Arbejder ...

loading

DanPumps Kolding Bymesterskab 2018 (tidligere Sondex Cup)  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Basis 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Jørgensen
Springeren Kolding
13191371
6
0
2
0
3
1
4
½
5
1
3 - 42,113371,881396
2Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
13961553
5
1
1
1
6
1
3
1
4
½
12,7515093,331576
3Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
13331367
4
½
5
0
1
0
2
0
6
½
162,212791,841350
4Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
13641447
3
½
6
0
5
1
1
½
2
½
3 - 42,4513662,481448
5André Friis Møller
Frem Skakklub
13831495
2
0
3
1
4
0
6
½
1
0
52,6513312,881467
6Sebastian Gråbæk
Viby Skakklub
14061459
1
1
4
1
2
0
5
½
3
½
322,814152,591475

Partier i turneringen DanPumps Kolding Bymesterskab 2018 (tidligere Sondex Cup)

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

DanPumps Kolding Bymesterskab 2018 (tidligere Sondex Cup)

 

12. WEEKENDTURNERING!

 

Skakklubben Springeren indbyder til 5 runders koordineret turnering

 

Spilledage/tidspunkt: fredag den 13. april kl.19.00-24.00, lørdag den 14. april kl. 10.00-15.00 og 16.00-21.00, søndag den 15. april kl. 10.00-15.00 og 16.00-21.00

 

Spillested:

Kolding Uddannelse Center

Ågade 27, 6000 Kolding

 

I hyggeligt miljø ved åen.

Ekstra god plads til alle spillere.

Handicapvenlige lokaler.

 

10 minutters gang fra banegården.

Gratis parkering ved spillestedet.

 

Grupper: Der spilles i 6-mandsgrupper sidste gruppe evt. som monrad.

 

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk startende fra træk 1. Mødetid senest 1 time efter rundens start. NB. I øverste gruppe kan der ikke aftales remis før træk 30 (p.g.a. livetransmission).

 

Indskud 250 kr. indbetales til Spar Nord 9277-4579858139 eller mobilepay 51803298 senest 5. april 2018. Ved senere betaling tillægges 50 kr.

 

Maks. 144 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig.

 

Præmier:

Øverste gruppe: 1: præmie 3.000 kr., vandrepokal og titlen Kolding Bymester. 2. præmie 1500 kr.

Gruppe 2: 1. præmie 1.500 kr. 2. præmie 700 kr.

 

I alle øvrige grupper er 1. præmien 700 kr. og 2. præmien 400 kr.

 

NB: Vinderen af gruppe 2 har ret til at spille i øverste gruppe næste år.

Turneringen er Elo-ratet.

 

Gratis deltagelse/forplejning for alle GM'ere og IM'ere.

Gratis overnatning på centralt beliggende hotel for alle GM’ere og de 6 første IM’ere.

 

Gratis overnatning til de første 20 spillere, der ønsker overnatning i 5-sengsværelser, 20 minutters gang fra spillestedet. 

 

Husk: Tilmelding direkte til undertegnede, hvis der ønskes gratis overnatning.

                     

Ryge- og mobilforbud på spillestedet.

 

Kantine: Dejlig buffet, kaffe, vand, øl, brød m.m.

 

Ved tilmelding med navn, fødselsdato, rating og telefon-nr. senest den 5. april 2018 skal du benytte onlinetilmelding via www.skak.dk eller www.skakklubbenspringeren.dk. Du kan også tilmelde dig via Michael Jakobsen tlf. 40 14 44 66, e-mail formandspringeren@gmail.com.

Periode 2018-04-13 .. 2018-04-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

 

Hoveddommer Richardt Ebbesen
Dommere Alle grupper:  Hans Nørgaard Paulsen , Jan Rosenberg , Tommy Hansen , Vagn Lauritzen
GM/IM Gruppe:  Richardt Ebbesen , Vagn Lauritzen

Tilmeldings muligheder til DanPumps Kolding Bymesterskab 2018 (tidligere Sondex Cup)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
GM/IM Gruppe 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 1 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 2 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 3 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 4 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 5 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 6 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 7 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 8 6 2018-04-13 2018-04-11
Mester 9 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 1 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 2 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 3 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 4 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 5 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 6 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 7 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 8 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 9 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 10 6 2018-04-13 2018-04-11
Basis 11 6 2018-04-13 2018-04-11
Totalt antal tilmeldte 126
Deltagere i gruppen GM/IM Gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103107144 1416928 1. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2488 2443 2018-02-01
100700286 1400142 2. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2401 2358 2018-01-25
103110502 1444948 3. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2417 2378 2017-11-20
100501733 730157 4. IM Attila Gergacz Springeren Kolding 2360 2360 2018-04-01
4610776 5. GM Thorsten Michael Haub 2411 2411 2017-11-16
100901506 1413767 6. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2409 2403 2018-01-22
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202269 816035 1. Marco Ferrante 2261 2261 2018-04-06
100103864 1444492 2. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2320 2324 2018-02-06
100600717 1401033 3. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2299 2288 2018-04-08
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2322 2330 2018-03-05
103103398 1408623 5. FM Johnni Veng Nordre Skakklub 2215 2226 2018-04-04
100600616 1402528 6. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2218 2231 2018-02-28
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600613 1401637 1. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2181 2204 2018-01-25
100601273 1401890 2. FM Jesper Mørch Lauridsen Enkeltmedlem - Indland 2210 2206 2018-02-08
100400293 1401360 3. Bjarne Light 2201 2201 2018-04-09
100300620 1401475 4. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2180 2191 2018-04-07
103110001 1437747 5. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2173 2232 2018-04-03
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2206 2172 2018-04-03
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602634 642851 1. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2129 2145 2018-02-28
100300084 1403222 2. Claus Rossen Viborg Skakklub 2169 2193 2018-03-01
100800259 1406671 3. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2134 2144 2018-04-08
100700432 1407988 4. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2140 2166 2018-01-18
100701758 2900955 5. Maria Vasova Aalborg Skakforening af 1889 2146 2161 2018-02-02
100900841 1410490 6. Peter Graves Viborg Skakklub 2117 2144 2018-03-08
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602425 1446045 1. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 2101 2004 2018-03-04
100901673 1441299 2. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2084 2004 2018-04-03
100301751 1437089 3. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2078 2160 2018-04-03
100602129 1404792 4. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2101 2116 2018-03-25
100600339 1400720 5. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2113 2136 2017-11-16
100900269 1403761 6. Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2114 2129 2018-04-03
Deltagere i gruppen Mester 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600598 1412329 1. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2059 2068 2018-03-31
100501746 1448552 2. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2062 2095 2018-04-02
103111576 1449575 3. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 2064 2005 2018-03-04
100102955 1410750 4. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2039 2083 2018-03-25
100602311 1440489 5. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2043 2129 2018-03-04
100103773 1444816 6. Nicolai Kistrup BMS Skak 2069 2082 2018-04-03
Deltagere i gruppen Mester 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602212 1406523 1. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2020 2039 2018-02-14
100900241 1406086 2. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2018 2047 2018-01-10
100100533 1408895 3. Ole Østergaard Herning Skakklub 2019 2030 2018-04-05
100601911 1436341 4. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2019 2017 2018-01-30
100601670 1409476 5. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2014 2041 2018-04-03
100701521 1404938 6. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2026 2050 2018-01-18
Deltagere i gruppen Mester 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700293 1408569 1. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 2009 2040 2018-01-11
100900714 1419242 2. Thomas Højbjerg Suarez Viborg Skakklub 1997 2050 2018-03-05
100500765 1418483 3. Kim Burnæs Springeren Kolding 1967 1986 2017-12-17
100300106 1402854 4. Henning Nielsen Maribo Skakklub 2009 2069 2018-04-09
100900404 1415964 5. Jørn Christensen Hvid Skive Skakklub 1973 1959 2018-04-04
100602256 1436570 6. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1972 1940 2017-12-04
Deltagere i gruppen Mester 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900246 1447963 1. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1916 1972 2018-04-03
100301109 1409344 2. WFM Marie Frank-Nielsen Amager Skakforening 1966 1982 2018-04-11
100602257 1436589 3. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1936 1970 2017-12-04
100301049 1504258 4. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1921 1966 2018-01-30
100300078 1405551 5. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Enkeltmedlem - Indland 1951 1945 2018-04-06
100800470 1402544 6. Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1942 1960 2018-04-06
Deltagere i gruppen Mester 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602544 1451502 1. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1860 1911 2017-11-13
100301806 1439073 2. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1881 1944 2018-04-03
100500469 1438808 3. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1875 1910 2018-01-22
100100817 1403800 4. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1863 1888 2018-03-15
100800535 1407392 5. Henrik Andersen Enkeltmedlem - Indland 1911 1952 2018-02-21
100600267 1417320 6. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1898 1938 2017-12-04
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802810 1442015 1. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1806 1860 2018-01-31
100400304 1419358 2. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1808 1848 2018-03-13
101095138 1457292 3. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1823 1703 2018-02-22
100500692 1409859 4. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1856 1879 2017-12-29
100500787 1418840 5. Poul Erik Jørgensen Springeren Kolding 1848 1921 2018-03-07
100401598 24658359 6. Guido Heinemann Bov Skakklub 1839 1842 2018-01-13
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200288 1428403 1. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1806 1834 2017-11-14
24672084 2. Stephan Millgramm 1756 1756 2018-01-13
103111288 1446894 3. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1775 1799 2018-02-13
100202124 1440217 4. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1759 1825 2018-01-24
100700821 1416413 5. Henning Brøgger Jensen Fredericia Skakforening 1803 1870 2018-01-07
102100849 1419820 6. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1741 1717 2018-01-07
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500481 1506021 1. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1689 1716 2017-11-18
100300351 1435132 2. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1699 1741 2018-04-04
100301886 1447947 3. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1738 1701 2017-11-18
100100016 1411098 4. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1715 1755 2017-12-18
100900449 1419838 5. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1703 1799 2018-04-02
100401642 1457020 6. Martin Møller Vojens Skakklub 1740 1771 2017-11-17
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901011 1415972 1. Michael René Christensen THY Skakklub 1652 1722 2018-04-02
100501747 1448560 2. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1638 1643 2018-04-02
100500417 1444638 3. Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1630 1620 2018-01-07
100601855 1419803 4. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1689 1672 2018-02-25
100802811 1442074 5. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1687 1762 2018-02-18
100602575 1453947 6. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1676 1710 2017-11-15
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901686 1457195 1. Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub 1596 1576 2018-04-04
100501586 1449737 2. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1597 1649 2017-11-18
100602657 7202490 3. Kaj Olsen Skakklubben Rokaden 1573 1655 2017-11-28
100301938 1461044 4. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1616 1710 2017-12-04
101095048 1454200 5. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1548 1606 2018-02-26
100600405 1429183 6. Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1611 1679 2017-11-28
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109271 1431676 1. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1520 1585 2017-11-18
100301879 1447009 2. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1456 1655 2017-11-28
101095844 1463616 3. Claus Rasmussen Esbjerg Skakforening 1439 1526 2017-12-06
100901687 1452738 4. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1528 1509 2018-04-03
100501726 1446851 5. Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1441 1502 2018-02-16
103109911 1436937 6. Martin Mosgaard Knudsen Roskilde Skakklub 1509 1631 2018-02-26
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096089 1464981 1. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1411 1544 2018-02-12
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1427 1561 2017-11-13
100901773 1453378 3. Lars Jensen Viborg Skakklub 1435 1502 2018-03-05
100500426 1450948 4. Jon Thuesen Fredericia Skakforening 1422 1467 2018-03-17
100202102 1446576 5. Marcus Juul Nielsen Skakklubben Rokaden 1413 1545 2018-04-03
100900771 1413201 6. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1437 1494 2017-11-14
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301783 1450298 1. Peter Jørgensen Springeren Kolding 1319 1371 2018-04-11
100501384 1444786 2. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1396 1553 2018-02-06
101095461 1461958 3. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1333 1367 2018-01-11
100104462 45059730 4. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1364 1447 2018-02-12
100301795 1439081 5. André Friis Møller Frem Skakklub 1383 1495 2017-11-18
100401436 1436627 6. Sebastian Gråbæk Viby Skakklub 1406 1459 2018-02-09
Deltagere i gruppen Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602402 1459945 1. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1263 1162 2018-04-02
100100277 1450492 2. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1282 1340 2018-03-16
101095943 1467018 3. Philip Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1217 2018-04-06
100500191 1465350 4. Paul Cook Springeren Kolding 1303 1365 2018-02-25
101095855 1462547 5. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1309 1398 2017-11-16
100301937 1461036 6. Steen Roed Gundorf Henriksen Frem Skakklub 1291 1322 2017-12-04
Deltagere i gruppen Basis 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202123 1440039 1. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1201 1417 2018-01-24
101095520 1464272 2. Nanna Ehrenreich Enkeltmedlem - Indland 1065 1205 2018-03-29
100701748 1462288 3. Oskar Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1131 1272 2018-01-11
100602519 1454102 4. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1060 1133 2018-03-08
100301965 1462440 5. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1204 1378 2017-12-04
100801513 1402870 6. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1153 1454 2017-11-20
Deltagere i gruppen Basis 11
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101096474 1466240 1. Daniel Zhu Springeren Kolding 998 1370 2018-04-04
101095858 1466232 2. Nicolai Zhu Springeren Kolding 768 2018-04-04
101096520 - 3. Anton Breinholt, Hoffmann Prøvemedlemmer 1000 1000 2018-01-11
100602673 1467000 4. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2018-04-06
101200078 1467026 5. Mathias Antoniussen Springeren Kolding 800 2018-04-04
100103780 1444883 6. Benedicte Kistrup BMS Skak 1031 1223 2018-04-04