Arbejder ...

loading

DM 2018  

Indbydelse
Indbydelse til DM i SKAK 2018
Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2018
 
Spillested
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700  Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum
Lørdag den 24. marts til mandag den 2. april 2018
 
Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 16. marts = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 12. marts kl. 24:00
Kandidatklassen, Kvindeklasen samt G7 : Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 26. marts kl. 18.00.
Kort Påske 1 samt G5 1 : Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 23. marts kl. 18.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2 : Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 28. marts kl. 18.00
Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.
Indskud betales til Bank kontonummer : 0815-8159593429
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2017.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2017.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.
Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 24. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.
GM vil få 5.000 kr i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.
 
Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 27. marts kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2017, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2018.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2018.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
 
Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Klassen gennemføres ved mindst 4 deltagere. Med 14 eller flere spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-Schweizer, med færre fastsætter FU turneringssystemet i samarbejde med arrangørerne.
Vinderen af klassen bliver Danmarksmester. Ved ligestilling deles pengepræmier, mens placeringer afgøres ved almindelig korrektion.
Start tirsdag den 27. marts kl. 18:30
Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal, og bekendtgøres senere.
 
Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 29. marts. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 29. marts 2018.
 
Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:
Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 24. marts og slutter mandag den 26. marts.
2. forløb starter torsdag den 29. marts og slutter lørdag den 31. marts, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.
 
G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 27.marts kl. 18:30
 
G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 24. marts og slutter onsdag den 28. marts.
2. forløb starter torsdag den 29. marts og slutter mandag den 2. april
 
Betænkningstiden.
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.
Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk.
 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbeltrunder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne.
 
 
 
Dato LH Klassen Kandidat
Kvinde
G7
G5-1 Veteran
G5-2
Kort Påske
lørdag 24.marts 14-20   14-20   14-20
søndag 25. marts 14-20   14-20   10-16 + 16-22
mandag 26. marts 14-20   14-20   10-16 + 16-22
tirsdag 27. marts 14-20 18.30-00.30 14-20    
onsdag 28. marst 14-20 14-20 14-20    
torsdag 29. marts 14-20 14-20   14-20 10-16 + 16-22
fredag 30. marts 14-20 14-20   14-20 14-20
lørdag 31. marts 14-20 14-20   14-20 10-16 + 16-22
søndag 1. april 12-18 9-15   9-15  
mandag 2. april evt. omkamp
kl. 13.00
9-15   9-15  

Par-lyn
Onsdag den 28. marts kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest onsdag den 28. marts kl. 12.00
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 30. marts kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest langfredag kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk.
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 1. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 31. marts kl. 12:00

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt. Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 650,- kr.
Dobbeltværelse 800,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 560,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via email til booking@hotel-svendborg.dk
Bookingkoden er SKAK2018
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjergparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
Email: dm2018@skak.dk
Periode 2018-03-24 .. 2018-04-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Lars-Henrik Bech Hansen
  • Yderligere : Jørgen Kiel,Steen Juul Mortensen

Tilmeldings muligheder til DM 2018 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 4 2018-03-24 2018-03-12
Kvinde-DM 0 2018-03-27 2018-03-26
Kandidatklassen 9 2018-03-27 2018-03-26
G7 17 2018-03-27 2018-03-26
G7 Gruppe 2 0 2018-03-27 2018-03-26
G7 Gruppe 3 0 2018-03-27 2018-03-26
G5-1.forløb 4 2018-03-24 2018-03-23
G5 2.forløb 7 2018-03-29 2018-03-28
G5 2.forløb Gruppe 2 0 2018-03-29 2018-03-28
Veteranklassen 16 2018-03-29 2018-03-28
Kort Påske 1. forløb 11 2018-03-24 2018-03-23
Kort Påske 1. forløb Gruppe 2 0 2018-03-24 2018-03-23
Kort Påske 1. forløb Gruppe 3 0 2018-03-24 2018-03-23
Kort Påske 2.forløb 23 2018-03-29 2018-03-28
Kort Påske 2.forløb Gruppe 2 0 2018-03-29 2018-03-28
Lyn skak DM 2 2018-03-30 2018-03-30
Totalt antal tilmeldte 93
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600717 1401033 FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2308 2300 2018-02-04
103107144 1416928 IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2457 2455 2017-12-10
100901592 1438832 IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2472 2481 2018-01-08
100802556 1508148 IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2391 2391 2018-01-25
Deltagere i gruppen Kvinde-DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101674 1401548 Brian Jørgen Jørgensen Næstved Skakklub 2208 2246 2018-02-09
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2182 2219 2018-01-25
103111069 1441230 Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 2015 2007 2018-01-23
100300056 1404709 FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2287 2317 2017-12-26
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2335 2377 2018-02-12
100104327 1462318 Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2133 2158 2018-01-31
100101578 1402706 Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2136 2135 2017-12-04
100103864 1444492 Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2276 2279 2018-02-06
100600613 1401637 WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2152 2192 2018-02-18
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1441540 Anton Marthedal 1900 1900 2018-01-31
100201725 1423401 Bjarke Gregor Enkeltmedlem - Indland 1891 1907 2018-02-05
101095747 1462482 Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1840 1897 2018-01-10
100600977 1407473 Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1680 1741 2018-01-27
100901544 1427032 Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1751 1784 2018-01-06
100800419 1401424 Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1946 1986 2018-01-17
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1199 1269 2018-02-02
100900509 1422383 Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1759 1836 2018-02-02
100202124 1440217 Markus Strange Vordingborg Skakklub 1807 1820 2018-02-18
100202123 1440039 Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1203 1448 2018-02-18
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1424 1514 2018-02-01
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1970 1995 2018-02-02
100300258 1416790 Ove Matras Faaborg Skakklub 1716 1781 2018-02-18
100601911 1436341 Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2003 2022 2018-01-29
100600236 1407333 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1897 1928 2018-02-01
100602137 1421417 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1394 1511 2018-01-22
100104187 1405357 Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2048 2077 2018-02-04
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen G5-1.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802811 1442074 Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1735 1730 2018-01-17
100800462 1406841 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 2009 1999 2017-12-26
100602448 1444875 Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1760 1814 2018-01-09
100600434 1403990 Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1757 1861 2018-02-16
Deltagere i gruppen G5 2.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 1447947 Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1719 1790 2018-01-22
100600978 1421816 Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1816 1873 2018-01-15
100104081 1447173 Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1711 1764 2018-01-30
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1639 1720 2018-02-04
100800404 1410946 Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1596 1685 2018-02-05
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1700 1751 2018-01-27
100900529 1408771 Søren Møller Hansen Skakforeningen ØBRO 1890 1966 2018-02-14
Deltagere i gruppen G5 2.forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1612 1801 2018-01-30
100500518 1409697 Bjørn Laursen Korning Skakklub 1705 1810 2018-01-08
100201430 1415794 Erik Asmund Gråsten Skakklub 1298 1580 2018-02-02
100400048 1416472 Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1607 1685 2018-02-02
100100732 1505823 Flemming Borg Tårnet Svendborg 1673 1772 2018-02-05
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1849 1921 2017-12-17
100100471 1409603 Jens Evald Larsen Enkeltmedlem - Indland 1193 1448 2018-02-08
100300096 1408100 Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1545 1676 2018-01-24
100700477 1444425 Jens Riis Sæby Skakklub 1486 1645 2018-02-12
100602448 1444875 Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1760 1814 2018-01-09
100300226 1433814 Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1428 1536 2018-01-25
100101051 1409042 Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1793 1806 2018-02-13
100101696 1410776 Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1723 1751 2018-01-08
100102246 1414330 Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1660 1713 2018-01-06
102101000 1441493 Torben Grafmøller Enkeltmedlem - Indland 1823 1883 2018-01-29
100102599 1440993 Aase Morling Tåstrup Skakforening 1363 1501 2018-01-03
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301904 1450344 Birger Olsen Sydøstfyn 1792 1901 2018-01-15
100901544 1427032 Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1751 1784 2018-01-06
2616718 Jonathan Couture 1928 2018-02-16
2617900 Jonathan Jensen-Lynch 1668 1668 2018-02-16
100801251 1434373 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1729 1775 2018-01-30
100202268 1449990 Lis K. Dam Præstø Skakklub 1004 1218 2018-01-17
100101720 1427148 Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1561 1691 2018-01-29
100600236 1407333 Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1897 1928 2018-02-01
100600471 1420216 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1103 1398 2017-11-27
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1848 1848 2017-12-24
45059730 Vedant Kumar Saravana 1271 1409 2018-02-13
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kort Påske 2.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104343 1462636 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 1350 1284 2017-11-29
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1661 1746 2018-02-01
100500979 1428012 Brian Michael Hamann Fredericia Skakforening 1785 1865 2017-11-27
100301307 1428039 Chresten Anker Nielsen Ejby Skakklub 1739 1845 2018-02-02
100104342 1462644 Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Nørrebro Skakklub 898 1085 2017-11-29
100700677 1406159 Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1801 1880 2018-01-29
100202352 1461869 Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1603 1604 2018-02-06
100100104 1416111 Jens Gade Amager Skakforening 1314 1484 2017-12-18
100300998 1446347 Jesper Schmidt Poulsen Odense Skakklub 1853 1882 2018-02-03
100300686 1427288 Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 1933 2003 2018-02-14
100301100 1438026 Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1792 1903 2017-12-04
101095062 1450786 Kenneth Dahl Frederiksberg Skakforening 1979 1959 2018-02-02
100100430 1441485 Klaus Grenaa Valby Skakklub 1189 1445 2018-01-16
100600833 1422669 Leo Starup Skakklubben Rokaden 1475 1581 2018-02-04
100600866 1421042 Mikael Horslund Randers Skakklub 1664 1705 2018-02-06
100100512 1407430 Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1939 1937 2018-02-01
100100773 1431730 Peer Balken Valby Skakklub 1150 1539 2018-01-16
100202329 1457535 Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1599 1634 2018-02-06
100202292 1455796 Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1920 1913 2018-02-01
100202346 1460927 Sune Stage-Steffensen Enkeltmedlem - Indland 1132 1342 2018-02-18
100202293 1455818 Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1563 1617 2018-02-01
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1912 1960 2018-02-06
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1848 1848 2017-12-24
Deltagere i gruppen Kort Påske 2.forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Lyn skak DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 1834 1886 2018-02-17
100100197 1406337 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1934 1998 2018-02-16