Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Thomas Heine Bech
Aalborg Skakforening af 1889
19841963
8
1
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
15 - 83,319152,941885
2Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
20292058
7
½
1
1
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
1 - 23,7520293,952029
3Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20772118
6
1
7
½
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
1 - 24,2520774,582076
4Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20742092
5
½
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
8
 
3 - 44,2520194,312036
5Johan Ravnborg Holmström
DSA Skak
18641901
4
½
8
0
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
15 - 82,0518332,291875
6John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20562094
3
0
4
½
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
15 - 84,0519934,332027
7Ivar De Hoogt
Aalborg Skakforening af 1889
20882008
2
½
3
½
4
½
5
 
6
 
8
 
1
 
3 - 44,420303,411932
8Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18511890
1
0
5
1
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
15 - 81,9518232,191866

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17051823
8
½
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
233,116723,311797
2Kurt Finn Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17471923
7
0
1
½
8
 
3
 
4
 
5
 
6
½
15 - 73,5516714,391855
3Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
17961845
6
0
7
0
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
084,0516753,541774
4Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
17961872
5
½
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
8
 
44,0517203,851825
5Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
16681808
4
½
8
½
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
15 - 72,716173,151765
6Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17621809
3
1
4
½
5
1
8
 
7
 
1
 
2
½
313,717623,151806
7Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18491943
2
1
3
1
4
½
5
 
6
 
8
 
1
 
24,617864,581901
8Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16191701
1
½
5
½
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
15 - 72,215752,031680

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
14701618
8
1
2
1
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
21 - 33,414702,651592
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14761555
7
½
1
0
8
0
3
½
4
 
5
 
6
 
15 - 73,513642,141522
3Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15571701
6
½
7
 
1
1
2
½
8
 
4
 
5
 
21 - 34,3515573,301649
4Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1508
5
1
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
21 - 33,8150801000
5Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13911579
4
0
8
1
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
15 - 72,613192,331552
6Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14761709
3
½
4
0
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
43,513863,351635
7Bo Byrial Nielsen
1600
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½80160001000
8Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13351431
1
0
5
0
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
15 - 72,0512881,231426

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
1144
2
0
13
½
14
1
    6 - 101,45114601000
2Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
12651383
1
1
3
0
8
1
    23 - 51,95126701383
3Zalan Nemeth
1000
4
1
2
1
10
0
    23 - 50100001000
4Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
12071484
3
0
6
1
12
½
    6 - 102,0511820,461486
5Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
11661455
6
1
8
½
13
1
    21,412200,521474
6Kasper Lindvig
Aalborg Skakforening af 1889
1014
5
0
4
0
9
1
    1110,8102301000
7Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
1145
8
0
9
1
11
1
    23 - 51,6116301000
8Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
1290
7
1
5
½
2
0
    6 - 101,9127201000
9Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12181343
10
0
7
0
6
0
    012 - 142,1112401343
10Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
1045
9
1
12
1
3
1
    310104501000
11Katrine Eskildsen
Aalborg Skakforening af 1889
800
12
0
14
 
7
0
    012 - 140,577801000
12Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
11711511
11
1
10
0
4
½
    6 - 10211490,541509
13Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12441444
14
1
1
½
5
0
    6 - 102,112170,481434
14Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
947
13
0
11
 
1
0
    012 - 141,189801000
Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Universitet, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Periode 2017-09-12 .. 2017-12-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2017-09-12 2017-09-10
Basis 1 8 2017-09-12 2017-09-10
Basis 2 8 2017-09-12 2017-09-10
Basis 3 14 2017-09-12 2017-09-10
- 2 2017-09-12 2017-09-10
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700671 1418424 1. Thomas Heine Bech Aalborg Skakforening af 1889 1984 1963 2017-09-11
100600886 1412574 2. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2029 2058 2017-08-24
100700725 1407678 3. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2077 2118 2017-08-21
100700367 1401670 4. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2074 2092 2017-08-23
100700918 1404903 5. Johan Ravnborg Holmström DSA Skak 1864 1901 2017-09-10
100700682 1404156 6. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2056 2094 2017-08-30
100701790 1043757 7. Ivar De Hoogt Aalborg Skakforening af 1889 2088 2008 2017-09-06
100700677 1406159 8. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1851 1890 2017-09-02
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700039 1417363 1. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1705 1823 2017-09-08
100700648 1417037 2. Kurt Finn Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1747 1923 2017-08-28
100701660 1447262 3. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1796 1845 2017-09-07
100701734 1461699 4. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1796 1872 2017-09-10
100700699 1451456 5. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1668 1808 2017-09-03
100700664 1418394 6. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1762 1809 2017-09-07
100700678 1418580 7. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1849 1943 2017-08-21
100700369 1428357 8. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1619 1701 2017-08-23
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095048 1454200 1. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1470 1618 2017-09-06
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1476 1555 2017-09-05
100700846 1447254 3. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1557 1701 2017-08-29
100701787 - 4. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1508 2017-08-23
100700850 1444921 5. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1391 1579 2017-08-29
100701167 1453459 6. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1476 1709 2017-09-05
- 7. Bo Byrial Nielsen 1600 2017-09-11
100700601 1453521 8. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1335 1431 2017-08-30
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401270 1453513 1. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1144 2017-09-01
100701763 1463748 2. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1265 1383 2017-08-23
- 3. Zalan Nemeth 1000 2017-09-10
100701776 1464485 4. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1207 1484 2017-09-01
100700356 1457187 5. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1166 1455 2017-09-06
101096287 - 6. Kasper Lindvig Aalborg Skakforening af 1889 1014 2017-09-05
101096226 - 7. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1145 2017-09-05
100701377 1453483 8. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1290 2017-08-28
100201715 1409700 9. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1218 1343 2017-09-09
- 10. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1045 2017-09-08
100701793 - 11. Katrine Eskildsen Aalborg Skakforening af 1889 800 2017-09-12
103104973 1453475 12. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1171 1511 2017-09-07
100701631 1450549 13. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1244 1444 2017-09-05
100701739 1462393 14. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 947 2017-09-12
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-09-11
- Katrine Eskildsen 800 2017-09-10