Arbejder ...

loading

Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix – 5  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
2279
8
1
2
½
3
0
4
1
5
0
6
1
7
+
44,552258
2Maxim Konstantinov
Skakklubben Evans
2033
7
+
1
½
8
1
3
½
4
1
5
0
6
1
522,552062
3Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1949
6
0
7
+
1
1
2
½
8
1
4
1
5
0
31,852002
4Jørgen Aaskov
Skakklubben Evans
2084
5
0
6
1
7
+
1
0
2
0
3
0
8
½
5 - 62,952055
5FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
2374
4
1
8
1
6
1
7
+
1
1
2
1
3
1
715,12392
6Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1944
3
1
4
0
5
0
8
0
7
+
1
0
2
0
271,81920
7Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
2103
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
8
-
1
-
0802103
8Peter Riis
Horsens Skakforening
1998
1
0
5
0
2
0
6
1
3
0
7
+
4
½
5 - 62,251976

1. + 2. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Martin Møller
Vojens Skakklub
1725
2
1
8
½
9
0
6
0
12
1
10
½
7
1
463,951727
2Bjørn Laursen
Korning Skakklub
1767
1
0
7
0
10
0
12
-
3
-
4
-
11
-
0122,11704
3Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1766
4
½
5
0
12
1
10
½
2
+
11
1
6
½
33,551765
4Cliff Kaltoft
Skakklubben Evans
1609
3
½
6
½
5
1
11
0
8
0
2
+
10
0
3102,11606
5Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
1844
6
½
3
1
4
0
7
1
11
1
9
1
8
½
51 - 24,951846
6Lasse Nielsen
Fredericia Skakforening
1748
5
½
4
½
7
1
1
1
9
½
8
1
3
½
51 - 23,951780
7Per Madsen
Syddjurs Skakklub
1602
8
0
2
1
6
0
5
0
10
0
12
0
1
0
1112,351543
8Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1747
7
1
1
½
11
½
9
½
4
1
6
0
5
½
444,051746
9Helge Nielsen
Skakklubben Evans
1609
10
1
11
½
1
1
8
½
6
½
5
0
12
0
92,51639
10Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1527
9
0
12
0
2
1
3
½
7
1
1
½
4
1
482,051623
11Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1699
12
1
9
½
8
½
4
1
5
0
3
0
2
+
452,851704
12Simun Petur Anthoniussen
Springeren Kolding
1740
11
0
10
1
3
0
2
+
1
0
7
1
9
1
473,71719

3. + 4. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jesper Kallesen
Gråsten Skakklub
1433
2
1
7
1
3
0
4
½
9
1
10
0
6
½
444,151426
2Palle Møller Rasmussen
Stouby Skakklub
1381
1
0
10
0
5
0
12
+
6
1
8
1
11
0
3103,11332
3Thor Wind Andersen
Fredericia Skakforening
1413
4
½
11
1
1
1
9
1
7
½
5
1
10
1
613,451575
4Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1386
3
½
5
1
9
½
1
½
11
1
7
0
12
+
32,71422
5Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1449
6
½
4
0
2
1
10
½
12
+
3
0
7
0
383,71373
6Per Rømhild
Skakklubben Evans
1046
5
½
9
0
12
+
8
0
2
0
11
½
1
½
110,651084
7Arunn Ananthan
Skakklubben Evans
1428
8
1
1
0
10
1
11
1
3
½
4
1
5
1
23,61532
8Morten Jessen
Vojens Skakklub
1373
7
0
12
+
11
0
6
1
10
½
2
0
9
1
73,151344
9Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
1368
10
½
6
1
4
½
3
0
1
0
12
+
8
0
393,11319
10Karl Posselt
Vojens Skakklub
1441
9
½
2
1
7
0
5
½
8
½
1
1
3
0
63,851425
11Tommy Hansen
Springeren Kolding
1426
12
+
3
0
8
1
7
0
4
0
6
½
2
1
53,61377
12Hr. Oversidder
Ingen klub
800
11
-
8
-
6
-
2
-
5
-
9
-
4
-
0120800

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Elias Wamberg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
712
2
1
4
½
7
0
8
0
11
1
12
1
5
0
8
2Mathias (Fredericia skoleskak) Birk strandberg Nielsen
500
1
0
8
0
14
0
11
1
10
0
3
½
12
0
13
3Alexander H. jeppesen
500
4
0
6
0
11
1
14
0
12
½
2
½
10
0
212
4Daniel Zhu
1119
3
1
1
½
8
1
5
1
7
1
6
1
9
½
62
5Arthur Wamberg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
958
6
1
9
1
13
1
4
0
8
1
7
1
1
1
61
6Mathias Anthoniussen
800
5
0
3
1
10
1
9
1
13
1
4
0
7
0
45
7Anton Nielsen
800
8
½
14
1
1
1
13
1
4
0
5
0
6
1
3
8Silke Maj Padkjær Gejl
800
7
½
2
1
4
0
1
1
5
0
9
1
14
1
4
9Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen)
800
10
1
5
0
12
1
6
0
14
1
8
0
4
½
7
10Nicolai Zhu
577
9
0
11
1
6
0
12
0
2
1
13
1
3
1
46
11Mads Emil Schwartz
500
12
0
10
0
3
0
2
0
1
0
14
0
13
0
014
12Isabella højbjerg jeppesen
500
11
1
13
0
9
0
10
1
3
½
1
0
2
1
9
13Linus Padkjær Gejl
800
14
1
12
1
5
0
7
0
6
0
10
0
11
1
310
14Amireesa .
800
13
0
7
0
2
1
3
1
9
0
11
1
8
0
311
Indbydelse

Skakklubben Evans inviterer til hurtigskak

SydGrandPrix – 5

Tidspunkt: Lørdag den 20. januar 2018 fra kl. 9.30 til 18.00.

Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted: Hældagerskolen, blok 8, Nørremarksvej 157, 7120 Vejle Ø.

Turneringsform: 7 runder Monrad. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud: 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2017/18. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling i Vejle.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2014 medfører ulovligt træk straks tab af partiet.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Regler i øvrigt: Der er totalt rygeforbud på Hældagerskolens matrikel, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding: Senest torsdag d. 18. januar i DSUs Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – angiv det som kommentar.

Vel mødt i Vejle!

Periode 2018-01-20 .. 2018-01-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skakklubbenevans.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Kim Fuglsang Petersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix – 5

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skakklubbenevans.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2018-01-20 2018-01-18
1. + 2. klasse 12 2018-01-20 2018-01-18
3. + 4. klasse 12 2018-01-20 2018-01-18
Skoleskak 14 2018-01-20 2018-01-18
- 1 2018-01-20 2018-01-18
Totalt antal tilmeldte 47
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100900426 1434888 1. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2279 2274 2017-10-31
103105842 1410954 2. Maxim Konstantinov Skakklubben Evans 2033 1939 2018-01-17
103111576 1449575 3. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1949 2011 2018-01-14
100500560 1408941 4. Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2084 2021 2018-01-18
100800378 1400320 5. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub 2374 2312 2018-01-18
100500403 1438964 6. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1944 1996 2018-01-10
100400959 1406990 7. Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub 2103 2124 2018-01-19
101200013 1461885 8. Peter Riis Horsens Skakforening 1998 1986 2018-01-10
Deltagere i gruppen 1. + 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401642 1457020 1. Martin Møller Vojens Skakklub 1725 1696 2018-01-16
100500518 1409697 2. Bjørn Laursen Korning Skakklub 1767 1810 2018-01-14
100400358 1412531 3. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1766 1842 2017-12-31
100500930 1453173 4. Cliff Kaltoft Skakklubben Evans 1609 1563 2018-01-05
103109806 1441094 5. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1844 1813 2018-01-13
100500469 1438808 6. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1748 1882 2018-01-17
100102489 1419617 7. Per Madsen Syddjurs Skakklub 1602 1749 2017-12-25
103111288 1446894 8. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1747 1824 2018-01-14
100500525 1403460 9. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1609 1759 2018-01-06
100400258 1448374 10. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1527 1677 2017-10-22
100500538 1403478 11. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1699 1723 2017-10-25
100501382 1441809 12. Simun Petur Anthoniussen Springeren Kolding 1740 1835 2018-01-20
Deltagere i gruppen 3. + 4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401459 1449044 1. Jesper Kallesen Gråsten Skakklub 1433 1682 2018-01-15
100500828 1403559 2. Palle Møller Rasmussen Stouby Skakklub 1381 1590 2018-01-18
101096192 1464744 3. Thor Wind Andersen Fredericia Skakforening 1413 1557 2018-01-18
101200026 - 4. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1386 2018-01-10
103109827 1441272 5. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1449 1610 2018-01-16
100500542 1427717 6. Per Rømhild Skakklubben Evans 1046 1158 2017-10-22
103110294 1438786 7. Arunn Ananthan Skakklubben Evans 1428 1600 2017-11-10
100401064 1452118 8. Morten Jessen Vojens Skakklub 1373 1627 2018-01-15
101095855 1462547 9. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1368 1368 2018-01-11
100400495 1449486 10. Karl Posselt Vojens Skakklub 1441 1628 2018-01-15
100501424 1447190 11. Tommy Hansen Springeren Kolding 1426 1539 2017-12-25
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-01-20
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096167 - 1. Elias Wamberg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 712 2018-01-19
- 2. Mathias (Fredericia skoleskak) Birk strandberg Nielsen 500 2018-01-17
- 3. Alexander H. jeppesen 500 1000 2018-01-18
- 4. Daniel Zhu 1119 2018-01-06
101096168 - 5. Arthur Wamberg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 958 2018-01-19
- 6. Mathias Anthoniussen 800 2018-01-17
- 7. Anton Nielsen 800 2018-01-10
- 8. Silke Maj Padkjær Gejl 800 1000 2018-01-11
- 9. Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen) 800 2018-01-16
- 10. Nicolai Zhu 577 2018-01-06
- 11. Mads Emil Schwartz 500 1000 2018-01-18
- 12. Isabella højbjerg jeppesen 500 1000 2018-01-18
- 13. Linus Padkjær Gejl 800 1000 2018-01-11
- 14. Amireesa . 800 2018-01-20
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-01-20