Arbejder ...

loading

KSUs 1. Dagturnering 2018  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Arshak Ikilikian
Damhus Skakklub
12671511
10
½
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
3 - 44,611285,551430
2Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11271318
9
1
1
0
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
15 - 62,810462,991278
3Søren Christian Krogh
Skakklubben K41
11751362
8
1
9
1
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
21 - 23,411753,561331
4Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13251467
7
1
8
1
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
21 - 25,3513254,971408
5Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
12181434
6
 
7
1
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
15 - 63,9510854,531363
6Rolf Ejlertsen
Frederiksberg Skakforening
13991526
5
 
10
0
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
07 - 106,2511185,741411
7Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13631501
4
0
5
0
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
07 - 105,811025,441392
8Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13451459
3
0
4
0
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
07 - 105,610934,861362
9Arne Feldung
Hillerød Skakklub
10451294
2
0
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
07 - 101,99602,701240
10Erik Bremer
Blindes Skakklub
13231443
1
½
6
1
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
3 - 45,311524,661380
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2018, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 8. januar til den 12. marts. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 12. februar i skolernes vinterferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 2. januar 2018.

Der er plads til 50-52 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2018-01-08 .. 2018-03-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Dommere
  • Hoveddommer: John Laurids Hansen
  • Yderligere : Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2018-01-08 2018-01-02
Gruppe 2 10 2018-01-08 2018-01-02
Gruppe 3 12 2018-01-08 2018-01-02
Gruppe 4 10 2018-01-08 2018-01-02
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101984 1415832 1. Jan Bauner Skakklubben K41 1985 2028 2017-12-29
100103720 1434330 2. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1886 1943 2017-12-26
100100914 1413945 3. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1957 2023 2017-12-11
103106047 1504940 4. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1857 1928 2017-11-17
100701573 1433695 5. Håkan Lane Damhus Skakklub 1999 2037 2018-01-02
102100937 1427962 6. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1864 1916 2017-11-19
100100197 1406337 7. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1934 1989 2017-12-02
100100857 1417215 8. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1809 1892 2017-11-23
100100198 1406760 9. Ib Skovgaard BMS Skak 1834 1883 2017-12-02
100101946 1405128 10. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1886 1937 2017-12-06
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101417 1432427 1. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1560 1625 2017-11-20
100101029 1406868 2. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1571 1694 2017-11-28
100101913 1411748 3. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1576 1655 2017-12-20
100700567 1441523 4. Sven Løntoft Amager Skakforening 1701 1808 2017-11-19
100100322 1411225 5. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1620 1641 2017-11-19
100103877 1442503 6. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1592 1649 2017-12-20
100802718 1437410 7. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1629 1717 2018-01-05
100100083 1406221 8. Steffen Petersen Skakforeningen Odysseus 1735 1828 2017-11-28
100800707 1425390 9. Palle Jæger Enkeltmedlem - Indland 1585 1677 2017-12-14
100101051 1409042 10. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1793 1812 2017-11-20
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100017 1414712 1. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1514 1631 2017-11-21
100100803 1417894 2. Jørgen Roed Valby Skakklub 1498 1600 2017-11-22
100800712 1426427 3. Erik Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1432 1601 2017-11-29
100500498 1413481 4. Ole Gjelstrup Skakklubben K41 1400 1542 2017-12-15
100103105 1406612 5. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1425 1579 2018-01-04
100101086 1413368 6. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1503 1652 2017-12-17
100100217 1409980 7. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1540 1640 2017-12-01
100102675 1419625 8. Frank Desting Herlev Skakklub 1426 1586 2017-11-25
100101903 1411543 9. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1418 1564 2017-11-23
100200903 1424270 10. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1402 1551 2017-11-20
100100978 1411268 11. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1531 1677 2017-11-23
100800841 1451553 12. Birger Birk Roskilde Skakklub 1512 1635 2017-11-19
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103617 1414569 1. Arshak Ikilikian Damhus Skakklub 1267 1511 2017-12-18
100802375 1416669 2. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1127 1318 2017-11-20
103108104 1407686 3. Søren Christian Krogh Skakklubben K41 1175 1362 2017-11-20
100802044 1405713 4. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1325 1467 2017-12-08
100102444 1413961 5. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1218 1434 2017-11-27
100800190 1427091 6. Rolf Ejlertsen Frederiksberg Skakforening 1399 1526 2017-12-07
100102599 1440993 7. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1363 1501 2017-11-21
100801513 1402870 8. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1345 1459 2017-11-20
100802844 1445642 9. Arne Feldung Hillerød Skakklub 1045 1294 2017-12-12
100100647 1411578 10. Erik Bremer Blindes Skakklub 1323 1443 2017-11-27