Arbejder ...

loading

Nordsjælland Weekend EMT 2018  

Vis Gruppe : Parringer
8.HK Jubilæums EMT gruppe 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24962496
9
6
3
4
8
1024963,802503
2IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
24232420
10
5
7
16
11
35 - 63,9524143,882411
3FM Tom Rydstrom
23652365
11
8
1
6
7
2 - 4023653,032374
4GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23112355
12
7
10
1
6
2 - 42,8523242,972360
5FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
23062284
13
2
9
10
16
2 - 43,223122,962295
6FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22952317
14
1
15
3
4
35 - 61,8522981,882319
7FM Sandi Stojanovski
Hillerød Skakklub
22342248
15
4
2
8
3
7 - 82,122422,152255
8FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
22272212
16
3
12
7
1
7 - 82,2522322,052221
9Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21632184
1
12
5
15
14
29 - 151,521531,572173
10FM Peter Jakobsen
Skakklubben Nordkalotten
21512177
2
13
4
5
15
29 - 151,821551,882179
11 Erlend Kyrkjebo
21452145
3
16
14
13
2
29 - 15021451,372138
12Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21402180
4
9
8
14
13
29 - 151,621281,742165
13Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21372169
5
10
16
11
12
29 - 152,321312,382161
14Martin Rosenkilde Pedersen
Caïssa Gladsaxe
21322128
6
15
11
12
9
0160213202128
15Rune Andersen
Bornholms Skakklub
21252143
7
14
6
9
10
29 - 151,5521141,522133
16FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
21192140
8
11
13
2
5
29 - 151,721251,822144

Partier i turneringen Nordsjælland Weekend EMT 2018

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Nordsjælland Weekend EMT 2018

8. Hovedkreds 75 års jubilæum

Allerød Skakklub og 8. Hovedkreds indbyder til 5 runders koordineret EMT i weekenden 5.-7. januar 2018. Turneringen markerer 8. Hovedkreds’ 75 års jubilæum og er efterfølgeren til den traditionsrige NSU-turnering. EMT’en er samtidig 1. afdeling af 8. Hovedkreds Grand Prix 2018.

I anledning af hovedkredsens jubilæum sætter vi alle sejl til for at skabe en attraktiv turnering:

  • Optimale spilleforhold i alle klasser

  • Live-streaming fra topbrætterne

  • Ekstra store præmier

GM, IM, WGM og WIM spiller gratis. (kontakt turneringsleder for tilmelding)

Spillested: Allerød Kulturhus (biblioteket), Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra Allerød Station).

Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m. findes på spillestedet. Lørdag og søndag serverer Solvej sine berømte frikadeller til frokost!

Spilledage og tider:
Fredag den 5. januar 2018 kl. 19-24
Lørdag den 6. januar 2018 kl. 10-15 og kl. 15-20
Søndag den 7. januar 2018 kl. 10-15 og kl. 15-20

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.

Turneringsform:
Der inddeles efter dansk rating. Øverste mesterklasse spilles som schweizergruppe med 16 deltagere.
Øvrige grupper spilles alle-mod-alle med seks deltagere i hver gruppe, dog evt. schweizer i nederste gruppe. Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt.

Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde. Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.

Indskud og tilmelding:
Indskud 200 kroner; juniorer indtil 20 år 100 kr.; GM, IM, WGM og WIM gratis.
Indskud betales i forbindelse med tilmelding på https://skak.nemtilmeld.dk
Titelholdere bedes kontakte turneringslederne direkte vedrørende tilmelding.
Bemærk FORLÆNGET tilmeldingsfrist indtil 2. Januar 2018 23:55

Garanterede præmier:
Øverste mesterklasse: 4.000 kr. – 1.500 kr. – 1.000 kr. – ratingpræmie 700 kr.
Øvrige grupper: 800 kr. – 400 kr.
Præmierne deles ved ligestilling i point.

Turneringsledere og yderligere oplysninger:
Jesper Fris, E: jesperfris@hotmail.com; T: 28 89 09 97
Lars Johansen, E: Spurvevang@youmail.dk, T: 25 16 07 77

Periode 2018-01-05 .. 2018-01-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

IA Søren Bech Hansen - Øbro

NA Kasper Wilken Damm - Furesø

NA Hans E. Jacobsen - Hillerød ( Spillerrepræsentant )

Hoveddommer Jesper Scherling Fris
Dommere Alle grupper:  Lars K. Johansen , Niels Højtved , Steen Hagstrøm

Tilmeldings muligheder til Nordsjælland Weekend EMT 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
8.HK Jubilæums EMT gruppe 1 16 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 2 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 3 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 4 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 5 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 6 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 7 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 8 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT Gruppe 9 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT Gruppe 10 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 11 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 12 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 13 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 14 6 2018-01-05 2018-01-02
8.HK Jubilæums EMT gruppe 15 8 2018-01-05 2018-01-02
Totalt antal tilmeldte 102
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800594 1700090 1. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2496 2496 2017-12-14
100901506 1413767 2. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2423 2420 2017-12-19
0 1714830 3. FM Tom Rydstrom 2365 2365 2018-01-02
100101540 1400100 4. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2311 2355 2017-12-08
100100465 1400940 5. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2306 2284 2017-12-18
100301633 1408801 6. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2295 2317 2017-12-29
100102137 1403249 7. FM Sandi Stojanovski Hillerød Skakklub 2234 2248 2017-12-01
100800106 1400550 8. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2227 2212 2017-12-13
100103177 1413848 9. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2163 2184 2017-12-28
100101265 1401440 10. FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2151 2177 2017-12-21
0 1507052 11. Erlend Kyrkjebo 2145 2145 2017-12-21
102101025 1400878 12. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2140 2180 2018-01-01
100800259 1406671 13. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2137 2169 2017-11-16
100800473 1410261 14. Martin Rosenkilde Pedersen Caïssa Gladsaxe 2132 2128 2018-01-02
100801207 1405683 15. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2125 2143 2017-12-05
100300218 1403664 16. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2119 2140 2018-01-02
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100052 1400908 1. Jan Brønnum Skakforeningen Odysseus 2079 2056 2017-11-28
100800462 1406841 2. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 2009 2001 2017-11-09
100602129 1404792 3. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2104 2131 2017-12-28
102101032 1447432 4. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2052 2079 2017-11-09
100100366 1448056 5. Steen Mølgaard Furesø Skakklub 2047 2054 2017-12-27
100100428 1404113 6. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2072 2081 2017-10-27
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800660 1408356 1. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1952 1958 2018-01-02
100104022 1445448 2. Morten Majlund Nielsen Skakforeningen Odysseus 1953 1973 2017-12-31
100100125 1415131 3. Carsten Møller Larsen Skakklubben Seksløberen 1976 2074 2017-12-19
0 1511599 4. Hanna B. Kyrkjebo 1991 1968 2017-12-21
100300047 1406043 5. Peter Christian Grau Læseforeningens Skakklub 1981 2019 2017-12-26
100300071 1441167 6. Ulrik Larsen Køge Skakklub 1947 1979 2017-12-26
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802760 1439391 1. Mikael Ramkilde Hillerød Skakklub 1852 1909 2018-01-02
100802848 1445650 2. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1920 1880 2017-10-29
100800374 1409182 3. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1919 1956 2017-12-21
100101701 1417800 4. Henrik Egede Rasmussen Valby Skakklub 1820 1917 2017-12-28
100802146 1402714 5. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1839 1828 2018-01-02
100103393 1404768 6. Morten Davidsen Nielsen Musikvidenskabeligt Institut 1833 1930 2018-01-02
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104149 1452568 1. Nienke van den Brink BMS Skak 1793 1845 2017-12-26
100104193 1452371 2. Allan Juul Stage Hvidovre Skakklub 1784 1848 2018-01-02
100102012 1433768 3. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1750 1851 2017-11-06
0 1511602 4. Marte B. Kyrkjebo 1809 1812 2017-12-21
100800884 1425790 5. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1785 1834 2018-01-02
100100842 1409956 6. Michael O. Marshall Sjælsø Skakklub 1804 1839 2017-12-18
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800739 1408526 1. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1729 1757 2017-12-15
100101660 1434934 2. Frank Iversen Sjælsø Skakklub 1695 1779 2017-12-30
100800635 1409735 3. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1697 1731 2017-12-18
100100466 1450719 4. Svend Kronborg Kristensen Skakforeningen ØBRO 1722 1796 2018-01-01
100802399 1413619 5. David Christophersen Allerød Skakklub 1695 1713 2017-12-28
100800075 1425285 6. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1720 1838 2017-11-23
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802833 1445731 1. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1690 1770 2017-12-26
100800893 1406400 2. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1682 1756 2017-12-27
100104090 1454188 3. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1686 1734 2017-12-21
100803031 1463535 4. Gert Sørensen Frederiksværk Skakklub 1679 1694 2017-12-07
100202444 12809969 5. Paulius Meskenas Køge Skakklub 1686 1709 2017-12-27
100801505 1426621 6. Jan Schou Søes Gribskov Skakklub 1678 1721 2017-12-29
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103833 1438999 1. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1665 1776 2017-12-27
100100016 1411098 2. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1671 1751 2017-12-14
100803074 1464884 3. Mogens Jakobsen Allerød Skakklub 1673 1646 2017-12-22
100800047 1406663 4. Kim Alex Olsen Fredensborg Hygge Skakklub 1654 1739 2018-01-02
100802875 1448250 5. Rasmus Petersen Jetsmark Skakklub 1675 1740 2017-12-28
100100732 1505823 6. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1674 1769 2017-12-17
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT Gruppe 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802811 1442074 1. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1654 1730 2017-12-20
100802504 1429418 2. Omar Elzubeir 1625 1654 2017-12-21
101095063 1447971 3. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1651 1741 2017-12-14
100100322 1411225 4. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1620 1641 2017-10-27
100100603 1412620 5. Niels Højtved Allerød Skakklub 1646 1703 2018-01-04
100801036 1401920 6. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1635 1612 2017-12-28
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT Gruppe 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103837 1441400 1. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1614 1664 2017-12-26
- 2. Marius Enevold Gjesme Prøvemedlemmer 1600 2018-01-02
100802894 1457063 3. Olav Erstad Jørgensen BMS Skak 1587 1610 2018-01-01
100800404 1410946 4. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1615 1703 2017-12-15
100101719 1418246 5. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1602 1722 2018-01-01
100800467 1411152 6. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1614 1729 2017-12-30
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 11
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100624 1426125 1. Poul Erik Nielsen Allerød Skakklub 1552 1633 2017-12-29
100100593 1425013 2. Henrik Damm Allerød Skakklub 1537 1574 2017-11-23
100802963 1460803 3. Jan Knudsen Allerød Skakklub 1581 1640 2017-12-27
100100640 1426613 4. John Sø Allerød Skakklub 1506 1514 2017-12-26
100202092 1447955 5. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1527 1670 2018-01-01
100103836 1442589 6. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1565 1646 2017-12-28
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1503 1652 2017-12-13
100800414 1409557 2. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1502 1684 2017-12-31
100104399 1457349 3. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1364 1441 2017-12-31
100202461 12816990 4. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1419 1419 2017-12-27
100800478 1417118 5. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1483 1585 2017-12-23
100801614 1438719 6. Stig Svensson Enkeltmedlem - Indland 1487 1590 2017-11-02
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 13
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100606 1425463 1. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1321 1465 2017-11-02
100801513 1402870 2. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1345 1459 2017-11-27
100100529 1426770 3. Heinrich Kirch Thomsen Allerød Skakklub 1345 1391 2017-12-26
100102880 1419889 4. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1325 1488 2017-12-19
100100632 1426400 5. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1290 1447 2017-11-12
100802517 1425242 6. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1311 1432 2017-12-16
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 14
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100600 1434713 1. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1265 1458 2017-12-27
100802922 1451618 2. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1234 1401 2017-12-29
100800118 1426230 3. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1259 1451 2017-12-28
100802656 1429469 4. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1271 1322 2017-12-27
100802297 1425048 5. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1276 1388 2017-12-08
0 45059730 6. Vedant Kumar Saravana 1271 1301 2017-12-27
Deltagere i gruppen 8.HK Jubilæums EMT gruppe 15
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095748 1466402 1. Albert Sylvest Helsingør Skakklub 1000 2017-12-28
100802120 1424610 2. Thomas Andersen Frederikssund Skakklub 1052 1434 2018-01-02
100202445 12824429 3. Vaidas Meskenas Køge Skakklub 1143 1150 2017-12-27
100802851 1445723 4. Roar Skov Frederikssund Skakklub 1085 1284 2017-12-30
100202132 1442295 5. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1114 1144 2018-01-01
100802850 1445715 6. Cort Skov Frederikssund Skakklub 1075 1298 2017-12-30
100800683 1439421 7. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1075 1078 2017-12-29
100802816 1445111 8. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1004 1261 2017-12-27