Arbejder ...

loading

Chess House Superlyn december 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Indledende, Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23612292
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
716,523715,142309
2Peter Grove
Skanderborg Skakklub
22702190
7
1
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
626,122684,672197
3Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19632023
6
0
7
1
1
0
2
0
8
1
4
0
5
1
34 - 54,519183,621991
4Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18611915
5
1
6
1
7
1
1
0
2
0
3
1
8
1
533,918942,891937
5Anton David
Skakklubben af 1968
17201778
4
0
8
1
6
0
7
1
1
0
2
0
3
0
263,116872,021758
6Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16721781
3
1
4
0
5
1
8
1
7
0
1
0
2
0
34 - 52,816782,021781
7Martin Thomsen
Holstebro Skakklub
11681492
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
½
1
0
70,6512060,641506
8Christian Werk
Prøvemedlemmer
1100
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
½
4
0
½80,45110201000

Indledende, gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
24992598
8
1
2
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
1
61 - 36,624995,462593
2FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22492294
7
1
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
61 - 35,5522584,422306
3Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
22392177
6
1
7
1
1
1
2
0
8
1
4
1
5
1
61 - 35,522493,832200
4Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18781972
5
½
6
1
7
1
1
0
2
0
3
0
8
1
43,518782,681968
5Jan Han Petersen
Århus Skakklub/Skolerne
17571904
4
½
8
1
6
1
7
0
1
0
2
0
3
0
62,7517502,301888
6Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
16371809
3
0
4
0
5
0
8
1
7
0
1
0
2
0
172,0516061,761774
7John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
16281512
2
0
3
0
4
0
5
1
6
1
8
1
1
0
35216580,551570
8Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1032
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
0
080,05103001000

A-finale Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16721781
8
0
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
16 - 80,5516860,971782
2Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18781972
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
1
16 - 81,618602,131949
3Peter Grove
Skanderborg Skakklub
22702190
6
1
7
0
1
1
2
1
8
1
4
1
5
0
544,522803,852213
4Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
22392177
5
0
6
1
7
0
1
1
2
1
3
0
8
0
354,2522143,742162
5FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23612292
4
1
8
½
6
1
7
½
1
1
2
1
3
1
615,1523784,642319
6Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18611915
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
1
2
0
16 - 81,5518451,711901
7GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
24992598
2
1
3
1
4
1
5
½
6
1
8
0
1
1
2 - 36,124936,322590
8FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22492294
1
1
5
½
2
1
6
1
3
0
7
1
4
1
2 - 34,322734,642311

B-finale Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Han Petersen
Århus Skakklub/Skolerne
17571904
8
1
2
0
3
1
4
0
5
0
6
1
7
1
445,117243,481874
2Martin Thomsen
Holstebro Skakklub
11681492
7
1
1
1
8
0
3
½
4
0
5
0
6
0
5 - 61,412180,921495
3Christian Werk
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1100
6
1
7
1
1
0
2
½
8
0
4
0
5
0
5 - 61,1116301000
4John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
16281512
5
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
8
0
52 - 34,216521,021591
5Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19632023
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
716,319844,072042
6Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
16371809
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
1
17 - 84,2515102,861772
7Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1032
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
17 - 80,8104101000
8Anton David
Skakklubben af 1968
17201778
1
0
5
0
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
52 - 34,8517252,651785
Indbydelse
 

Chess House SUPERLYN

Fredag 1. december
Spisning kl. 18:30 / Turnering kl. 19:30

Først spilles indledende puljer, derefter finalepuljer, alt afhænger af antal deltagere.
Der spilles efter FIDEs regler (tillæg B4) og turneringen bliver dansk og ELO-ratet. 

Forplejning: oplyses senere

Betænkningstid: 5 minutter til hele partiet.
Indskud: 50 kr.
80 kr. incl. dagskort for ikke-medlemmer.
Præmier: Øverste finalegruppe:
   1. præmie: 400,- kr.
   2. præmie: 200,- kr. som gavekort til Chess House
Øvrige finalegrupper:
   1. præmie: 200,- kr. som gavekort til Chess House
   2. præmie: 100,- kr. som gavekort til Chess House
Der er præmie til hver 4. deltager.
Tilmelding: Tilmeldingsfanen ovenfor samt ved fremmøde indtil 19:15 på spilledagen.
Spillested: Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N.
Deltagelse kræver ikke medlemskab af Chess House eller DSU.
Periode 2017-12-01 .. 2017-12-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Chess House Superlyn december 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Indledende, Gruppe 1 8 2017-12-01 2017-12-01
Indledende, gruppe 2 8 2017-12-01 2017-12-01
A-finale 8 2017-12-01 2017-12-01
B-finale 8 2017-12-01 2017-12-01
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Indledende, Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2361 2292 2017-11-28
100601689 1411101 2. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2270 2190 2017-11-10
100600930 1409506 3. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1963 2023 2017-11-30
100600351 1408410 4. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1861 1915 2017-11-04
103106408 1402072 5. Anton David Skakklubben af 1968 1720 1778 2017-11-12
100600624 1428446 6. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1672 1781 2017-11-30
100901719 1447319 7. Martin Thomsen Holstebro Skakklub 1168 1492 2017-11-23
101096432 - 8. Christian Werk Prøvemedlemmer 1100 2017-11-29
Deltagere i gruppen Indledende, gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100602057 1413864 1. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2499 2598 2017-11-28
100602308 1440640 2. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2249 2294 2017-11-28
100600350 1400800 3. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2239 2177 2017-11-07
100602257 1436589 4. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1878 1972 2017-12-01
103102835 1427121 5. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1757 1904 2017-11-29
100602448 1444875 6. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1637 1809 2017-11-26
100602575 1453947 7. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1628 1512 2017-11-03
100602519 1454102 8. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1032 2017-12-01
Deltagere i gruppen A-finale
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600624 1428446 1. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1672 1781 2017-12-05
100602257 1436589 2. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1878 1972 2017-12-05
100601689 1411101 3. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2270 2190 2017-12-05
100600350 1400800 4. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2239 2177 2017-12-05
100600675 1401408 5. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2361 2292 2017-12-05
100600351 1408410 6. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1861 1915 2017-12-05
100602057 1413864 7. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2499 2598 2017-12-05
100602308 1440640 8. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2249 2294 2017-12-05
Deltagere i gruppen B-finale
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
103102835 1427121 1. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1757 1904 2017-12-05
100901719 1447319 2. Martin Thomsen Holstebro Skakklub 1168 1492 2017-12-05
101096432 - 3. Christian Werk Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1100 2017-12-05
100602575 1453947 4. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1628 1512 2017-12-05
100600930 1409506 5. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1963 2023 2017-12-05
100602448 1444875 6. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1637 1809 2017-12-05
100602519 1454102 7. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1032 2017-12-05
103106408 1402072 8. Anton David Skakklubben af 1968 1720 1778 2017-12-05