Arbejder ...

loading

Frem Julecup 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 5 (Monradgruppe) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Claus Christensen
Frem Skakklub
1180
2
0
10
0
7
½
4
1
9
1
6
0
3
0
6 - 74,351097
2Nicholas Voldsgaard
Prøvemedlemmer
1000
1
1
3
0
10
0
8
0
4
0
9
0
5
0
19 - 102,55930
3Christian Ringsmose
Odense Skakklub
1076
4
1
2
1
6
1
10
1
8
1
7
1
1
1
7131369
4Robert Crawford
Frem Skakklub
947
3
0
5
0
9
1
1
0
2
1
8
0
6
0
282,1943
5Elias Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
1086
6
0
4
1
8
0
9
1
7
0
10
0
2
1
353,351070
6André Friis Møller
Frem Skakklub
1162
5
1
8
1
3
0
7
1
10
1
1
1
4
1
623,81293
7Johannes Frank Jensen
Præstø Skakklub
1195
8
0
9
1
1
½
6
0
5
1
3
0
10
0
6 - 74,11123
8Mike Bahnsen
Præstø Skakklub
1195
7
1
6
0
5
1
2
1
3
0
4
1
9
1
53 - 44,651211
9Linus Roed Gundorf Jacobsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1018
10
0
7
0
4
0
5
0
1
0
2
1
8
0
19 - 102,6946
10Ruben Jepsen
Sydøstfyn
1209
9
1
1
1
2
1
3
0
6
0
5
1
7
1
53 - 44,51232

Ratinggruppe (under 1100) (5 spillere)

Indbydelse

FREM Skakklub indbyder til den årlige julehurtigturnering.

Spillested: 
Ungdomshuset, Nørregade 60, 3. sal, 5000 Odense C

Spilledag: 
Torssdag d. 28. december 2017

Spilletid:
Kl. 10.00 til ca. 18.30

Turneringsform: 
8 deltagere i hver gruppe opdelt efter rating (hurtigskakrating anvendes, hvor det er muligt), som spiller alle mod alle. Evt. nederste gruppe som monrad.
Turneringen hurtigskak-rates (dansk rating).

Betænkningstid: 
25 minutter pr. spiller pr. parti.

Indskud:
150 kr. Betales senest kl. 9.40.

Præmier: 
1.pr.: 600 kr. 2.pr.: 400 kr. 3.pr.: 200 kr. - samme præmiestørrelse i alle grupper. Ved ligestilling deles præmierne.

Forplejning:
Velassorteret kantine findes på spillestedet med bl.a. mulighed for køb af lun ret i middagspausen.

Tilmeldingsfrist:
Tirsdag d. 26. december kl. 20.00.         

Tilmelding:
Tilmelding sker via DSU’s turneringssystem på turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard, kristoffer@frem-skakklub.dk eller tlf.: 25 75 76 78.

OBS: For at sikre gode rammer for alle deltagere i turneringen er der et deltagerloft på 64 deltagere.

VEL MØDT I FREM!

Periode 2017-12-28 .. 2017-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Kristoffer Dyrgaard

Tilmeldings muligheder til Frem Julecup 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2017-12-28 2017-12-26
Basis 1 8 2017-12-28 2017-12-26
Basis 2 8 2017-12-28 2017-12-26
Basis 3 8 2017-12-28 2017-12-26
Basis 4 8 2017-12-28 2017-12-26
Basis 5 (Monradgruppe) 10 2017-12-28 2017-12-26
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300623 1403273 1. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2074 2128 2017-12-26
100900189 1406892 2. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 2037 2030 2017-12-26
103104861 1410938 3. FM Kristoffer Dyrgaard Frem Skakklub 2283 2328 2017-11-12
100401623 13408755 4. CM Rauf Murtuzov Skakklubben Alssund 2055 2174 2017-12-25
100300215 1407953 5. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 1967 2118 2017-12-21
100300686 1427288 6. Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 2019 1991 2017-11-12
100300604 1407961 7. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2097 2080 2017-12-20
100200822 1407325 8. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1948 2013 2017-11-12
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300078 1405551 1. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Odense Skakklub 1845 1905 2017-12-09
100102004 1406817 2. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1943 1977 2017-12-03
100300348 1443852 3. Jakob Petersen Middelfart Skakklub 1878 1917 2017-12-26
100300998 1446347 4. Jesper Schmidt Poulsen Odense Skakklub 1750 1884 2017-12-05
100301569 1410881 5. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1911 1932 2017-12-26
100301904 1450344 6. Birger Olsen Sydøstfyn 1750 1894 2017-12-09
100200068 1424157 7. Erik Pedersen Frem Skakklub 1762 1892 2017-12-22
100300208 1401688 8. Jan Kuntz Frem Skakklub 1851 1946 2017-11-16
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300749 1407511 1. Ib Lynæs Hansen Sydøstfyn 1701 1820 2017-12-10
103108884 1444140 2. Thomas Bo Thomsen Middelfart Skakklub 1707 1863 2017-12-26
100600977 1407473 3. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1695 1748 2017-12-23
100300010 1406906 4. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1679 1904 2017-12-11
100301806 1439073 5. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1721 1957 2017-12-26
100300609 1428020 6. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1732 1837 2017-11-20
100301159 1413341 7. Erik René Nielsen Sydøstfyn 1642 1761 2017-12-25
100300031 1427253 8. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1696 1763 2017-12-05
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300101 1443984 1. Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1454 1609 2017-12-11
100300351 1435132 2. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1572 1736 2017-12-15
100301886 1447947 3. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1544 1714 2017-12-11
100300356 1408780 4. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1561 1803 2017-12-19
100300033 1464507 5. Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub 1472 2017-11-16
100300418 1440322 6. Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1457 1589 2017-12-21
100301932 1452533 7. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1598 1453 2017-12-20
100300276 1440330 8. Anders Elsborg Jensen Nyborg Skakklub 1604 1788 2017-12-26
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301937 1461036 1. Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 1313 1272 2017-11-14
103102089 1444026 2. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1354 1622 2017-12-22
100300413 0 3. Hans Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1394 2017-11-17
100500542 1427717 4. Per Rømhild Skakklubben Evans 1334 1161 2017-11-16
100300544 1447912 5. Leif Justesen Odense Skakklub 1387 0 2017-12-22
100301938 1461044 6. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1427 1626 2017-11-14
100300920 1445081 7. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1316 1666 2017-11-18
101096467 - 8. Steen Lund Prøvemedlemmer 1400 2017-12-26
Deltagere i gruppen Basis 5 (Monradgruppe)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100301805 1439065 1. Claus Christensen Frem Skakklub 1180 2017-12-26
101096466 - 2. Nicholas Voldsgaard Prøvemedlemmer 1000 2017-12-04
100301927 1451669 3. Christian Ringsmose Odense Skakklub 1076 2017-11-28
100301902 1450182 4. Robert Crawford Frem Skakklub 947 1250 2017-11-21
100301965 1462440 5. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1086 1349 2017-11-14
100301795 1439081 6. André Friis Møller Frem Skakklub 1162 1489 2017-12-11
100202278 1457942 7. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1195 1220 2017-11-12
100201979 1446444 8. Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1195 1394 2017-12-20
101095626 - 9. Linus Roed Gundorf Jacobsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1018 2017-11-14
100301979 1464361 10. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1209 1614 2017-12-02