Arbejder ...

loading

8. Grenzturnering 2017-2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe A Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1 Michel Langner
18951895
10
2
3
4
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
18 - 901895
2Eivind Palm
Tønder Skakklub
18201844
9
1
10
3
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
24,91748
3Adis Heremic
Tønder Skakklub
15651602
8
 
9
1
2
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
18 - 91,81529
4Niels Falsig
Tønder Skakklub
17171827
7
8
9
1
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
313,551717
5Tobias Simon Lindgaard
Ribe Skakklub
17691702
6
7
8
9
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
174,251672
6Guido Heinemann
Bov Skakklub
18281836
5
10
7
8
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5 - 651723
7 Helge Soerensen
16891689
4
5
6
10
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
01001689
8Jacob Jensen
Ribe Skakklub
18711850
3
 
4
5
6
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
245,61763
9Dirk Hansen
1848
2
3
4
5
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
301848
10 Benjamin Isler
18711871
1
6
2
7
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
5 - 601871

FIDE rating beregnes hver måned; det viste FIDE tal er startratingen.

Gruppe B Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1Lutz Kania
1496
10
 
2
3
4
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
24 - 501496
2Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
15301599
9
1
10
3
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
24 - 55,651366
3Jens Peter Jensen
Løgumkloster Skakklub
12781458
8
9
1
2
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
32,41283
4Scot Wolfgang Jensen
Løgumkloster Skakklub
14881631
7
8
9
1
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
7 - 85,11326
5Nis H. Madsen
Løgumkloster Skakklub
14331639
6
7
8
9
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
324,351372
6Olaf Petersen
1452
5
10
7
8
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
101452
7 Ralf Maass
14841484
4
5
6
10
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
½901484
8Edlef Bucka-Lassen
Tønder Skakklub
13751561
3
4
5
6
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
0103,551215
9Karl Martin Kristensen
Løgumkloster Skakklub
13541490
2
3
4
5
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
63,31273
10Harald Eis
Tønder Skakklub
15461722
1
 
6
2
7
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
7 - 85,851350

FIDE rating beregnes hver måned; det viste FIDE tal er startratingen.

Partier i turneringen 8. Grenzturnering 2017-2018

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Turneringen arrangeres i fællesskab mellem klubberne i Tønder, Niebøl, Leck og Løgumkloster med skiftende spillested.

Ialt 9 runder: Tirsdag, den 26. september i Øster Højst (Løgumkloster); mandag, den 23. oktober i Tønder; mandag, den 6. november i Niebøl; tirsdag, den 28. november i Leck; tirsdag, den 9. januar i Øster Højst (Løgumkloster); mandag, denn 19. februar i Tønder; mandag, den 19. marts i Niebøl; tirsdag, den 17. april i Leck og mandag eller tirsdag, den 14-15. maj (spilledag og -sted bestemmes ved start af turneringen)

Turneringssystem: alle mod alle eller Monrad, afhængig af de aktuelle tilmeldinger.

Betænkningstid 2 timer pr spiller til 40 træk, derefter tillægges 15 minutter til resten af partiet.

Indskud 150 kr per person eller 20€, (skoleelever og studerende dog kun 75 kr eller 10€)

Tilmelding via turneringssystemet eller til Vagn Lauritzen på mail vagn-lauritzen@mail.tele.dk / telefon 21482043.

 

Periode 2017-09-26 .. 2018-05-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Niels Falsig, Tønder Skakklub, Harald Eis, MTV Leck von 1889, Olaf Petersen, TSV Rot-Weiss Niebüll

 

Dommere
  • Hoveddommer: Vagn Lauritzen

Tilmeldings muligheder til 8. Grenzturnering 2017-2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe A 10 2017-09-26 2017-09-23
Gruppe B 10 2017-09-26 2017-09-23
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Gruppe A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
16206126 1. Michel Langner 1895 1895 2017-09-22
100801031 1410709 2. Eivind Palm Tønder Skakklub 1820 1844 2017-08-22
100401644 1451626 3. Adis Heremic Tønder Skakklub 1565 1602 2017-08-28
100400382 1416081 4. Niels Falsig Tønder Skakklub 1717 1827 2017-08-15
102100849 1419820 5. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1769 1702 2017-08-07
100401598 24658359 6. Guido Heinemann Bov Skakklub 1828 1836 2017-08-07
12988359 7. Helge Soerensen 1689 1689 2017-09-19
100102292 1462814 8. Jacob Jensen Ribe Skakklub 1871 1850 2017-09-20
16249933 9. Dirk Hansen 1848 2017-09-20
0 12975478 10. Benjamin Isler 1871 1871 2017-09-27
Deltagere i gruppen Gruppe B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
16234839 1. Lutz Kania 1496 2017-09-27
100400226 1436783 2. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1530 1599 2017-08-06
100400222 1439952 3. Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1278 1458 2017-08-28
100401569 1448870 4. Scot Wolfgang Jensen Løgumkloster Skakklub 1488 1631 2017-08-28
100401386 1449257 5. Nis H. Madsen Løgumkloster Skakklub 1433 1639 2017-09-19
16249925 6. Olaf Petersen 1452 2017-09-20
0 12975508 7. Ralf Maass 1484 1484 2017-08-10
100401502 1439928 8. Edlef Bucka-Lassen Tønder Skakklub 1375 1561 2017-09-19
100401550 1439960 9. Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1354 1490 2017-08-28
100401595 1270148 10. Harald Eis Tønder Skakklub 1546 1722 2017-09-21