Arbejder ...

loading

38. Holbergturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Jørgensen
Slagelse Skakklub
14881715
8
0
2
½
3
0
4
0
5
0
6
0
7
1
83,4514004,561654
2Ohran Alic
Haslev Skakklub
15501706
7
1
1
½
8
½
3
1
4
1
5
1
6
½
14,1516074,461727
3Marcus Juul Nielsen
Skakklubben Rokaden
13481497
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
0
5
½
4 - 52,0514132,291545
4Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
15881585
5
1
6
1
7
0
1
1
2
0
3
1
8
0
42 - 34,515663,191601
5Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
13941576
4
0
8
0
6
1
7
1
1
1
2
0
3
½
4 - 52,514393,091584
6Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
13991453
3
1
4
0
5
0
8
½
7
0
1
1
2
½
36 - 72,5514191,871476
7Svend Eckert
Korsør Skakklub
15801675
2
0
3
0
4
1
5
0
6
1
8
1
1
0
36 - 74,4515154,131652
8Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
15771701
1
1
5
1
2
½
6
½
3
0
7
0
4
1
42 - 34,415594,411693
Indbydelse

Den 38. Holbergturnering.

11/2 – 17/2 2018 indbyder Dianalund Skakklub til vores traditionsrige koordinerede turnering over 7 runder.

 

Turneringssystem

Der spilles fortrinsvis i alle mod alle grupper - eventuelt Monrad i enkelt gruppe. Turneringen er Elo-ratet.

 

Sted

Turneringen afvikles i klubbens lokaler i Borgerhuset, Sømosevej 44, 4293 Dianalund.

Der er kørestolsadgang.

 

Spilletidspunkter

Kl. 18.00, dog lørdag den 17/2 kl. 13.00.

 

Betænkningstid

2 øverste grupper: 90 minutter til de første 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk med et tillæg på 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

Øvrige Grupper: 90 minutter med et tillæg på 30 sekunder fra træk 1.

 

Frist for fremmøde

Tidsfristen er 60 minutter efter rundestart. Er man ikke mødt inden tidsfristens udløb er partiet tabt.

 

Indskud i alle klasser

kr. 200

 

Præmier

Garanteret 1. præmie i alle klasser kr. 1000.

 

Tilmelding

Senest 6/2 2018 til John Christensen, på telefon 51 86 41 76, på mail: jo.c@live.dk eller direkte via DSU’s turneringssystem.

 

NB

Hvis du tilmelder dig via e-mail, er din tilmelding først registreret når du får en svarmail.

 

Periode 2018-02-11 .. 2018-02-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Bruno Sørensen
  • Yderligere : Carl-Otto Nielsen,Flemming Christensen,Laurits Danielsen

Tilmeldings muligheder til 38. Holbergturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2018-02-11 2018-02-06
Gruppe 2 8 2018-02-11 2018-02-06
Gruppe 3 8 2018-02-11 2018-02-06
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200450 1405780 1. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1620 1756 2017-12-17
100800893 1406400 2. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1712 1788 2018-01-16
100801113 1410962 3. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1624 1737 2018-02-05
100200125 1418866 4. Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1607 1718 2017-11-02
100200207 1423924 5. Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1619 1686 2017-11-14
100202092 1447955 6. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1651 1767 2018-02-04
100202200 1442414 7. Richard Roos Næstved Skakklub 1606 1736 2018-02-04
100200923 1421204 8. Søren Jensen Viby Skakklub 1802 1873 2018-02-05
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200202 1423711 1. Morten Jørgensen Slagelse Skakklub 1488 1715 2018-02-06
100102462 1410571 2. Ohran Alic Haslev Skakklub 1550 1706 2018-01-05
100202102 1446576 3. Marcus Juul Nielsen Skakklubben Rokaden 1348 1497 2018-01-20
100801036 1401920 4. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1588 1585 2018-02-01
100200019 1409670 5. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1394 1576 2018-01-29
100801061 1423665 6. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1399 1453 2018-01-06
100200792 1401068 7. Svend Eckert Korsør Skakklub 1580 1675 2018-02-04
100801019 1404300 8. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1577 1701 2018-02-06
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201783 1465635 1. Jim Jensen Dianalund Skakklub 1219 1544 2017-12-13
101095050 1450107 2. Bertel Stenbæk Dianalund Skakklub 1318 1486 2017-11-08
101095049 1451472 3. Brian Holm Nielsen 916 1188 2018-01-20
100202407 1463357 4. Torben Sørensen Korsør Skakklub 1237 1419 2017-11-22
100200120 1435370 5. Per Hansen Dianalund Skakklub 1135 1328 2018-01-14
100202132 1442295 6. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1078 1160 2018-02-04
103105996 1435914 7. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1308 1460 2018-01-25
100202354 1461540 8. Kurt Hansen Dianalund Skakklub 1296 1397 2017-11-19