Arbejder ...

loading

Jesper Søndergaard Thybos receptions turnering-Nordjysk GP  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
2192
8
0
2
1
3
1
4
1
5
½
6
1
7
1
2 - 33,552240
2Jørgen Michael Jensen
Frederikshavn Skakklub
1771
7
0
1
0
8
0
3
0
4
1
5
0
6
0
17 - 80,51786
3IM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
2156
6
1
7
1
1
0
2
1
8
0
4
½
5
0
43,252161
4Christian Grubert
Jetsmark Skakklub
2088
5
0
6
½
7
1
1
0
2
0
3
½
8
0
262,652075
5IM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
2469
4
1
8
0
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
2 - 35,752467
6Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
2158
3
0
4
½
5
0
8
0
7
1
1
0
2
1
53,252143
7Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2121
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
17 - 82,952082
8GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2527
1
1
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
716,12536

Basisklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Jens Riis
Sæby Skakklub
1398
2
0
12
0
8
1
4
0
9
1
14
1
5
1
464,751364
2Eivind Christiansen
Sæby Skakklub
1425
1
1
3
1
6
½
13
0
12
0
11
1
10
1
4 - 53,51470
3Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1113
4
1
2
0
11
0
10
1
6
0
8
0
14
1
38 - 102,051156
4William Højsholt
Prøvemedlemmer
1100
3
0
5
0
14
1
1
1
8
0
10
1
13
0
38 - 102,11141
5Peter Lindegaard
Frederikshavn Skakklub
1163
6
0
4
1
9
1
12
0
10
0
7
0
1
0
2131,81172
6Kurt Finn Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
1747
5
1
10
½
2
½
11
0
3
1
9
1
12
1
52 - 36,51702
7Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1325
8
½
13
½
12
0
9
0
14
1
5
1
11
½
73,71316
8Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
1165
7
½
11
0
1
0
14
0
4
1
3
1
9
0
11 - 122,851149
9Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
1342
10
0
14
1
5
0
7
1
1
0
6
0
8
1
38 - 103,751308
10Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
1359
9
1
6
½
13
0
3
0
5
1
4
0
2
0
11 - 123,551312
11Kristine Boye Sten
Jetsmark Skakklub
1278
12
½
8
1
3
1
6
1
13
½
2
0
7
½
4 - 52,551386
12Jesper Dahl Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
1443
11
½
1
1
7
1
5
1
2
1
13
½
6
0
52 - 33,71502
13Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
1639
14
1
7
½
10
1
2
1
11
½
12
½
4
1
16,051639
14Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
1131
13
0
9
0
4
0
8
1
7
0
1
0
3
0
1142,21077
Indbydelse

Jesper Søndergaard Thybos receptions turnering-Nordjysk GP

Jetsmark Skakklub indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP -det er også en receptionsturnering for Jesper Søndergaard Thybo, der vandt en EM-tittel

Spillested: Skolecenter Jetsmark - Skolegade 4 Kaas, 9490 Pandrup

Tidspunkt: Lørdag den 2. dec 2017 fra kl. 10.00 til ca 16.30

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle mod alle inddelt efter hurtigskakrating

Betænkningstid; 20 min. pr. spiller pr. parti

Indskud: 100kr. pr. spiller - opkræves på spilledagen

Præmier: 70% af indskuddet og 20% går til den samlede GP- præmiepulje.

I anledning af, at det er en receptionsturnering, forhøjer Jetsmark Skakklub præmien i øverste gruppe til 1000 kr.

Tilmelding: Her på siden senest torsdag den 30. dec  2017

Kontaktperson: Bjarne Søndergaard       bjarne.soendergaard@skolekom.dk   mobil  41913098

Periode 2017-12-02 .. 2017-12-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

udpeges blandt deltagende spillere

Dommere
  • Hoveddommer: Bjarne Søndergaard

Tilmeldings muligheder til Jesper Søndergaard Thybos receptions turnering-Nordjysk GP

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2017-12-02 2017-11-30
Basisklassen 14 2017-12-02 2017-11-30
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100901527 1431412 1. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2192 2260 2017-11-27
100701700 1455427 2. Jørgen Michael Jensen Frederikshavn Skakklub 1771 1632 2017-11-28
100700110 1400410 3. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2156 2157 2017-11-20
100600734 1406744 4. Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2088 2140 2017-11-17
100901592 1438832 5. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2469 2473 2017-11-27
100700185 1439847 6. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2158 2059 2017-11-26
100700432 1407988 7. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2121 2152 2017-11-22
100700431 1406000 8. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2527 2543 2017-11-22
Deltagere i gruppen Basisklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700477 1444425 1. Jens Riis Sæby Skakklub 1398 1655 2017-11-17
100701792 1465953 2. Eivind Christiansen Sæby Skakklub 1425 2017-11-28
100701176 1435167 3. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1113 1292 2017-11-29
101096431 - 4. William Højsholt Prøvemedlemmer 1100 2017-11-26
100701759 1463446 5. Peter Lindegaard Frederikshavn Skakklub 1163 2017-11-24
100700648 1417037 6. Kurt Finn Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1747 1868 2017-11-30
100701631 1450549 7. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1325 1436 2017-11-29
100701497 1444913 8. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1165 1363 2017-11-30
100700228 1444905 9. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1342 1492 2017-11-26
100700601 1453521 10. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1359 1467 2017-11-19
100701703 1453912 11. Kristine Boye Sten Jetsmark Skakklub 1278 1552 2017-12-02
100701787 1465031 12. Jesper Dahl Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1443 1630 2017-11-27
100700759 1404172 13. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1639 1886 2017-11-17
100701127 1409115 14. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1131 1316 2017-11-18