Arbejder ...

loading

Vojens Juleturnering - SGP 4  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
2374
2
1
3
½
5
1
11
1
12
1
7
1
9
½
616,152374
2Daniel Munksgaard
Jerne Skakklub
1963
1
0
13
1
7
1
10
1
5
0
3
0
11
1
452,62003
3Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2195
4
1
1
½
10
1
5
0
11
1
2
1
12
1
24,552214
4Ivan Sørensen
Skakklubben Evans
2079
3
0
6
1
13
0
8
1
9
0
14
+
7
1
483,62067
5Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
2096
6
1
8
1
1
0
3
1
2
1
12
0
10
0
443,652103
6Dirk Moysich
Bov Skakklub
1937
5
0
4
0
12
0
9
0
14
+
8
1
13
½
122,351912
7Niels Falsig
Tønder Skakklub
1917
8
0
9
1
2
0
14
+
13
1
1
0
4
0
31021917
8Svend Erik Kramer
Bov Skakklub
1972
7
1
5
0
11
0
4
0
10
0
6
0
14
+
2132,651923
9Per Hansen
Haderslev Skakklub
2106
10
0
7
0
14
+
6
1
4
1
11
½
1
½
473,352099
10Andreas Schütte
Bov Skakklub
2151
9
1
11
½
3
0
2
0
8
1
13
1
5
1
34,652148
11Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1911
12
1
10
½
8
1
1
0
3
0
9
½
2
0
391,91944
12Peter Riis
Horsens Skakforening
1981
11
0
14
+
6
1
13
1
1
0
5
1
3
0
462,451998
13Jens Ingemann Madsen
Springeren Kolding
1896
14
+
2
0
4
1
12
0
7
0
10
0
6
½
112,151877
14Hr. Oversidder
Ingen klub
1900
13
-
12
-
9
-
7
-
6
-
4
-
8
-
01401900

1. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1 Asbjørn Sørensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1875
2
1
3
½
17
0
18
1
8
1
19
0
15
½
474,151871
2Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
1756
1
0
14
0
18
½
12
½
4
0
20
+
9
+
3142,251719
3Brian Lorenzen
Middelfart Skakklub
1775
4
1
1
½
19
0
5
0
15
0
13
1
8
0
163,251753
4Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1821
3
0
6
0
9
0
20
+
2
1
18
½
5
0
173,351766
5Martin Møller
Vojens Skakklub
1699
6
1
8
0
14
0
3
1
11
0
9
+
4
1
492,151725
6Ernst Bindzus
Skakklubben Evans
1847
5
0
4
1
13
1
7
0
10
0
12
1
16
1
484,11844
7Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1877
8
0
9
1
16
1
6
1
14
0
10
½
11
1
54,051891
8Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
1771
7
1
5
1
10
½
17
0
1
0
15
0
3
1
1131786
9Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
1863
10
0
7
0
4
1
16
0
20
+
5
-
2
-
2182,151829
10Eivind Palm
Tønder Skakklub
1768
9
1
11
1
8
½
19
0
6
1
7
½
17
½
42,751828
11 Rune Sørensen
Prøvemedlemmer
1827
12
1
10
0
15
1
14
0
5
1
16
0
7
0
3123,751805
12Karsten Fyhn
Skakklubben Alssund
1747
11
0
16
0
20
+
2
½
13
½
6
0
18
0
2192,651698
13 Dieter Kroeger
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1729
14
½
19
½
6
0
15
0
12
½
3
0
20
+
152,31705
14Hans Valdemar Hansen
1786
13
½
2
1
5
1
11
1
7
1
17
½
19
1
613,31903
15Anders Christensen
Varde Skakklub
1858
16
1
17
0
11
0
13
1
3
1
8
1
1
½
63,851878
16Ole Trøst Poulsen
Haderslev Skakklub
1872
15
0
12
1
7
0
9
1
18
1
11
1
6
0
41041872
17Christian Karstensen
Tønder Skakklub
1893
18
1
15
1
1
1
8
1
19
½
14
½
10
½
24,351928
18Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
1725
17
0
20
+
2
½
1
0
16
0
4
½
12
1
3132,21719
19Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
1864
20
+
13
½
3
1
10
1
17
½
1
1
14
0
533,51879
20Hr. Oversidder
Ingen klub
1700
19
-
18
-
12
-
4
-
9
-
2
-
13
-
02001700

2. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1582
8
0
2
½
3
0
4
1
5
1
6
1
7
½
443,21612
2Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1697
7
1
1
½
8
½
3
0
4
1
5
½
6
1
14,451699
3Ejvind Østerby Ambøg
Haderslev Skakklub
1690
6
0
7
1
1
1
2
1
8
½
4
0
5
0
64,351665
4Hans Jørgen Clausen
Gråsten Skakklub
1500
5
1
6
½
7
1
1
0
2
0
3
1
8
1
2 - 32,351617
5Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1536
4
0
8
0
6
0
7
1
1
0
2
½
3
1
72,71527
6Bent H. Bojsen
Gråsten Skakklub
1674
3
1
4
½
5
1
8
½
7
1
1
0
2
0
454,21668
7Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
1611
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
½
½83,51482
8Benny Christensen
Vojens Skakklub
1585
1
1
5
1
2
½
6
½
3
½
7
1
4
0
2 - 33,251627

3.-4. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Adis Heremic
Tønder Skakklub
1400
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
713,351641
2Uwe Hansen
Gråsten Skakklub
1480
7
+
1
0
8
1
3
0
4
0
5
0
6
1
353,61408
3Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
1411
6
0
7
+
1
0
2
1
8
0
4
0
5
1
362,951368
4Jesper Kallesen
Gråsten Skakklub
1410
5
1
6
0
7
1
1
0
2
1
3
1
8
0
443,51433
5Ole Henriksen
Varde Skakklub
1486
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
1
3
0
184,31338
6Tommy Hansen
Springeren Kolding
1397
3
1
4
1
5
1
8
1
7
0
1
0
2
0
423,351426
7Verner Frede Schrøder
Bov Skakklub
1395
2
-
3
-
4
0
5
1
6
1
8
0
1
0
272,451375
8Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1318
1
0
5
1
2
0
6
0
3
1
7
1
4
1
432,51386

Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ana Andziulyte (Skoleskakgruppen)
Tønder Skakklub
1000
8
0
2
0
3
0
4
0
5
1
6
0
7
1
275865
2Arturas Andziulis (Skoleskakgruppen)
Tønder Skakklub
1000
7
0
1
1
8
0
3
1
4
0
5
1
6
0
355910
3Nicolai Zhu (Skoleskakgruppen)
Prøvemedlemmer
577
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
0
5
1
441,45739
4Anton Nielsen (Skoleskakgruppen)
Prøvemedlemmer
800
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
½
13,251025
5Pelle Dæncker Brandt (Skoleskakgruppen)
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
500
4
0
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
080,95500
6Daniel Zhu (Skoleskakgruppen)
Prøvemedlemmer
1119
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
1
2
1
625,851126
7Lea Bondo Medhus (Skoleskakgruppen)
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
808
2
1
3
0
4
0
5
1
6
0
8
0
1
0
263,3750
8Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen)
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
1
1
5
1
2
1
6
0
3
0
7
1
4
½
33,25856
Indbydelse
Kære skakspillere.
VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 45. gang til julehurtigturnering i Vojens. Turneringen indgår som 4. afdeling af Syd Grand Prix serien 2017-18.

Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 4, 6500 Vojens.
 
Tidspunkt: Torsdag den 28. december 2017 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.
 
Turneringsform: Gruppeinddeling i ratingklasser efter hurtigskakrating gældende pr. 01.09.2017. Flere klasser kan efter tilmeldingstallene samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.
Herudover oprettes så vidt muligt en åben uratet skoleskakklasse for børn.
 
Reglement: Der spilles 7 runder. Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunders bonus pr. træk fra træk 1 i grupper, hvor der bruges elektroniske ure. Ellers 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles efter Monrad-systemet.
Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen. Turneringen hurtigskakrates.

Indskud: Voksne og pensionister:   150,- kr.
Ungdom (under 21 år):   100,-kr.
Skoleskakklassen:   50 kr.
 
Præmer: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken (7 stævner i løbet af sæson 2017-18). Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde. Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede serie (7 hurtigturneringer) er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der bl.a. købes kaffe/te, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Elektronisk – online på http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=24671  eller pr. e-mail – og af hensyn til julen og præmiebestilling helst senest onsdag den 20.12.2017. Oplys navn, klub, DSU-hurtigskakrating pr. 01.09.2017, e-mail og evt. telefonnummer til:

Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369
E-mail: vojensskakklub@gmail.com

Spillere, der skal deltage i skoleskakgruppen, bedes meddele det ved tilmelding .
 
Periode 2017-12-28 .. 2017-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2017/10/SGP-4-invitation-2017.pdf
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Karl Posselt

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - SGP 4

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2017/10/SGP-4-invitation-2017.pdf

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 14 2017-12-28 2017-12-26
1. Klasse 20 2017-12-28 2017-12-26
2. Klasse 8 2017-12-28 2017-12-26
3.-4. Klasse 8 2017-12-28 2017-12-26
Skoleskakgruppen 8 2017-12-28 2017-12-26
Totalt antal tilmeldte 58
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800378 1400320 1. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub 2374 2309 2017-12-18
103106412 1412868 2. Daniel Munksgaard Jerne Skakklub 1963 1905 2017-11-07
100300210 1403699 3. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2195 2212 2017-12-22
100901466 1436651 4. Ivan Sørensen Skakklubben Evans 2079 2046 2017-11-25
100400959 1406990 5. Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub 2096 2124 2017-11-21
100401622 12968110 6. Dirk Moysich Bov Skakklub 1937 1920 2017-12-18
100400382 1416081 7. Niels Falsig Tønder Skakklub 1917 1824 2017-12-19
100400025 1412345 8. Svend Erik Kramer Bov Skakklub 1972 2002 2017-11-28
100600333 1407520 9. Per Hansen Haderslev Skakklub 2106 2124 2017-12-19
100400631 4639790 10. Andreas Schütte Bov Skakklub 2151 2150 2017-11-14
100500403 1438964 11. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1911 2000 2017-12-05
101200013 1461885 12. Peter Riis Horsens Skakforening 1981 1961 2017-12-26
100700569 1434993 13. Jens Ingemann Madsen Springeren Kolding 1896 1978 2017-12-19
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 1900 1000 2017-12-27
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096015 - 1. Asbjørn Sørensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1875 1875 2017-11-25
100400210 1419218 2. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1756 1828 2017-12-13
100300477 1440764 3. Brian Lorenzen Middelfart Skakklub 1775 1868 2017-12-23
100400358 1412531 4. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1821 1839 2017-11-22
100401642 1457020 5. Martin Møller Vojens Skakklub 1699 1710 2017-12-06
100500488 1411950 6. Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1847 1974 2017-12-17
100400289 1416499 7. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1877 1958 2017-12-21
100500692 1409859 8. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1771 1879 2017-12-24
100500118 1439880 9. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1863 1962 2017-12-21
100801031 1410709 10. Eivind Palm Tønder Skakklub 1768 1838 2017-11-23
101096473 4004701 11. Rune Sørensen Prøvemedlemmer 1827 1827 2017-11-25
100300216 1401602 12. Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1747 1747 2017-12-20
101096018 - 13. Dieter Kroeger Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1729 1832 2017-11-25
100400219 1439944 14. Hans Valdemar Hansen 1786 1772 2017-11-25
100500329 1415921 15. Anders Christensen Varde Skakklub 1858 1945 2017-12-18
100400303 1417088 16. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1872 1925 2017-12-19
100701482 1416553 17. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1893 1927 2017-12-20
100500500 1413830 18. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1725 1799 2017-12-17
100101187 1405721 19. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1864 1891 2017-12-01
- 20. Hr. Oversidder Ingen klub 1700 1000 2017-12-28
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500942 1439855 1. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1582 1713 2017-12-13
100500538 1403478 2. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1697 1734 2017-11-13
100600805 1463691 3. Ejvind Østerby Ambøg Haderslev Skakklub 1690 1843 2017-12-22
100400163 1409425 4. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1500 1717 2017-12-20
100400258 1448374 5. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1536 1672 2017-10-21
100400162 1408054 6. Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1674 1810 2017-12-20
100501384 1444786 7. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1611 1558 2017-12-24
100900912 1429949 8. Benny Christensen Vojens Skakklub 1585 1802 2017-12-23
Deltagere i gruppen 3.-4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401644 1451626 1. Adis Heremic Tønder Skakklub 1400 1615 2017-12-19
100400514 1418726 2. Uwe Hansen Gråsten Skakklub 1480 1462 2017-12-23
101095855 1462547 3. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1411 1358 2017-12-19
100401459 1449044 4. Jesper Kallesen Gråsten Skakklub 1410 1662 2017-11-13
100500343 1448781 5. Ole Henriksen Varde Skakklub 1486 1565 2017-12-13
100501424 1447190 6. Tommy Hansen Springeren Kolding 1397 1539 2017-11-25
100400116 1449591 7. Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1395 1496 2017-12-11
101200026 - 8. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1318 2017-12-26
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200064 1465902 1. Ana Andziulyte (Skoleskakgruppen) Tønder Skakklub 1000 2017-12-19
101200065 - 2. Arturas Andziulis (Skoleskakgruppen) Tønder Skakklub 1000 2017-12-19
101096472 - 3. Nicolai Zhu (Skoleskakgruppen) Prøvemedlemmer 577 1000 2017-11-29
101096469 - 4. Anton Nielsen (Skoleskakgruppen) Prøvemedlemmer 800 2017-12-19
101096406 - 5. Pelle Dæncker Brandt (Skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 500 2017-12-20
101096474 - 6. Daniel Zhu (Skoleskakgruppen) Prøvemedlemmer 1119 1000 2017-11-29
101095633 - 7. Lea Bondo Medhus (Skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 808 2017-12-23
101096169 - 8. Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2017-12-19