Arbejder ...

loading

Det åbne Junior KM 2017  

Indbydelse

Københavns Skak Union og BMS Skak inviterer til Det åbne Juniorkøbenhavnsmesterskab 2017 søndag d. 17. september. Turneringen er åben for alle juniorer født 1997 eller senere. Der spilles i de sædvanlige aldersgrupper - se nedenfor. I hver aldersgruppe kåres en københavnsmester.

Det åbne Junior KM er samtidig en del af Dansk Skak Unions Ungdoms Grandprix (U-GP) for aldersgrupperne U-08, U-10, U-12 og U-14. Mere information om U-GP kan findes her: http://www.kobenhavnsskakunion.dk/ugp/

Tidspunkt: søndag d. 17. september 2017 kl. 10.00 - ca. 16.00

Spillested: Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup

Indtegning: Fra kl. 9.00 til kl. 9.50

Aldersgrupper: A (1997-2000) B (2001-02) C (2003-04) D (2005-06) E (2007-08) F (2009 - .. )

Betænkningstid/runder (med forbehold for ændringer): A-B: 25 min./6; C-D-E-F: 20 min./7-9.

Indskud: 40 kr. og helst i lige penge, som betales inden 1. runde.

Præmier: Vandrepokaler, medaljer og pengepræmier.

Tilmelding: Tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår her i Dansk Skak Union's Turneringssystem.
Husk at vælge den rette aldersgruppe! Og oplys navn, fødselsår, klub (hvis man er medlem af en skakklub) og e-mail. 

Eventuelle spørgsmål til Sigfred Haubro - e-mail formand@ksu.dk (mobiltlf. +45 40 41 94 68)

Vi glæder os til at se jer alle sammen - i topform! - søndag d. 17. september hos BMS Skak!

Periode 2017-09-17 .. 2017-09-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Sigfred Haubro

Tilmeldings muligheder til Det åbne Junior KM 2017 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
J-KM-2017 Grp-A (1997-2000) 0 2017-09-16 2017-09-16
J-KM-2017 Grp-B (2001-02) 4 2017-09-16 2017-09-16
J-KM-2017 Grp-C (2003-04) 4 2017-09-16 2017-09-16
J-KM-2017 Grp-D (2005-06) 8 2017-09-16 2017-09-16
J-KM-2017 Grp-E (2007-08) 13 2017-09-16 2017-09-16
J-KM-2017 Grp-F (2009- .. ) 4 2017-09-16 2017-09-16
Totalt antal tilmeldte 33
Deltagere i gruppen J-KM-2017 Grp-A (1997-2000)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen J-KM-2017 Grp-B (2001-02)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100103780 1444883 Benedicte Kistrup BMS Skak 1075 2017-09-02
100104372 1464345 Chafik Ghillassi Brønshøj Skakforening 1000 2017-09-04
100104245 1457608 Jonathan Hansen Brønshøj Skakforening 1000 2017-09-02
100103773 1444816 Nicolai Kistrup BMS Skak 1987 2122 2017-09-02
Deltagere i gruppen J-KM-2017 Grp-C (2003-04)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100103994 1444565 Donald Brinch Greve Skakklub 1464 2017-09-04
100202398 1464949 Mathias Frej Gyring-Nielsen Køge Skakklub 989 1383 2017-09-16
100202092 1447955 Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1523 1641 2017-09-15
100202204 1452975 Villiam Vestergaard Præstø Skakklub 1387 1483 2017-09-12
Deltagere i gruppen J-KM-2017 Grp-D (2005-06)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Nørrebro Skakklub 1194 2017-09-09
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1654 1661 2017-09-09
100104157 1455907 Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1096 2017-09-12
101095904 - Konrad Volder Køge Skakklub 993 2017-09-08
101095257 1461613 Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1433 1224 2017-09-05
100202444 12809969 Paulius Meskenas Køge Skakklub 1783 1520 2017-09-12
100104301 - Thomas Ek Udahl Valby Skakklub 1000 2017-09-13
100104248 1458442 William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1364 1434 2017-09-02
Deltagere i gruppen J-KM-2017 Grp-E (2007-08)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- Aksel Strandgaard 1000 2017-09-13
100104306 1463217 Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1205 1408 2017-09-07
101096089 1464981 Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1133 1497 2017-09-08
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1195 1229 2017-09-10
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1251 2017-09-12
100104307 1463225 Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1124 1523 2017-09-07
100802943 1458272 Magni Cederholm Hillerød Skakklub 1062 2017-09-16
100104371 - Martin Weider Valby Skakklub 1000 2017-09-10
100104399 1457349 Noah Wahlgreen BMS Skak 1346 1330 2017-09-07
100104348 - Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1194 2017-09-07
100202445 12824429 Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1130 1088 2017-09-12
100104298 1463250 Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 971 2017-09-02
- William Grønn Jensen 800 2008 2017-09-05
Deltagere i gruppen J-KM-2017 Grp-F (2009- .. )
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104400 - Daniel Sandholm Aaes BMS Skak 1000 2017-09-08
100104423 - Elin Wu Nørrebro Skakklub 1000 2017-09-07
101095989 - Peter Vedel Brønshøj Skakforening 925 2017-09-02
- Simon Nam Zettler 800 2017-09-15