Arbejder ...

loading

Odensemesterskabet 2018  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
IM-gruppe 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
23852385
6
0
2
1
3
0
4
½
5
½
252,3523782,392381
2IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24282429
5
½
1
0
6
½
3
1
4
½
42,7524262,752427
3FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23962416
4
0
5
0
1
1
2
0
6
½
62,4523772,642405
4IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23922370
3
1
6
½
5
½
1
½
2
½
32 - 32,424022,272377
5IM Igor Teplyi
Skakklubben af 1968
24102404
2
½
3
1
4
½
6
½
1
½
32 - 32,5524152,562408
6IM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
23952385
1
1
4
½
2
½
5
½
3
½
312,4524032,392391
Indbydelse

Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2018

Spilledage: 
Fredag den 12. oktober - søndag den 14. oktober 2018

Spilletidspunkter:
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 9, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad. Gruppeinddeling baseres på dansk rating.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester. Ved ligestilling afgøres titlen ved Sonneborn-Berger korrektion.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Gruppe 1 (øverste gruppe): 1. præmie: 3000 kr. 2. præmie: 1500 kr.
Gruppe 2 (næstøverste gruppe): 1. præmie: 1000 kr. 2. præmie: 500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.
Ved ligestilling deles præmierne. Kun titlen som Odensemester i øverste gruppe afgøres ved korrektion (se ovenfor).

Tilmelding:
Senest mandag den 8. oktober via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk, tlf. 25 75 76 78).
For at sikre bedst mulige spilleforhold for deltagerne lukkes tilmeldingen ved 114 deltagere. I så fald er man velkommen til at kontakte Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk) for at komme på venteliste.

Indskud:
Indskud: 200 kr.
IM og GM gratis.
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den onsdag d. 10. oktober. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, slik, sandwich mv.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CabInn (ved Odense Banegårdcenter) til 500 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (135 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub, ID 846476, ved booking, så opnås rabatten automatisk.

OM i lynskak:
Lørdag aften vil der blive afviklet OM i lynskak med start kl. 21.15. Turneringen afvikles over 9 runder. Sidste tilmelding lørdag kl. 20.30 til Kristoffer Dyrgaard eller på spillestedet.

Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2018-10-12 .. 2018-10-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite

Claus Rossen, Viborg Skakklub

Erik Olsgaard Hansen, Præstø Skakklub

Per Rasmussen, Bornholms Skakklub

Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere Alle grupper:  Per Stentebjerg-Hansen , Yann Le Besq , Aske Scott Graulund

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
IM-gruppe 1 6 2018-10-12 2018-10-08
IM gruppe 2 6 2018-10-12 2018-10-08
Mester 1 6 2018-10-12 2018-10-08
Mester 2 6 2018-10-12 2018-10-08
Mester 3 6 2018-10-12 2018-10-08
Mester 4 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 1 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 2 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 3 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 4 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 5 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 6 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 7 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 8 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 9 6 2018-10-12 2018-10-08
Basis 10 10 2018-10-12 2018-10-08
Basis 11 0 2018-10-12 2018-10-08
- 3 2018-10-12 2018-10-08
Totalt antal tilmeldte 103
Deltagere i gruppen IM-gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601031 1404210 1. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2385 2385 2018-08-10
100801531 1401378 2. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2428 2429 2018-09-17
100301633 1408801 3. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2396 2416 2018-10-01
100700286 1400142 4. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2392 2370 2018-09-05
100901506 1413767 5. IM Igor Teplyi Skakklubben af 1968 2410 2404 2018-07-11
100301631 1401610 6. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2395 2385 2018-07-29
Deltagere i gruppen IM gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801519 1403893 1. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2383 2387 2018-08-20
100300606 1401491 2. IM Steffen Pedersen Sydøstfyn 2306 2348 2018-08-14
101095209 2309998 3. Hilmir Freyr Heimisson Køge Skakklub 2212 2271 2018-09-30
100602129 1404792 4. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2147 2155 2018-10-07
100601689 1411101 5. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2205 2213 2018-08-11
100801207 1405683 6. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2112 2137 2018-08-21
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301751 1437089 1. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2099 2113 2018-08-26
100300084 1403222 2. Claus Rossen Viborg Skakklub 2080 2104 2018-08-14
100701368 1403400 3. Rasmus Thestrup Østergaard Fredericia Skakforening 2075 2114 2018-08-17
100800259 1406671 4. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2094 2101 2018-07-16
100300218 1403664 5. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2088 2103 2018-10-08
100501746 1448552 6. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2098 2159 2018-10-08
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901673 1441299 1. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2047 2016 2018-09-16
100602212 1406523 2. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2046 2014 2018-09-20
100601670 1409476 3. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2072 2079 2018-10-02
100301800 1437127 4. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2068 2099 2018-10-08
100104150 1454153 5. Casper Yukun Liu BMS Skak 2055 2013 2018-10-08
100600339 1400720 6. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2074 2091 2018-06-23
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
12942596 1. Florian Huber Tyskland 2010 2010 2018-10-07
100300215 1407953 2. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2042 2108 2018-06-12
100600508 1406949 3. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1971 1982 2018-10-08
100202292 1455796 4. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1970 2013 2018-08-26
100301049 1504258 5. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 2013 1982 2018-09-26
- 6. Hr. Oversidder 500 2018-10-11
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800648 1411365 1. Bob Andersen Bornholms Skakklub 1933 2009 2018-08-09
1701258 2. Håkan Hansson Sverige 1935 1944 2018-09-04
100300078 1405551 3. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Enkeltmedlem - Indland 1945 1955 2018-08-12
100300232 1446304 4. Tommy Knoth Frem Skakklub 1905 1954 2018-10-06
100201725 1423401 5. Bjarke Gregor Enkeltmedlem - Indland 1900 1915 2018-07-04
100301806 1439073 6. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1919 1946 2018-08-06
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300208 1401688 1. Jan Kuntz Frem Skakklub 1872 1942 2018-06-22
100500469 1438808 2. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1868 1913 2018-09-14
100200107 1407147 3. Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1884 1925 2018-06-14
100401260 1409468 4. Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1888 1849 2018-08-16
103103614 1440667 5. Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1876 1895 2018-09-16
100800462 1406841 6. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1881 1931 2018-09-19
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109806 1441094 1. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1864 1838 2018-08-20
100200841 1416170 2. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1846 1914 2018-08-13
100102004 1406817 3. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1865 1930 2018-09-11
100602267 1428853 4. Jacob Arnbjerg Århus Skakklub/Skolerne 1857 1906 2018-09-04
100301569 1410881 5. Alex Sørensen Enkeltmedlem - Indland 1864 1933 2018-10-08
100602544 1451502 6. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1840 1838 2018-10-08
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095138 1457292 1. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1811 1787 2018-10-08
100301886 1447947 2. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1767 1796 2018-09-20
100400059 1454749 3. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1820 1884 2018-09-20
100401598 24658359 4. Guido Heinemann Gråsten Skakklub 1805 1868 2018-09-30
100500979 1428012 5. Brian Michael Hamann Fredericia Skakforening 1801 1875 2018-05-09
100300749 1407511 6. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1798 1816 2018-09-13
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104462 45059730 1. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1720 1833 2018-09-27
102100849 1419820 2. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1730 1728 2018-06-26
100300133 1437640 3. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1750 1809 2018-09-18
100501747 1448560 4. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1713 1705 2018-10-07
100103576 1414917 5. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1767 1813 2018-10-07
100200288 1428403 6. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1725 1797 2018-05-18
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095063 1447971 1. Ole Sørensen Læseforeningens Skakklub 1691 1779 2018-07-10
100501365 1429132 2. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1690 1735 2018-09-27
100301938 1461044 3. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1678 1718 2018-08-10
100602552 1451740 4. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1699 1716 2018-09-29
100602138 1440659 5. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1687 1790 2018-10-07
100300925 1408577 6. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1708 1805 2018-10-01
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301879 1447009 1. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1648 1690 2018-07-01
100602457 1446070 2. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1628 1705 2018-10-02
100300351 1435132 3. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1656 1728 2018-10-07
100301919 1451294 4. Markus Maagaard Frem Skakklub 1677 1769 2018-08-27
100602456 1449834 5. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1641 1698 2018-10-02
100802654 1429590 6. Wojciech Zbigniew Pawlak Køge Skakklub 1644 1583 2018-10-01
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300096 1408100 1. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1555 1641 2018-10-02
100602633 1463853 2. Casper Folkmann Bunch Skakklubben af 1968 1585 1820 2018-10-03
100300511 1440942 3. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1553 1720 2018-08-11
100602575 1453947 4. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1611 1648 2018-10-02
100602551 1451685 5. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1573 1633 2018-10-03
100400163 1409425 6. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1592 1687 2018-08-16
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202293 1455818 1. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1517 1473 2018-08-26
100300552 1409972 2. Cipriano Sande Caceres Odense Skakklub 1493 1680 2018-10-08
100801113 1410962 3. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1521 1636 2018-10-07
100200903 1424270 4. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1551 1599 2018-10-02
100301932 1452533 5. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1500 1580 2018-07-11
100800478 1417118 6. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1549 1567 2018-10-01
Deltagere i gruppen Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301390 0 1. Mikkel Bruun-Jensen Frem Skakklub 1477 2018-09-05
100301891 1447467 2. Peter Sørensen Skakforeningen ØBRO 1485 2018-10-09
100301969 1463373 3. Alf Andries Frem Skakklub 1470 1490 2018-09-16
100300226 1433814 4. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1422 1549 2018-09-14
100800465 1425781 5. Peter Langer Hillerød Skakklub 1478 1545 2018-09-26
100301979 1464361 6. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1447 1656 2018-07-15
Deltagere i gruppen Basis 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301970 1462997 1. Andy Willy Boye Ullerslev Skakklub 1120 1437 2018-09-17
100301902 1450182 2. Robert Crawford Frem Skakklub 965 1173 2018-09-09
100602156 1444956 3. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1406 1524 2018-09-25
100800713 1436597 4. Per Rasmussen Bornholms Skakklub 1342 1443 2018-05-08
100201715 1409700 5. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1128 1329 2018-07-14
101096383 1467085 6. Oliver Gabrielsen Skakforeningen ØBRO 1281 1506 2018-05-27
100302011 - 7. Linus Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 984 2018-08-10
100301965 1462440 8. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1167 1341 2018-08-10
100301954 1461826 9. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1365 1520 2018-10-05
100301927 1451669 10. Christian Ringsmose Odense Skakklub 1172 2018-08-27
Deltagere i gruppen Basis 11
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301231 1409484 1. Brian Nielsen Frem Skakklub 2023 2049 2018-05-25
103109271 1431676 2. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1528 1594 2018-05-15
101095048 1454200 5. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1510 1593 2018-10-07