Arbejder ...

loading

ASK Klubturnering 2017-2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Pedersen
Allerød Skakklub
19712007
8
1
2
 
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
43,819023,731962
2Ebbe Pagh Schultz
Allerød Skakklub
19011964
7
½
1
 
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
53,0518553,291928
3Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19882025
6
1
7
1
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
1419883,921997
4FM Flemming Bo Larsen
Allerød Skakklub
21282153
5
1
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
225,3520615,162090
5Mikael Ramkilde
Hillerød Skakklub
18881950
4
0
8
1
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
172,9518303,151907
6Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
19191958
3
0
4
0
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
163,2518523,231913
7Jesper Schultz-Pedersen
Allerød Skakklub
20332075
2
½
3
0
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
34,4519614,422017
8David Christophersen
Allerød Skakklub
16951722
1
0
5
0
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
081,216591,101700

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Nils Hoffmann
Allerød Skakklub
18541897
8
1
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
213,9518544,071856
2Hans Samuelsen
Allerød Skakklub
17671814
7
 
1
0
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
½6316923,181760
3Anders Damm-Frydenberg
Allerød Skakklub
17971727
6
1
7
1
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
223,317972,261717
4John Einar Keiwe
Allerød Skakklub
18661886
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
07 - 84,117433,961807
5Casper Schultz
Allerød Skakklub
18181888
4
1
8
0
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
153,5517423,971769
6Torben Olsen
Allerød Skakklub
17691863
3
0
4
 
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
14317093,721809
7Steen Rosenkilde
Allerød Skakklub
18341852
2
 
3
0
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
07 - 83,7517223,581780
8Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
18011823
1
0
5
1
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
33,3517463,261788

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Mogens Jakobsen
Allerød Skakklub
16731630
8
1
2
0
3
½
4
+
5
 
6
 
7
 
23,0516272,131605
2Niels Højtved
Allerød Skakklub
16461712
7
 
1
1
8
0
3
 
4
+
5
 
6
 
232,815882,901674
3Jan Knudsen
Allerød Skakklub
15931683
6
½
7
0
1
½
2
 
8
 
4
+
5
 
24 - 52,315352,621651
4Marianne Izaura Nielsen
Allerød Skakklub
17291811
5
0
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
8
-
080,55171301811
5Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
16901785
4
1
8
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
173,6516113,611713
6Jakob Werner
Allerød Skakklub
16391684
3
½
4
+
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
62,715602,641641
7Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16921767
2
 
3
1
4
+
5
 
6
 
8
 
1
 
24 - 53,2516253,421719
8Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17431794
1
0
5
1
2
1
6
 
3
 
7
 
4
+
313,717433,681760

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
16021616
8
0
2
½
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
143,914733,481566
2Poul Erik Nielsen
Allerød Skakklub
15521630
7
0
1
½
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
½6 - 73,3514243,641567
3Erik Andersen
Allerød Skakklub
14851584
6
0
7
0
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
½6 - 72,6513883,151531
4John Sø
Allerød Skakklub
15061522
5
0
6
 
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
082,8513782,461473
5Henrik Damm
Allerød Skakklub
15371536
4
1
8
0
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
153,214382,621504
6Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16261713
3
1
4
 
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
234,1515434,511663
7Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
15751670
2
1
3
1
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
323,615754,081627
8Lars K. Johansen
Allerød Skakklub
16291668
1
1
5
1
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
314,216294,061647

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjørn Mossige
Allerød Skakklub
14101506
8
1
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
174,3512593,541404
2Troels Jacobsen
Allerød Skakklub
13851513
7
½
1
1
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
24,113853,611491
3Heinrich Kirch Thomsen
Allerød Skakklub
1345
6
0
7
0
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
163,6122801000
4Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13361460
5
0
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
153,512243,131417
5Johannes Jensen
Allerød Skakklub
13211483
4
1
8
 
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
3 - 43,3512383,341446
6Hardy Hansen
Allerød Skakklub
13111431
3
1
4
0
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
3 - 43,2512322,861384
7Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
12901446
2
½
3
1
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
13,0512903,001416
8Leif Helm Jensen
Allerød Skakklub
12711282
1
0
5
 
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
082,811451,521221

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jan Arrhenius
Prøvemedlemmer
900
8
0
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
07 - 80900
2Lucas Buhelt
Allerød Skakklub
996
7
 
1
1
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
15 - 63906
3Jakob Lyng Petersen
Allerød Skakklub
1061
6
1
7
1
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
313,71061
4Lennart Hagstrøm
Allerød Skakklub
1034
5
0
6
0
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
15 - 63,4926
5Mogens Falk
Allerød Skakklub
1135
4
1
8
0
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
3 - 44,451002
6Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
1265
3
0
4
1
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
3 - 45,651078
7Arne Frank Larsen
Allerød Skakklub
960
2
 
3
0
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
07 - 82,65841
8Peter Emil Kudsk Jensen
Allerød Skakklub
1000
1
1
5
1
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
223,1951
Indbydelse

ASK Klubturnering  2017-18:

Velkommen til Allerøds klubturnering.
I  det følgende kan du læse reglerne og en række praktiske oplysninger.
Spilledatoer
12/10, 26/10, 09/11, 11/1, 08/2, 1/3, 5/4

Turneringsledere
Jesper Fris, tlf. 28890997, jesperfris@hotmail.com

Anders Rossen Jørgensen, tlf. 52174972, androssen@hotmail.com

Tilmelding og indskud
Tilmelding og betaling af indskud skal ske på https://skak.nemtilmeld.dk senest den 5. oktober 2017.
Indskud 200kr. (juniorer under 20 år 100kr.).

Regler
Der spilles efter FIDE’s regler for skakspillet og DSU’s reglement for koordinerede turneringer, som de står beskrevet i nyeste udgaveaf Skakhåndbogen.
Alle partier rates. Grupperne ELO-rates, hvis betingelserne er opfyldt.

Spilletidspunkt:

Spilletidspunktet  er torsdag kl. 19.30på de angivne spilledatoer; turneringslederne kan vælge at udsætte kampstart nogle få minutter af hensyn til juniortræning , begyndertræning m.m.
Det er tilladt  at komme 30 minutter for sent til et parti, regnet fra det normale spilletidspunkt kl. 19.30. Hvis en spiller  ikke er til stede  i spillelokalet  senest kl. 20.00, er partiet tabt for spilleren.
 

Spillested:

Klubbens lokaler, Skovensvej 4, 1. sal , 3450 Allerød
Turneringsform og  gruppeinddeling:
Der spilles 7 runder, så vidt muligt i alle-mod-alle-grupper med 8 spillere,  nederste gruppe eventuelt schweizer.Turneringen er åben for A-og B-medlemmer samt deltagere i begyndertræningen.

Sidste års gruppevindere er berettiget til at spille  en gruppe højere, uanset rating, og sidste års klubmester er berettiget til at spille  i øverste gruppe uanset rating.
 

Betænkningstid og  noteringspligt:

Hver spiller  har 90 minutter til hele partiet med et tillæg af 30 sekunder pr. udført træk. Der er noteringspligt under hele partiet.
Mobiltelefoner  m.m.
Spillernes  mobiltelefoner og andre elektroniske kommunikationsmidler skal være slukket under hele partiet, jf. skakreglerne.T ændt mobiltelefon = tabt parti.
Afbud og udsatte partier
Afbud skal både meddeles til modstanderen og til en af turneringslederne senest dagen før
spilledagen. Ved afbud på selve spilledagen træffer turneringsledelsen afgørelse om partiets afvikling, herunder om det er tabt for den spiller,  der har meldt for sent afbud. Det er ikke tilladt  at udeblive uden afbud.
Det påhviler spillerne at medvirke aktivt til at få afviklet udsatte partier. Turneringsledelsen er berettiget til at fastlægge nye spilledatoer for udsatte partier og om nødvendigt at træffe afgørelse om udfaldet af ikke - afviklede partier.
Alle partier fra de tidligere  runder skal være afviklet senest dagen før sidste  runde.

Se mere på klubbens hjemmside.

 

 

 

 

Periode 2017-10-12 .. 2018-04-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.ask-skak.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Jesper Scherling Fris
  • Yderligere : Lars K. Johansen,Lars K. Johansen

Tilmeldings muligheder til ASK Klubturnering 2017-2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.ask-skak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2017-10-12 2017-10-05
Gruppe 1 8 2017-10-12 2017-10-05
Gruppe 2 8 2017-10-12 2017-10-05
Gruppe 3 8 2017-10-12 2017-10-05
Gruppe 4 8 2017-10-12 2017-10-05
Gruppe 5 8 2017-10-12 2017-10-05
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802873 1448242 1. Lars Pedersen Allerød Skakklub 1971 2007 2017-10-01
100100636 1410598 2. Ebbe Pagh Schultz Allerød Skakklub 1901 1964 2017-09-28
100802258 1413872 3. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1988 2025 2017-09-28
100801516 1404628 4. FM Flemming Bo Larsen Allerød Skakklub 2128 2153 2017-10-02
100802760 1439391 5. Mikael Ramkilde Hillerød Skakklub 1888 1950 2017-10-05
100800374 1409182 6. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1919 1958 2017-09-28
100100629 1404482 7. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2033 2075 2017-09-28
100802399 1413619 8. David Christophersen Allerød Skakklub 1695 1722 2017-10-02
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100602 1412337 1. Nils Hoffmann Allerød Skakklub 1854 1897 2017-09-28
100101852 1426532 2. Hans Samuelsen Allerød Skakklub 1767 1814 2017-09-28
100801806 1462970 3. Anders Damm-Frydenberg Allerød Skakklub 1797 1727 2017-09-28
100100611 1418882 4. John Einar Keiwe Allerød Skakklub 1866 1886 2017-09-30
100102416 1426575 5. Casper Schultz Allerød Skakklub 1818 1888 2017-09-28
100100628 1452690 6. Torben Olsen Allerød Skakklub 1769 1863 2017-09-28
100100633 1426486 7. Steen Rosenkilde Allerød Skakklub 1834 1852 2017-09-28
100102064 1412639 8. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1801 1823 2017-10-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803074 1464884 1. Mogens Jakobsen Allerød Skakklub 1673 1630 2017-10-05
100100603 1412620 2. Niels Højtved Allerød Skakklub 1646 1712 2017-09-30
100802963 1460803 3. Jan Knudsen Allerød Skakklub 1593 1683 2017-10-01
100800163 1413040 4. Marianne Izaura Nielsen Allerød Skakklub 1729 1811 2017-10-06
100802833 1445731 5. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1690 1785 2017-09-28
100100643 1426850 6. Jakob Werner Allerød Skakklub 1639 1684 2017-09-28
100802244 1426141 7. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1692 1767 2017-09-28
100100599 1416154 8. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1743 1794 2017-09-28
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801930 1425234 1. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1602 1616 2017-09-28
100100624 1426125 2. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1552 1630 2017-10-05
100100588 1429361 3. Erik Andersen Allerød Skakklub 1485 1584 2017-09-28
100100640 1426613 4. John Sø Allerød Skakklub 1506 1522 2017-09-28
100100593 1425013 5. Henrik Damm Allerød Skakklub 1537 1536 2017-09-28
100802811 1442074 6. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1626 1713 2017-09-30
100103833 1438999 7. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1575 1670 2017-10-04
100100608 1425595 8. Lars K. Johansen Allerød Skakklub 1629 1668 2017-09-28
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802916 1453769 1. Bjørn Mossige Allerød Skakklub 1410 1506 2017-09-28
100100604 1425382 2. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1385 1513 2017-09-30
100100529 1426770 3. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1345 2017-09-28
100801513 1402870 4. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1336 1460 2017-10-06
100100606 1425463 5. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1321 1483 2017-09-28
100802517 1425242 6. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1311 1431 2017-09-28
100100632 1426400 7. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1290 1446 2017-09-28
100802656 1429469 8. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1271 1282 2017-09-30
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1465414 1. Jan Arrhenius Prøvemedlemmer 900 2017-10-05
100104106 - 2. Lucas Buhelt Allerød Skakklub 996 2017-10-08
100103834 1464922 3. Jakob Lyng Petersen Allerød Skakklub 1061 1380 2017-10-05
100802912 1453750 4. Lennart Hagstrøm Allerød Skakklub 1034 2017-10-04
100801712 1425099 5. Mogens Falk Allerød Skakklub 1135 1322 2017-09-28
100100600 1434713 6. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1265 1442 2017-09-28
100802535 1442023 7. Arne Frank Larsen Allerød Skakklub 960 2017-10-05
100802723 1465406 8. Peter Emil Kudsk Jensen Allerød Skakklub 1000 2017-10-08