Arbejder ...

loading

Viking Cup 2018  

Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 39. Viking Cup lørdag d. 24. februar 2018 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi igen forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Viking Cup er del af festligholdelsen i forbindelse med 8. Hovedkreds’ 75 års jubilæum. I den anledning har hovedkredsen udsat ekstra præmier i alle klasser.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10
1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499.

Rating: Turneringen rates i DSU-regi (hurtigskak)

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis).
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 22/2 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk
Ved telefonisk henvendelse: Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere.

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Praktiske oplysninger:
- Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
- Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
- Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
- Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
- Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
- Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2018-02-24 .. 2018-02-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.Frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Thomas Larsen
  • Yderligere : Henrik Mikkelsen,Per Lund

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2018 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 3 2018-02-24 2018-02-22
1. klasse (Max 1899) 5 2018-02-24 2018-02-22
2. klasse (Max 1699) 8 2018-02-24 2018-02-22
3. klasse (Max 1499) 6 2018-02-24 2018-02-22
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2095 2157 2018-01-14
100102137 1403249 FM Sandi Stojanovski Hillerød Skakklub 2165 2248 2018-01-18
1702998 Thomas Johansson 2168 2168 2018-01-13
Deltagere i gruppen 1. klasse (Max 1899)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100103833 1438999 Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1746 1776 2018-01-22
100802146 1402714 FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1766 1818 2017-12-31
100200448 1417010 Jens Peter Fischer Pedersen Sorø Skakklub 1833 1966 2018-01-21
103105640 1435396 Lasse Holst Nykøbing Sjælland Skakklub 1807 1919 2018-01-17
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 1726 1709 2018-01-14
Deltagere i gruppen 2. klasse (Max 1699)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1629 1734 2018-01-21
100102144 1425340 Henrik Holm Hillerød Skakklub 1684 1846 2018-01-01
100103357 1437011 Henrik Rasmussen BMS Skak 1693 1792 2018-01-19
100802963 1460803 Jan Knudsen Allerød Skakklub 1593 1640 2018-01-21
100801505 1426621 Jan Schou Søes Gribskov Skakklub 1615 1721 2018-01-14
100201494 1401971 Johann Stanislaus Holbæk Skakklub 1668 1783 2018-01-07
100800739 1408526 Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1688 1757 2018-01-19
100102012 1433768 Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1691 1851 2018-01-23
Deltagere i gruppen 3. klasse (Max 1499)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- Jacob Duus Naur 1100 2018-01-14
101095226 - Morten Bathum 1248 2018-01-21
101096383 - Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1300 2018-01-08
100500542 1427717 Per Rømhild Skakklubben Evans 1334 1161 2017-12-29
100202445 12824429 Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1130 1150 2018-01-14
100202461 12816990 Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1400 1419 2018-01-14