Arbejder ...

loading

ASK Sensommer EMT 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Sø
Allerød Skakklub
15041522
6
1
2
0
3
½
4
0
5
½
241,9515061,591530
2Jakob Werner
Allerød Skakklub
16211690
5
0
1
1
6
1
3
1
4
½
12,916392,941701
3Poul Erik Nielsen
Allerød Skakklub
15021630
4
1
5
½
1
½
2
0
6
1
331,9515522,471641
4Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
15961668
3
0
6
0
5
0
1
1
2
½
62,715422,771617
5Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15851616
2
1
3
½
4
1
6
0
1
½
322,616022,351629
6Jan Knudsen
Allerød Skakklub
16221683
1
0
4
1
2
0
5
1
3
0
252,915932,881665
Indbydelse

ASK EMT 2017
Allerød Skakklub indbyder til 5 runders koordineret EMT i perioden 31 August til 5 oktober,


Spilledage og tider:
Runde 1. torsdag den 31 august kl. 19:30
Runde 2. torsdag den 7 september kl. 19:30
Runde 3. torsdag den 14 september kl. 19:30
Runde 4. torsdag den 21 september kl. 19:30
Runde 5. torsdag den 5 oktober kl. 19:30

Spillested: Allerød Bibliotek, Skovensvej 4, (få minutters gang fra Allerød Station). Kantine findes på spillestedet.
Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.
Turneringsform: Der inddeles efter dansk rating. Øverste mesterklasse spilles som schweizergruppe med højst 16 deltagere. Øvrige grupper spilles alle-mod-alle med seks deltagere i hver gruppe, dog evt. schweizer i nederste gruppe. Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt. Yderligere info på www.ask-skak.dk.
NB. Der er lagt en runde til udsatte kampe torsdag 28 september kl. 19:30
Præmier: Mindst 100 % af indskuddet minus rating afgifter går til præmier. Præmierne deles ved ligestilling i point.
Indskud og tilmelding: Indskud på 200 kr. betales i forbindelse med tilmeldingen.
Tilmelding senest den 24. august 2017 kl 18:00 på https://skak.nemtilmeld.dk, hvor betalingen sker samtidig.
Info: Lars Johansen, E: Spurvevang@youmail.dk, T: 25 16 07 77.

 

 

Periode 2017-08-31 .. 2017-10-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Lars K. Johansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til ASK Sensommer EMT 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 2 6 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 3 6 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 4 6 2017-08-31 2017-08-24
Gruppe 5 6 2017-08-31 2017-08-24
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100629 1404482 1. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2045 2075 2017-08-24
100100611 1418882 2. John Einar Keiwe Allerød Skakklub 1764 1886 2017-08-13
100800419 1401424 3. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1917 1931 2017-08-14
100100633 1426486 4. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1831 1852 2017-08-23
100102064 1412639 5. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1756 1823 2017-08-19
100802873 1448242 6. Lars Pedersen Allerød Skakklub 1945 2007 2017-07-31
100802258 1413872 7. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2026 2025 2017-08-03
102101032 1447432 8. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2076 2099 2017-07-29
100802760 1439391 9. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1904 1950 2017-08-24
100802244 1426141 10. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1714 1767 2017-08-17
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801806 1462970 1. Anders Damm-Frydenberg Allerød Skakklub 1689 1614 2017-08-13
100802811 1442074 2. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1651 1686 2017-08-10
100802833 1445731 3. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1697 1785 2017-08-21
100802399 1413619 4. David Christophersen Allerød Skakklub 1665 1741 2017-08-01
100100608 1425595 5. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1635 1668 2017-08-24
100800467 1411152 6. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1671 1756 2017-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100640 1426613 1. John Sø Allerød Skakklub 1504 1522 2017-08-19
100100643 1426850 2. Jakob Werner Allerød Skakklub 1621 1690 2017-08-02
100100624 1426125 3. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1502 1630 2017-08-24
100103833 1438999 4. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1596 1668 2017-08-22
100801930 1425234 5. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1585 1616 2017-08-24
100802963 1460803 6. Jan Knudsen Allerød Skakklub 1622 1683 2017-07-30
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100593 1425013 1. Henrik Damm Allerød Skakklub 1501 1506 2017-07-30
100100604 1425382 2. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1439 1513 2017-08-13
100100529 1426770 3. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1338 2017-08-17
100100606 1425463 4. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1373 1483 2017-08-09
100803017 1462725 5. Alessandro Sandrin Allerød Skakklub 1359 1466 2017-08-02
100100588 1429361 6. Erik Andersen Allerød Skakklub 1489 1584 2017-08-23
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802912 1453750 1. Lennart Hagstrøm Allerød Skakklub 1005 2017-08-18
100100600 1434713 2. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1247 1442 2017-08-09
100802656 1429469 3. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1208 1282 2017-08-10
100802922 1451618 4. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1286 1433 2017-08-13
100802535 1442023 5. Arne Frank Larsen Allerød Skakklub 962 2017-08-10
100100632 1426400 6. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1283 1446 2017-08-04