Arbejder ...

loading

Sjælsø Open 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
24102373
14
1
8
0
3
0
21
1
15
1
9
½
12
0
133,7523963,552352
2IM Martin Haubro
BMS Skak
23262308
15
1
9
1
7
1
5
1
4
½
8
1
3
1
22,4523482,342331
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22982305
16
1
10
½
1
1
4
0
12
1
7
1
2
0
42,5522872,562294
4IM John Arni Nilssen
Nordsjællands Skakklub
23202302
17
1
11
1
13
1
3
1
2
½
5
1
10
1
12,423442,322314
5FM Sandi Stojanovski
Frederiksværk Skakklub
22242239
18
1
12
1
8
1
2
0
10
1
4
0
9
1
532,0522232,132236
6Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21652172
19
1
13
0
17
0
22
1
14
1
11
½
8
½
410321652,952173
7Peter Bjørntoft
Nordsjællands Skakklub
21172158
20
1
27
1
2
0
12
½
23
1
3
0
11
0
11 - 122,520972,602136
8Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
21162131
21
1
1
1
5
0
13
1
11
1
2
0
6
½
51,9521272,062140
9Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21142128
22
+
2
0
10
½
23
½
19
1
1
½
5
0
11 - 122,4521052,322122
10CM Max Wahlund
Linköpings ASS
21162116
23
1
3
½
9
½
15
1
5
0
13
1
4
0
48021162,062115
11Casper Yukun Liu
BMS Skak
20342040
24
1
4
0
18
1
17
1
8
0
6
½
7
1
61,820481,722071
12Arne Bjørn Jørgensen
Sjælsø Skakklub
19851991
25
1
5
0
19
1
7
½
3
0
23
1
1
1
71,4520121,432012
13Sander Stage-Steffensen
BMS Skak
19861957
26
1
6
1
4
0
8
0
17
1
10
0
15
1
49219861,691969
14Lars Erik Linderod
Nordsjællands Skakklub
19121945
1
0
21
1
23
0
26
1
6
0
18
½
17
½
319 - 202,319032,321939
15Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18371916
2
0
20
1
27
1
10
0
1
0
19
1
13
0
3161,2518301,381908
16FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18901911
3
0
23
0
22
0
25
1
24
½
21
1
26
1
143,518903,461912
17Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
18811910
4
0
24
1
6
1
11
0
13
0
22
½
14
½
3151,8518561,931891
18Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
18041841
5
0
25
1
11
0
27
1
21
0
14
½
22
½
319 - 202,517892,541830
19Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
16191828
6
0
26
1
12
0
20
1
9
0
15
0
21
0
2250,916221,701800
20Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17621771
7
0
15
0
25
1
19
0
26
½
24
½
28
+
3222,417202,151725
21Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Seksløberen
17271762
8
0
14
0
24
1
1
0
18
1
16
0
19
1
3181,3517471,181778
22Tobias Simon Lindgaard
Ribe Skakklub
17151733
9
-
 
16
1
6
0
25
1
17
½
18
½
3171,517301,521743
23Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
15891587
10
0
16
1
14
1
9
½
7
0
12
0
24
0
230,8515730,881572
24Theo Stage-Steffensen
BMS Skak
14451488
11
0
17
0
21
0
28
+
16
½
20
½
23
1
3210,515350,601544
25Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
14731469
12
0
18
0
20
0
16
0
22
0
28
+
27
1
2260,814821,061467
26Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
15041424
13
0
19
0
28
+
14
0
20
½
27
1
16
0
240,9515291,031433
27Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Nørrebro Skakklub
14441226
28
+
7
0
15
0
18
0
 
26
0
25
0
127113990,521205
28Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
27
-
 
26
-
24
-
 
25
-
20
-
028080001000
Indbydelse

Indbydelse til Sjælsø Open 2018

Hermed indbydes til 7 runders FIDE-schweizer. Runde 1-3 spilles med 25 min per parti plus 5 sekunder per træk og DSU rates som hurtigskak. Runde 4-7 spilles med 90 minutter per parti plus 30 sekunder per træk og ELO rates. 

Program:

Fredag d. 28. september 2018 indskrivning kl. 18:30. De første 3 partier spilles kl. 19:00, 20:15, 21:30. 

Lørdag d  29. og søndag d. 30. september 2018 spilles kl. 10:00 og kl. 15:00.

Det er tilladt at komme 15 minutter for sent til partierne. Mobiltelefoner, PC'ere og lignende udstyr med Internet-adgang skal være slukket under hele partiet.

Spillested:

Turneringen spilles på Kulturcenter Mantziusgården, Johan Mantzius Vej 7 A, 3460 Birkerød.

Overnatning og transport:

Spillestedet ligger få minutters gang fra Birkerød St. Der er gode forbindelser med bus og tog - særligt fra København.

Overnatning henvises til hoteller og vandrehjem i nærområdet og København  AirBnB er også en mulighed.

Præmier:

1ste plads DKK 5.000

2den plads DKK 2.500

3de  plads DKK 1.000

I anledning af 8. Hovedkreds 75 års jubilæum er præmierne blevet hævet med et tilskud på kr. 5000 fra hovedkredsen.

Ratingpræmier på kr. 500 i intervaller for hver 8. spiller, dvs. Nr. 1-8, 9-16, etc i faldende ELO ratingorden. Vindere af 1ste, 2den  eller 3de præmie kan ikke vinde ratingpræmie også.

Ved ligestilling afgør Bucholz korrektion. Ved fortsat ligestilling deles præmiesummen.

Indskud:

DKK 250,00 indbetales på reg. nr. 1551 konto nr. 7504918 senest ved udløb af tilmeldingsfristen. Det er muligt at betale kontant (kun 'med lige penge' - dvs. på beløbet) ved indskrivning efter aftale.Der kan IKKE betales med MobilePay.

Tilmelding:

På DSUs hjemmeside eller e-mail til Ove Rytter Jensen:  rytter@jensen.mail.dk               

senest fredag den 21. september 2018.

Der kan max. være 36 spillere i turneringen.Der gælder først til mølle-princippet.

Forplejning:

Det vil være muligt at købe kaffe, the, vand, frugt og div. håndmadder i turneringens café til rimelige priser.

Periode 2018-09-28 .. 2018-09-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.birkeskak.dk
Turnerings komite

Turneringskomite:

Bent Guldborg  Sjælsø Skakklub

Erik Both  Sjælsø Skakklub

Frank Iversen  Sjælsø Skakklub

Hoveddommer Ove Rytter Jensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Sjælsø Open 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.birkeskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 28 2018-09-28 2018-09-21
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301633 1408801 1. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2410 2373 2018-08-28
100103015 1414291 2. IM Martin Haubro BMS Skak 2326 2308 2018-08-21
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2298 2305 2018-09-26
100101739 7200137 4. IM John Arni Nilssen Nordsjællands Skakklub 2320 2302 2018-09-03
100102137 1403249 5. FM Sandi Stojanovski Frederiksværk Skakklub 2224 2239 2018-07-18
100802438 1412159 6. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2165 2172 2018-08-28
100801208 1406299 7. Peter Bjørntoft Nordsjællands Skakklub 2117 2158 2018-09-06
100101578 1402706 8. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2116 2131 2018-08-28
102101025 1400878 9. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2114 2128 2018-09-19
1741861 10. CM Max Wahlund Linköpings ASS 2116 2116 2018-09-21
100104150 1454153 11. Casper Yukun Liu BMS Skak 2034 2040 2018-08-31
100800037 1406680 12. Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub 1985 1991 2018-03-08
100202292 1455796 13. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1986 1957 2018-09-16
100100565 1435965 14. Lars Erik Linderod Nordsjællands Skakklub 1912 1945 2018-08-11
100802760 1439391 15. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1837 1916 2018-08-11
100802146 1402714 16. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1890 1911 2018-03-25
100800374 1409182 17. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1881 1910 2018-09-11
100102012 1433768 18. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1804 1841 2018-08-28
100104343 1462636 19. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1619 1828 2018-04-23
100104462 45059730 20. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1762 1771 2018-05-24
100800635 1409735 21. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1727 1762 2018-09-14
102100849 1419820 22. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1715 1733 2018-08-11
101096089 1464981 23. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1589 1587 2018-09-03
100202293 1455818 24. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1445 1488 2018-09-16
100104399 1457349 25. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1473 1469 2018-09-21
101095461 1461958 26. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1504 1424 2018-06-29
100104342 1462644 27. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1444 1226 2018-09-17
- 28. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-09-23