Arbejder ...

loading

Valby Skakklubs Vinterturnering 2017/2018  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
1904
10
1
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
15 - 64,651795
2Peter Mikkelsen
Valby Skakklub
2028
9
½
1
1
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
26,151903
3Kurt Klifoth
Valby Skakklub
2093
8
1
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
15 - 66,851964
4Alex Hansen
Valby Skakklub
1834
7
½
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
1
5
 
6
 
43,81765
5Kian Pedersen
Valby Skakklub
1981
6
1
7
1
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
215,61981
6Henri Jensen
Valby Skakklub
1704
5
0
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
08 - 102,31635
7Teddy Hansen
Valby Skakklub
1653
4
½
5
0
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
½71,81614
8Stig Syndergaard
Valby Skakklub
1814
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
08 - 103,551708
9Dennis Rej
Valby Skakklub
2025
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
1
1
 
36,151898
10Oscar Abarza
Valby Skakklub
1868
1
0
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
0
9
0
5
 
08 - 104,21742

Mesterklassen (10 spillere)

Udsatte i Mesterklassen:

02/11-2017:

Steen G. Pedersen – Kurt Klifoth (3. runde)

Kian Pedersen – Oscar Abarza (9. runde – forud)

 

07/12-2017:

Dennis Rej – Kurt Klifoth (2. runde)

Oscar Abarza – Henri Jensen (2. runde)

Stig Syndergaard – Alex Hansen (2. runde)

 

11/01-2018:

Henri Jensen – Teddy Hansen (3. runde)

1. & 2. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Martin Skovsø Nielsen
Valby Skakklub
1691
2
1
4
1
5
 
      23 - 42,351691
2Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
1375
1
0
21
0
6
 
      0171,151323
3Troels Barington
Valby Skakklub
1658
4
0
6
1
19
 
      112 - 142,551612
4Knud Erik Helleshøj
Damhus Skakklub
1323
3
1
1
0
11
 
      16 - 70,351352
5Erling Molbæk Christiansen
Valby Skakklub
1634
6
1
8
1
1
 
      23 - 42,151634
6Mads Curtis Gravesen
Valby Skakklub
1321
5
0
3
0
2
 
      018 - 190,71290
7Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
1629
8
0
10
0
12
 
      020 - 222,71522
8Markus Tærsbøl
Valby Skakklub
1296
7
1
5
0
13
 
      18 - 110,41323
9Jakob Lundborg
Valby Skakklub
1618
10
1
11
 
21
 
      1152,11578
10Hans Forchhammer
Valby Skakklub
1293
9
0
7
1
16
 
      112 - 140,91298
11Per Juul
Valby Skakklub
1617
12
1
9
 
4
 
      1162,31567
12André Stender
Valby Skakklub
1200
11
0
18
0
7
 
      020 - 220,71169
13Niels Wikman
Valby Skakklub
1599
14
+
15
0
8
 
      18 - 111,451534
14Klaus Grenaa
Valby Skakklub
1189
13
-
16
-
22
 
      020 - 220,751155
15Jørgen Roed
Valby Skakklub
1552
16
1
13
1
17
 
      21 - 21,91557
16Oliver Langberg Birch Sunddahl
Valby Skakklub
1200
15
0
14
+
10
 
      18 - 110,51178
17Rolf Haugaard Nielsen
Valby Skakklub
1508
18
1
19
1
15
 
      21 - 21,951510
18Peer Balken
Valby Skakklub
1150
17
0
12
1
20
 
      18 - 111,151143
19Preben Overgaard
Valby Skakklub
1443
20
1
17
0
3
 
      16 - 71,551418
20Henning Christensen
Valby Skakklub
1052
19
0
22
1
18
 
      112 - 141,051050
21Benny Bjertrup
Valby Skakklub
1432
22
1
2
1
9
 
      251,81441
22Gitte Staunstrup
Valby Skakklub
987
21
0
20
0
14
 
      018 - 190,7956

1. klasse (11 spillere)2. klasse (11 spillere)

Udsatte i 1. & 2. klasse:

02/11-2017:

Per Juul – Jakob Lundborg (2­­­­­­. runde)

 

23/11-2017:

Peer Balken – Henning Christensen (3. runde)

Indbydelse

Intern klubturnering. Tilmelding til Stig Syndergaard på tlf 22 71 62 55.

Der spilles i to grupper. I mesterklassen spilles alle-mod-alle i en 10-mandsgruppe (i alt 9 runder). I 1. & 2. klasse spilles 9 runder modificeret Monrad i en samlet gruppe med mulighed for optagelse af nye spillere.
 
Runde 1:                          5. oktober 2017
Runde 2:                        12. oktober 2017
Runde 3:                        26. oktober 2017
Runde 4:                          9. november 2017
Runde 5:                        16. november 2017
Runde 6:                        30. november 2017
Runde 7:                          4. januar 2018
Runde 8:                        25. januar 2018
Runde 9:                        22. februar 2018
 
Partierne startes kl. 19.00. Betænkningstiden er 2 timer per person til hele partiet. Tab af parti sker hvis fremmøde ikke er sket inden en time.
Periode 2017-10-05 .. 2018-02-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Erling Nilsson, Valby Skakklub

Benny Bjertrup, Valby Skakklub

Hans Arne Christensen, Valby Skakklub

Dommere
  • Hoveddommer: Stig Syndergaard

Tilmeldings muligheder til Valby Skakklubs Vinterturnering 2017/2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2017-10-05 2017-10-05
1. & 2. klasse 22 2017-10-05 2017-10-05
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102475 1504231 1. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1904 1964 2017-10-01
102100626 1425986 2. Peter Mikkelsen Valby Skakklub 2028 1970 2017-10-01
100100836 1416596 3. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2093 2147 2017-10-01
100100769 1409719 4. Alex Hansen Valby Skakklub 1834 1912 2017-10-01
100101043 1438174 5. Kian Pedersen Valby Skakklub 1981 2012 2017-10-01
100102006 1414682 6. Henri Jensen Valby Skakklub 1704 1862 2017-10-01
100102530 1431951 7. Teddy Hansen Valby Skakklub 1653 1733 2017-10-01
100100808 1432435 8. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1814 1864 2017-10-01
100102037 1402692 9. Dennis Rej Valby Skakklub 2025 2128 2017-10-01
101096334 3410404 10. Oscar Abarza Valby Skakklub 1868 1868 2017-10-01
Deltagere i gruppen 1. & 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102604 1413287 1. Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1691 1789 2017-10-01
100104255 1460463 2. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1375 1533 2017-10-01
100103389 1446762 3. Troels Barington Valby Skakklub 1658 1704 2017-10-02
100102842 1414372 4. Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1323 1534 2017-10-01
100100780 1409298 5. Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub 1634 1851 2017-10-01
101095389 1462164 6. Mads Curtis Gravesen Valby Skakklub 1321 2017-10-01
100102027 1410091 7. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1629 1728 2017-10-01
101096187 1464418 8. Markus Tærsbøl Valby Skakklub 1296 1535 2017-10-01
100103018 1444280 9. Jakob Lundborg Valby Skakklub 1618 1681 2017-10-01
100103465 1413724 10. Hans Forchhammer Valby Skakklub 1293 1509 2017-10-01
100104335 1462474 11. Per Juul Valby Skakklub 1617 1652 2017-10-01
100104446 - 12. André Stender Valby Skakklub 1200 2017-10-01
100100809 1418300 13. Niels Wikman Valby Skakklub 1599 1710 2017-10-01
100100430 1441485 14. Klaus Grenaa Valby Skakklub 1189 1445 2017-10-01
100100803 1417894 15. Jørgen Roed Valby Skakklub 1552 1609 2017-10-01
100104440 - 16. Oliver Langberg Birch Sunddahl Valby Skakklub 1200 2017-10-01
100104126 1453394 17. Rolf Haugaard Nielsen Valby Skakklub 1508 1694 2017-10-01
100100773 1431730 18. Peer Balken Valby Skakklub 1150 1550 2017-10-01
101095392 1461567 19. Preben Overgaard Valby Skakklub 1443 1611 2017-10-01
100103881 1446665 20. Henning Christensen Valby Skakklub 1052 2017-10-01
100100774 1411500 21. Benny Bjertrup Valby Skakklub 1432 1661 2017-10-01
100104093 1453408 22. Gitte Staunstrup Valby Skakklub 987 2017-10-01