Jyderup Skakklub 1383 1494 2017-10-01
100301862 1450220 9. Jonathan Aagaard Hansen Frem Skakklub 1283 1379 2017-10-01
100301969 1463373 10. Alf Andries Frem Skakklub 1279 1438 2017-10-01
103111577 1454145 11. Tobias Brødsgaard Caïssa Gladsaxe 1221 1525 2017-09-17
100104248 1458442 12. William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1220 1434 2017-09-02
101095257 1461613 13. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1218 1224 2017-08-23
100301965 1462440 14. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1214 1363 2017-08-03
101200026 - 15. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1150 2017-09-30
100701677 1460625 16. Patrick Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1147 2017-10-02
100602402 1459945 17. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1136 1162 2017-09-28
100104233 1455842 18. Hagbard Sejner Amager Skakforening 1095 1452 2017-09-26
101095617 - 19. Anosh Easwaralingam Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-09-30
100602607 - 20. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2017-09-27
100602574 1458248 21. Carl Emil Richter Thyssen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2017-10-02
101095616 1463640 22. Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 926 1138 2017-09-28
101095490 - 23. Daniel Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 1000 2017-09-29
- 24. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-10-05
Deltagere i gruppen U14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103110502 1444948 1. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2379 2361 2017-10-01
103111054 1450760 2. Andreas Skovgaard Nørrebro Skakklub 1921 1989 2017-10-01
100202292 1455796 3. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1912 1965 2017-08-23
100501746 1448552 4. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1908 1921 2017-09-28
103111055 1450972 5. Emil Skovgaard Nørrebro Skakklub 1670 1732 2017-10-01
100602500 1449761 6. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1535 1623 2017-09-22
100301938 1461044 7. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1480 1535 2017-09-05
100202092 1447955 8. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1466 1517 2017-07-19
100602551 1451685 9. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1419 1491 2017-09-21
100202293 1455818 10. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1361 1537 2017-08-23
100104074 1452282 11. Nikolaj Brødsgaard Caïssa Gladsaxe 1252 1400 2017-09-17
101200025 - 12. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1150 2017-10-01
100202398 1464949 13. Mathias Frej Gyring-Nielsen Køge Skakklub 1093 1383 2017-10-01
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-10-05
Deltagere i gruppen P15 + U16 + P19 + U19
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103912 1444514 1. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2161 2168 2017-09-19
103111576 1449575 2. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 2107 2158 2017-09-06
103110001 1437747 3. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2100 2165 2017-09-29
100103773 1444816 4. Nicolai Kistrup BMS Skak 2078 2036 2017-10-02
100901673 1441299 5. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2027 2056 2017-09-28
100301751 1437089 6. Alexander Le Besq Frem Skakklub 1977 2054 2017-09-27
100602544 1451502 7. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1766 1804 2017-07-15
100104149 1452568 8. Nienke van den Brink BMS Skak 1756 1763 2017-09-17
100602410 1444824 9. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1742 1808 2017-09-19
100602456 1449834 10. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1676 1720 2017-09-23
100802894 1457063 11. Olav Erstad Jørgensen BMS Skak 1637 1708 2017-09-18
100602457 1446070 12. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1619 1673 2017-09-23
103110503 1444859 13. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1546 1635 2017-10-03
100602624 1463411 14. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1203 1347 2017-10-03
100103780 1444883 15. Benedicte Kistrup BMS Skak 1060 2017-10-02
101096393 - 16. Andreas Evers Prøvemedlemmer 1000 1000 2017-10-02