Arbejder ...

loading

DM 2018  

Vis Gruppe : Parringer
G5-1.forløb Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPl
1Peter Willer Svendsen
Hillerød Skakklub
19741988
6
5
7
3
8
34
2Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
19041946
7
9
8
5
3
5
3Jens Mott
Maribo Skakklub
18031901
8
7
5
1
2
1
4Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
17621779
9
8
10
6
7
19
5Villy Damsbo
Holbæk Skakklub
17601861
10
1
3
2
6
6
6Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
17551851
1
10
9
4
5
28
7Stig Syndergaard
Valby Skakklub
17411853
2
3
1
10
4
3
8Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
16631704
3
4
2
9
1
2
9Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
14941585
4
2
6
8
10
7
10Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
13461586
5
6
4
7
9
110

Ratingpræmier (4 spillere)

Præmier

      1. Præmie

900Kr.

      2. Præmie

500 kr.

Rating præmie – bedst under 1750

  1. Rating præmie

      400 kr.

Partier i turneringen DM 2018

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse
Indbydelse til DM i SKAK 2018
Dansk Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2018
 
Spillested
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700  Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum
Lørdag den 24. marts til mandag den 2. april 2018
 
Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 16. marts = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 12. marts kl. 24:00
Kandidatklassen, Kvindeklasen samt G7 : Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 26. marts kl. 18.00.
Kort Påske 1 samt G5 1 : Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 23. marts kl. 18.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2 : Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 28. marts kl. 18.00
Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.
Indskud betales til Bank kontonummer : 0815-8159593429
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2017.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2017.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.
Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 24. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.
GM vil få 5.000 kr i startpenge, dog 10.000 kr. hvis rating på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.
 
Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 27. marts kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2017, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2018.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2018.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.
 
Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Klassen gennemføres ved mindst 4 deltagere. Med 14 eller flere spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-Schweizer, med færre fastsætter FU turneringssystemet i samarbejde med arrangørerne.
Vinderen af klassen bliver Danmarksmester. Ved ligestilling deles pengepræmier, mens placeringer afgøres ved almindelig korrektion.
Start tirsdag den 27. marts kl. 18:30
Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal, og bekendtgøres senere.
 
Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 29. marts. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 29. marts 2018.
 
Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:
Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 24. marts og slutter mandag den 26. marts.
2. forløb starter torsdag den 29. marts og slutter lørdag den 31. marts, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.
 
G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 27.marts kl. 18:30
 
G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 24. marts og slutter onsdag den 28. marts.
2. forløb starter torsdag den 29. marts og slutter mandag den 2. april
 
Betænkningstiden.
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.
Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk.
 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbeltrunder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne.
 
 
 
Dato LH Klassen Kandidat
Kvinde
G7
G5-1 Veteran
G5-2
Kort Påske
lørdag 24.marts 14-20   14-20   14-20
søndag 25. marts 14-20   14-20   10-16 + 16-22
mandag 26. marts 14-20   14-20   10-16 + 16-22
tirsdag 27. marts 14-20 18.30-00.30 14-20    
onsdag 28. marst 14-20 14-20 14-20    
torsdag 29. marts 14-20 14-20   14-20 10-16 + 16-22
fredag 30. marts 14-20 14-20   14-20 14-20
lørdag 31. marts 14-20 14-20   14-20 10-16 + 16-22
søndag 1. april 12-18 9-15   9-15  
mandag 2. april evt. omkamp
kl. 13.00
9-15   9-15  

Par-lyn
Onsdag den 28. marts kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest onsdag den 28. marts kl. 12.00
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 30. marts kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest langfredag kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk.
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 1. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 31. marts kl. 12:00

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt. Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 650,- kr.
Dobbeltværelse 800,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 560,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk
eller via email til booking@hotel-svendborg.dk
Bookingkoden er SKAK2018
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjergparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
Email: dm2018@skak.dk
Telefon til stævnekontoret er 91987144.
Periode 2018-03-24 .. 2018-04-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/
Turnerings komite

Turneringskomite

 

 

Formand Peter Willer Svendsen

              Per Stentebjerg

              Rasmus Skytte

Hoveddommer Lars-Henrik Bech Hansen
Dommere Alle grupper:  Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen
Landsholdsklassen:  Jørgen Kiel
Kandidatklassen:  Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen
G7 Gruppe 1:  Steen Juul Mortensen , Jørgen Kiel
G7 Gruppe 2:  Michael Hansen
G5 2.forløb:  Steen Juul Mortensen
Veteranklassen:  Michael Hansen
Kort Påske 2.forløb Gruppe 1:  Hans Milter Pedersen
Kort Påske 2.forløb Gruppe 2:  Hans Milter Pedersen
Kort Påske 2 forløb Gruppe 3:  Hans Milter Pedersen
G5-1.forløb:  Jørgen Kiel
Kort Påske 1. forløb Gruppe 1:  Jørgen Kiel
Kort Påske 1. forløb Gruppe 2:  Michael Hansen

Tilmeldings muligheder til DM 2018

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skak-dm.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 10 2018-03-24 2018-03-12
Kandidatklassen 29 2018-03-27 2018-03-26
G7 Gruppe 1 18 2018-03-27 2018-03-26
G7 Gruppe 2 21 2018-03-27 2018-03-26
G5 2.forløb 22 2018-03-29 2018-03-28
Veteranklassen 30 2018-03-29 2018-03-28
Kort Påske 2.forløb Gruppe 1 20 2018-03-29 2018-03-28
Kort Påske 2.forløb Gruppe 2 18 2018-03-29 2018-03-28
Kort Påske 2 forløb Gruppe 3 18 2018-03-24 2018-03-28
G5-1.forløb 10 2018-03-24 2018-03-23
Kort Påske 1. forløb Gruppe 1 21 2018-03-24 2018-03-23
Lyn skak DM 85 2018-03-30 2018-03-30
Kort Påske 1. forløb Gruppe 2 20 2018-03-24 2018-03-23
Totalt antal tilmeldte 322
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800065 1400312 1. IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2399 2400 2018-03-12
100700431 1406000 2. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2556 2538 2018-03-12
103107144 1416928 3. IM Bjørn Møller Ochsner Skanderborg Skakklub 2444 2454 2017-12-10
103110502 1444948 4. FM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2398 2379 2018-03-11
100801531 1401378 5. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2444 2455 2018-03-11
100802556 1508148 6. IM Martin Percivaldi Køge Skakklub 2394 2406 2018-01-25
100600717 1401033 7. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2296 2292 2018-02-04
100901592 1438832 8. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2472 2470 2018-01-08
100601031 1404210 9. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2406 2393 2018-03-11
100301631 1401610 10. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2405 2377 2018-03-10
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103015 1414291 1. IM Martin Haubro BMS Skak 2376 2339 2018-03-11
100102653 1407589 2. IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2358 2379 2018-02-12
100103864 1444492 3. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2308 2316 2018-02-06
100300056 1404709 4. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2291 2314 2017-12-26
100301633 1408801 5. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2288 2314 2018-02-27
100300086 1400770 6. Per Stentebjerg-Hansen Frem Skakklub 2231 2252 2018-03-10
100101674 1401548 7. Brian Jørgen Jørgensen Næstved Skakklub 2228 2246 2018-02-09
100800106 1400550 8. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2228 2229 2018-03-06
100800081 1401084 9. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2210 2208 2018-03-19
100200901 1400690 10. Jens Hartung-Nielsen Skakklubben K41 2204 2224 2018-03-16
100600613 1401637 11. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2199 2209 2018-02-18
100401623 13408755 12. CM Rauf Murtuzov Skakklubben Alssund 2197 2197 2018-03-05
100300084 1403222 13. Claus Rossen Viborg Skakklub 2176 2197 2018-01-25
100103177 1413848 14. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2171 2190 2018-03-12
100602634 642851 15. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2159 2159 2018-03-03
100103912 1444514 16. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2154 2161 2018-03-16
100103257 1411233 17. Jacob Abildlund Brorsen Philidor 2145 2164 2018-02-23
100501277 1413031 18. Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening 2140 2116 2018-03-18
100104327 1462318 19. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2133 2162 2018-01-31
100101578 1402706 20. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2109 2116 2017-12-04
100602311 1440489 21. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2092 2113 2018-03-20
100103773 1444816 22. Nicolai Kistrup BMS Skak 2082 2083 2018-03-16
100301751 1437089 23. Alexander Le Besq Frem Skakklub 2056 2139 2018-03-05
103111576 1449575 24. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 2055 2013 2018-03-15
100602425 1446045 25. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 2055 2003 2018-03-09
103111069 1441230 26. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 2044 2079 2018-01-23
100901673 1441299 27. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2044 2035 2018-03-11
100501746 1448552 28. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2037 2095 2018-03-13
- 29. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-03-29
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104187 1405357 1. Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2062 2087 2018-02-04
100800890 1402625 2. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2029 2070 2018-03-16
100601670 1409476 3. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2016 2037 2018-03-14
100300817 1433784 4. Michael Nord Tårnet Svendborg 2010 2057 2018-03-13
100601911 1436341 5. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2009 2016 2018-01-29
100300071 1441167 6. Ulrik Larsen Tårnet Svendborg 1990 1989 2018-02-28
100900404 1415964 7. Jørn Christensen Hvid Skive Skakklub 1979 1957 2018-03-05
100800419 1401424 8. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1954 1982 2018-01-17
100800374 1409182 9. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1951 1966 2018-02-19
100200822 1407325 10. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1948 1996 2018-02-02
101095747 1462482 11. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1945 1920 2018-01-10
100102004 1406817 12. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1930 1986 2018-03-14
100301806 1439073 13. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1896 1956 2018-03-06
100802760 1439391 14. Mikael Ramkilde Hillerød Skakklub 1890 1905 2018-03-04
100600236 1407333 15. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1877 1943 2018-02-01
100201725 1423401 16. Bjarke Gregor Enkeltmedlem - Indland 1875 1902 2018-02-05
100800210 1402242 17. Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1865 1909 2018-02-23
100200841 1416170 18. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1857 1932 2018-03-26
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602274 1428977 1. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1856 1907 2018-03-14
100301972 1463969 2. Sebastian Sterup Faaborg Skakklub 1847 1924 2018-03-12
103109616 1441540 3. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Tåstrup Skakforening 1840 1892 2018-01-31
100301707 1441868 4. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1834 1867 2018-03-13
100900750 1430840 5. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1829 1880 2018-03-07
100900588 816124 6. Lars Schøning Skive Skakklub 1829 1886 2018-03-02
100300258 1416790 7. Ove Matras Faaborg Skakklub 1794 1806 2018-02-18
100900509 1422383 8. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1767 1822 2018-02-02
100900912 1429949 9. Benny Christensen Vojens Skakklub 1707 1811 2018-03-09
103107762 1452525 10. Kim Pedersen Faxe Skakklub 1656 1712 2018-03-15
100104047 1447637 11. Michael Leerberg Madsen Amager Skakforening 1641 1730 2018-03-19
100600977 1407473 12. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1636 1718 2018-01-27
100300511 1440942 13. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1613 1735 2018-03-13
100801113 1410962 14. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1585 1719 2018-03-16
100602137 1421417 15. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1435 1511 2018-01-22
100501726 1446851 16. Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1391 1510 2018-02-01
100300831 1413198 17. Erling Bech Andersen Tårnet Svendborg 1290 1613 2018-03-13
100202123 1440039 18. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1246 1430 2018-02-18
100901647 1438824 19. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1175 1280 2018-03-26
100202278 1457942 20. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1157 1270 2018-02-02
- 21. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-03-27
Deltagere i gruppen G5 2.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900529 1408771 1. Søren Møller Hansen Skakforeningen ØBRO 1876 1952 2018-02-14
100100858 1417193 2. Jens Kristian Sørensen Nørrebro Skakklub 1858 1906 2018-03-22
100600978 1421816 3. Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1827 1872 2018-01-15
100102318 1410199 4. Lars Raahauge Herlev Skakklub 1810 1845 2018-03-07
100301904 1450344 5. Birger Olsen Sydøstfyn 1792 1898 2018-03-06
100400162 1408054 6. Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1784 1842 2018-02-24
100900559 1413058 7. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1781 1838 2018-03-13
100900167 1412213 8. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1756 1805 2018-03-05
100900066 1403036 9. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1702 1758 2018-03-05
100100016 1411098 10. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1692 1763 2018-01-27
100104081 1447173 11. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1684 1752 2018-01-30
100400163 1409425 12. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1653 1702 2018-02-24
100602456 1449834 13. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1650 1715 2018-03-16
100300632 1440888 14. Allan Hallgren Hansen Sydøstfyn 1640 1528 2018-03-28
100700369 1428357 15. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1639 1720 2018-02-04
100500538 1403478 16. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1630 1727 2018-03-05
100301953 1461214 17. Mazen Onisey Faaborg Skakklub 1595 1677 2018-03-12
100800404 1410946 18. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1571 1678 2018-02-05
100300920 1445081 19. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1543 1678 2018-02-25
100301979 1464361 20. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1516 1623 2018-03-06
100900771 1413201 21. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1475 1484 2018-02-21
100400363 1444174 22. Dennis Vejlstrup Faaborg Skakklub 1339 1542 2018-03-02
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700767 1400630 1. Pouelsten Holm Grabow Fredericia Skakforening 2148 2125 2018-03-12
100101984 1415832 2. Jan Bauner Skakklubben K41 2014 2034 2018-03-03
100600571 1409808 3. Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1912 1960 2018-03-21
100101663 1414623 4. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1893 1922 2018-02-27
100800341 1426680 5. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1874 1897 2017-12-17
100102048 1405535 6. John Zachariassen Faxe Skakklub 1824 1898 2018-03-06
100300749 1407511 7. Ib Lynæs Hansen Sydøstfyn 1813 1822 2018-03-16
102101000 1441493 8. Torben Grafmøller Enkeltmedlem - Indland 1768 1802 2018-01-29
100602448 1444875 9. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1755 1851 2018-01-09
100500518 1409697 10. Bjørn Laursen Korning Skakklub 1739 1815 2018-01-08
100300297 1413490 11. Svend Veise Nyborg Skakklub 1694 1815 2018-03-23
100101696 1410776 12. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1679 1757 2018-01-08
100500500 1413830 13. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1674 1792 2018-03-05
100100732 1505823 14. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1648 1780 2018-02-05
100300639 1435019 15. Henning Nielsen Sydøstfyn 1643 1801 2018-03-15
100300354 1416766 16. Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1635 1798 2018-01-30
100501365 1429132 17. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1627 1706 2018-03-02
100101051 1409042 18. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1621 1803 2018-02-13
100102246 1414330 19. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1605 1699 2018-01-06
100400048 1416472 20. Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1604 1685 2018-02-02
100300826 1413503 21. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1588 1731 2018-03-15
100900653 1411292 22. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1540 1628 2018-03-18
100300093 1445200 23. Esben Andersen Assens Skakklub 1535 1615 2018-03-14
100100491 1440810 24. Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1498 1626 2018-03-09
100300226 1433814 25. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1460 1536 2018-01-25
100101086 1413368 26. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1346 1586 2018-02-21
100102599 1440993 27. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1327 1508 2018-01-03
100201430 1415794 28. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1298 1570 2018-02-02
100601094 1421271 29. Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1238 1384 2018-03-04
100100471 1409603 30. Jens Evald Larsen Enkeltmedlem - Indland 1193 1448 2018-02-08
Deltagere i gruppen Kort Påske 2.forløb Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300623 1403273 1. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2103 2136 2018-03-28
100101167 1406884 2. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2073 2102 2018-03-13
100200028 1406418 3. Martin Lind Mortensen Enkeltmedlem Indland 2055 2106 2018-03-06
100500168 1408232 4. Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 2037 2070 2018-03-15
100201382 1407198 5. Per Hansen Næstved Skakklub 1964 2034 2018-03-14
100300686 1427288 6. Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 1964 2006 2018-02-14
100200405 1424297 7. Jesper Pondal Køge Skakklub 1944 2005 2018-03-13
100300078 1405551 8. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Enkeltmedlem - Indland 1942 1912 2018-03-10
100900246 1447963 9. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1938 1973 2018-02-06
103103614 1440667 10. Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1916 1928 2018-03-24
100202292 1455796 11. Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1911 1868 2018-02-01
100100512 1407430 12. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1894 1949 2018-02-01
100101187 1405721 13. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1881 1886 2018-03-14
100300126 1418505 14. Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1879 1945 2018-03-08
100400289 1416499 15. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1879 1944 2018-03-20
100104150 1454153 16. Casper Yukun Liu BMS Skak 1878 1887 2018-03-10
103103623 1435086 17. Hasan Yildiz Tåstrup Skakforening 1849 1910 2018-03-28
100602544 1451502 18. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1848 1898 2018-03-22
100100408 1445421 19. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1847 1871 2017-12-24
100600708 1419170 20. Henrik Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 1841 1891 2018-03-14
Deltagere i gruppen Kort Påske 2.forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401260 1409468 1. Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1836 1819 2018-02-24
100600528 1410636 2. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1806 1877 2018-03-15
100301100 1438026 3. Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1799 1879 2017-12-04
100500979 1428012 4. Brian Michael Hamann Fredericia Skakforening 1796 1867 2017-11-27
100700677 1406159 5. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1787 1854 2018-01-29
100800635 1409735 6. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1757 1790 2018-03-15
100900449 1419838 7. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1737 1801 2018-02-24
100301307 1428039 8. Chresten Anker Nielsen Ejby Skakklub 1732 1849 2018-02-02
100201599 1423770 9. Thomas Kjær Haslev Skakklub 1705 1805 2018-03-22
100901011 1415972 10. Michael René Christensen THY Skakklub 1665 1716 2018-02-24
100500481 1506021 11. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1653 1725 2018-03-22
100600866 1421042 12. Mikael Horslund Randers Skakklub 1649 1715 2018-02-06
100202352 1461869 13. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1641 1638 2018-02-06
100202329 1457535 14. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1619 1650 2018-02-06
100301938 1461044 15. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1617 1694 2018-02-22
100202293 1455818 16. Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1610 1717 2018-02-01
100300825 1443747 17. Jens Erik Pedersen Tårnet Svendborg 1603 1689 2018-03-14
100300031 1427253 18. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1600 1731 2018-02-01
Deltagere i gruppen Kort Påske 2 forløb Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901728 1452991 1. Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub 1584 1543 2018-03-16
100800195 1418653 2. Bruno Hansen Enkeltmedlem - Indland 1491 2018-03-09
100200019 1409670 3. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1491 1574 2018-03-06
100600833 1422669 4. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1417 1569 2018-02-04
100100129 1409620 5. Ulrik Jejlskov Amager Skakforening 1347 1555 2018-03-09
101096500 1466844 6. Peter Andreas Heyn 1300 2018-03-09
100100104 1416111 7. Jens Gade Amager Skakforening 1283 1487 2017-12-18
100100338 1428152 8. Jørgen Falck Nr. Snede Skakklub 1267 2018-03-14
100300033 1464507 9. Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub 1260 1595 2018-02-20
100301332 1466984 10. Tommy Gudmand Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1254 2018-03-25
100602666 1465511 11. Thomas Jose Brandt Hansen Skanderborg Skakklub 1241 1560 2018-03-16
103111058 1450018 12. Mia Louise Gammeltoft Enkeltmedlem - Indland 1229 1567 2018-03-13
100301965 1462440 13. Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1224 1356 2018-02-22
100901647 1438824 14. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1175 1280 2018-03-27
100202346 1460927 15. Sune Stage-Steffensen Enkeltmedlem - Indland 1132 1342 2018-02-18
100301771 1442988 16. John Gunn Faaborg Skakklub 1033 1188 2018-03-12
100100773 1431730 17. Peer Balken Valby Skakklub 1031 1513 2018-01-16
100104133 1450778 18. Ada Yildiz Tåstrup Skakforening 953 0 2018-03-28
Deltagere i gruppen G5-1.forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801329 1405250 1. Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1974 1988 2018-03-12
100800462 1406841 2. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1904 1946 2018-03-01
100801067 1409867 3. Jens Mott Maribo Skakklub 1803 1901 2018-03-08
100802811 1442074 4. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1762 1779 2018-01-17
100600434 1403990 5. Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1760 1861 2018-02-16
100602448 1444875 6. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1755 1851 2018-01-09
100100808 1432435 7. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1741 1853 2018-03-19
100301886 1447947 8. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1663 1704 2018-01-22
101095048 1454200 9. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1494 1585 2018-03-04
100101086 1413368 10. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1346 1586 2018-03-06
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
2616718 1. Jonathan Couture 1928 1928 2018-02-16
100500692 1409859 2. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1919 1880 2018-03-23
100600236 1407333 3. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1877 1943 2018-02-01
100602635 1464302 4. Søren Dalgaard Christensen Syddjurs Skakklub 1865 1916 2018-03-19
100800793 1433512 5. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1857 1815 2018-03-23
100100408 1445421 6. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1847 1871 2017-12-24
100100769 1409719 7. Alex Hansen Valby Skakklub 1840 1921 2018-03-23
100500329 1415921 8. Anders Christensen Varde Skakklub 1834 1924 2018-03-15
101095138 1457292 9. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1806 1705 2018-02-22
100500979 1428012 10. Brian Michael Hamann Fredericia Skakforening 1796 1867 2018-03-13
100301904 1450344 11. Birger Olsen Sydøstfyn 1792 1898 2018-01-15
100300828 1443240 12. Ole Eik Jørgensen Tårnet Svendborg 1787 1899 2018-03-12
100800635 1409735 13. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1757 1790 2018-03-11
100801251 1434373 14. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1702 1775 2018-01-30
100300351 1435132 15. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1678 1719 2018-03-11
100300821 1416383 16. Niels-Peter Mangor Jansen Tårnet Svendborg 1671 1749 2018-03-13
2617900 17. Jonathan Jensen-Lynch 1668 1668 2018-02-16
100300827 1446258 18. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1630 1748 2018-02-22
100101720 1427148 19. Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1537 1677 2018-01-29
100301979 1464361 20. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1516 1623 2018-03-06
- 21. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2018-03-25
Deltagere i gruppen Lyn skak DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2037 2095 2018-03-30
100301569 1410881 Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1874 1929 2018-03-29
100901612 1437917 Alexander Jessen Herning Skakklub 2067 2071 2018-03-27
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1600 1731 2018-03-29
103109616 1441540 Anton Mehmet Yildiz Marthedal Tåstrup Skakforening 1840 1892 2018-03-30
100700678 1418580 Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1755 1875 2018-03-27
103111576 1449575 Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 2055 2013 2018-03-30
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1415 1585 2018-03-28
100600695 1400738 Bo Jacobsen Århus Skakklub/Skolerne 2205 2241 2018-03-20
100300033 1464507 Brian Kirkeskov Magnussen Nr.Åby Juniorskakklub 1260 1595 2018-03-19
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 1878 1887 2018-03-10
100301307 1428039 Chresten Anker Nielsen Ejby Skakklub 1732 1849 2018-03-17
100600734 1406744 Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2127 2144 2018-03-12
100800890 1402625 CM Henrik Mølvig Køge Skakklub 2029 2070 2018-03-22
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2113 2114 2018-03-22
103111506 1447130 Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1621 1674 2018-03-29
100200554 1403338 Flemming Preuss Næstved Skakklub 1873 1963 2018-03-24
- FM Arne Matthiesen 2290 2293 2018-03-23
100600713 1400762 FM Finn Pedersen Herning Skakklub 2305 2311 2018-03-26
103103398 1408623 FM Johnni Veng Nordre Skakklub 2215 2235 2018-03-29
100600675 1401408 FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2307 2290 2018-03-02
100800081 1401084 FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2210 2208 2018-03-19
100301633 1408801 FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2288 2314 2018-03-30
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2014 2049 2018-03-28
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2556 2538 2018-03-29
100602057 1413864 GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2591 2605 2018-03-28
1710400 GM Nils Grandelius 2646 2646 2018-03-29
100700722 1408992 Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1863 1917 2018-03-27
100600708 1419170 Henrik Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 1841 1891 2018-03-27
100300749 1407511 Ib Lynæs Hansen Sydøstfyn 1813 1822 2018-03-28
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 1782 1881 2018-02-17
100801081 1404180 IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2345 2358 2018-03-29
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2358 2379 2018-03-28
100103015 1414291 IM Martin Haubro BMS Skak 2376 2339 2018-03-30
100800065 1400312 IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2399 2400 2018-03-29
100300606 1401491 IM Steffen Pedersen Sydøstfyn 2337 2356 2018-03-29
100800086 1400673 IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2311 2336 2018-03-20
100300348 1443852 Jakob Petersen Middelfart Skakklub 1770 1915 2018-03-25
100800945 1405306 Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2045 2094 2018-03-12
100602634 642851 Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2159 2159 2018-03-25
100601670 1409476 Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2016 2037 2018-03-29
100102955 1410750 Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2039 2089 2018-03-27
100300686 1427288 Jess Nykjær Nr.Åby Juniorskakklub 1964 2006 2018-03-18
100901136 1444379 Joen Lesner Skakklubben af 1968 1905 1890 2018-03-27
100602311 1440489 Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2092 2113 2018-03-29
103110503 1444859 Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1555 1675 2018-03-29
100104327 1462318 Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 2133 2162 2018-03-30
100301100 1438026 Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1799 1879 2018-02-22
100300210 1403699 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2210 2219 2018-03-29
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1930 1986 2018-03-29
- Lars Foldager Pedersen 1799 1948 2018-03-29
100600616 1402528 Lars Hansen Skakklubben af 1968 2218 2234 2018-03-27
100300190 1406558 Mads Bilde Svendsen Nr.Åby Juniorskakklub 2093 2124 2018-03-30
- Mads Jacobsen 1950 1950 2018-03-30
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Skakklubben Evans 1438 1510 2018-03-30
100103890 1440969 Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 2038 2046 2018-03-29
100300823 1443909 Mikael Rask Faaborg Skakklub 1980 2024 2018-03-29
100100512 1407430 Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1894 1949 2018-03-01
100900102 1409573 Ole Helmer Mikkelsen Herning Skakklub 2161 2193 2018-03-26
100100743 1403419 Palle Skov Hillerød Skakklub 1954 1951 2018-03-12
100600595 1402889 Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2320 2327 2018-03-25
100200558 1404202 Per Arnt Rasmussen Læseforeningens Skakklub 2023 2106 2018-03-29
100201382 1407198 Per Hansen Næstved Skakklub 1964 2034 2018-03-27
103103614 1440667 Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1916 1928 2018-03-27
100202329 1457535 Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1619 1650 2018-03-30
100202292 1455796 Sander Stage-Steffensen BMS Skak 1911 1868 2018-03-17
100900070 1410253 Steen Vitus Bering Herning Skakklub 2071 2079 2018-03-25
100600601 1400983 Søren Brautsch Haderslev Skakklub 2302 2293 2018-03-08
100900529 1408771 Søren Møller Hansen Skakforeningen ØBRO 1876 1952 2018-03-20
100202293 1455818 Theo Stage-Steffensen BMS Skak 1610 1717 2018-03-17
103108884 1444140 Thomas Bo Thomsen Middelfart Skakklub 1689 1846 2018-03-25
100102120 1415280 Thomas Bøker Lund Valby Skakklub 2021 2080 2018-03-29
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1938 1973 2018-03-06
100200271 1407635 Thomas Christensen Næstved Skakklub 2180 2205 2018-03-24
103109271 1431676 Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1520 1571 2018-03-25
100300126 1418505 Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1879 1945 2018-03-26
100801518 1406302 Thomas Svenninggaard Hillerød Skakklub 2139 2165 2018-03-23
100901673 1441299 Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2044 2035 2018-03-30
100100197 1406337 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1897 1990 2018-02-16
100601919 1503260 Torill Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1919 1954 2018-03-29
100600368 1446053 Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1861 1888 2018-03-28
100103864 1444492 Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2308 2316 2018-03-30
101095855 1462547 Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1271 1368 2018-03-29
100701623 1444972 WCM Ellen Kakulidis Skakforeningen ØBRO 1970 1979 2018-03-29
- WFM Louise Fredericia 2074 2085 2018-03-23
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300618 1428047 1. Jan Nielsen Sydøstfyn 1502 1608 2018-03-20
100301879 1447009 2. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1481 1640 2018-03-05
100300991 1442945 3. Jens Eriksen Tårnet Svendborg 1465 1587 2018-03-13
100800465 1425781 4. Peter Langer Hillerød Skakklub 1460 1526 2018-03-07
100104422 1465570 5. Bo Beier Thorup Lyngby-Virum Skakklub 1458 1639 2018-03-15
100501384 1444786 6. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1396 1559 2018-03-10
100500343 1448781 7. Ole Henriksen Varde Skakklub 1380 1559 2018-03-13
100104198 1452819 8. Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1346 1518 2018-03-21
101095257 1461613 9. Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1344 1274 2018-03-20
100301932 1452533 10. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1335 1457 2018-03-05
100104462 45059730 11. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1323 1437 2018-02-13
101095855 1462547 12. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1271 1368 2018-03-12
100104157 1455907 13. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1237 1389 2018-03-19
100602157 1422448 14. Ramadan Mustafov Saliev Enkeltmedlem - Indland 1217 1371 2018-03-15
100104139 1452797 15. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1214 1272 2018-03-19
100602402 1459945 16. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1213 1162 2018-02-21
100302000 1466364 17. Andreas Skafte Jespersen Tårnet Svendborg 1205 2018-03-16
100600471 1420216 18. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1090 1360 2017-11-27
100301773 1444042 19. John Sørensen Sydøstfyn 1054 1206 2018-03-15
100202268 1449990 20. Lis K. Dam Præstø Skakklub 1039 1209 2018-01-17