Arbejder ...

loading

Odensemesterskabet 2018  

Indbydelse

Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2018

Spilledage: 
Fredag den 12. oktober - søndag den 14. oktober 2018

Spilletidspunkter:
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Gruppe 1 (øverste gruppe): 1. præmie: 3000 kr. 2. præmie: 1500 kr.
Gruppe 2 (næstøverste gruppe): 1. præmie: 1000 kr. 2. præmie: 500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 8. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
For at sikre bedst mulige spilleforhold for deltagerne lukkes tilmeldingen ved 114 deltagere. I så fald er man velkommen til at kontakte Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk) for at komme på venteliste.

Indskud:
Indskud: 200 kr.
IM og GM gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den onsdag d. 10. oktober. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, slik, sandwich mv.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CabInn (ved Odense Banegårdcenter) til 500 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub, ID 846476, ved booking, så opnås rabatten automatisk.

OM i lynskak:
Lørdag aften vil der blive afviklet OM i lynskak med start kl. 21.15. Turneringen afvikles over 9 runder. Sidste tilmelding lørdag kl. 20.30 til Kristoffer Dyrgaard eller på spillestedet.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2018-10-12 .. 2018-10-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Per Stentebjerg-Hansen , Yann Le Besq , Aske Scott Graulund

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2018 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
- 68 2018-10-12 2018-10-08
Totalt antal tilmeldte 68
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1701258 Hakan Hansson 1935 1935 2018-09-04
100301751 1437089 Alexander Le Besq Frem Skakklub 2096 2106 2018-08-26
100300078 1405551 Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Enkeltmedlem - Indland 1945 1955 2018-08-12
100301969 1463373 Alf Andries Frem Skakklub 1371 1490 2018-09-16
100700196 1440373 Allan Toftegaard Christensen Tåstrup Skakforening 1757 1819 2018-08-01
100104343 1462636 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1636 1610 2018-05-30
100301970 1462997 Andy Willy Boye Ullerslev Skakklub 1120 1437 2018-09-17
100201725 1423401 Bjarke Gregor Enkeltmedlem - Indland 1878 1907 2018-07-04
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1510 1647 2018-08-06
100800648 1411365 Bob Andersen Bornholms Skakklub 1933 2009 2018-08-09
100500979 1428012 Brian Michael Hamann Fredericia Skakforening 1792 1867 2018-05-09
100301231 1409484 Brian Nielsen Frem Skakklub 2030 2056 2018-05-25
103109806 1441094 Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1864 1831 2018-08-20
100301927 1451669 Christian Ringsmose Odense Skakklub 1082 2018-08-27
100500481 1506021 Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1688 1736 2018-07-16
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2104 2126 2018-08-14
100301965 1462440 Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1167 1341 2018-08-10
100200841 1416170 Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1840 1913 2018-08-13
100103912 1444514 FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2304 2322 2018-08-06
100101187 1405721 Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1956 1950 2018-07-14
100400163 1409425 Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1590 1687 2018-08-16
100300749 1407511 Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1798 1816 2018-09-13
100901506 1413767 IM Igor Teplyi Skakklubben af 1968 2415 2407 2018-07-11
100700286 1400142 IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2388 2367 2018-09-05
100301631 1401610 IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2384 2387 2018-07-29
100801531 1401378 IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2433 2434 2018-09-17
100601031 1404210 IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2356 2372 2018-08-10
100300606 1401491 IM Steffen Pedersen Sydøstfyn 2330 2361 2018-08-14
100801519 1403893 IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2368 2379 2018-08-20
100602267 1428853 Jacob Arnbjerg Århus Skakklub/Skolerne 1857 1906 2018-09-04
100301806 1439073 Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1919 1946 2018-08-06
100400281 1408879 Jan Garbrecht Haderslev Skakklub 2121 2141 2018-08-23
100300208 1401688 Jan Kuntz Frem Skakklub 1941 1981 2018-06-22
100200288 1428403 Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1783 1818 2018-05-18
100300133 1437640 Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1750 1809 2018-09-18
100301938 1461044 Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1684 1718 2018-08-10
100401260 1409468 Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1888 1849 2018-08-16
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1875 1937 2018-09-11
100300215 1407953 Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2042 2099 2018-06-12
100701521 1404938 Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2002 2032 2018-08-23
100500469 1438808 Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1878 1913 2018-09-14
100302011 - Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1000 2018-08-10
100301919 1451294 Markus Maagaard Frem Skakklub 1677 1769 2018-08-27
100300511 1440942 Martin Hansen Tårnet Svendborg 1542 1717 2018-08-11
100301390 0 Mikkel Bruun-Jensen Frem Skakklub 1477 2018-09-05
100301932 1452533 Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1490 1612 2018-07-11
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1422 1549 2018-09-14
101095063 1447971 Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1691 1766 2018-07-10
101096383 1467085 Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1217 1587 2018-05-27
100300920 1445081 Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1648 1681 2018-07-11
100800713 1436597 Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1398 1469 2018-05-08
100601689 1411101 Peter Grove Skanderborg Skakklub 2197 2207 2018-08-11
100800259 1406671 Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2108 2116 2018-07-16
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1006 1304 2018-07-14
103103614 1440667 Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1876 1895 2018-09-16
100701368 1403400 Rasmus Thestrup Østergaard Fredericia Skakforening 2075 2114 2018-08-17
100301902 1450182 Robert Crawford Frem Skakklub 965 1173 2018-09-09
100301979 1464361 Ruben Jepsen Sydøstfyn 1575 1643 2018-07-15
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2112 2137 2018-08-21
100202292 1455796 Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1938 1944 2018-08-26
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1598 1675 2018-07-01
100202293 1455818 Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1521 1557 2018-08-26
103109271 1431676 Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1549 1636 2018-05-15
100200107 1407147 Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1930 1969 2018-06-14
100901673 1441299 Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2020 1950 2018-09-16
102100849 1419820 Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1761 1746 2018-06-26
100300071 1441167 Ulrik Larsen Køge Skakklub 2016 2021 2018-08-13
100600339 1400720 WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2072 2095 2018-06-23