Arbejder ...

loading

ASK Sensommer EMT 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jesper Schultz-Pedersen
Allerød Skakklub
20452075
4
½
5
½
8
½
3
1
2
½
343,620333,502065
2John Einar Keiwe
Allerød Skakklub
17641886
7
1
3
½
5
1
8
½
1
½
11,318661,821920
3Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
19171931
10
1
2
½
9
1
1
0
6
0
62,7519102,461932
4Steen Rosenkilde
Allerød Skakklub
18311852
1
½
9
0
10
1
6
0
7
½
291,918341,771857
5Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
17561823
6
½
1
½
2
0
10
1
9
1
331,7518011,771848
6Lars Pedersen
Allerød Skakklub
19452007
5
½
8
½
7
½
4
1
3
1
22,6519712,892019
7Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20262025
2
0
10
1
6
½
9
0
4
½
283,719883,371998
8Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20762099
9
½
6
½
1
½
2
½
10
½
53,720523,512079
9Mikael Ramkilde
Allerød Skakklub
19041950
8
½
4
1
3
0
7
1
5
0
72,419072,531949
10Søren Nygaard
Allerød Skakklub
17141767
3
0
7
0
4
0
5
0
8
½
½101,2516921,381749

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Anders Damm-Frydenberg
Allerød Skakklub
16891614
6
1
2
1
3
1
4
1
5
1
512,717971,731745
2Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16511686
5
0
1
0
6
1
3
0
4
½
52,3516262,311670
3Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
16971785
4
0
5
1
1
0
2
1
6
½
32,7516903,131772
4David Christophersen
Allerød Skakklub
16651741
3
1
6
1
5
1
1
0
2
½
22,516952,771756
5Lars K. Johansen
Allerød Skakklub
16351668
2
1
3
0
4
0
6
1
1
0
242,216292,171665
6Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
16711756
1
0
4
0
2
0
5
0
3
½
½62,516112,891708

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Sø
Allerød Skakklub
15041522
6
1
2
0
3
½
4
0
5
½
241,9515061,591530
2Jakob Werner
Allerød Skakklub
16211690
5
0
1
1
6
1
3
1
4
½
12,916392,941701
3Poul Erik Nielsen
Allerød Skakklub
15021630
4
1
5
½
1
½
2
0
6
1
331,9515522,471641
4Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
15961668
3
0
6
0
5
0
1
1
2
½
62,715422,771617
5Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15851616
2
1
3
½
4
1
6
0
1
½
322,616022,351629
6Jan Knudsen
Allerød Skakklub
16221683
1
0
4
1
2
0
5
1
3
0
252,915932,881665

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Henrik Damm
Allerød Skakklub
15011506
6
½
2
1
3
1
4
1
5
½
413,215371,971527
2Troels Jacobsen
Allerød Skakklub
14391513
5
½
1
0
6
1
3
0
4
0
52,713852,021503
3Heinrich Kirch Thomsen
Allerød Skakklub
1338
4
1
5
0
1
0
2
1
6
0
241,85134501000
4Johannes Jensen
Allerød Skakklub
13731483
3
0
6
0
5
0
1
0
2
1
162,1513211,811467
5Alessandro Sandrin
Allerød Skakklub
13591466
2
½
3
1
4
1
6
½
1
½
22,0514451,691498
6Erik Andersen
Allerød Skakklub
14891584
1
½
4
1
2
0
5
½
3
1
333,114852,511574

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lennart Hagstrøm
Allerød Skakklub
1005
6
0
2
0
3
0
4
1
5
1
241,35103401000
2Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
12471442
5
0
1
1
6
½
3
1
4
1
23,112651,711474
3Leif Helm Jensen
Allerød Skakklub
12081282
4
1
5
1
1
1
2
0
6
1
412,812710,871327
4Per Svendsen
Frederiksværk Skakklub
12861433
3
0
6
0
5
1
1
0
2
0
163,3511801,671366
5Arne Frank Larsen
Allerød Skakklub
962
2
1
3
0
4
0
6
0
1
0
151,0596001000
6Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
12831446
1
1
4
1
2
½
5
1
3
0
33,3512901,751441
Indbydelse

ASK EMT 2017
Allerød Skakklub indbyder til 5 runders koordineret EMT i perioden 31 August til 5 oktober,


Spilledage og tider:
Runde 1. torsdag den 31 august kl. 19:30
Runde 2. torsdag den 7 september kl. 19:30
Runde 3. torsdag den 14 september kl. 19:30
Runde 4. torsdag den 21 september kl. 19:30
Runde 5. torsdag den 5 oktober kl. 19:30

Spillested: Allerød Bibliotek, Skovensvej 4, (få minutters gang fra Allerød Station). Kantine findes på spillestedet.
Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.
Turneringsform: Der inddeles efter dansk rating. Øverste mesterklasse spilles som schweizergruppe med højst 16 deltagere. Øvrige grupper spilles alle-mod-alle med seks deltagere i hver gruppe, dog evt. schweizer i nederste gruppe. Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt. Yderligere info på www.ask-skak.dk.
NB. Der er lagt en runde til udsatte kampe torsdag 28 september kl. 19:30
Præmier: Mindst 100 % af indskuddet minus rating afgifter går til præmier. Præmierne deles ved ligestilling i point.
Indskud og tilmelding: Indskud på 200 kr. betales i forbindelse med tilmeldingen.
Tilmelding senest den 24. august 2017 kl 18:00 på https://skak.nemtilmeld.dk, hvor betalingen sker samtidig.
Info: Lars Johansen, E: Spurvevang@youmail.dk, T: 25 16 07 77.

 

 

Periode 2017-08-31 .. 2017-10-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Lars K. Johansen

Tilmeldings muligheder til ASK Sensommer EMT 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 2 6 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 3 6 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 4 6 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 5 6 2017-08-31 2017-08-24
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100629 1404482 1. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2045 2075 2017-08-24
100100611 1418882 2. John Einar Keiwe Allerød Skakklub 1764 1886 2017-08-13
100800419 1401424 3. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1917 1931 2017-08-14
100100633 1426486 4. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1831 1852 2017-08-23
100102064 1412639 5. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1756 1823 2017-08-19
100802873 1448242 6. Lars Pedersen Allerød Skakklub 1945 2007 2017-07-31
100802258 1413872 7. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2026 2025 2017-08-03
102101032 1447432 8. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2076 2099 2017-07-29
100802760 1439391 9. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1904 1950 2017-08-24
100802244 1426141 10. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1714 1767 2017-08-17
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801806 1462970 1. Anders Damm-Frydenberg Allerød Skakklub 1689 1614 2017-08-13
100802811 1442074 2. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1651 1686 2017-08-10
100802833 1445731 3. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1697 1785 2017-08-21
100802399 1413619 4. David Christophersen Allerød Skakklub 1665 1741 2017-08-01
100100608 1425595 5. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1635 1668 2017-08-24
100800467 1411152 6. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1671 1756 2017-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100640 1426613 1. John Sø Allerød Skakklub 1504 1522 2017-08-19
100100643 1426850 2. Jakob Werner Allerød Skakklub 1621 1690 2017-08-02
100100624 1426125 3. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1502 1630 2017-08-24
100103833 1438999 4. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1596 1668 2017-08-22
100801930 1425234 5. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1585 1616 2017-08-24
100802963 1460803 6. Jan Knudsen Allerød Skakklub 1622 1683 2017-07-30
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100593 1425013 1. Henrik Damm Allerød Skakklub 1501 1506 2017-07-30
100100604 1425382 2. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1439 1513 2017-08-13
100100529 1426770 3. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1338 2017-08-17
100100606 1425463 4. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1373 1483 2017-08-09
100803017 1462725 5. Alessandro Sandrin Allerød Skakklub 1359 1466 2017-08-02
100100588 1429361 6. Erik Andersen Allerød Skakklub 1489 1584 2017-08-23
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802912 1453750 1. Lennart Hagstrøm Allerød Skakklub 1005 2017-08-18
100100600 1434713 2. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1247 1442 2017-08-09
100802656 1429469 3. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1208 1282 2017-08-10
100802922 1451618 4. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1286 1433 2017-08-13
100802535 1442023 5. Arne Frank Larsen Allerød Skakklub 962 2017-08-10
100100632 1426400 6. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1283 1446 2017-08-04