Arbejder ...

loading

Hurtigskak i Haderslev – Syd Grand Prix – 2  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Mogens Grete
19852007
2
0
10
0
9
1
11
0
5
1
3
1
6
0
38 - 93,71964
2Jean-Philippe Miqueu
Skakklubben af 1968
20022118
1
1
4
0
6
0
8
1
3
1
7
0
12
1
44 - 63,252017
3Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
19792188
4
0
5
1
8
1
6
0
2
0
1
0
9
0
2113,651930
4Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
19382140
3
1
2
1
7
0
10
0
11
0
12
0
5
1
38 - 93,41926
5Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
6
0
3
0
11
0
9
0
1
0
8
0
4
0
0120800
6Andreas Schütte
Bov Skakklub
21402161
5
1
7
0
2
1
3
1
12
½
10
1
1
1
24,952151
7Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
20862124
8
1
6
1
4
1
12
½
10
1
2
1
11
½
614,22128
8Svend Erik Kramer
Bov Skakklub
20102002
7
0
11
1
3
0
2
0
9
½
5
1
10
0
103,951972
9Henrik Svane
Bov Skakklub
20792084
10
½
12
0
1
0
5
1
8
½
11
½
3
1
74,72055
10CM Rauf Murtuzov
Skakklubben Alssund
20382154
9
½
1
1
12
½
4
1
7
0
6
0
8
1
44 - 63,52048
11Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
19121921
12
0
8
0
5
1
1
1
4
1
9
½
7
½
44 - 63,11939
12Mubariz Murtuzov
Skakklubben Alssund
20392021
11
1
9
1
10
½
7
½
6
½
4
1
2
0
33,62057

1. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
17181845
8
0
2
1
3
0
4
1
5
1
6
½
7
1
2 - 331763
2Martin Møller
Vojens Skakklub
17351710
7
1
1
0
8
1
3
0
4
0
5
0
6
½
6 - 73,21714
3Bent Samuelsen
Springeren Kolding
17481887
6
0
7
½
1
1
2
1
8
0
4
½
5
1
443,351768
4Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
17491856
5
½
6
½
7
½
1
0
2
1
3
½
8
½
53,351754
5Marthe Benzen
Bov Skakklub
18772010
4
½
8
0
6
0
7
1
1
0
2
1
3
0
6 - 74,71811
6Dennis Schwarz
Bov Skakklub
17301770
3
1
4
½
5
1
8
½
7
1
1
½
2
½
513,11799
7Guido Heinemann
Bov Skakklub
17641842
2
0
3
½
4
½
5
0
6
0
8
½
1
0
83,51704
8Jan Rosenberg
Springeren Kolding
17861850
1
1
5
1
2
0
6
½
3
1
7
½
4
½
2 - 33,751809

2/3 Klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jesper Kallesen
Gråsten Skakklub
14331673
2
0
9
0
8
1
6
1
5
½
7
0
3
0
7 - 93,851372
2Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
12481417
1
1
3
1
7
1
9
½
10
0
4
½
8
1
541,851464
3Tommy Hansen
Springeren Kolding
13761523
4
1
2
0
9
0
10
0
8
1
6
0
1
1
35 - 63,31363
4Karl Posselt
Vojens Skakklub
13981649
3
0
10
1
5
1
7
0
6
½
2
½
9
0
35 - 62,91403
5Morten Jessen
Vojens Skakklub
13971617
6
1
7
0
4
0
8
1
1
½
9
0
10
0
7 - 92,951377
6Marc Hurkmans
Haderslev Skakklub
13061583
5
0
8
1
10
0
1
0
4
½
3
1
7
0
7 - 92,51306
7Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
16431699
8
1
5
1
2
0
4
1
9
½
1
1
6
1
1 - 35,61643
8Jörg Pirschel
Haderslev Skakklub
1100
7
0
6
0
1
0
5
0
3
0
10
0
2
0
0101,051053
9Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
16791765
10
½
1
1
3
1
2
½
7
½
5
1
4
1
1 - 35,41682
10Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
16391667
9
½
4
0
6
1
3
1
2
1
8
1
5
1
1 - 35,61639

Skoleskak Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Daniel Zhu
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
8001000
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
714,15989
2Nicolai Zhu
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
8001000
7
1
1
0
8
1
3
1
4
½
5
0
6
0
44,15771
3Benjamin Wilken Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
710
6
0
7
1
1
0
2
0
8
0
4
1
5
0
263,35649
4Pelle Dæncker Brandt
Prøvemedlemmer
500
5
0
6
0
7
1
1
0
2
½
3
0
8
0
71,6500
5Janosh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
10731138
4
1
8
1
6
0
7
1
1
0
2
1
3
1
536,151021
6Anosh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
959
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
0
2
1
625,4986
7Mads Tingskov
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
500
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
081,6500
8Lea Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
500
1
0
5
0
2
0
6
0
3
1
7
1
4
1
351,6563
Indbydelse

Kære skakvenner

Hurtigskak i Haderslev – Syd Grand Prix – 2

HADERSLEV SKAKKLUB indbyder til en hurtigskakturnering i Haderslev. Turneringen indgår som 2. afdeling af Syd Grand Prix serien 2017-18.

Spillested: UC Syd, Lembeckesvej 7B, 1. sal, 6100 Haderslev.

Tidspunkt: Lørdag d. 21. oktober 2017 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.

Turneringsform: Gruppeinddeling i klasser efter hurtingrating tallet pr. 01.09.2016. Flere klasser kan samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme rating klasse skal spille i samme gruppe. Turneringen hurtigskakrates. 

Herudover vil der evt. blive oprettet en åben uratet skoleskakklasse for børn.

Reglement: Der spilles 7 partier med 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles i Monrad, evt. i alle-mod-alle, grupper. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen.

Indskud: Seniorer og pensionister: 150 kr., Juniorer: 100 kr., Skoleskakklassen:  50 kr.

Præmier: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken. Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde.

Præmierne i den samlede serie er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der købes kaffe, sodavand,  franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Senest Torsdag d. 19. oktober via DSU hjemmesiden. Spørgsmål til: Gert Jöhnk – 40 61 59 10.

Ved tilmelding til skoleskak - angiv det som kommentar

Velkommen i Haderslev!

Periode 2017-10-21 .. 2017-10-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Gert C. Jøhnk

Tilmeldings muligheder til Hurtigskak i Haderslev – Syd Grand Prix – 2

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 12 2017-10-21 2017-10-19
1. Klasse 8 2017-10-21 2017-10-19
2/3 Klasse 10 2017-10-21 2017-10-19
Skoleskak 8 2017-10-21 2017-10-19
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400729 1408127 1. Mogens Grete 1985 2007 2017-10-02
100602634 642851 2. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2002 2118 2017-10-20
100602311 1440489 3. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1979 2188 2017-10-20
103111576 1449575 4. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1938 2140 2017-09-24
- 5. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-10-21
100400631 4639790 6. Andreas Schütte Bov Skakklub 2140 2161 2017-10-07
100400959 1406990 7. Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub 2086 2124 2017-10-02
100400025 1412345 8. Svend Erik Kramer Bov Skakklub 2010 2002 2017-09-29
100500652 1403192 9. Henrik Svane Bov Skakklub 2079 2084 2017-10-19
100401623 13408755 10. CM Rauf Murtuzov Skakklubben Alssund 2038 2154 2017-10-19
100501746 1448552 11. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1912 1921 2017-10-19
100103887 1440950 12. Mubariz Murtuzov Skakklubben Alssund 2039 2021 2017-10-19
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103111288 1446894 1. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1718 1845 2017-10-08
100401642 1457020 2. Martin Møller Vojens Skakklub 1735 1710 2017-10-11
100501600 1419331 3. Bent Samuelsen Springeren Kolding 1748 1887 2017-10-15
100400304 1419358 4. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1749 1856 2017-09-25
100401582 24647764 5. Marthe Benzen Bov Skakklub 1877 2010 2017-10-18
100401329 12909165 6. Dennis Schwarz Bov Skakklub 1730 1770 2017-10-18
100401598 24658359 7. Guido Heinemann Bov Skakklub 1764 1842 2017-10-10
100400358 1412531 8. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1786 1850 2017-10-11
Deltagere i gruppen 2/3 Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401459 1449044 1. Jesper Kallesen Gråsten Skakklub 1433 1673 2017-10-16
101095855 1462547 2. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1248 1417 2017-09-30
100501424 1447190 3. Tommy Hansen Springeren Kolding 1376 1523 2017-09-29
100400495 1449486 4. Karl Posselt Vojens Skakklub 1398 1649 2017-10-16
100401064 1452118 5. Morten Jessen Vojens Skakklub 1397 1617 2017-10-18
101095304 1463659 6. Marc Hurkmans Haderslev Skakklub 1306 1583 2017-10-05
100501747 1448560 7. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1643 1699 2017-10-19
101200054 1465201 8. Jörg Pirschel Haderslev Skakklub 1100 2017-10-05
100500538 1403478 9. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1679 1765 2017-10-08
100400258 1448374 10. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1639 1667 2017-09-27
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095490 - 1. Daniel Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 1000 2017-10-18
101095858 - 2. Nicolai Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 1000 2017-10-18
101095851 1464752 3. Benjamin Wilken Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 710 2017-10-18
101096406 - 4. Pelle Dæncker Brandt Prøvemedlemmer 500 2017-10-20
101095616 1463640 5. Janosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1073 1138 2017-10-19
101095617 - 6. Anosh Easwaralingam Fredericia Skakforening 959 2017-10-19
101096170 - 7. Mads Tingskov Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 500 2017-10-18
101095633 - 8. Lea Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 500 2017-10-20