Frem Julecup 2017
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn | 2074 | 8 1 | 2 1 | 3 1 | 4 0 | 5 0 | 6 1 | 7 ½ | 4½ | 4 | 3,7 | 2090 |
2 | Poul Erik Nielsen Sydøstfyn | 2037 | 7 ½ | 1 0 | 8 ½ | 3 0 | 4 0 | 5 0 | 6 1 | 2 | 7 | 3,3 | 2011 |
3 | FM Kristoffer Dyrgaard Frem Skakklub | 2283 | 6 0 | 7 0 | 1 0 | 2 1 | 8 1 | 4 ½ | 5 ½ | 3 | 5 | 5,7 | 2229 |
4 | CM Rauf Murtuzov Skakklubben Alssund | 2055 | 5 0 | 6 1 | 7 ½ | 1 1 | 2 1 | 3 ½ | 8 1 | 5 | 1 - 3 | 3,45 | 2087 |
5 | Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub | 1967 | 4 1 | 8 1 | 6 ½ | 7 0 | 1 1 | 2 1 | 3 ½ | 5 | 1 - 3 | 2,55 | 2046 |
6 | Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub | 2019 | 3 1 | 4 0 | 5 ½ | 8 ½ | 7 ½ | 1 0 | 2 0 | 2½ | 6 | 3,1 | 2007 |
7 | CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn | 2097 | 2 ½ | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 ½ | 8 1 | 1 ½ | 5 | 1 - 3 | 3,9 | 2119 |
8 | Morten Frank Jensen Præstø Skakklub | 1948 | 1 0 | 5 0 | 2 ½ | 6 ½ | 3 0 | 7 0 | 4 0 | 1 | 8 | 2,35 | 1908 |
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Odense Skakklub | 1845 | 8 ½ | 2 ½ | 3 0 | 4 1 | 5 ½ | 6 1 | 7 1 | 4½ | 2 - 3 | 3,6 | 1872 |
2 | Kurt Hollesen Tårnet Svendborg | 1943 | 7 1 | 1 ½ | 8 ½ | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 6 1 | 3½ | 5 | 4,65 | 1909 |
3 | Jakob Petersen Middelfart Skakklub | 1878 | 6 1 | 7 0 | 1 1 | 2 1 | 8 0 | 4 1 | 5 ½ | 4½ | 2 - 3 | 3,95 | 1895 |
4 | Jesper Schmidt Poulsen Odense Skakklub | 1750 | 5 ½ | 6 0 | 7 1 | 1 0 | 2 ½ | 3 0 | 8 0 | 2 | 7 | 2,6 | 1732 |
5 | Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub | 1911 | 4 ½ | 8 1 | 6 1 | 7 ½ | 1 ½ | 2 1 | 3 ½ | 5 | 1 | 4,3 | 1932 |
6 | Birger Olsen Sydøstfyn | 1750 | 3 0 | 4 1 | 5 0 | 8 1 | 7 1 | 1 0 | 2 0 | 3 | 6 | 2,6 | 1762 |
7 | Erik Pedersen Frem Skakklub | 1762 | 2 0 | 3 1 | 4 0 | 5 ½ | 6 0 | 8 0 | 1 0 | 1½ | 8 | 2,7 | 1726 |
8 | Jan Kuntz Frem Skakklub | 1851 | 1 ½ | 5 0 | 2 ½ | 6 0 | 3 1 | 7 1 | 4 1 | 4 | 4 | 3,65 | 1862 |
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ib Lynæs Hansen Sydøstfyn | 1701 | 8 1 | 2 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 ½ | 7 ½ | 5½ | 1 - 2 | 3,55 | 1773 |
2 | Thomas Bo Thomsen Middelfart Skakklub | 1707 | 7 1 | 1 0 | 8 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 1 | 5½ | 1 - 2 | 3,65 | 1773 |
3 | Bo Munksgaard Præstø Skakklub | 1695 | 6 ½ | 7 ½ | 1 0 | 2 0 | 8 1 | 4 1 | 5 0 | 3 | 5 | 3,45 | 1682 |
4 | Lars Uffe Petersen Odense Skakklub | 1679 | 5 0 | 6 ½ | 7 0 | 1 ½ | 2 ½ | 3 0 | 8 1 | 2½ | 6 - 7 | 3,3 | 1655 |
5 | Jacob Foged Christensen Frem Skakklub | 1721 | 4 1 | 8 1 | 6 1 | 7 1 | 1 0 | 2 0 | 3 1 | 5 | 3 | 3,75 | 1759 |
6 | Jørgen Kiel Sydøstfyn | 1732 | 3 ½ | 4 ½ | 5 0 | 8 1 | 7 0 | 1 ½ | 2 0 | 2½ | 6 - 7 | 3,9 | 1690 |
7 | Erik René Nielsen Sydøstfyn | 1642 | 2 0 | 3 ½ | 4 1 | 5 0 | 6 1 | 8 1 | 1 ½ | 4 | 4 | 2,9 | 1675 |
8 | Anton Kjeldsen Frem Skakklub | 1696 | 1 0 | 5 0 | 2 0 | 6 0 | 3 0 | 7 0 | 4 0 | 0 | 8 | 3,5 | 1587 |
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Klaus Skadegaard Odense Skakklub | 1454 | 8 0 | 2 0 | 3 0 | 4 1 | 5 1 | 6 1 | 7 0 | 3 | 6 | 2,65 | 1470 |
2 | Andrew Velarde Ejby Skakklub | 1572 | 7 1 | 1 1 | 8 ½ | 3 0 | 4 1 | 5 1 | 6 1 | 5½ | 1 - 3 | 3,95 | 1629 |
3 | Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub | 1544 | 6 1 | 7 1 | 1 1 | 2 1 | 8 ½ | 4 0 | 5 1 | 5½ | 1 - 3 | 3,6 | 1632 |
4 | Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub | 1561 | 5 1 | 6 1 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 1 | 8 ½ | 3½ | 5 | 3,8 | 1548 |
5 | Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub | 1472 | 4 0 | 8 0 | 6 0 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 0 | 0 | 8 | 2,85 | 1344 |
6 | Per Bjerre Læseforeningens Skakklub | 1457 | 3 0 | 4 0 | 5 1 | 8 0 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 1 | 7 | 0 | 1457 |
7 | Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn | 1598 | 2 0 | 3 0 | 4 1 | 5 1 | 6 1 | 8 0 | 1 1 | 4 | 4 | 4,2 | 1589 |
8 | Anders Elsborg Jensen Nyborg Skakklub | 1604 | 1 1 | 5 1 | 2 ½ | 6 1 | 3 ½ | 7 1 | 4 ½ | 5½ | 1 - 3 | 4,25 | 1642 |
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub | 1313 | 8 1 | 2 0 | 3 1 | 4 1 | 5 0 | 6 0 | 7 0 | 3 | 5 | 2,9 | 1318 |
2 | Bo F. Sørensen Frem Skakklub | 1354 | 7 ½ | 1 1 | 8 1 | 3 1 | 4 1 | 5 ½ | 6 ½ | 5½ | 1 | 3,35 | 1480 |
3 | Hans Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1394 | 6 1 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 8 0 | 4 1 | 5 0 | 2 | 6 - 7 | 3,8 | 1313 |
4 | Per Rømhild Skakklubben Evans | 1334 | 5 0 | 6 0 | 7 0 | 1 0 | 2 0 | 3 0 | 8 1 | 1 | 8 | 3,15 | 1237 |
5 | Leif Justesen Odense Skakklub | 1387 | 4 1 | 8 0 | 6 1 | 7 ½ | 1 1 | 2 ½ | 3 1 | 5 | 2 - 3 | 3,75 | 1443 |
6 | Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1427 | 3 0 | 4 1 | 5 0 | 8 1 | 7 1 | 1 1 | 2 ½ | 4½ | 4 | 4,2 | 1441 |
7 | Per Andersen Midtfyns Skakklub | 1316 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 5 ½ | 6 0 | 8 1 | 1 1 | 5 | 2 - 3 | 2,95 | 1433 |
8 | Steen Lund Prøvemedlemmer | 1400 | 1 0 | 5 1 | 2 0 | 6 0 | 3 1 | 7 0 | 4 0 | 2 | 6 - 7 | 3,9 | 1315 |
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Claus Christensen Frem Skakklub | 1180 | 2 0 | 10 0 | 7 ½ | 4 1 | 9 1 | 6 0 | 3 0 | 2½ | 6 - 7 | 4,35 | 1097 |
2 | Nicholas Voldsgaard Prøvemedlemmer | 1000 | 1 1 | 3 0 | 10 0 | 8 0 | 4 0 | 9 0 | 5 0 | 1 | 9 - 10 | 2,55 | 907 |
3 | Christian Ringsmose Odense Skakklub | 1076 | 4 1 | 2 1 | 6 1 | 10 1 | 8 1 | 7 1 | 1 1 | 7 | 1 | 3 | 1369 |
4 | Robert Crawford Frem Skakklub | 947 | 3 0 | 5 0 | 9 1 | 1 0 | 2 1 | 8 0 | 6 0 | 2 | 8 | 2,1 | 941 |
5 | Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1086 | 6 0 | 4 1 | 8 0 | 9 1 | 7 0 | 10 0 | 2 1 | 3 | 5 | 3,35 | 1070 |
6 | André Friis Møller Frem Skakklub | 1162 | 5 1 | 8 1 | 3 0 | 7 1 | 10 1 | 1 1 | 4 1 | 6 | 2 | 3,8 | 1293 |
7 | Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub | 1195 | 8 0 | 9 1 | 1 ½ | 6 0 | 5 1 | 3 0 | 10 0 | 2½ | 6 - 7 | 4,1 | 1123 |
8 | Mike Bahnsen Præstø Skakklub | 1195 | 7 1 | 6 0 | 5 1 | 2 1 | 3 0 | 4 1 | 9 1 | 5 | 3 - 4 | 4,65 | 1211 |
9 | Linus Roed Gundorf Jacobsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1018 | 10 0 | 7 0 | 4 0 | 5 0 | 1 0 | 2 1 | 8 0 | 1 | 9 - 10 | 2,6 | 928 |
10 | Ruben Jepsen Sydøstfyn | 1209 | 9 1 | 1 1 | 2 1 | 3 0 | 6 0 | 5 1 | 7 1 | 5 | 3 - 4 | 4,5 | 1232 |
Frem Julecup 2017 | |||
---|---|---|---|
FREM Skakklub indbyder til den årlige julehurtigturnering. Spillested: Spilledag: OBS: For at sikre gode rammer for alle deltagere i turneringen er der et deltagerloft på 64 deltagere. VEL MØDT I FREM! |
|||
Periode | 2017-12-28 .. 2017-12-28 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turneringens egen hjemmeside | http://www.frem-skakklub.dk | ||
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Kristoffer Dyrgaard | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Frem Julecup 2017
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Mestergruppen | 8 | 2017-12-28 | 2017-12-26 |
Basis 1 | 8 | 2017-12-28 | 2017-12-26 |
Basis 2 | 8 | 2017-12-28 | 2017-12-26 |
Basis 3 | 8 | 2017-12-28 | 2017-12-26 |
Basis 4 | 8 | 2017-12-28 | 2017-12-26 |
Basis 5 (Monradgruppe) | 10 | 2017-12-28 | 2017-12-26 |
Totalt antal tilmeldte | 50 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300623 | 1403273 | 1. Thomas Stausholm Jepsen | Sydøstfyn | 2074 | 2128 | 2017-12-26 | |||
100900189 | 1406892 | 2. Poul Erik Nielsen | Sydøstfyn | 2037 | 2030 | 2017-12-26 | |||
103104861 | 1410938 | 3. FM Kristoffer Dyrgaard | Frem Skakklub | 2283 | 2328 | 2017-11-12 | |||
100401623 | 13408755 | 4. CM Rauf Murtuzov | Skakklubben Alssund | 2055 | 2174 | 2017-12-25 | |||
100300215 | 1407953 | 5. Lars Munk Jensen | Læseforeningens Skakklub | 1967 | 2118 | 2017-12-21 | |||
100300686 | 1427288 | 6. Jess Nykjær | Nr.Åby Juniorskakklub | 2019 | 1991 | 2017-11-12 | |||
100300604 | 1407961 | 7. CM Martin Strandby Hansen | Sydøstfyn | 2097 | 2080 | 2017-12-20 | |||
100200822 | 1407325 | 8. Morten Frank Jensen | Præstø Skakklub | 1948 | 2013 | 2017-11-12 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300078 | 1405551 | 1. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen | Odense Skakklub | 1845 | 1905 | 2017-12-09 | |||
100102004 | 1406817 | 2. Kurt Hollesen | Tårnet Svendborg | 1943 | 1977 | 2017-12-03 | |||
100300348 | 1443852 | 3. Jakob Petersen | Middelfart Skakklub | 1878 | 1917 | 2017-12-26 | |||
100300998 | 1446347 | 4. Jesper Schmidt Poulsen | Odense Skakklub | 1750 | 1884 | 2017-12-05 | |||
100301569 | 1410881 | 5. Alex Sørensen | Læseforeningens Skakklub | 1911 | 1932 | 2017-12-26 | |||
100301904 | 1450344 | 6. Birger Olsen | Sydøstfyn | 1750 | 1894 | 2017-12-09 | |||
100200068 | 1424157 | 7. Erik Pedersen | Frem Skakklub | 1762 | 1892 | 2017-12-22 | |||
100300208 | 1401688 | 8. Jan Kuntz | Frem Skakklub | 1851 | 1946 | 2017-11-16 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300749 | 1407511 | 1. Ib Lynæs Hansen | Sydøstfyn | 1701 | 1820 | 2017-12-10 | |||
103108884 | 1444140 | 2. Thomas Bo Thomsen | Middelfart Skakklub | 1707 | 1863 | 2017-12-26 | |||
100600977 | 1407473 | 3. Bo Munksgaard | Præstø Skakklub | 1695 | 1748 | 2017-12-23 | |||
100300010 | 1406906 | 4. Lars Uffe Petersen | Odense Skakklub | 1679 | 1904 | 2017-12-11 | |||
100301806 | 1439073 | 5. Jacob Foged Christensen | Frem Skakklub | 1721 | 1957 | 2017-12-26 | |||
100300609 | 1428020 | 6. Jørgen Kiel | Sydøstfyn | 1732 | 1837 | 2017-11-20 | |||
100301159 | 1413341 | 7. Erik René Nielsen | Sydøstfyn | 1642 | 1761 | 2017-12-25 | |||
100300031 | 1427253 | 8. Anton Kjeldsen | Frem Skakklub | 1696 | 1763 | 2017-12-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300101 | 1443984 | 1. Klaus Skadegaard | Odense Skakklub | 1454 | 1609 | 2017-12-11 | |||
100300351 | 1435132 | 2. Andrew Velarde | Ejby Skakklub | 1572 | 1736 | 2017-12-15 | |||
100301886 | 1447947 | 3. Albert Mechlenburg Møller | Frem Skakklub | 1544 | 1714 | 2017-12-11 | |||
100300356 | 1408780 | 4. Erling Rasmussen | Læseforeningens Skakklub | 1561 | 1803 | 2017-12-19 | |||
100300033 | 1464507 | 5. Brian Kirkeskov Magnussen | Nr.Åby Juniorskakklub | 1472 | 2017-11-16 | ||||
100300418 | 1440322 | 6. Per Bjerre | Læseforeningens Skakklub | 1457 | 1589 | 2017-12-21 | |||
100301932 | 1452533 | 7. Mikkel Strandby Hansen | Sydøstfyn | 1598 | 1453 | 2017-12-20 | |||
100300276 | 1440330 | 8. Anders Elsborg Jensen | Nyborg Skakklub | 1604 | 1788 | 2017-12-26 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301937 | 1461036 | 1. Steen Roed Gundorf Henriksen | Frem Skakklub | 1313 | 1272 | 2017-11-14 | |||
103102089 | 1444026 | 2. Bo F. Sørensen | Frem Skakklub | 1354 | 1622 | 2017-12-22 | |||
100300413 | 0 | 3. Hans Hansen | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1394 | 2017-11-17 | ||||
100500542 | 1427717 | 4. Per Rømhild | Skakklubben Evans | 1334 | 1161 | 2017-11-16 | |||
100300544 | 1447912 | 5. Leif Justesen | Odense Skakklub | 1387 | 0 | 2017-12-22 | |||
100301938 | 1461044 | 6. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1427 | 1626 | 2017-11-14 | |||
100300920 | 1445081 | 7. Per Andersen | Midtfyns Skakklub | 1316 | 1666 | 2017-11-18 | |||
101096467 | - | 8. Steen Lund | Prøvemedlemmer | 1400 | 2017-12-26 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301805 | 1439065 | 1. Claus Christensen | Frem Skakklub | 1180 | 2017-12-26 | ||||
101096466 | - | 2. Nicholas Voldsgaard | Prøvemedlemmer | 1000 | 2017-12-04 | ||||
100301927 | 1451669 | 3. Christian Ringsmose | Odense Skakklub | 1076 | 2017-11-28 | ||||
100301902 | 1450182 | 4. Robert Crawford | Frem Skakklub | 947 | 1250 | 2017-11-21 | |||
100301965 | 1462440 | 5. Elias Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1086 | 1349 | 2017-11-14 | |||
100301795 | 1439081 | 6. André Friis Møller | Frem Skakklub | 1162 | 1489 | 2017-12-11 | |||
100202278 | 1457942 | 7. Johannes Frank Jensen | Præstø Skakklub | 1195 | 1220 | 2017-11-12 | |||
100201979 | 1446444 | 8. Mike Bahnsen | Præstø Skakklub | 1195 | 1394 | 2017-12-20 | |||
101095626 | - | 9. Linus Roed Gundorf Jacobsen | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1018 | 2017-11-14 | ||||
100301979 | 1464361 | 10. Ruben Jepsen | Sydøstfyn | 1209 | 1614 | 2017-12-02 |