Arbejder ...

loading

Festugeturneringen 2017  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Festgruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Karsten Rasmussen
Århus Skakklub/Skolerne
24332440
11
6
10
8
4
3
9
51 - 33,124333,032440
2IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
24012394
12
7
5
6
14
9
8
4 - 83,423843,232387
3IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
23412353
13
8
7
11
9
1
4
4 - 82,723372,632352
4FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22782291
14
9
23
24
1
7
3
51 - 32,2522932,222307
5Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22562268
15
10
2
13
7
11
21
4 - 83,3522492,342261
6Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22482252
16
1
9
2
8
13
7
4 - 82,4522492,472253
7Bjarne Light
Bov Skakklub
22312223
17
2
3
9
5
4
6
51 - 32,122311,882225
8Jean-Philippe Miqueu
Skakklubben af 1968
21062106
18
3
14
1
6
12
2
49021061,382118
9Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20842171
19
1
4
6
7
3
2
1
4 - 80,721001,082188
10WFM Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20512062
21
1
5
1
12
23
16
13
10 - 123,420233,262037
11Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19281958
1
23
21
3
12
5
14
10 - 121,619251,581956
12Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18131864
2
17
13
10
11
8
23
313 - 161,318341,391876
13Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
18091853
3
16
12
5
24
6
10
10 - 120,918271,031862
14Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
17641779
4
19
1
8
16
2
17
11
17 - 201,817551,751774
15Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
17191775
5
21
0
24
0
19
1
16
0
23
½
18
0
21 - 222,9516762,871720
16Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
15921644
6
13
19
1
14
15
1
10
17
1
313 - 161,216191,271673
17Jacob Qazizada
Skakklubben af 1968
15601611
7
12
18
0
21
1
19
1
14
16
0
17 - 202,215741,591607
18Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
14491529
8
24
0
17
1
23
½
21
0
19
0
15
1
17 - 201,614451,141536
19Robert Pavia
Skakklubben af 1968
11351308
9
0
14
0
16
0
15
0
17
0
18
1
24
½
21 - 220,2512030,521347
20Steen Larsen
Aros Skakklub
10521096
22
-
      023 - 240105201096
21Jens Jacob Prasse
Århus Skakklub/Skolerne
1500
10
0
15
1
11
17
0
18
1
24
1
5
313 - 161,2153601000
22Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
20
-
      023 - 24080001000
23Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
17391807
24
1
11
4
18
½
10
15
½
12
313 - 161,917421,981808
24Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
17441748
23
0
18
1
15
1
4
13
21
0
19
½
17 - 202,216931,361731

U2101 (5 spillere)U1801 (6 spillere)U1501 (5 spillere)

Partier i turneringen Festugeturneringen 2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

 

AARHUS FESTUGETURNERING 2017

AFHOLDES I CHESS HOUSE

Se partier LIVE fredag 19 + 20 + 21, lørdag 10 + 16, søndag 10 + 16 

 

Chess House indbyder til den traditionsrige Festugeturnering i weekenden efter Festugen, så alle kan deltage i begge begivenheder.

 
 

Spilledage/ tidspunkt

  fredag    8. september kl. 19:00, 20:00 og 21:00.
  lørdag    9. september kl. 10-15 og kl. 16-21.
  søndag 10. september kl. 10-15 og kl. 16-21.
 

Turneringsform

Der spilles 7 runder i én åben gruppe efter Fide Schweizersystem.
Turneringen Elo-rates, hvis betingelserne herfor er opfyldt, hurtigskakken rates for sig og almindelig skak rates for sig.

Betænkningstid

Der startes med 3 runder hurtigskak fredag aften, efterfulgt af 2 almindelige skakpartier både lørdag og søndag.

Betænkningstid fredag:  
15 min. + 5 sek. pr. træk fra første træk. 
Der er ikke noteringspligt og tillæg A4 i de specieller regler for hurtigskak anvendes.

 

Betænkningstid lørdag og søndag :
90 min til 40 træk, derefter 15 minutter plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra første træk. Alle har krav på mindst ½ times pause mellem de almindelige skakpartier, så lørdag og søndag kan tidsplanen skride lidt, da der spilles med tillægstid.
Lørdag og søndag er det tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier
1.præmie 2500 kr., 
2.præmie 1000 kr. og 
ca. 1200 kr. i rating præmier ved hver 8. deltager.

Indskud
200 kr.
IM og GM gratis.
Senest den 7.september skal indskud indbetales til Chess House`s konto 2273-3484193486 (husk at angive navn). Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet

Tilmelding - UDSAT: 
Senest torsdag d. 7. september  kl. 18:00 via tilmeldingsfanen ovenfor eller til Lars Hansen ( lars@skoleskak.dk ) tlf. nr. 28904890.

Spillested - ÆNDRET TIL: 
Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N.

Overnatning

Bl.a. grundet træningsbrug af salene på Vestergaardsskolen i dagtimerne kan vi alligevel ikke tilbyde overnatning på skolen, men henviser i stedet til vandrehjem, hostels og hoteller - som City Sleep-In og Zleep Hotels.

 

Arrangørerne planlægger at vise 8 partier LIVE i hver runde.

 

     Deltagelse kræver ikke medlemskab af Chess House.
 

Periode 2017-09-08 .. 2017-09-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Morten Fredsgaard Rasmussen
  • Yderligere : Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til Festugeturneringen 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Festgruppen 24 2017-09-08 2017-09-05
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Festgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600992 1400088 1. IM Karsten Rasmussen Århus Skakklub/Skolerne 2433 2440 2017-09-05
100601031 1404210 2. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2401 2394 2017-08-20
100800086 1400673 3. IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2341 2353 2017-09-03
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2278 2291 2017-08-16
100600616 1402528 5. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2256 2268 2017-08-18
100901527 1431412 6. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2248 2252 2017-08-21
100400293 1401360 7. Bjarne Light Bov Skakklub 2231 2223 2017-09-05
100602634 642851 8. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2106 2106 2017-09-01
100602311 1440489 9. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2084 2171 2017-08-28
100602257 1436589 10. WFM Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2051 2062 2017-08-30
100200196 1408437 11. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1928 1958 2017-08-10
100601239 1438093 12. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1813 1864 2017-07-30
100602425 1446045 13. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1809 1853 2017-08-31
100600624 1428446 14. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1764 1779 2017-08-23
100602456 1449834 15. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1719 1775 2017-08-24
100602457 1446070 16. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1592 1644 2017-08-24
100602424 1446037 17. Jacob Qazizada Skakklubben af 1968 1560 1611 2017-08-28
100601082 1420658 18. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1449 1529 2017-08-27
100602624 1463411 19. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1135 1308 2017-08-28
100602078 1421620 20. Steen Larsen Aros Skakklub 1052 1096 2017-08-27
100602659 - 21. Jens Jacob Prasse Århus Skakklub/Skolerne 1500 2017-09-07
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-09-07
100602410 1444824 23. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1739 1807 2017-09-08
100300096 1408100 24. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1744 1748 2017-09-08